homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-104


#1958 2010-07-01 11:59:56

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

mozarella... eu luam macmiror(3pastile am luat ) pt candida  pana sa  descopar negii pt ca initial am crezut ca mancarimile de la exterior sunt de la o candida nicidecum de la negii,iar acum  ma dau cu condyline 3 seri la rand dupa care 4 pauza,iar macmiror am sp  sa nu iau atat timp cat ma dau cu solutia .incerc sa aj la doc luni sa imi fac iar colposcopie,vad ce sp daca nu incerc sa merg la alt doc.

Offline

 



#1959 2010-07-01 12:20:12

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

cristinuk a scris:

mozarella a scris:

andre87 a scris:


nycol_87
fetelor ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu ovulele macmiror?

Eu am luat ovule macmiror 6 zile si mi a trecut rana in combinatie cu alte medicamente dar din ce stiu eu nu au legatura cu negii pt aia am luat echinaceea si mi au disparut de la sine cu exceptia unuia care sa dus cu condyline.

Mozarella tu ai fost depistata cu HPV high risk? daca da ce tulpini? scuze.. presupun ca ai mai scris pe undeva pe aici... insa nu gasesc... ca sunt multe post=-uri


eu am facut 2 cure de cervugid... pt asa zisa rana care mi-a dat LSIL la pap care pana la urma s-a dovedit a fi ectopie... si isoprinosine... si ceva echinaceea si propolis (imunomix) insa nu stiu inca daca mi-au ajutat sau nu... ca nu mi-am refacut analizele... si mi-e cam frica sincer. Doc mi-a zis sa ne vedem peste 6 luni si sa  stau calma... nu prea pot dar in fine.. sad

Intrebare... Ectopia poate sa dea rezultat la pap LSIL??? sau rez asta indica ceva mai naspa...? intrebarea asta m-a pocnit acum? Pls pareri

Cristinuk, cine ti-a zis ca asa zisa rana e de fapt o zona de ectopie? Tu mi-ai mai raspuns la un alt topic pe alt thread si te intreb si acum. Si eu am zona de ectopie, dar si hpv high risk 16. La PAP mi-a iesit ASC-US, iar la colposcopie a zis ca nu-si da seama ce am.... este o zona rosie peste care pare a fi un papilom...dar a zis ca poate sa arate asa si din cauza ectopiei, deci nu se poate pronunta.
Din cate stiu eu, ASC-US cum am eu si LSIL cum ai tu inseamna modificari ale celulelor colului...adica nu mai au nucleu, sau au 2 nuclei, sau membranele sunt alterate, in fine...modificari precanceroase. Zona de ectopie e o migratie a celulelor din endocol spre exocol. Sunt celule care nu au ce cauta acolo...dar ca structura sunt normale, asa ca nu vad de ce ar da rezultate anormale la Papanicolau. Imi pare rau daca ma aventurez in deductii medicale care poate sunt gresite si va rog sa ma corectati daca n-am dreptate.
Si eu sunt destul de confuza si poate reuseste sa ne lamureasca cineva.  Multa sanatate fetelor!

Offline

 

#1960 2010-07-01 13:34:54

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

andre, ...

nu stiu ce sa zc.. ca asta este si pb mea... adica am tot rascolit pana in fundul internetului... si ectopia cica este o stare normala a colului, si ca nici nu se vindeca nici nu se agraveaza... si uneori dispare de la sine...Cica ar fi frecventa la fetele tinere.

La mie a fost asa... la papanicolau mi-a iesit LSIL si mi s-a recomandat colposcopie si genotipare hpv (pozitiv 56 High rik)

La colposcopie... mi-a zis ca este o mica zona de ectopie pt care nici cauterizare nici nimic nu se impune. si ca sa repet papanicolaul in 6 luni ca rezultatul ala LSIL nu e foarte de incredere, ca sa il refac la un alt laborator.. de aici mi-a aparut  si mie intrebarea asta in minte... cum asa... ectopie... col.."normal"... si la analize LSIL. O sa ma duc sa refac pap-ul sa vad urmatorl cum iese.. ca au trecut cam.. 4 luni de la primul.

Am facut 2 cure de Cervugid intre timp... sa  vedem ce a curatat pe acolo...

La tine ceva noutati?

Ultima oara a fost editat de cristinuk (2010-07-01 13:35:48)

Offline

 

#1961 2010-07-01 13:56:49

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Eu de-abia in august tb sa-mi fac papanicolau si colpo din nou. Pana atunci ma indop cu vitamine (A, E, C), acid folic si viusid. Alte manifestari nu am, nici macar condiloame la exterior si sper sa nu-mi apara. Ca tratament am citit ca ar fi bun I3C (google it tongue) : 

"Studies increasingly indicate that dietary indole-3-carbinol (I3C) prevents the development of estrogen-enhanced cancers including breast, endometrial and cervical cancers."

Se pare ca estrogenul mareste riscul aparitiei cancerului de col in stituatia in care ai hpv high-risk, asa ca daca utilizezi anticonceptionale e mai bine sa renunti. De asemenea, ma gandesc sa iau un supliment alimentar cu I3C (e cam scump, cam 150 RON) pt ca doza pe care ti-o asigura o alimentatie normala nu e suficienta.

Din cate am citit eu tulpina mea (16) e cea mai agresiva dintre toate, urmata de tulpina 18. Asa ca in cazul tau sper sa nu fie asa greu de tratat. Multa sanatate si sa ma tii la curent!

Offline

 

#1962 2010-07-01 14:37:54

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

eu ma apuc cat de curand de isoprinosine runda 3... imunonix si vitamina e si zinc.. Intre timp mi-am facut toate analizele care pot iesi in sange.. homoleucograma... calciu  etc etc pana si hiv si vdlr si mi-au iesit toate super bine... ceea ce inseamna ca organismul e up and running... dar na... tot ii trebuie curaj si ceva sustinere impotriva hpv-ului.
eu o sa incerc si varianta cu vaccin... pt ca am intles ca il pot face... sa vedem ce complicaciuni mai apar...
Anticonc nu mai iau... am luat intr-o prioada diane.. care sunt destul de puternice... si am inteles ca ectopia asta poate sa fi aparut si de la anticonceptionale, desi nu am luat f mult timp...

nu stiu ce sa mai zic... cred ca cel mai bun tratament e optimismul ca pana una alta creierul trebuie tratat. Mie doc mi-a zis ca nu e asa grav si ca sa nu ma panichez degeaba... bine e cam greu cand auzi cancer si cumulezi cu faptu ca nu ai decat douazeci si ceva de ani...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1963 2010-07-01 16:17:30

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Te inteleg. Am o prietena care a avut leucemie, dar pe care a invins-o printr-o atitudine incredibil de optimista. Cred ca d-asta sunt asa de speriata pt ca am vazut la ea ce inseamna chimio si mai ales conditiile din spitalele romanesti. Cu ajutorul lui Dumnezeu ea a plecat din tara si acum se implinesc 2 ani de cand a facut transplantul si e perfect sanatoasa. Asa ca o atitudine pozitiva cred ca face mai mult decat toate medicamentele din lume. Ce analize de sange ai facut? Am citit pe aici ca fetele si-au facut ceva analize pt a vedea cat de bine stau cu imunitatea. Care sunt alea?

Offline

 

#1964 2010-07-02 12:58:21

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Hey,

Mai ce sa iti spn, am facut analize normale... homoleucograma, aslo, nu mai stiu exact... globule de toate felurile, calciu iunic, total, fier, nu am facut ceva specific, insa cam tot ce ar trebui sa dea de banuit in cazul infectiilor din organism si etc.
Nu stiu ce sa zic de imunograma, presupun ca acelea sunt analizele la care te referi tu... mie doc de familie nu mi-a zis nimic de genu, mai ales dupa ce toate astea .. clasice au iesit in parametri normali.

Poate stiu alte ete sa ne lamureasca cu imunograma asta

Offline

 

#1965 2010-07-02 13:10:47

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

cristinuk a scris:

Hey,

Mai ce sa iti spn, am facut analize normale... homoleucograma, aslo, nu mai stiu exact... globule de toate felurile, calciu iunic, total, fier, nu am facut ceva specific, insa cam tot ce ar trebui sa dea de banuit in cazul infectiilor din organism si etc.
Nu stiu ce sa zic de imunograma, presupun ca acelea sunt analizele la care te referi tu... mie doc de familie nu mi-a zis nimic de genu, mai ales dupa ce toate astea .. clasice au iesit in parametri normali.

Poate stiu alte ete sa ne lamureasca cu imunograma asta

in infectia hpv sunt importante atat imunitatea celulara, cat si imunitatea umorala. adica poti sa iti dozezi anticorpii, dar nu poti sa vezi exact ce fac celulele la locul faptei smile practic nu ii vad o utilitate deosebita in cazul asta, dar evident ca parerile sunt impartite.

plus ca e de presupus ca exista o problema oarecare cu imunitatea, adica trebuie plecat de la premiza asta si facut tot ce se poate pentru a o mentine cat mai sus. de la o stare generala buna fara stres - de parca s-ar putea - pana la tot felul de alte suplimente, chiar si naturiste. nu trebuie facuta o obsesie din asta, dar trebuie avuta o grija oarecare mai mare.

Offline

 

#1966 2010-07-02 16:28:50

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

fetelor cine imi sp si mie un doctor bun  ginecologic din ploiesti? am sunat azi la doc la care am mers si abea peste o saptamana,vinerea viitoare pot ajunge la ea,pt ca vine doar  marti si vineri aici...offff

Offline

 

#1967 2010-07-02 19:25:39

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

mergi cumva la dna dr cojocaru? eu la dumneaei am mai fost. o gaseam la romar (actualul gral parca).

Offline

 

#1968 2010-07-03 19:36:16

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

nu, am mers la doctorita munteanu,unde este mai exact ,poti lasa un numar de contact sa pot suna?si cum este ca doc,isi da macar interesul  in ceea ce priveste pacientul? avand in vedere cum sunt unii din ziua de azi..pff

Offline

 

#1969 2010-07-05 00:31:39

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Hey Girls,

am o intrebare. Tulpinile HPV High risk pot da negi genitali???  sau numai cele low risk cauzeaza asa ceva?
mersi pt raspunsuri

Offline

 

#1970 2010-07-06 12:16:36

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Buna Cristinuk,

    "Tipurile cu risc ?nalt (?n special 16, 18, 31, 45) pot produce  at?t condiloame, c?t şi leziuni mai importante (precanceroase sau cancer) la nivelul celor două mucoase ale colului uterin." uite aici linkul http://www.micomi.ro/info%20pacinte/HPV/6/index.htm.
Asadar se pare ca da. Nu cred ca ai insa cum sa-ti dai seama daca acel condilom pe care il ai tu e dat de o tulpina high risk sau low risk...asta in cazul in care ai mai multe. Multa sanatate tuturor!

Offline

 

#1971 2010-07-06 15:22:45

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Candiloamele sunt date de tulpinile low  risk(cel putin asa mi-a sp  doctora  la care am fost azi ).

Offline

 

#1972 2010-07-06 17:20:50

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Am si eu o intrebare ... De  duminica seara am inceput sa iau Cervugid insa  dimineata cand ma trezesc sau ziua gasesc pe chilot urme de sange , un sange mai rozaliu asa ca sa zic , este normal asa ceva ? data trecuta nu am patit asa , menstruatia mi-a trecut abea vineri - sambata o fi de la chestia asta ?


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1973 2010-07-06 21:57:46

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

mi s-a intamplat si mie la prima serie. am inceput-o imediat dupa ce mi se oprise ciclul. Nu imi mai cursese deloc... dar cand am pus ovulele a mai curs de fapt un pic. si era asa rozaliu. am oprit am mai asteptat vreo 2 zile sa ma asigur ca se opreste de tot sangerarea(menstruatia) si am pus mai departe ovulele. Nu cred ca ti se terminase cu adevarat menstruatia.

eu maine ma duc la doc... tineti-mi pumnii grater(

Offline

 

#1974 2010-07-06 23:04:06

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Mult succes si multa Sanatate  sa ne spui cum a fost !!! eu abea la 1 sapt dupa ce termin tratamentul mai merg la un control deci.. mai am de asteptat


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#1975 2010-07-07 09:24:34

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

Buna fetelor.

La fel ca voi am si eu o problema. In urma cu 4-5 ani am avut condiloame de care am scapat mai apoi cu Condyline, in concluzie suspecta HPV. Condiloamele nu au mai aparut, iar genotiparea nu am facut-o pana acum. Iar acum ma confrunt cu o inflamatie de care nu am scapat dupa 2 ani de tratament intens (cerviron, cervucid, colposeptine, tratamente naturiste etc.). Testul Papanicolau prezenta diferite forme, bineinteles tot timpul inflamatie si ASC-US, la alt test L-SIL, apoi iar ASC-US, negativ...., iar ASC-US, pana cand dupa atatia ani de tratament si teste in luna mai mi-a iesit pentru prima oara inflamatie cu L-SIL si atipii HPV. Am fost trimisa sa fac colposcopie. Ieri am fost si prima reactie a doctorului a fost ca e mai rau decat de astepta. Iata si rezultatele:
Colposcopie satisfacatoare

ZT gr. I
Ectopie periorificiala+

FP: JSC vizibila in totalitate
AA: zone aceto-albe, gri stralucitor, cu mozaic marcat in desen geometric, usor proeminente, bine demarcate.

TL: negativ pe zonele mai sus mentionate.

Concluzie: H-SIL
Rec: ERAD a intregii zone lezionale periorificial.

Ma puteti ajuta cu interpretarea mai exacta a rezultatelor??
Cum este ERAD?
Ce trebuie sa faca prietenul meu?


Va multumesc. puss

Offline

 

#1976 2010-07-07 10:11:14

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

ceva nu se pupa... Cum asa pap L-SIL, diagnostic colposcopie H-SIL....
Si la tot ce ai avut abia acum ti-au recomandat colposcopie??

Oricum la ce a iesit la colposcopie eu te sfatuiesc calduros sa faci ERAD-ul. Am inteles ca nu este dureros si ca dupa pansamente si etc colul se vindeca f frumos.
Genotipare HPV ai facut??

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.