homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-105


#1977 2010-07-07 10:12:35

daenarys
Vizitator

Re: HPV

exista si varinat interventiei prin vaporizare cu laser nu e nevoie de pansat dupa si se vindeca si mai repede.

 



#1978 2010-07-07 10:15:02

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

se poate face si biopsie dupa ? vaporizarea cu laser? Stiu ca la ERAD se poate si este si indicat.

Offline

 

#1979 2010-07-07 10:16:24

daenarys
Vizitator

Re: HPV

la erad se trimite la laborator ce este scos in timpul interventiei.la vaporizare cu laser se ia biopsie inainte de interventie.

 

#1980 2010-07-07 18:56:14

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

da...din pacate asa mi-a iesit. in luna mai cand am facut pap mi-a iesit L-SIL iar luna asta s-a agravat si la colposcopie mi-a zis doctorul (Cosmin Mihailescu- super doctor) ca este mai grav decat se astepta si ca in mod cert trebuie ERAD. asta dupa ce timp de 2 ani, doctorita a insistat sa tin numai tratament si abia acum, dupa ce a vazut rezultatul pap. m-a trimis sa fac colposcopie. doctorul mi-a spus ca dupa ce fac ERAD, bucatica extrasa va fi trimisa pentru a se face genotiparea pe ea si nu are rost s-o fac inainte.

multumesc fetelor! ma ajutati mult cu raspunsurile.

Offline

 

#1981 2010-07-07 22:09:26

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Georgy85 a scris:

da...din pacate asa mi-a iesit. in luna mai cand am facut pap mi-a iesit L-SIL iar luna asta s-a agravat si la colposcopie mi-a zis doctorul (Cosmin Mihailescu- super doctor) ca este mai grav decat se astepta si ca in mod cert trebuie ERAD. asta dupa ce timp de 2 ani, doctorita a insistat sa tin numai tratament si abia acum, dupa ce a vazut rezultatul pap. m-a trimis sa fac colposcopie. doctorul mi-a spus ca dupa ce fac ERAD, bucatica extrasa va fi trimisa pentru a se face genotiparea pe ea si nu are rost s-o fac inainte.

multumesc fetelor! ma ajutati mult cu raspunsurile.

LA ce clinica ai mers inainte? si la ce clinica mergi acum? si cum asa s-a agravat atat de repede in 2 luni din LSIL s-a facut de ERAD?  Ma sperii... si eu am tot LSIL... insa doctorul meu mi-a zis sa nu ma panichez ca rana nu este grava si ca poate sa mai astepte... Astazi acelasi lucru... nu cnsult nu nimic... desi au trecut vreo 2 luni de la colposcopie ... mai vreau o parere... am inima stransa sad Cred ca ma duc la o alta clinica mai competenta... si o sa refac toate analizele.. Alti bani alta distractie...


fetelor cam cat timp dureaza pana prinzi o consultatie la dna doctor Mihaela Badea la Micomi? M-am decis sa va urmez sfatul pana la urma... am inteles ca mai este o dna doctor specializata in hpv, col etc.. dva Tarela Virginia? Tot la mIcomi?

Ultima oara a fost editat de cristinuk (2010-07-07 22:59:45)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1982 2010-07-08 00:00:32

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

cristinuk a scris:

Georgy85 a scris:

da...din pacate asa mi-a iesit. in luna mai cand am facut pap mi-a iesit L-SIL iar luna asta s-a agravat si la colposcopie mi-a zis doctorul (Cosmin Mihailescu- super doctor) ca este mai grav decat se astepta si ca in mod cert trebuie ERAD. asta dupa ce timp de 2 ani, doctorita a insistat sa tin numai tratament si abia acum, dupa ce a vazut rezultatul pap. m-a trimis sa fac colposcopie. doctorul mi-a spus ca dupa ce fac ERAD, bucatica extrasa va fi trimisa pentru a se face genotiparea pe ea si nu are rost s-o fac inainte.

multumesc fetelor! ma ajutati mult cu raspunsurile.

LA ce clinica ai mers inainte? si la ce clinica mergi acum? si cum asa s-a agravat atat de repede in 2 luni din LSIL s-a facut de ERAD?  Ma sperii... si eu am tot LSIL... insa doctorul meu mi-a zis sa nu ma panichez ca rana nu este grava si ca poate sa mai astepte... Astazi acelasi lucru... nu cnsult nu nimic... desi au trecut vreo 2 luni de la colposcopie ... mai vreau o parere... am inima stransa sad Cred ca ma duc la o alta clinica mai competenta... si o sa refac toate analizele.. Alti bani alta distractie...


fetelor cam cat timp dureaza pana prinzi o consultatie la dna doctor Mihaela Badea la Micomi? M-am decis sa va urmez sfatul pana la urma... am inteles ca mai este o dna doctor specializata in hpv, col etc.. dva Tarela Virginia? Tot la mIcomi?

La dna badea e ceva mai greu eu m am dus acum o luna doua si nu mai avea liber decat in septembrie si m am programata la alta dr de acolo dr Elena Pop.

Offline

 

#1983 2010-07-08 00:47:49

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Si a fost ok?
Adica ai fost multumita? te-a tratat cum trebuie ti-a explicat etc?

Offline

 

#1984 2010-07-08 08:19:06

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

de 4 ani merg la policlinica Iancului la dr. Budes Maria. Cred ca de mai mult timp trebuia facut ERAD, dar doctora tot spera sa imi treaca cu tratament. Luam tratament, dupa mergeam la control, colul arata mai bine, pana cand dupa un tratament pe baza de propolis doctora mi-a zis ca nu mai am nimic, ca inflamatia s-a vindecat, nu mi-a dat tratament urmand ca peste o luna sa fac pap din nou (ultimul). am facut si mi-a iesit L-SIL cu atipii HPV. abia acum pap. mi-a cerut sa fac tipajul viral si tot acum m-a trimis dr. sa fac colposcopie. genotiparea hpv inca de acum 4 ani mi-a dat doctora s-o fac, insa dupa ce am vazut ca am scapat de condiloame nu am mai fost si de atunci ma confrunt cu inflamatia.

acum ma gandesc cu groaza cum o sa fie ERAD. cum o sa fie anestezia, daca o sa simt, pentru ca am avut prietene care au simtit ceva la cauterizare, cat o sa stau la clinica (la intromed vreau sa fac ERAD), daca o sa ma doara dupa, cum o sa fie cu pansamentele, la cat timp sa le schimb, cat o sa coste..... numai intrebari in capul meu.

Offline

 

#1985 2010-07-08 09:22:00

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: HPV

buna fetelor..
am si eu o nedumerire...

acum 3 sapt am avut 4 teste de sarcina pozitive, inainte de vizita la medic am facut o dozare bhcg (=330), dupa 3 zile am mers la eco (sarcina 4 sapt si ceva) dar nu s-a vazut nimic, am fost trimisa sa repet dozarea bhcg (=660), in urma acestor rez, dr mi-a zis ca e posibil ca sarcina sa se fi oprit din evolutie, mi-a recoltat probe pt papanicolau.
Am mers la un al 2-lea medic , pt o a 2a parere , mi-a  prescris duphaston 2/zi si urma sa ne vedem peste 2 sapt....da dupa abia 1 sapt (la 5 sapt si ceva) ampierdut bb, av spontan urmat de chiuretaj .
dupa cateva zile de la av, am ridicat rezultatele pap, si pe bilet scria ASCUS

1. daca sarcina era cu ceva malformatii, putea sa influenteze rez pap?
2. ASCUS ar fi putut sa imi provoace av spontan?


sunt tare nelinistita si abia astept sa treaca de ora 10 sa pot vb cu medicul.....va rog sa imi raspundeti...e grav?

Ultima oara a fost editat de far_away (2010-07-08 09:24:08)


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#1986 2010-07-08 10:11:25

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

raspunsul este nu la ambele intrebari.
sanatate multa!

Offline

 

#1987 2010-07-08 11:21:03

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

cristinuk a scris:

Si a fost ok?
Adica ai fost multumita? te-a tratat cum trebuie ti-a explicat etc?

Eu oricum citisem cam tot ce se putea despre acest subiect pe internet inainte sa ajung la ea. Apoi m am linistit cand am citit ce scria pe site la micomi. Iar ea mi a explicat personalizat ca sa zic asa aplicat la situatia mea si mi a scos toate prostiile din cap.Iar la colposocopie am examinat fiecare cm impreuna si am lamurit. Eu zic ca toate cele 3 dr de acolo merg pe aceeasi linie ca sa zic asa. Nu cred ca stie una mai mult ca alta si clinica in sine e specializata pe aceasta problema. goodluck

Offline

 

#1988 2010-07-08 11:24:00

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Mersi mult pt raspuns .

acum am vazut.. fix inainte ti-am trimis si un mail.. sorry de spam smile

sa dea Dumnezeu sa fiu si eu bine... si sa ma lamuresc..

Offline

 

#1989 2010-07-11 13:51:42

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

georgy85...la colposcopie ce ti-a sp ca este inflamatie sau rana ?pt ca mie  la colopscopie mi-a sp ca este inflamatie iar la  a 2 doc care am mers ca este rana dar fara sa imi faca colposcopiei(cam aceeasi prb o am si eu)  iar akum tratez condiloamene care ma dipera ca nu mai pica.

Offline

 

#1990 2010-07-11 23:29:11

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

eu nush ce sa mai zic... ca si la mine a fost dubios... pap LSIL...iar la colpo mi s-a spus mica ectopie care trebuie lasata in pace... m-am saturat zau asa!

Offline

 

#1991 2010-07-12 09:43:27

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

andre87 a scris:

georgy85...la colposcopie ce ti-a sp ca este inflamatie sau rana ?pt ca mie  la colopscopie mi-a sp ca este inflamatie iar la  a 2 doc care am mers ca este rana dar fara sa imi faca colposcopiei(cam aceeasi prb o am si eu)  iar akum tratez condiloamene care ma dipera ca nu mai pica.

pai inflamatie mi-a zis. si doctora mea si el acelasi lucru. ea doar la controlul ginecologic, iar el dupa ce mi-a facut colposcopia.
de cand ai condiloame? mie mi-au aparut acum 4 ani. si in 4 zile de tratament, bineinteles cu pauza, mi-au trecut si nu au mai reaparut niciodata. am o prietena care dupa 2 sapt i-au aparut iar. am inteles ca pe langa condyline, i-a dat un unguent si pastile antistres. cand am avut eu, doar condyline am folosit si m-a nenorocit solutia aia pentru ca mi-a ars si zona "curata". nu puteam sa stau pe scaun. bine ca nu mi-au mai aparut.

azi urmeaza sa merg la doctora mea sa vedem cine o sa-mi faca ERAD-ul. Ea sau doctorul care mi-a facut colposcopia. eu as vrea ca el. mi s-a parut mai bun, plus ca pt. genotiparea hpv si colposcopie la el m-a trimis, cu toate ca facea si ea.

tu de cand ai condiloamele?

Offline

 

#1992 2010-07-12 13:22:33

aalynutza
Membru
Inregistrat: 2010-07-12
Mesaje: 1

Re: HPV

buna ziua am o rugaminte la dumneavoastra acum 3 zile mi s-a depistat un neg pe labie este vorba de papiloma doctorita mi-a dat condyline insa eu am auzit ca e de preferta sa fac cauterizarea.va rog sfatuiti-ma ce e mai bine imi este foarte frica si peste 3 zile trebuie sa plec din tara deci maine ar trebui sa ma decid daca trebuie cauterizare sau nu.va rog ajutati-ma cu un sfat care ar fi mai potin dureroasa.va multumesc

Offline

 

#1993 2010-07-12 18:46:04

daenarys
Vizitator

Re: HPV

mai bine il cauterizezi decat sa te chinuiesti cu sa aplici condyline.

 

#1994 2010-07-12 22:40:23

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

georgy...de vre-o 2 sapatamani  le-am obervat  si de atunci fac si tratament cu condyline si iau isorpinosine deja sunt la a 2 cutie iar doc dermatoloaga  mi-a sp sa iau timp de 28 de zile( 2 medici  ginec au fost atat de ''buni''incat niki nu au obervat).si eu m-am ars  destul de mult akum fac  pauza 4 zile iar dupa inca 3 zile de condyline si sper sa treaca ca deja nu mai pot. la colposcopie mi-a sp ca este o simpla inflamatie  ca nu am dc sa imi fac griji dar cand am vazut rezultatul de la  hpv am crezut ca ma prabusesc ,nu mai stiam de mine.dupa ce scap de  negi  cred ca ma pregatesc de  erad ..offf,ne tii la curent cum evolueaza la u,si cum este erad-ul .

Offline

 

#1995 2010-07-12 23:04:15

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

aalynutza a scris:

buna ziua am o rugaminte la dumneavoastra acum 3 zile mi s-a depistat un neg pe labie este vorba de papiloma doctorita mi-a dat condyline insa eu am auzit ca e de preferta sa fac cauterizarea.va rog sfatuiti-ma ce e mai bine imi este foarte frica si peste 3 zile trebuie sa plec din tara deci maine ar trebui sa ma decid daca trebuie cauterizare sau nu.va rog ajutati-ma cu un sfat care ar fi mai potin dureroasa.va multumesc

aalynutza eu dupa o saptamana cu condyline am fost la  dormato pt a face cauterizare pt ca nu mai suportam ma ustura f tare,insa doctora mi-a sp ca  daca fac cauterizare  condilomul dispare la suprafata si ramane zona curata insa nu si radacina lui iar daca folosesc solutia aceasta actioneaza asupra ei ....eu am ales sa continui cu condyline.tu faci cum crezi ca este mai bine pt u .la u este destul de vizibil?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.