homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-107


#2015 2010-07-23 21:25:36

daenarys
Vizitator

Re: HPV

cu mentiunea ca un cancer in zona gatului provovat de hpv este rar chiar f rar.in general porobleme provoaca la nivelul colului,vagin,vulva rar in gat.gianaa legat d enelamurirea ta mai bine vb cu medicul tau si il intrebi ce si cum.

Ultima oara a fost editat de daenarys (2010-07-23 21:25:47)

 



#2016 2010-07-24 09:29:21

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

andri21 a scris:

Buna gianna,

Virusul se ia prin contact neprotejat, chiar daca nu ai manifestari de genul codiloame. Prietenul tau ar tb sa ia ceva doar daca ii recomanda medicul...exista cazuri de cancer de penis si la barbati cauzate de hpv, dar f rare. Sexul oral e interzis pt ca poti face cancer in gat.

As dori sa-mi fac si eu mRNA, stiti unde se face?

recoltarea a facut-o medicul ginecolog si am dus la bioclinca(ei au trimis in germania)
am vazut ca se face si la synevo , cred ca orice laborator

Offline

 

#2017 2010-07-29 22:53:21

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

buburuza79 a scris:

andri21 a scris:

Buna gianna,

Virusul se ia prin contact neprotejat, chiar daca nu ai manifestari de genul codiloame. Prietenul tau ar tb sa ia ceva doar daca ii recomanda medicul...exista cazuri de cancer de penis si la barbati cauzate de hpv, dar f rare. Sexul oral e interzis pt ca poti face cancer in gat.

As dori sa-mi fac si eu mRNA, stiti unde se face?

recoltarea a facut-o medicul ginecolog si am dus la bioclinca(ei au trimis in germania)
am vazut ca se face si la synevo , cred ca orice laborator

Oare iti trebuie ceva trimitere? sau te duci pur si simplu si zici vreau si eu analiza ... asta?
Abdri ce ai facut? ai dat de d-na Popa? ai aflat de la ce era sangerarea ?

Offline

 

#2018 2010-07-30 13:39:38

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Buna,

Nu am fost la dna Popa pt ca era f ocupata, ci la un medic de la gynecoland, cristian jumuga. a fost f ok, mi-a facut colpo si ecografie transvaginala si a zis ca nu-si da seama de la ce era sangerarea pt ca sunt ok (probabil o problema hormonala pt ca era cu o sapt inainte de menstruatie). pe col nu e decat o zona de ectopie si nici o rana sau ceva de la hpv. deci se pare ca sunt ok.
analiza aceea se face la synevo si e 5 mil...mi se pare cam mult pt o analiza care nu ma ajuta la nimic ci doar ma sperie mai tare in cazul in care e pozitiva. asa ca momentan nu cred ca o voi face.
voi continua in schimb sa fac papanicolau si colpo la 6 luni, plus testarea hpv la 1 an pana cand va iesi negativa (sper sa se intample acest lucru).
as dori totusi sa-mi fac o cultura secretie col si cultura secretie vaginala ca sa fiu sigura ca n-am nici o infectie. ce laborator imi recomandati pe aceste analize? eu ma gandeam intre synevo si cantacuzino ( nu este o problema de bani, ci doar ca nu stiu unde sa merg).
va multumesc si multa sanatate!

Offline

 

#2019 2010-07-30 13:58:33

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

eu cele 2 analize le-am facut la sanador.

din ce am citit pe aici am vazut ca se prefera cantacuzino (daca iei in calcul doar cele 2 optiuni).

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2020 2010-07-30 14:10:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

andri, ambele laboratoare sunt de incredere.

Offline

 

#2021 2010-07-31 21:19:09

xtina_the_best
Membru
De la: Constanta
Inregistrat: 2010-07-22
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna, fetelor, am si eu o problema. ma lupt cu candida ce ceva timp ani de zile. recent mi-am descoperit 3 tulpini de hpv cu risc oncologic mare. acum vad, k dupa 9 luni, mi-au trecut deja 2 tulpini, a mai ramas una sa treaca..astea reapar sau se considera k a trecut de tot?! Sau e ca herpesul..cum prinde organismul cu imunitatea scazuta..pac...reapare....?! Acuma problema mea e altaȘ am pe gingii niste bubite mici si albe, formatiuni grupate ins tg si in dreapta...nu mai dispar oricate tratamente (nistatin, glicerina boraxata,de imunitate etc) as lua.....intrebarea mea e aceste mici bubite sunt cumva din cauza candidozei recurente? sau a hpv-ului cu risc oncologic ridicat? Va rog mult sa-mi raspundeti! M=au vazut orl-isti, dentisti, medici si nimeni nu s-a putut pronunta clar de ce natura sunt aceste bubite si d c nu trec.....Va rog eu mult, da-ti-mi un sfat, o vb buna..mi-e teama sa nu fie cancer oral....ati avut?ati auzit de astfel de bubite? madam00 ti-am urmarit mesajele pe forum si as vrea sa dau de tine si nu pot...te rog eu mult, astept un raspuns de la tine si zi-mi ce avea iubitul tau pe gingii...i-a trecut, nu i-a trecut?
Ms anticipat, pupici si stati linistite cu hpv-ul k organismul vad k in timp il rezolva.doar k din 6 in 6 luni, sau maxim 1 an....sa facem cate-un papa-nicolau


Ce nu ne omoara ne face mai puternici

Offline

 

#2022 2010-08-01 17:47:45

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

xtina_the_best a scris:

Buna, fetelor, am si eu o problema. ma lupt cu candida ce ceva timp ani de zile. recent mi-am descoperit 3 tulpini de hpv cu risc oncologic mare. acum vad, k dupa 9 luni, mi-au trecut deja 2 tulpini, a mai ramas una sa treaca..astea reapar sau se considera k a trecut de tot?! Sau e ca herpesul..cum prinde organismul cu imunitatea scazuta..pac...reapare....?! Acuma problema mea e altaȘ am pe gingii niste bubite mici si albe, formatiuni grupate ins tg si in dreapta...nu mai dispar oricate tratamente (nistatin, glicerina boraxata,de imunitate etc) as lua.....intrebarea mea e aceste mici bubite sunt cumva din cauza candidozei recurente? sau a hpv-ului cu risc oncologic ridicat? Va rog mult sa-mi raspundeti! M=au vazut orl-isti, dentisti, medici si nimeni nu s-a putut pronunta clar de ce natura sunt aceste bubite si d c nu trec.....Va rog eu mult, da-ti-mi un sfat, o vb buna..mi-e teama sa nu fie cancer oral....ati avut?ati auzit de astfel de bubite? madam00 ti-am urmarit mesajele pe forum si as vrea sa dau de tine si nu pot...te rog eu mult, astept un raspuns de la tine si zi-mi ce avea iubitul tau pe gingii...i-a trecut, nu i-a trecut?
Ms anticipat, pupici si stati linistite cu hpv-ul k organismul vad k in timp il rezolva.doar k din 6 in 6 luni, sau maxim 1 an....sa facem cate-un papa-nicolau

Ai facut tratament ceva cu antibiotice? si cam cum arata bubitele alea? Mie imi apareau niste bubite pe gingii niste puncte asa... cand foloseam apa de gura... un fel de ... "alergie" daca vrei. Ai facut vreun tratament anti HPV? mai puternic? si cam de cand ti-au aparut bubitele alea? Cauta poze ceva pe net poate am mai citit vreuna dintre noi ... si te putem ajuta.... am inteles ca chestiile naturiste gen... tinctura de propolis pot sa ajute.

Ultima oara a fost editat de cristinuk (2010-08-01 22:49:28)

Offline

 

#2023 2010-08-01 18:38:30

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

andri21 a scris:

Buna,

Nu am fost la dna Popa pt ca era f ocupata, ci la un medic de la gynecoland, cristian jumuga. a fost f ok, mi-a facut colpo si ecografie transvaginala si a zis ca nu-si da seama de la ce era sangerarea pt ca sunt ok (probabil o problema hormonala pt ca era cu o sapt inainte de menstruatie). pe col nu e decat o zona de ectopie si nici o rana sau ceva de la hpv. deci se pare ca sunt ok.
analiza aceea se face la synevo si e 5 mil...mi se pare cam mult pt o analiza care nu ma ajuta la nimic ci doar ma sperie mai tare in cazul in care e pozitiva. asa ca momentan nu cred ca o voi face.
voi continua in schimb sa fac papanicolau si colpo la 6 luni, plus testarea hpv la 1 an pana cand va iesi negativa (sper sa se intample acest lucru).
as dori totusi sa-mi fac o cultura secretie col si cultura secretie vaginala ca sa fiu sigura ca n-am nici o infectie. ce laborator imi recomandati pe aceste analize? eu ma gandeam intre synevo si cantacuzino ( nu este o problema de bani, ci doar ca nu stiu unde sa merg).
va multumesc si multa sanatate!

andri, eu zic sa te linistesti, daca ti-a zis ca se vindeca si asa... sa repeti analizele la 6 luni si o sa fii bine. la mine ti-am zis ectopia aia in 3 luni s-a micsorat vizibil si considerabil. Nu se vedea cu ochiul liber. Numai la acetic si lugol... Chiar cred cu tarie ca psihicul joaca un rol f fff important. fa si secretiile ca sa stai tu linistita. o sa fim bine cu siguranta! suntem tinere smile luptam mai avem ceva chestii de facut orice ar fi. Ma bucur mult ca ti-a zis ca esti mai ok. sper ca te-ai mai linistit. Eu in sept fac Pap no2 si anume primul de la depistarea infectiei. Sa vedem ce iese. sper sa fie bine ...

Sanatate multa!!!

Offline

 

#2024 2010-08-01 22:36:23

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

xtina_the_best, de ce nu faci o biopsie a acelor bubite. cred ca te-ar lamuri mai bine.

Offline

 

#2025 2010-08-02 09:15:12

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Multumesc mult, Cristinuk. O sa te tin la curent. Multa sanatate si ai grija de tine! Te pup!

Offline

 

#2026 2010-08-06 14:38:48

yadira
Full member
De la: Alba Iulia
Inregistrat: 2008-04-21
Mesaje: 109

Re: HPV

am fost si eu de curand la medicul ginecolog si mi-a descoperit niste " muguri" (asa le-a denumit doc) foarte mici ca niste bubite sau o iritatie , mi-a zis ca trebuie tratate ca de nu se fac ca niste conopide si mi-a scris pe fisa ca am condilomatoza. Am intrebat-o de la ce se fac astea si mi-a raspuns ca se transmit pe cale sexuala. Am venit acasa si am citit pe intenet toate articolele posibile si toate spun ca aceste vegetatii " muguri" sunt produse de HPV. Si cum HPV se transmite pe cale sexuala nu pot sa-mi imaginezi de unde l-as fi putut lua?? Eu am un prieten de 5 ani aproape si de 3 ani ne-am inceput viata sexuala amandoi , deci nu am mai avut pe nimeni in viata noastra nici inainte nici in timpul relatiei de asta sunt sigura 98% deoarece nu pot fi 100% clar, dar nu pot sa-mi dau seama. Doctorita mi-a dat sa iau 6 zile cervugid si dupa o sapt m-am dus din nou la ea sa-mi arate unde sa-mi pun solutia aceea condilyn, si am intrebat-o din nou( eram cu mama) si a zis ca astea asa se fac ele nu neaparat pe cale sexuala....deci nu mai inteleg nimic....peste 2 sapt ma duc dupa rezultatul testului papanicolau, totusi sunt nelamurita si cred ca in functie de rez testului voi mai merge si la alti medici....................................zau ca daca te duci in policlinica IMEDIAT VOR SA SE SCAPE DE TINE, NU-TI DAU PREA MULTE DETALII, IAR CAND AJUNGI ACASA ESTI NEDUMERITA!!! daca te duci la cabinet si platesti o groaza de bani altfel se poarta...........acum nu mai am bani ca mi-am facut si o colonoscopie care m- a costat in jur de 1000 ron cu medicamente ca mi-a gasit colita cronica..........toate bolile vin odata.....................offfff


hjarta daca ma respecti inseamna ca ma iubesti cu adevarat hjarta

Offline

 

#2027 2010-08-06 14:48:35

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: HPV

imi pare rau yadira sa aud ca ai hpv.si eu ma lupt de ceva timp cu candida,acum cu gardnerella si nu le-am luat pe cale sexuala.intr-adevar,sespune ca hpv-ul se ia doar sexual,dar medicii astia se contrazic unul pe altul,n-ai vazut?o gramada de bani si fara rezultat.ai grija sa te tratezi,cu toate ca am citit ca hpv-ul nu se vindeca decat de la sine.prietena mea cea mai buna a aflat de curand ca are hpv.urate infectii si rezistente!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2028 2010-08-16 12:54:50

Cris0101
New member
Inregistrat: 2010-02-22
Mesaje: 5

Re: HPV

Buna ziua tuturor...as avea si eu nevoie de putin ajutor si eventual de un sfat. Mi-am facut recent testul Papanicolau si dna doctor mi-a zis ca rezultatele nu sunt bune deloc. In fisa de analize scrie:
-Celule endocervicale , prezente
-Coci (la prezenta de organisme)
-Modificari celurare reactive asociate cu inflamatia DIU
-Cel. scuam : celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata - ASC-US
Iar la Descrierea citolociga scrie ca am placarde de celule intermediare cu parakeratoza pe un fond cu foarte numeriosi bacili Dodalein/ coci si numeroase celule inflamatorii (nu stiu daca am scris bine tot...scrisul este destul de neclar)
Diagnostic citopatologic : ASC-US

Mai am atasata o alta hartiuta unde este descrisa secretia vaginala care prezinta
-Celule epiteliale: superficiale si intermediare
-PMN: numeroase
-Hematii: rare
-Citoliza: rari nuclei
-Bacili: Dodalin foarte numerosi
-Coci: Prezenti in gramezi
DIAGNOSTIC: frontiu inflamator nespecific

Daca imi poate explica cineva exact ce inseamna v-as fi extrem de recunoscatoare. Doctorita mi-a vorbit despre o posibila rana pe col din cauza prezentei HPV. Am primit si un tratament de ovule (Cervucid-12 zile) si Isoprinosine (o cutie). Mi-a spus ca la terminarea tratamentului trebuie sa revin ca sa imi faca si un tipaj viral.
Deja nu mai am rabdare pana la terminarea tratamentului. Mi-e teama sa nu fie vreo tulpina de HPV cu risc crescut...Deci, inca o data va rog...AJUTOR!!!

Offline

 

#2029 2010-08-16 19:00:24

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

nu stiu sa ma uit deloc pe examenul secretiei vaginale, dar ASCUS am avut si eu la unul dintre papanicolauri si nu am avut HPV. totusi apar celulele intermediare cu parakeratoza si parca acestea duc cu gandul la HPV.
eu una zic ca nu este de speriat, mai ales ca ASCUS inseamna (asa cum apare scris si in buletinul tau) ca nu i se stie cauza exacta.
vei afla daca ai HPV si de care tulpina este numai prin genotipare.

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2010-09-13 15:55:10)

Offline

 

#2030 2010-08-23 11:55:21

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

va scriu si eu rezltatele lamei mele... poate ma mai linistiti...

Originea esantionului: vaginala
Aspectul: cu leziuni vizibile
Calityate frotiu: satisfacator pentru evaluare

Rezultat: anomalii ale celulelor epiteliale: HSIL

Indicatii: repetare imediata + biopsie/colposcopie

Observatii:
- numeroase polimorfonucleare, hematii
- fracvente grupuri de celule scuamoase intermediare si parabazale cu anomalii nucleocitoplasmatice severe si foarte severe
- prezente binucleate, flora mixta

Doctorita mi-a dat un tratament cu ovule cervasept si spalaturi cu tantum rosa (app, asta e si pt interior? ca nu mi-a zis decat toaleta locala).

A spus ca dupa tratament sa merg si sa repetam lama si sa facem cauterizare. Dupa aceea testul HPV cu tiparele. Observatia a doua mie imi suna foarte urat, grav... de cand am auzit de HPV nu pot sta linistita... peste tot am citit ca se manifesta prin negi de obicei. Eu zic ca nu am... doctorita nu mi`a spus decat de rana... voi ce`mi puteti spune? :-< poate ma mai linistiti.

Maine ma mai duc undeva pentru o a doua opinie in ceea ce priveste rana aia...

Offline

 

#2031 2010-08-23 11:58:36

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

eu zic sa faci si o colposcopie pe langa tipajul HPV, si apoi vezi daca e nevoie de cauterizare

Offline

 

#2032 2010-08-23 12:00:37

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

fac si dintr-aia. dar e chiar asa grav pe cat suna? :-<

Offline

 

#2033 2010-08-23 12:04:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

e o rana care sangereaza si de obicei celulele scuamoase arata ca e vorba de HPV
tulpinile care provoaca negi sunt low-risk, cele care provoaca rani pe col cum ai tu sunt high-risk, ceea ce inseamna ca netratate pot duce la cancer de col
nu-ti zic asta ca sa te sperii, ci ca sa intelegi ca nu e de stat, fa si o colposcopie si cere sfatul si altui medic, apoi fa ce -ti spune medicul (tratament, cauterizare) ca sa nu se agraveze

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.