homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-106


#1996 2010-07-12 23:31:20

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

Andre87 mie una din dr la care a fost imi sugerase cauterizarea desi eu insistam pe orice alta varianta(am mers la alta dr) si ea a zis ca e singura care ar distruge radacina. Nu zic ca are dr mea sau a ta dreptate dar daca e cineva care stie concret eventual doctoressa sa ne lamureasca care varianta e corecta as fi curioasa. Oricum nu as apela la cauterizare dar as vrea sa stiu daca daca e adevarat. Iar solutia sa nu mai apara e sistemul imunitar din cate stiu eu.

Offline

 



#1997 2010-07-13 08:40:41

daenarys
Vizitator

Re: HPV

asa stiu si eu ca prin cauterizare sunt mai multe sanse sa distrugi radacina

 

#1998 2010-07-13 08:55:37

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

parerile sunt impartite...depinde de la doc  la doc...nush ce sa sp ,eu am ales sa fac  tratamentul.da,din cauza sistemului imunitar daca este slabit apar,eu de cand am luat isoprinosine nu  mi-au mai aparut sper sa nu mai apara.daca poate sa ne lamureasca cineva care ar fi cea mai buna solutie pt condiloame....merci.
mozarella la u au trecut ?

Offline

 

#1999 2010-07-13 12:42:31

mozarella
New member
Inregistrat: 2010-02-16
Mesaje: 50

Re: HPV

la mine au trecut maj de la sine cand luam echinaceea si mai erau doua la ultima colposcopie si mi a rec condyline pt ele. Trb sa ma duc sa mai fac o colposcopie sa vad daca nu mi au apaurut in alte parti. De ex ultima data erau ca niste mici pete in interior si multe si dr a zis ca e posibil sa fie negi care sa apara ulterior.
As vrea sa fie niste analize exacte sa imi spuna exact in ce stadiu e sistemul meu imunitar ar fi ideal.
Chiar daca una din variante distruge cu radacina cu tot negul imi imaginez ca in momentul in care iar apar nu mai apar pur si simplu in locul respectiv si devin din ce in ce mai greu de detectat sau tratat. M am saurat s ma uit dupa negi parca sunt paduchii.
Mai e cineva la curent cu noutatile ?E vreun laborator ceva macar international care sa caute un tratament pt virusul asta??

Offline

 

#2000 2010-07-13 19:53:46

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

mozarella a scris:

la mine au trecut maj de la sine cand luam echinaceea si mai erau doua la ultima colposcopie si mi a rec condyline pt ele. Trb sa ma duc sa mai fac o colposcopie sa vad daca nu mi au apaurut in alte parti. De ex ultima data erau ca niste mici pete in interior si multe si dr a zis ca e posibil sa fie negi care sa apara ulterior.
As vrea sa fie niste analize exacte sa imi spuna exact in ce stadiu e sistemul meu imunitar ar fi ideal.
Chiar daca una din variante distruge cu radacina cu tot negul imi imaginez ca in momentul in care iar apar nu mai apar pur si simplu in locul respectiv si devin din ce in ce mai greu de detectat sau tratat. M am saurat s ma uit dupa negi parca sunt paduchii.
Mai e cineva la curent cu noutatile ?E vreun laborator ceva macar international care sa caute un tratament pt virusul asta??

in afara sunt mai avansati in ceea ce privesc metodele de tratare...mie  doc ginecolog mi-a recomandat si un spray HERPIGEN se numeste l-am gasit mai greu in farmacii(este fabr in Spania) si costa in jur de 80-90ron.iti poti da si in interior si in exterior iar dupa  6 ore te speli,acum nush cat de bun este .

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2001 2010-07-13 20:18:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

herpigen nu are eficienta pe HPV

Offline

 

#2002 2010-07-13 23:43:19

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

andre87 a scris:

georgy...de vre-o 2 sapatamani  le-am obervat  si de atunci fac si tratament cu condyline si iau isorpinosine deja sunt la a 2 cutie iar doc dermatoloaga  mi-a sp sa iau timp de 28 de zile( 2 medici  ginec au fost atat de ''buni''incat niki nu au obervat).si eu m-am ars  destul de mult akum fac  pauza 4 zile iar dupa inca 3 zile de condyline si sper sa treaca ca deja nu mai pot. la colposcopie mi-a sp ca este o simpla inflamatie  ca nu am dc sa imi fac griji dar cand am vazut rezultatul de la  hpv am crezut ca ma prabusesc ,nu mai stiam de mine.dupa ce scap de  negi  cred ca ma pregatesc de  erad ..offf,ne tii la curent cum evolueaza la u,si cum este erad-ul .

da.... o sa va tin la curent.

e dureros cu condyline. ma ustura foarte tare. dar la mine au trecut din prima. si aveam destul de multe, mai ales la intrarea in vagin. m-am speriat foarte tare cand au inceput sa cada. bine ca nu mi-au mai aparut. iar din cate am citit pe net, daca nu mai apar cica ar fi un hpv cu risc scazut, deci tulpini necanceroase. dar mie la colposcopie mi-a zis ca sunt suspecta hpv high risc. in fine. o sa vad la sfarsitul lui august cand fac erad. pana atunci, vacanta.

Offline

 

#2003 2010-07-14 12:43:05

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Georgy85 a scris:

andre87 a scris:

georgy...de vre-o 2 sapatamani  le-am obervat  si de atunci fac si tratament cu condyline si iau isorpinosine deja sunt la a 2 cutie iar doc dermatoloaga  mi-a sp sa iau timp de 28 de zile( 2 medici  ginec au fost atat de ''buni''incat niki nu au obervat).si eu m-am ars  destul de mult akum fac  pauza 4 zile iar dupa inca 3 zile de condyline si sper sa treaca ca deja nu mai pot. la colposcopie mi-a sp ca este o simpla inflamatie  ca nu am dc sa imi fac griji dar cand am vazut rezultatul de la  hpv am crezut ca ma prabusesc ,nu mai stiam de mine.dupa ce scap de  negi  cred ca ma pregatesc de  erad ..offf,ne tii la curent cum evolueaza la u,si cum este erad-ul .

da.... o sa va tin la curent.

e dureros cu condyline. ma ustura foarte tare. dar la mine au trecut din prima. si aveam destul de multe, mai ales la intrarea in vagin. m-am speriat foarte tare cand au inceput sa cada. bine ca nu mi-au mai aparut. iar din cate am citit pe net, daca nu mai apar cica ar fi un hpv cu risc scazut, deci tulpini necanceroase. dar mie la colposcopie mi-a zis ca sunt suspecta hpv high risc. in fine. o sa vad la sfarsitul lui august cand fac erad. pana atunci, vacanta.

la intratea in vagin sunt si la mine...pff cred ca mai sunt vre-o 2 dar pica mai greu,acum mi-a si venit ,ma gandeam sa merg la dermato sa vada daca mai este si nu ii vad eu dar akum unde sa mai merg..off.candiloamele sunt date de tulpinile low risck in  cazul meu sunt tulpinile 53 si 54 . eu am si 16iar  asta este mai  grava ..off
ai facut tipajul sa  vezi  ce tulpini ai ?

Offline

 

#2004 2010-07-14 15:07:57

Georgy85
New member
Inregistrat: 2010-07-07
Mesaje: 33

Re: HPV

andre87 a scris:

Georgy85 a scris:

andre87 a scris:

georgy...de vre-o 2 sapatamani  le-am obervat  si de atunci fac si tratament cu condyline si iau isorpinosine deja sunt la a 2 cutie iar doc dermatoloaga  mi-a sp sa iau timp de 28 de zile( 2 medici  ginec au fost atat de ''buni''incat niki nu au obervat).si eu m-am ars  destul de mult akum fac  pauza 4 zile iar dupa inca 3 zile de condyline si sper sa treaca ca deja nu mai pot. la colposcopie mi-a sp ca este o simpla inflamatie  ca nu am dc sa imi fac griji dar cand am vazut rezultatul de la  hpv am crezut ca ma prabusesc ,nu mai stiam de mine.dupa ce scap de  negi  cred ca ma pregatesc de  erad ..offf,ne tii la curent cum evolueaza la u,si cum este erad-ul .

da.... o sa va tin la curent.

e dureros cu condyline. ma ustura foarte tare. dar la mine au trecut din prima. si aveam destul de multe, mai ales la intrarea in vagin. m-am speriat foarte tare cand au inceput sa cada. bine ca nu mi-au mai aparut. iar din cate am citit pe net, daca nu mai apar cica ar fi un hpv cu risc scazut, deci tulpini necanceroase. dar mie la colposcopie mi-a zis ca sunt suspecta hpv high risc. in fine. o sa vad la sfarsitul lui august cand fac erad. pana atunci, vacanta.

la intratea in vagin sunt si la mine...pff cred ca mai sunt vre-o 2 dar pica mai greu,acum mi-a si venit ,ma gandeam sa merg la dermato sa vada daca mai este si nu ii vad eu dar akum unde sa mai merg..off.candiloamele sunt date de tulpinile low risck in  cazul meu sunt tulpinile 53 si 54 . eu am si 16iar  asta este mai  grava ..off
ai facut tipajul sa  vezi  ce tulpini ai ?

nu am facut. urmeaza dupa ERAD sa mi se faca, pe bucatica de carne scoasa pe care imi face si biopsia. si din cate am inteles, doctora imi face si dupa 3 luni de la ERAD.

Offline

 

#2005 2010-07-15 18:33:40

loredana0123
Membru
Inregistrat: 2010-07-15
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna ziua, sper sa ma ajute si pe mine cineva cu niste informatii pana ajung la doctor... Am tot cautat pe net dar nu gasesc nicaieri ceva concret.. Am facut testul hpv si mi-a iesit tipul 54, care nu este trecut nici la risc crescut, nici la scazut, ci la "altele"... Ce poate sa insemne asa ceva? As vrea totusi sa aflu mai multe detalii, pt a dezbate mai bine cu d-na doctor, care si-asa ma cam repede... Merci mult pupici!

Offline

 

#2006 2010-07-16 21:42:16

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

loredana0123 a scris:

Buna ziua, sper sa ma ajute si pe mine cineva cu niste informatii pana ajung la doctor... Am tot cautat pe net dar nu gasesc nicaieri ceva concret.. Am facut testul hpv si mi-a iesit tipul 54, care nu este trecut nici la risc crescut, nici la scazut, ci la "altele"... Ce poate sa insemne asa ceva? As vrea totusi sa aflu mai multe detalii, pt a dezbate mai bine cu d-na doctor, care si-asa ma cam repede... Merci mult pupici!

eu stiu ca 54 e low risk... acum nush daca parerile or fi impartite

Offline

 

#2007 2010-07-17 12:50:38

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

loredana0123 a scris:

Buna ziua, sper sa ma ajute si pe mine cineva cu niste informatii pana ajung la doctor... Am tot cautat pe net dar nu gasesc nicaieri ceva concret.. Am facut testul hpv si mi-a iesit tipul 54, care nu este trecut nici la risc crescut, nici la scazut, ci la "altele"... Ce poate sa insemne asa ceva? As vrea totusi sa aflu mai multe detalii, pt a dezbate mai bine cu d-na doctor, care si-asa ma cam repede... Merci mult pupici!

buna si eu am aceeasi tulpina , adica 54
inainte sa fac testarea si sa aflu  tulpina am facut o cura de isprinosine si 3 luni cervugid
dupa am mai luat echinaceea pt imunitate
pt ca imi doream un bebe am fost la o d-na dr. care mi-a recomandat sa fac o analiza care se numeste MRNA, (e o analiza care sa trimis la un lab in germania si care iti spune daca virusul este activ si poate declansa in viitor cancerul cervical) , la mine a iesi negativ
am facut acest test la vreo 6 luni dupa depistarea tulpinii si vreo 10 luni  de la confirmarea hpv
acum am descoperit ca sunt insarcinata
iti doresc sanatate!

Offline

 

#2008 2010-07-18 07:50:38

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

buburuza79 a scris:

loredana0123 a scris:

Buna ziua, sper sa ma ajute si pe mine cineva cu niste informatii pana ajung la doctor... Am tot cautat pe net dar nu gasesc nicaieri ceva concret.. Am facut testul hpv si mi-a iesit tipul 54, care nu este trecut nici la risc crescut, nici la scazut, ci la "altele"... Ce poate sa insemne asa ceva? As vrea totusi sa aflu mai multe detalii, pt a dezbate mai bine cu d-na doctor, care si-asa ma cam repede... Merci mult pupici!

buna si eu am aceeasi tulpina , adica 54
inainte sa fac testarea si sa aflu  tulpina am facut o cura de isprinosine si 3 luni cervugid
dupa am mai luat echinaceea pt imunitate
pt ca imi doream un bebe am fost la o d-na dr. care mi-a recomandat sa fac o analiza care se numeste MRNA, (e o analiza care sa trimis la un lab in germania si care iti spune daca virusul este activ si poate declansa in viitor cancerul cervical) , la mine a iesi negativ
am facut acest test la vreo 6 luni dupa depistarea tulpinii si vreo 10 luni  de la confirmarea hpv
acum am descoperit ca sunt insarcinata
iti doresc sanatate!

la ce doc ai fost? aveai leziuni pe col sau cum ai aflat ca ai HPV? era sincgura tulpina? pls detaliaza un picutz. eu am o singura tulpina, 56... si o leziune... vad luni la colpo cat de mare/mica s-a facut. mersi pt detalii

Offline

 

#2009 2010-07-20 11:11:54

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

cum a fost la colpo cristinuk? ce ti-a mai spus doctorul? pupici

Offline

 

#2010 2010-07-21 01:09:41

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

andri21 a scris:

cum a fost la colpo cristinuk? ce ti-a mai spus doctorul? pupici

Buna fetelor,

scuze ca nu am scris mai devreme... dar acum am avut un pic de ragaz... nu va lasam fara vesti oricum smile.
Se pare ca e mai bine ca data trecuta. adica fara solutie nu se vedea nimic, iar la acid acetic si lugol se vedea intr-adevar o mica zona de ectopie... si mai erau 2 puncte de "modificare" mai jos cumva. Oricum arata mai bine ca data trecuta. Doc mi-a zis sa nu ma sperii, sa astept pana in septembrie, sa refac pap-ul si mai vedem dupa. Ca deja in 2 luni se vede o imbunatatire relativ la colposcopia dinainte (se vedea ca se vindeca). si chiar se modificase ectopia aia... nu mai era asa urata ca prima data.  Dna Doctor Popa de la Micomi (o minune de om) mi-a explicat ca zona asta este din principiu in continua modificare si ca celulele alea cresc si se reinnoiesc singure si ca la LSIL sansele sunt mici sa se dezvolte cancer, DAAR ca trebuie tinut sub observatie.

De asemenea mi-a mai spus, ca daca la un anumit moment din viata iti apare la analize HPV, o anumita tulpina, se poate f bine ca peste un an sa nu o mai ai pe asta si sa ai o alta... Cu toate astea fara panica.

Mi-a spus ca o alerta trebuie ridicata in momentul in care doua pap-uri consecutive ies nasol...momentan eu am numai unul la activ si 2 colposcopii in decurs de 2 luni... cu aspect modificat in bine.
si ca cancerul nu se dezvolta decat in 10-15 ani in cazul in care nu tinem sub control...

Sa dea dumnezeu sa ma fac bine si eu, si voi si sa scapam cu toatele de nenorocirea asta.
Nu mi-a recomandat ceva anume ci doar niste ovule care refac flora vaginala... ca o preventie generala.

Inca ceva... Mi-a spus ca Cervugidul, pe care majoritatea doctorilor il dau in caz de leziuni pe col este plin de antibiotice si citez "e ca si cum ai da cu o bomba sa te asiguri ca mor toti cei rai dar nu face specific ceva contra  HPV". Probabil ca vindeca si el ceva pe acolo. Eu am facut 2 cure. se poate sa fi ajutat macar un pic.

Intre timp... termin isoprinosine-ul... si mai bag naturiste... imunomix imunostim... (imunostimul e mai putin gretos)

Concluzie stil de viata sanatos impus... sport, vitamine (legume fructe), atitudine pozitiva. Stiu ca poate suna aiurea si bla bla insa... psihicul joaca un rol extrem de important!

Sper ca nu v-am plictisit...
va pup si aveti grija de voi!

Andri tu cum stai?

Offline

 

#2011 2010-07-22 09:08:30

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Ma bucur f mult Cristinuk. Felicitari! Eu nu stau asa bine...am avut o sangerare intre menstruatii care m-a pus pe ganduri rau pt ca era destul de abundenta (cam ca in prima zi de menstruatie). Acum a incetat (n-a tinut decat o zi) si incerc sa obtin o programare la dna popa de la micomi, insa cam greu sa te si vada in aceeasi zi, mai ales ca de maine incepe concediul. In august tb sa refac si eu pap-ul sa vedem ce o mai iesi...am un morcov....

Offline

 

#2012 2010-07-22 22:11:04

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

cristinuk a scris:

buburuza79 a scris:

loredana0123 a scris:

Buna ziua, sper sa ma ajute si pe mine cineva cu niste informatii pana ajung la doctor... Am tot cautat pe net dar nu gasesc nicaieri ceva concret.. Am facut testul hpv si mi-a iesit tipul 54, care nu este trecut nici la risc crescut, nici la scazut, ci la "altele"... Ce poate sa insemne asa ceva? As vrea totusi sa aflu mai multe detalii, pt a dezbate mai bine cu d-na doctor, care si-asa ma cam repede... Merci mult pupici!

buna si eu am aceeasi tulpina , adica 54
inainte sa fac testarea si sa aflu  tulpina am facut o cura de isprinosine si 3 luni cervugid
dupa am mai luat echinaceea pt imunitate
pt ca imi doream un bebe am fost la o d-na dr. care mi-a recomandat sa fac o analiza care se numeste MRNA, (e o analiza care sa trimis la un lab in germania si care iti spune daca virusul este activ si poate declansa in viitor cancerul cervical) , la mine a iesi negativ
am facut acest test la vreo 6 luni dupa depistarea tulpinii si vreo 10 luni  de la confirmarea hpv
acum am descoperit ca sunt insarcinata
iti doresc sanatate!

la ce doc ai fost? aveai leziuni pe col sau cum ai aflat ca ai HPV? era sincgura tulpina? pls detaliaza un picutz. eu am o singura tulpina, 56... si o leziune... vad luni la colpo cat de mare/mica s-a facut. mersi pt detalii

eu sunt din tm
mie mi-au iesit la papanicolau koilocite de HPV si exista o foarte mica rana ,
nu stiu daca are vreo legatura dar din cite am citit cred ca exista o lunga perioada de timp faceam frecvent infectii cu trichomonas care ma disperau avind in vedere ca foloseam prezervativul ca protectie(din pacate medicul la care mergeam atunci cred ca nu avea toate substantele de la pap)
inainte sa plec in luna de miere am fost la un alt medic si la pap au iesit koilocitele astea
cind m-am intors din luna de miere am facut turele de cervugid si isoprrinosine dar d-na dr nu a vrut sa facem testarea a zis sa mai asteptam
avind in vedere ca vroiam sa concepem un bebe am vrut sa stiu cum stau si am vb cu medicul de fam si am  ajuns la un al 3 lea dr. unde m-am programat pt colposcopie , la colposcopie mi s-a parut ca arata bine comparand cu o colposcopie bolnava pe care o vazusem pe youtube si la fel au fost si concl . medicului dar am facut si tiparea si asa a iesit tulpina 54
tot cercetind despe hpv -ul asta o fata de pe forum mi-a dat doua nume de dr. din tm care sunt mai specializati in hpv(sincer mi se pare ca foarte putini sunt pregatiti in probleme de col uterin)
am fost la dr. K si mi-a recomadat testul acela MRNa si o cultura de col, m-am mai linistit dupa ce am primit rezultatul
MRNA este destul de scump , datr pt linistea noastra merita
sper sa-ti fi fost de folos cu aceste date
sanatate

Offline

 

#2013 2010-07-23 11:45:18

gianaa88
New member
Inregistrat: 2006-11-14
Mesaje: 6

Re: HPV

buna fetelor. de curand am aflat si eu ca am hpv conform unei genotipari,din pacate numai high risk, inclusiv tulpina 16.Am citit aproape toate postarile pe aceasta tema si as mai avea cateva intrebari.Daca eu am doar tulpini high risk si nu am negi, am transmis si prietenului meu acest virus prin sex neprotejat? el ar trebui sa ia ceva?Daca are si el aceleasi tulpini ca mine, nu e recomandat sexul oral nu?Ca am inteles ca se poate transmite la cavitatea bucala chiar daca el nu prezinta negi.Va multumesc mult pentru lamuriri

Offline

 

#2014 2010-07-23 14:36:36

andri21
New member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 21

Re: HPV

Buna gianna,

Virusul se ia prin contact neprotejat, chiar daca nu ai manifestari de genul codiloame. Prietenul tau ar tb sa ia ceva doar daca ii recomanda medicul...exista cazuri de cancer de penis si la barbati cauzate de hpv, dar f rare. Sexul oral e interzis pt ca poti face cancer in gat.

As dori sa-mi fac si eu mRNA, stiti unde se face?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.