homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-138


#2604 2012-09-17 12:31:37

ralw
Membru
Inregistrat: 2012-09-17
Mesaje: 1

Re: HPV

Salut. Am si o problema care ma macina si trebuie sa iau o decizie cat de repede. Am 24 de ani, am facut conizatie in 2009 pentru CIN I metoda ERAD in cabinet. Au iesit analizele bune pe urma. Negativ pentru HPV, anul trecut insa mi-a iesit pozitiv HPV si anul acesta pozitiv pentru LSIL. Am schimbat doctorul care mi-a spus sa mai asteptam 3 luni sa nu facem inca nicio inteventie. Au trecut 3 luni, tot LSIL a iesit la Pap. Acum doctoul mi-a zis sa facem conizatie (la rece ma gandesc, a mentionat ca va fi in spital cu anestezie in coloana). Medicul din cate am auzit e foarte bun, as apela la el doar ca nu ma incanta ideea de anestezie, prin ERAD a fost asa lejer, discomfort bineinteles si durere in acea zi dar in rest totul ok. As vrea sa stiu daca se merita sa fac metoda traditionala (la rece) sau nu, daca sa mai astept 3 luni sau apelez la metoda ERAD si cat de eficienta e aceasta.

Multumesc!

Offline

 



#2605 2012-09-17 12:56:51

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

pai prima data ai facut pur si simplu ERAD, nu conizatie. daca acum ti-a fost recomandata conizatia, n-o fi suficient ERAD-ul.

Offline

 

#2606 2012-09-18 12:57:04

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: HPV

Fetelor, a mai trecut cineva prin urmatoarea situatie..-> am facut o colposcopie si am o rana pe col, apoi mi s-a facut PAP si analiza de secretie si mi s-au dat ovule Cervugid si pastile Macmiror.La pap mi-a iesit CIII, suspect HPV si la secretie-candida.Mi s-a recomandat testarea pt HPV si biopsie. Am intrerupt tratamentul (adica am luat decat 6 ovule)si peste o sapatamana am mers in alt oras la alt doctor unde am facut din nou colposcopie si PAP(dar in mediu lichid, adica ala mai performant, mi s-a zis).Mi-a zis sa continui cu Cervugid, iar rezultatul la PAP a fost CII si candida.Mi-a zis sa iau ovule Canesten si poi o sa merg iar la un control. Deci nu a iesit suspect de HPV. Si chiar am facut 2 teste PAP atunci. A mai patit cineva asa intorsatura de situatie?ar trebui sa ma mai stresez pt HPV?sad
Multumesc frumos si sanatate!

Offline

 

#2607 2012-09-18 16:27:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

anca, eu cred ca ti-am mai zis, singurul mod in care poti sti daca ai sau nu hpv e sa faci testul hpv
suspiciunea aparuta la PAP nu inseamna mare lucru, probabil multe laboratoare nici nu dau informatia asta
e foarte bine ca ti-a iesit PAP II, adica normal, insa daca vrei neaparat sa tii daca ai hpv fa testul

Offline

 

#2608 2012-09-19 18:08:59

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: HPV

Fetelor am si eu o intrebare...?daca imi vine ciclul duminica asta si sa zicem ca miercuri se opreste ,iar eu am programare la ginecolog joi oare e bine sa ma duc la programre sau sa ma reprogramez ptr lunea viit(peste 2 sapt?)...eu ma duk acum la alt ginecolog cu rezultatele la analize respectiv HPV ,secreti si sange ptr herpes...dar daca va vrea si noul dr sa-mi recolteze ptr vre-o analiza si mie daca mai imi curge putin.....???

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2609 2012-09-19 18:11:40

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: HPV

as zice sa amani analiza pt ca mai mult ca sigur proba va contine hematii; ma rog, sunt si doctori care rezolteaza fix dupa menstruatie, cel mai bine vorbesti cu el atunci pe moment.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#2610 2012-09-19 18:43:22

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: HPV

am inteles!!multumesc mult ptr raspuns!! cu dl dr personal nu stiu daca pot vorbi ptr ca este prima data knd ma duk la el si programraea am facut-o sunanad la clinica...am sa ma duk asa ...nu stiu daca imi mai face vre-o analiza ptr k acum 2 sapt am facut la secretie si hpv ....acum ma duk la el cu rez si sa vad ce zice in legatura cu rez...??
o seara frumoasa tuturor!

Offline

 

#2611 2012-09-19 23:10:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

anca22anca a scris:

am facut din nou colposcopie si PAP(dar in mediu lichid, adica ala mai performant, mi s-a zis).Mi-a zis sa continui cu Cervugid, iar rezultatul la PAP a fost CII si candida.Mi-a zis sa iau ovule Canesten si poi o sa merg iar la un control. Deci nu a iesit suspect de HPV.

Avand clasa II sau chiar I, sau daca nu scrie "suspect hpv", nu inseamna certitudinea ca n-ai hpv. Il poate avea oricine si sa fie tinut in frau de sistemul imunitar (adica asimptomatic). cum zicea si heim, singurele teste care iti zic daca ai sau n-ai hpv (si dau si acelea destule rezultate fals-pozitive) sunt testele din ADN.
Mie mi-a zis un doctor ca testul Pap in mediu lichid are dezavantajul ca se realizeaza cu o periuta care nu recolteaza eficient si celule din endocol. nustiu

anca22anca a scris:

Deci nu a iesit suspect de HPV. Si chiar am facut 2 teste PAP atunci

ai facut 2 teste Pap deodata, ca nu inteleg?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-09-19 23:15:12)

Offline

 

#2612 2012-09-20 10:42:35

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: HPV

Da, 2 teste PAP-unul in mediu uscat si unul in mediu lichid parca asa a zis dr. Iar in legatura cu HPV, nu cred ca are rost sa fac acel test din moment ce nu mi-au iesit celule anormale la PAP..o sa mai fac un PAP si o colposcopie pt ca aveam si o rana pe col care dupa spusele doctorului incepuse sa se vindece, dar dupa ce termin tratamentul pt candida. smile

Offline

 

#2613 2012-09-20 15:09:29

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

nici nu se face testul din adn, decat la Pap cu anomalii. iti ziceam asa, ca informatie generala (ca sa nu faci o confuzie) ca, daca nu scrie pe foaia de Pap suspiciune de hpv, nu inseamna certitudine ca hpv e absent (el poate fi acolo si sa nu se manifeste). deci trebuie, ca orice femeie dealtfel, sa mergi la Papanicolau regulat (adica sa nu il ignori pe viitor). smile

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-09-25 01:41:59)

Offline

 

#2614 2012-09-21 13:50:21

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: HPV

Bineinteles ca o sa merg des sa fac PAP! Mai ales ca a intrat frica in mine:)) Merci puss

Offline

 

#2615 2012-09-24 16:21:43

Lala27
Membru
Inregistrat: 2012-08-15
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna! As vrea sa va cer si eu sfatul, poate vreuna dintre voi a mai auzit de astfel de cazuri si are vreo explicatie. La Pap clasic mi-a iesit LSIL cu atipii HPV (nu apar koilocite la descriere, ci doar celule epiteliale pavimentoase cu atipii nucelo-citoplasmatice, nu stiu daca sunt acelasi lucru), recoltat si interpretat la Spitalul Militar, la final de august, anul acesta.

Mi-am facut o colposcopie la Dr. Tarlea, rezultat col fara leziuni, doar ectopie congenitala. Mi-am recoltat din nou Pap, in medu lichid, si genotipare HPV, inca nu au venit rezultatele.

Pur si simplu nu inteleg cum poate sa apara la Pap LSIL, adica leziune, iar la colposcopie nici urma de asa ceva? Multumesc mult si scuze daca m-am intins.

Offline

 

#2616 2012-09-28 23:01:47

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: HPV

Buna fetele!am fost la control la ginecolog cu rezultatul la genotipare HPV care a fost 39 si un herpes genital...sad...dr mi-a recomandat ca ptr hpv sa ma vaccinez cat mai rpd sau imi mai zicea de schema aceea cu 5 zile pe luna ,2 sapt sa iau isoprinosine timp de 3 luni ...doar ca nu a insistat prea mult pe schema asta ci pe faptul k tb sa ma vaccinez cu silgard!!!...ce sa fac????stiu ca este un vaccin controversat si mi-e frica de reactiile adverse...si de asemenea mi-a recoltat probe ptr papanicolau si chlamidia,microplasma,ureoplasma....iar ptr herpes mi-a spus sa iau pastile acyclovir 5 cp /zi timp de 5 zile si sa ma dau si cu crema in tot acest timp...eu am avut o recidiva la herpes acum o sapt dupa ce primul episod mi-a aparut la inceputul lunii(iar recidiva dupa doar 2 sapt inaintea menstrei)....la recidiva si la primul episod m-am dat doar cu crema acyclovir de 2 ori pe zi ,acum vad ca numai am leziuni ,sa incep tratamentul oricum cu pastile si crema de maine??si cred k sunt si putin paranoica eu am inceput sa iau de 2 sapt aproape vitamax 1 cp /zi ,1 lingurita de polen dimi ,1 cp de imunostim si 20 pic de tinct de propolis cu miere seara ..iar acum am o senzatie ciudata pe pielea corpului simt cum ca ma mananca ceva,ca ma freaca mai bine zis ceva  ,tot am mai simtit si zilele trecute pe picioare si knd ma dadeam u crema de galbenele imi trecea,acum simt la burta ,nu vad in schimb nimik pe piele..o fii tot de la herpes????
Multumesc ,o seara buna tuturor!!

Offline

 

#2617 2012-10-02 11:18:52

Lala27
Membru
Inregistrat: 2012-08-15
Mesaje: 3

Re: HPV

Salut! Scrisesem acum o vreme despre nelamuririle mele in ceea ce priveste discrepanta dintre pap-ul LSIL si colposcopia normala, fara leziuni. Am fost astazi la Dr. Tarlea si explicatia, din cate pot eu sa redau ar fi cam asa: HPV-ul (la mine am aflat intre timp ca e radacina 51) mai intai produce modificari celulare, care abia apoi se transforma in leziuni. Eu se pare ca pana acum as fi purtatoare sanatoasa.

Mi-a recomandat sa intrerup contraceptivele orale, Yaz, pentru o perioada, deoarece se pare ca disparitia HPV ar fi mai ingreunata in asociere cu pilulele.

Trebuie sa fac si un tratament timp de 3 luni si ma gandeam sa il incep de zilele urmatoare, dupa terminarea menstruatiei, dar nu as vrea sa il fac in timp ce iau contraceptivele.

Intrebarea mea e urmatoarea: ieri am luat prima pilula dintr-o folie noua de Yaz. Ce se intampla daca le opresc de astazi?

Offline

 

#2618 2012-10-03 16:21:39

Gabitza2902
Membru
Inregistrat: 2012-10-03
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna,

Am fost de curand pentru niste analize anuale fara sa ma gandesc ca situatia ar putea fi mai grava. Dupa cateva analize mi-a iesit HPV genotip cu risc crescut:16. Momentan astept sa ajung pentru citirea rezultatelor , si trebuie sa-mi faca colposcopie. Din cunostiintele mele acesta tulpina este una grava , as vrea sa stiu daca exista tratament , daca se poate scapa vreodata de acest virus , si cum imi va influenta viata de acum incolo? Mai pot avea copii? Am o relatie stabila de un an de zile , nu stiu momentan daca acest virus l-am luat de la prietenul meu , sau este ceva mai vechi. Ma puteti ajuta?

Offline

 

#2619 2012-10-03 16:47:05

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

nu trebuie sa te sperii, hpv cu risc crescut inseamna doar atat, un risc, nu e o condamnare
tratament poti face pentru rana pe col, daca ai deja asa ceva si pentru stimularea imunitatii, fiindca e posibil ca organismul tau sa scape singur de virus
daca nu, poti trai cu el fara probleme, bineinteles ca poti face copii... doar ca trebuie sa ai grija sa nu lasi netratate eventualele probleme, sa faci PAP anual (asa cum trebuie sa faca orice femeie oricum)
virusul se transmite pe cale sexuala, iar barbatii nu au simptome, deci il poti avea de la prietenul tau sau dinainte, daca ai avut alti parteneri

Offline

 

#2620 2012-10-08 16:18:01

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: HPV

buna !astazi mi-au iesit rezultatle la ultimele analize date si anume ureoplasama ,microplasama ,chlamidia si papanicolau eu m-am uitat pe rezultate si vad ca sunt ok as vrea sa-mi dati si voi o parere va rog frumos!Multumesc!

MYCOPLASMA HOMINIS + UREAPLASMA SPP. (CULTURA, IDENTIFICARE, ANTIBIOGRAMA LA NEVOIE)
Ureaplasma urealyticum = Negativ
Mycoplasma hominis = Negativ
Aprobat:
IMUNOLOGIE SI SEROLOGIE
ANTIGEN CHLAMYDIA = Negativ - Negativ
Aprobat:
ANATOMIE PATOLOGICA
EXAMEN PAPANICOLAU CONVENTIONAL
Date clinice:
Date clinice:
UM: Durata ciclului: Sarcina: NU, Postnatal: NU, Postmenopauza: NU, Obezitate: NU, HTA: NU, Diabet: NU, Leucoree: NU,
Metroragii: NU, Hemoragii postmenopauza: NU, Cauterizari: NU, Contraceptie (numele medicamentului utilizat): NU
Motivele recomandarii frotiului:
SISTEM BETHESDA 2001
Satisfacatoare pentru evaluare: DA, celule endocervicale prezente: DA; absente: NU,
Nesatisfacator pentru evaluare: NU
I
Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna: DA
Organisme: Trichomonas vaginal: NU, Candida: NU, Cocobacili: NU, Gardnerella: NU, Actinomicete: NU,
Virus herpes simples: NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: Inflamatia NU, DIU NU,
Iradiere/Chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II
Altele: Celule endometriale la femei peste 40 ani: NU
III
Pagina 1 din 2 Tiparit la data 07/10/2012 9:05:09PM
Interval biologic
de referinta
Denumire
Cod proba: * 1329522 * Valorile in afara limitelor admise pentru varsta si sexul respectiv sunt in chenar (JjVbMwGd)
Rezultate UM
Recomandare generala: Rezultatele analizelor trebuie interpretate de catre medicul dumneavoastra curant in context clinic.
ANATOMIE PATOLOGICA
EXAMEN PAPANICOLAU CONVENTIONAL
Anomalii ale celulelor epiteliale: NU,
Cel. scuam.:
-Celule Scuamoase Atipice de -Semnificatie Nedeterminata-ASC-US: NU ,
-Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad inalt -ASC-H: NU
-LSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad scazut): NU -cu atipii HPV: NU,
-HSIL: (Leziune intraepiteliala scuamoasa de grad inalt): NU, cu suspiciune de invazie: NU.
-Carcinom cu celule scuamoase: NU.
Cel. Gland:
-Cel. glandulare atipice (AGC) endocervicale: NU, endometriale: NU, glandulare fara alta specificatie (AGC NOS): NU.
-Cel. glandulare atipice in favoarea unei neoplazii-endocervicale: NU, glandulare: NU
-Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS): NU
-Adenocarcinom endocervical: NU, endometrial: NU, extrauterin: NU, fara alta specificatie: NU
IV
Alte neoplasme: NU
V. Recomandare
O noua prelevare: NU De urmarit evolutia: citologic: DA ANUAL, colposcopic: NU, biopsie urgenta: NU, examen bacteriologic: NU
Descriere citologica
DIAGNOSTIC CITOLOGIC:
FROTIU NEGATIV PENTRU O LEZIUNE INTRAEPITELIALA SAU MALIGNA.

Offline

 

#2621 2012-10-08 16:20:07

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

e totul ok si pap-ul foarte bun

Offline

 

#2622 2012-10-08 17:02:29

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: HPV

Iti multumesc foarte mult de rasp ,dar daca pap-ul este f bun oare cum este posibil sa ma HPV tulpina 39?si mai ales si un minunat de herpes genital .....???mentionez ca recoltarea ptr pap si chlamidia,etc..a fost facuta la 2-3 zile dupa terminarea menstrei...oare mi-au iesit bine din cauza asta?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.