homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-136


#2566 2012-06-12 15:17:21

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Da...300 si ceva de lei. Ideea e ca la genotipare nu mi-a iesit nimic, nicio tulpina, fiind recoltat de pe col iar mie condiloamele mi-au aparut in zona vulvara. Iar cand am mers sa vorbesc cu cei de la Synevo, sa-mi repete analiza mi-au spus ca nu e obligatoriu sa fie si pe col daca este in zona vulvara + ca mai exista cazul unei fete aici pe forum care a patit tot asa: si-a afcut 2 genotipari una pt col alta pentru zona vulvara si cea de pe col i-a iesit negativa si cea din zona vulvara i-au iesit ceva tulpini.

Offline

 



#2567 2012-06-12 15:23:48

bobdemazarel
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 14

Re: HPV

autumn.dreams a scris:

Da...300 si ceva de lei. Ideea e ca la genotipare nu mi-a iesit nimic, nicio tulpina, fiind recoltat de pe col iar mie condiloamele mi-au aparut in zona vulvara. Iar cand am mers sa vorbesc cu cei de la Synevo, sa-mi repete analiza mi-au spus ca nu e obligatoriu sa fie si pe col daca este in zona vulvara + ca mai exista cazul unei fete aici pe forum care a patit tot asa: si-a afcut 2 genotipari una pt col alta pentru zona vulvara si cea de pe col i-a iesit negativa si cea din zona vulvara i-au iesit ceva tulpini.

Si eu tot in zona vulvara am avut, le-am starpit cu condyline....azi am postat un mesaj si la"negii genitali"...is un pic in ceatza.
Anul trecut mi-am facut genotip. la lab. Radusan in cj; mi-a iesit 18 si 42....ma gandesc sa o repet si anul asta. Numai ca ...asa, pt. obiectivism as vrea sa schimb laboratorul.
Pap-ul mi-a iesit 2 in aprilie cand l-am repetat ultima oara si mai tre' sa merg in iulie....


...pacea e mai buna decat dreptatea...

Offline

 

#2568 2012-06-12 15:56:09

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Tot cu Condyline i-am starpit si eu...Si nu au mai aparut de atunci, de vreo 4-5 luni. I-am avut odata...nu au fost mari, sau deranjanti sau asa ceva. Eu am si intrebat-o pe doctorita de Isoprinosine (daca am scris bine) si zicea ca nu e nevoie, mai ales daca au disparut asa. Am luat si echinaceea, 2 runde, acid folic si vit B, calciu+D3 ca is anemica de felul meu si incerc sa mananc cat pot de sanatos.
Eu am ales Synevo ( desi doc. lucreaza cu Medlife) pentru genotipare fiindca am auzit numai lucruri bune despre ei si multe fete de aici de pe forum isi fac analizele la ei. Oricum testul e bine sa-l repeti anual pana cand o sa-ti iasa vreo 2-3 ani la rand ca nu mai ai tulpinile. Asa monitorizezi daca iti apar tulpini noi, dispar cele vechi si daca te poti vaccina pana al urma.smile
Totusi de ce mai repeti Papul la...3 luni?

Offline

 

#2569 2012-06-12 16:20:10

bobdemazarel
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 14

Re: HPV

Mi-a recomandat dr. sa-l repet acum in iulie pt ca anul trecut am facut biopsie tintita si aveam L-SIL.
visslar    Si eu m-am tot vitaminizat intr-un an de zile....mai ceaiuri, mai ovule...si abia astept sa vad la control ce mai e. Mai citeam pe aici de fete la care genotip. le iese negativa si totusi au modificari celulare pe col.
La mine condiloamele erau pe ambele parti la intrarea in vagin, sa zic...cam cat portiunea amprentala de pe deget, dar erau atat de mici si de muuuuulti, nu am crezut sa scap de ei asa usor.
Si vreau sa fac si colposcopie oricum....asa vad si daca au aparut cumva pe col minunatii astia.


...pacea e mai buna decat dreptatea...

Offline

 

#2570 2012-06-12 20:33:45

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

strumfita23 a scris:

multumesc pt incurajare! m am mai linistit ca ma simteam vinovata ca nu am fost atenta...dar pana si virginii au hpv
nu stiu despre hpv 53 ce inseamna?
ce sa fac pt cresterea imunitatii?
iau ovule in perioada asta ce fac cu lenjeria intima cumpar mereu alta? prosoape noi?
poate lua cineva din familie??
la papanicolau a iesit mereu bine   dar anul asta am avut LSIL cu grad scazut leziuni si asa am ajuns la testare
nu stiu de cand am acest virus daca se elimina de la sine sau e rezistent...

stiti vreun medic primar la stat unde nu se plateste?

pentru cresterea imunitatii sunt anumite pastile pe care le poti lua, plus o dieta santoasa si in general un stil de viata sanatos. poti merge si la medicul de familie, ar trebui sa iti poata recomanda si el ceva pentru imunitate.
nu are sens sa cumperi mereu lenjerie si prosoape noi. eu, dar nu stiu daca fetele sunt de acord cu mine, imi spal din cand in cand lenjeria la 90 de grade (e un pitic personal, nu stiu cat de mult ajuta, dar piticul spune sa continui asa smile ). pot lua si cei din familie, daca folosesc de exemplu acelasi prosop. stiu ca la inceput se spunea ca este un virus ce se transmite pe cale sexuala, iar apoi au fost adaugate, fara a fi confirmate si prosoape, piscine. eu cred ca se poate lua daca intra in contact cu secretia ta. conteaza f mult sistemul imunitar al ambelor parti (al tau ca sa se manifeste), al celui care intra in contact cu tine (ca sa il ia).
virusul se spune ca nu se eliminina, dar avand o imunitate buna nu ii permiti sa se manifeste.
eu pentru probleme de acest fel am mers la dna dr. Virgina Tarlea, dar nu stiu sa iti spun daca colaboreaza cu vreun spital de stat. poate gasesti informatia pe net sau iti recomanda fetele pe altcineva.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2571 2012-06-13 13:01:22

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Am inteles. Asa erau si condiloamele mele erau vreo 3 asa in forma de creasta pe o parte si 2 mai singuratici pe alta parte. Erau acolo la intrare..ma puteam face singura cu solutia. Oricum voi merge constant la control in caz ca reapar. Am citit multe fete la care dupa nici o luna de la tratament le-au reaparut si asa. Sa vedem ce zice si Papul si sper ca totul sa fie bine! Sanatate in continuare!

Offline

 

#2572 2012-06-15 00:01:03

strumfita23
Membru
Inregistrat: 2012-06-11
Mesaje: 4

Re: HPV

medicul mi a recomandat ciprinol si sa iau 12 ovule in fiecare seara Cervugid

voi ce ati luat? e adevarat ca se vindeca hpv?

cand am citit ca am HPV 53 si cu risc inalt mi a fost teama cateva zile de urmari....

Offline

 

#2573 2012-06-17 08:48:37

blue_raindrop
Membru
Inregistrat: 2012-06-17
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna ziua,
Am citit multe mesaje de pe acest blog si as avea nevoie de un sfat, daca se poate:) Am fost diagnosticata in noiembrie 2011 cu condilomatoza vulvo-vaginala. Am facut testul Papanicolau (CII/III, ASCUS), am luat o luna Isoprinosine, 3 luni ovule Cervugid, am cauterizat condiloamele externe iar cele interne au disparut in urma tratamentului. Intre timp am luat si Echinaceea. In martie 2012 am rafacut testul Papanicolau (CIII / LSIL, se recomanda monitorizare citologica) si am mai urmat un tratament cu Isoprinosine de o luna, de acesta data impreuna cu partenerul (el nu prezinta nici un simptom). Acum trei saptamani am facut si HPV-tipaj viral (metoda PCR)si raspunsul a fost: "Nu a evidentiat prezenta de ADN-HPV". Doctorita spunea ca uneori virusul este eliminat de tratament si de organism. Insa de vreo cateva zile mi-au aparut 3 pete rosiatice si putin umflate in jurul vaginului ... mi-e teama sa nu apara din nou condiloamele. Nu prea mai inteleg nimic si ma gandesc sa repet toate analizele la un alt medic.... Va multumesc mult.

Ultima oara a fost editat de blue_raindrop (2012-06-17 09:09:07)

Offline

 

#2574 2012-06-17 12:42:56

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

Am gasit un gel intim care zice ca e bun pt igiena tegumentelor afectate de virusuri s.a.:

Descriere - Glizigen intim (spray nebulizator glizigen 60ml)
Compozitie:
-acid glycirrizinic 0,1%, vitamina C, vitamina B9, acid fumaric, acid malic, propilenglicol, polysorbate 80, apa.

-Acidul Glycirrizinic este un compus natural extras din radacina arborelui de lemn dulce

-Cercetarile recente i-au evidentiat o importanta actiune antivirala pe multe virusuri, printre care si virusurile herpetice, varicelo zosterian si papilloma

-Totodata, compusul are actiune antioxidanta, antiulcerativa si stimulatoare a sintezei de interferon

-Vitaminele si antioxidantii (vitaminele C, B9, acid fumaric si acid malic) imbunatatesc calitatea si aspectul mucoaselor si le cresc rezistenta la agentii nocivi interni si externi.

Afectiuni:
-ESTE DEMONSTRAT STIINTIFIC ROLUL ACESTUI COMPUS IN IGIENA TEGUMENTELOR SI/SAU MUCOASELOR AFECTATE SAU CU TENDINTA LA:
-herpes genital
-herpes cu oricare alta localizare cutanata sau mucoasa
-Zona Zoster
-Varicela ("Varsat de vant")
-Leziuni genitale cutanate si mucoase (vegetatii veneriene, condiloame) produse de HPV (virusul papilloma uman/papilomavirus)
-Leziuni ale colului uterin produse de HPV (virusul papilloma uman/papilomavirus)
-Prezenta HPV (virusul papilloma uman/papilomavirus) depistata la examenul Pappa-Nicolau.

http://www.romedic.ro/spray-pentru-igie … tim-0H4171

Offline

 

#2575 2012-06-19 22:14:18

strumfita23
Membru
Inregistrat: 2012-06-11
Mesaje: 4

Re: HPV

si ai scapat de hpv in 2 ani?
bravoOOO!
cred ca as fi cea mai fericita sa scap si eu peste 2 ani
eu stiam ca e pe viata virusul initial






blue_raindrop a scris:

Buna ziua,
Am citit multe mesaje de pe acest blog si as avea nevoie de un sfat, daca se poate:) Am fost diagnosticata in noiembrie 2011 cu condilomatoza vulvo-vaginala. Am facut testul Papanicolau (CII/III, ASCUS), am luat o luna Isoprinosine, 3 luni ovule Cervugid, am cauterizat condiloamele externe iar cele interne au disparut in urma tratamentului. Intre timp am luat si Echinaceea. In martie 2012 am rafacut testul Papanicolau (CIII / LSIL, se recomanda monitorizare citologica) si am mai urmat un tratament cu Isoprinosine de o luna, de acesta data impreuna cu partenerul (el nu prezinta nici un simptom). Acum trei saptamani am facut si HPV-tipaj viral (metoda PCR)si raspunsul a fost: "Nu a evidentiat prezenta de ADN-HPV". Doctorita spunea ca uneori virusul este eliminat de tratament si de organism. Insa de vreo cateva zile mi-au aparut 3 pete rosiatice si putin umflate in jurul vaginului ... mi-e teama sa nu apara din nou condiloamele. Nu prea mai inteleg nimic si ma gandesc sa repet toate analizele la un alt medic.... Va multumesc mult.

Offline

 

#2576 2012-06-20 14:39:30

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

pana nu vezi rezultatele nu ai de unde sti, in cele mai multe cazuri ASCUS e provocat de o infectie cu HPV, dar nu e neaparat sa fie asa

Offline

 

#2577 2012-06-23 10:19:50

blue_raindrop
Membru
Inregistrat: 2012-06-17
Mesaje: 2

Re: HPV

@ Strumfita23

Si eu stiam la fel. Intre timp am fost la un alt medic si mi-a explicat acelasi lucru...uneori, ajutat de tratament, corpul elimina virusul sau acesta din urma ajunge la valori nedetectabile, cu posibilitatea de recidiva in momentul in care scade imunitatea. se pare ca sunt una dintre norocoase deocamdata, insa nu sunt convinsa ca e totul ok pana nu termin cu Cervugid-ul si repet Pap-ul. Multa sanatata Strumfita.

Offline

 

#2578 2012-07-09 16:14:56

cristina_iulie2012
Membru
Inregistrat: 2012-07-09
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna! Am o intrebare. In urma unei colposcopii, mi s-a descoperit o usoara displazie de col responsabila fiind o infectie cu HPV. Am facut genotiparea, care a iesit pozitiva cu 2 radacini din categoria "altele": 54, 61. Concluzia: tratament cu Isoprinosine si repetarea peste 4 luni a PAP-ului, care initial a iesit bine, si a colposcopiei. In functie de evolutie si rezultate analize ulterioare, se va face sau nu electrorezectie. Suplimentar, protejarea cu prezervativ pe o perioada de minim 6 luni. Intrebarile mele sunt: ce inseamna categoria "altele"? Din "cercetarile" mele pe net, am vazut ca ar face parte totusi din categoria low risk. Si a doua intrebare: in ce masura protejeaza prezervativul si de ce perioada asta? Stiu ca ar fi trebuit sa intreb medicul dar e mai greu de comunicat cu el. Este si motivul pentru care voi cere si o alta opinie ca sa ma lamuresc. Dar pana atunci, daca aveti ceva informatii, va rog sa ma ajutati. Multumesc. Cristina

Offline

 

#2579 2012-07-09 21:15:15

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna fetelor...acum 5 luni am fost descoperita cu hpv 18 la testul de genotipare.si o rana mica pe col.am facut tratament cu ovule cervucid si izoprine 3 luni.acum am facut colposcopia si nu mai am nimic....si la testul papanicolau la concluzii scrie doar asa:;;LISIL - leziune intraepiteliala scumoase de grad scazut.nu mai scrie nimic de hpv....oare am scapat de hpv asa repede?peste 3 zile ma duc la medic sa vad ce-mi spune.

Offline

 

#2580 2012-07-10 16:23:18

cristina_iulie2012
Membru
Inregistrat: 2012-07-09
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna. Va rog sa ma ajutati si mine cu un raspuns la postarea de mai sus. Va multumesc mult

Offline

 

#2581 2012-07-10 18:51:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

cristina, inca nu e ok (nu e ok L-SIL). chiar daca a disparut rana de pe exocol vizibila la colposcopie, e o sansa ca in endocol sa mai fi ramas o urma de celule displazice.
trebuie sa mai urmezi sfatul medicului pana cand acest L-SIL de la Papanicolau va evolua in "frotiu inflamator" sau "frotiu normal" (acestea din urma ambele descriu un col fara anomalii). un pas spre vindecare l-ar putea constitui si sa iti iasa frotiu "asc-us" (o treapta intermediara) si abia apoi sa ajungi la frotiul inflamator sau normal. sanatate!

Ultima oara a fost editat de jeannie (2016-05-21 22:40:10)

Offline

 

#2582 2012-07-11 20:43:32

tania32
Membru
Inregistrat: 2012-07-11
Mesaje: 1

Re: HPV

in urma cu 5 saptamani am cauterizat o rana pe col indusa de hpv, acum cateva zile am fost la medic si mi-a spus ca totul este ok, mi-a prescris un tratament cu ovule si irigatii pentru o candidoza, intrebarea mea este urmatoarea:daca medicul spune ca acea zona este ok cum de am cateva firisoare de sange amestecate cu secretie, zilnic de cand am inceput cu irigatiile vaginale.? virusul dispare odata cu cauterizarea?

Offline

 

#2583 2012-07-23 13:02:30

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Fetelor, tocmai am primit rezultatele la Pap, efectuat la 6 luni dupa primul. A fost facut la 15 zile dupa terminarea menstrei si a iesit asa:
  SISTEM BETHESDA 2001 Frontiu satisfacator pentru interpretare
                                      Modificari reactive: inflamatie
  INTERPRETARE NILM (negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate)
                         Frontiu Papanicolaou tip 2
  RECOMANDARI CONTROL DUPA UN AN

Doctorita a zis ca e un rezultat bun.

Totusi, nu stiu de ce e inflamatia respectiva. Genotipare HPV am facut in primavara de pe col si mi-a iesit negativ (aveam condiloame doar acolo la intrare in vagin) iar doctorita a zis ca nu e necesara o analiza de secretie fiindca arata bine. Data trecuta la Pap tot mi-a ieist inflamatie numai ca era specificat: candida.

Voi ce spuneti?

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2012-07-23 13:05:27)

Offline

 

#2584 2012-07-23 13:15:48

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: HPV

offtopic  offtopic  offtopic

este foarte offtopic, dar nu mai rezist. am vazut de atatea ori asta.

Fetelor, voua nu va spune medicul ce inseamna mereu analizele ? ma refer in general, nu doar la tine personal... pt ca vad mereu analize puse pe aici, si eu nu inteleg... medicii astia chiar nu si dau interesu sa citeasca analizele si sa explice ce inseamna ce scrie acolo si sa raspunda la intrebarile pacientilor ?? huh

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.