homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-137


#2585 2012-07-23 13:26:08

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Asa e..multi nu-si dau interesul. Problema e ca nu eu mi-am ridicat rezultatul ci prietenul meu. Eu nu mai eram in oras cand mi-au iesit analizele asa ca s-a dus el sa vorbeasca cu doctorita ( care de altfel e foarte optimista din fire, mereu cu vorba buna si dispusa sa explice ). Daca eram eu, ceream mai multe explicatii ca sa nu fiu nevoita sa intreb, iar citind aici pe forum ca s-au mai panicat fetele la inflamatii nespecifice am zis ca totusi sa intreb. big_smile

Offline

 



#2586 2012-07-23 14:20:52

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: HPV

sad

si eu am un medic care imi explica totul... si cand vedeam ca fetele intreaba asa.. ma gandeam, ce medici au ele ..

bine, exceptand cazurile din astea cum zici si tu big_smile

Doamne ce curioasa sunt big_smile

Offline

 

#2587 2012-07-23 14:25:02

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Sunt medici si medici. Eu am nimerit surprinzator de bine la doctorita facultatii. La inceput eram putin nesigura (mai ales ca nu e un nume cunsocut), insa mereu mi-a rezolvat toate problemele si mereu a avut vorba buna si ne-a sfatuit si pe mine si prietenul meu.

Offline

 

#2588 2012-07-23 14:35:05

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: HPV

esti o norocoasa... atunci daca doctorita ti a zis ca este un rezultat foarte bun, nu ai de ce sa iti mai faci griji, inseamna ca asa e , un rezultat bun si ca totul este in regula big_smile

Offline

 

#2589 2012-07-23 14:48:31

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Da...Doar ca de cand cu problemele astea am inceput sa fiu un picut paranoica pentru orice simptom, rezultat de analize etc. Si acum nu sunt neaparat ingrijorata pentru inflamatia in sine ci datorita faptului ca pelc din tara pentru cateva luni si orice problema ar aparea nu pot sa ajung la gine. smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2590 2012-08-10 11:05:12

alexxya.maria
Membru
Inregistrat: 2012-08-10
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna. Am si eu o intrebare: dupa testul genotipare HPV exista niste restrictii? Pot avea contact sexual? Nu scrie niciunde si am uitat sa intreb medicul...sad

Offline

 

#2591 2012-08-10 21:31:38

ioana_marinescu
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 511

Re: HPV

am si eu o intrebare...daca am condiloame strict la intrarea in vagin (vizibile) si nu ma deranjeaza, pana o sa scap de ele pot avea contact sexual cu prezervativ? ma gandesc daca se pot indinde si la interior din cauza asta..help!


And i'd give up forever to touch you/ `Cause i know that you'd feel me somehow hjarta

Offline

 

#2592 2012-08-11 09:24:26

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: HPV

ioana_marinescu a scris:

am si eu o intrebare...daca am condiloame strict la intrarea in vagin (vizibile) si nu ma deranjeaza, pana o sa scap de ele pot avea contact sexual cu prezervativ? ma gandesc daca se pot indinde si la interior din cauza asta..help!

scapa de ele si dupa poti avea contact cu  prezervativ. deocamdata abstinenta


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#2593 2012-08-11 20:42:45

ioana_marinescu
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 511

Re: HPV

angeldarkwoman a scris:

ioana_marinescu a scris:

am si eu o intrebare...daca am condiloame strict la intrarea in vagin (vizibile) si nu ma deranjeaza, pana o sa scap de ele pot avea contact sexual cu prezervativ? ma gandesc daca se pot indinde si la interior din cauza asta..help!

scapa de ele si dupa poti avea contact cu  prezervativ. deocamdata abstinenta

dar care este urmarea daca am contacte? dr, nu mi-a interzis, dar nici nu a spus ca e ok...

edit: astept papanicolaul, apoi o sa primesc tratam. asa a hotarat dr.

Ultima oara a fost editat de ioana_marinescu (2012-08-11 20:43:21)


And i'd give up forever to touch you/ `Cause i know that you'd feel me somehow hjarta

Offline

 

#2594 2012-08-12 11:22:23

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: HPV

ioana_marinescu a scris:

angeldarkwoman a scris:

ioana_marinescu a scris:

am si eu o intrebare...daca am condiloame strict la intrarea in vagin (vizibile) si nu ma deranjeaza, pana o sa scap de ele pot avea contact sexual cu prezervativ? ma gandesc daca se pot indinde si la interior din cauza asta..help!

scapa de ele si dupa poti avea contact cu  prezervativ. deocamdata abstinenta

dar care este urmarea daca am contacte? dr, nu mi-a interzis, dar nici nu a spus ca e ok...

edit: astept papanicolaul, apoi o sa primesc tratam. asa a hotarat dr.

e bine atunci cand condiloamele sunt vizibile sa nu ai contacact , se pot inmulti. Daca e la intrarea in vagin nu te-ar durea sa ai contact? Partenerul are si el condiloame vizibile?


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#2595 2012-08-12 19:58:17

ioana_marinescu
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 511

Re: HPV

angeldarkwoman a scris:

ioana_marinescu a scris:

angeldarkwoman a scris:


scapa de ele si dupa poti avea contact cu  prezervativ. deocamdata abstinenta

dar care este urmarea daca am contacte? dr, nu mi-a interzis, dar nici nu a spus ca e ok...

edit: astept papanicolaul, apoi o sa primesc tratam. asa a hotarat dr.

e bine atunci cand condiloamele sunt vizibile sa nu ai contacact , se pot inmulti. Daca e la intrarea in vagin nu te-ar durea sa ai contact? Partenerul are si el condiloame vizibile?

nu ma dor, daca ma dureau nu mai incercam. s-au micsorat considerabil de acum o saptamana, au ramas foarte mici. Inca nu e gata pap-ul... iubi nu are nimic, sau poate nu imi dau eu seama. Singura mea temere e sa nu se extinda inauntru.


And i'd give up forever to touch you/ `Cause i know that you'd feel me somehow hjarta

Offline

 

#2596 2012-08-12 23:08:35

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: HPV

ioana_marinescu a scris:

angeldarkwoman a scris:

ioana_marinescu a scris:


dar care este urmarea daca am contacte? dr, nu mi-a interzis, dar nici nu a spus ca e ok...

edit: astept papanicolaul, apoi o sa primesc tratam. asa a hotarat dr.

e bine atunci cand condiloamele sunt vizibile sa nu ai contacact , se pot inmulti. Daca e la intrarea in vagin nu te-ar durea sa ai contact? Partenerul are si el condiloame vizibile?

nu ma dor, daca ma dureau nu mai incercam. s-au micsorat considerabil de acum o saptamana, au ramas foarte mici. Inca nu e gata pap-ul... iubi nu are nimic, sau poate nu imi dau eu seama. Singura mea temere e sa nu se extinda inauntru.

lasa sa iti treaca si dupa poti avea contact. El e sigur purtator daca tu ai condiloame .


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#2597 2012-08-13 15:42:22

ioana_marinescu
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 511

Re: HPV

angeldarkwoman a scris:

ioana_marinescu a scris:

angeldarkwoman a scris:


e bine atunci cand condiloamele sunt vizibile sa nu ai contacact , se pot inmulti. Daca e la intrarea in vagin nu te-ar durea sa ai contact? Partenerul are si el condiloame vizibile?

nu ma dor, daca ma dureau nu mai incercam. s-au micsorat considerabil de acum o saptamana, au ramas foarte mici. Inca nu e gata pap-ul... iubi nu are nimic, sau poate nu imi dau eu seama. Singura mea temere e sa nu se extinda inauntru.

lasa sa iti treaca si dupa poti avea contact. El e sigur purtator daca tu ai condiloame .

tot nu mi-ai raspuns la intrebarea mea:) daca fac cu prez si nu ma doare, ce risc? stiu ca are si iubi


And i'd give up forever to touch you/ `Cause i know that you'd feel me somehow hjarta

Offline

 

#2598 2012-08-13 16:36:23

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: HPV

ioana_marinescu a scris:

angeldarkwoman a scris:

ioana_marinescu a scris:


nu ma dor, daca ma dureau nu mai incercam. s-au micsorat considerabil de acum o saptamana, au ramas foarte mici. Inca nu e gata pap-ul... iubi nu are nimic, sau poate nu imi dau eu seama. Singura mea temere e sa nu se extinda inauntru.

lasa sa iti treaca si dupa poti avea contact. El e sigur purtator daca tu ai condiloame .

tot nu mi-ai raspuns la intrebarea mea:) daca fac cu prez si nu ma doare, ce risc? stiu ca are si iubi

poti face si cu prezervativ nu risti nimik. Folosesti crema pt condiloame?


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#2599 2012-08-13 20:56:47

ioana_marinescu
Full member
Inregistrat: 2008-02-25
Mesaje: 511

Re: HPV

angeldarkwoman a scris:

ioana_marinescu a scris:

angeldarkwoman a scris:


lasa sa iti treaca si dupa poti avea contact. El e sigur purtator daca tu ai condiloame .

tot nu mi-ai raspuns la intrebarea mea:) daca fac cu prez si nu ma doare, ce risc? stiu ca are si iubi

poti face si cu prezervativ nu risti nimik. Folosesti crema pt condiloame?

astept rezultatul la pap...care vine in 10 zile lucratoare adica o vesnicie. asa a zis doc intai rezultatul, apoi crema pt condiloame...


And i'd give up forever to touch you/ `Cause i know that you'd feel me somehow hjarta

Offline

 

#2600 2012-08-22 14:44:02

anca22anca
New member
Inregistrat: 2012-08-01
Mesaje: 36

Re: HPV

Buna fetelor,
Am si eu o intrebare pt cele care au mai trecut prin aceste probleme- mi-a iesit la testul papanicolau clasa III,suspect HPV si trebuie sa fac o testare HPV si o biopsie de col...of...poate sa imi spuna si mie cineva cum a fost, daca au trecut prin asta?

Offline

 

#2601 2012-08-25 00:06:26

Lala27
Membru
Inregistrat: 2012-08-15
Mesaje: 3

Re: HPV

Fetelor, am si eu o nedumerire teoretica. HPV-ul care genereaza modificari pe cervix se poate fixa in aceasta zona chiar daca raportul sexual a avut loc cu prezervativ? Am tot citit ca transmiterea se face skin to skin si chestia asta ma baga in ceata. Sau exista posibilitatea ca virusul sa migreze din vagin catre cervix? Asta in ideea ca anumite zone nu sunt acoperite de prezervativ.

Offline

 

#2602 2012-08-26 16:04:07

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

orice tulpina de hpv se poate lua chiar si cu prezervativ (si da, poate sa migreze f usor din vagin pana la cervix). la fel si sifilisul si herpesul.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-08-26 16:09:14)

Offline

 

#2603 2012-09-16 02:13:30

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: HPV

buna fetele!!vroiam sa va intreb la ce dr din Bucuresti va duceti/recomandati sa se mearga in conditiile in care la genotiparea HPV mi-a iesit urmatorul rezultat:

BULETIN DE ANALIZE NR. 12091106177 din 11/09/2012


BIOCLINICA BRASOV , data_rec:08/09/2012, ora_rec: :



Trimis de: Medic Primar ANTONYA LIVIA,OG


=====================================VAL.BIOL.REF.============ANTECEDENT====


Human Papilloma Virus


Proba ADN HPV pozitiva


contine: -tipul HPV cu risc crescut: 39


Prelevat: celule epiteliale exocervicale si endocervicale


Urmatoarele tipuri HPV au fost testate:


-HR-HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66


68 (tipuri cu risc crescut)
-LR-HPV: 6, 11, 42 (tipuri cu risc scazut)
-alte tipuri HPV: 26, 40, 53, 54, 55, 61, 62, 64, 67, 69,


70, 71, 72, 73, 81, 82, 83, 84, IS39, CP6108
(PCR, hibridizare)
In neoplazii manifeste,datorita schimbarilor marcante in


materialul genetic al HPV este posibila aparitia
rezultatelor fals negative.



am auzit ca dr.Mihaela Badea de la clinica Micomi ar fi cea mai buna in domeniu...a fost cineva la ea?sunt foarte speriata de acest rezultat mai ales ca am fost diagnosticata si cu herpes genital,acum sunt sub tratament crema aciclovir ,pastile isoprinosie si crema macmiror ptr ca iau si zinnat antibiotic ptr o infectie in gat.....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.