homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-135


#2547 2012-03-29 17:56:48

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

Buna Abigail,

Erad-ul l-am facut la CMU Ploiesti si m-a costat daca imi aduc bine aminte in jur de 6 mil. Mi-a facut anestezie locala si a durat cam 10-15 min, leziunea nefiind asa de mare. Nu a necesitat spitalizare, doar repaus la pat in ziua respectiva si evitarea efortului fizic un timp dupa.
Cat despre sot, poate sa faca un periaj uretral care din pacate nu stiu cat costa, dar am aflat ca se poate face doar la 2 centre din Bucuresti si anume Romar si Sanador.
Pastilele isoprinosine nu se compenseaza, sau cel putin medicul meu de familie asa mi-a spus.
Cristinuk are dreptate, rana poate sa dispara dupa tratament si poti face vaccinul pt. ca te protejeaza de celelalte tulpini cu risc crescut.

multa sanatate!

Offline

 



#2548 2012-03-31 00:45:24

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

multumesc de raspuns.sanatate multa.

Offline

 

#2549 2012-04-23 20:20:39

alynnalex
Membru
Inregistrat: 2012-04-23
Mesaje: 1

Re: HPV

buna tuturor! am si eu o nelamurire; in urma cu ceva timp am fost diagnosticata cu hpv pozitiv, cu urmatoarele genotipuri 54, 70, lsil . in urma unor vizite la 2 medici ginecologi, mi s-a recomandat conizatia (urmare a colposopiei). citinand pe net despre efectele negative ale acestei operatii, m-am speriat putin in privinta ei (pierderi de sarcina, nasteri premture - imi doresc din tot sufletul un copil). am fost la un alt medic la sanador si mi-a facut un set amanuntit de analize (microplasma/ureea plasma, antibiogrma etc, iar acum astept rezultatul analizelor) . ma aflu in situatia in care nu stiu ce este mai bine pentru mine:operatie sau tratament. va rog sa ma ajutati cu sfaturile voastre, daca aveti vreun tratament cu care v-ati facut bine si de asemenea medici care v-au ajutat in rezolvarea acestei probleme de sanatate. partenerul ce tratament trebuie sa urmeze? de cateva zile am inceput un tratament cu echinaceea pentru cresterea imunitatii (am folosit si isoprinosin la un moment dat, dar datorita numarul mare de pastile/ zi mi-a afectat un pic ficatul ). multumesc anticipat!

Offline

 

#2550 2012-05-03 22:35:07

bobdemazarel
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 14

Re: HPV

Alynnalex, cu intarziere, dar iti raspund. Anul trecut prin mai am facut genotipare, rezultat 18 si 42, apoi coplo. si biopsie. Acolo a rezultat un L-SIL. Pap-ul arata doar inflamatie. E de prisos sa-ti spun prin ce am trecut ..... Dr. care mi-a facut colpo. si biopsia, m-a sfatuit sa fac tratament, un altul m-ar fi programat pt. conizatie. Am ales tratamentul. Am luat timp de 7 luni: propolis cu miere, polen, laptisor de matca, Ca si D3 (aveam deficit de Ca, apoi acum am aflat ce importanta e vit. D3 pt. organismul uman), gheara matei (asta doar vreo 2 luni plus echinaccea), pastile de catina cu ulei de in alternativ cu ulei de somon plus vit. E, B6, acid folic si B12 de la doppel hertz, gemoderivat din muguri de zmeur (asta in tot timpul), extract din samburi de struguri, am baut mult ceai de coada soricelului, si cate 2 l/zi in primele 3 luni, apoi cate 1-2 cesti/zi, local am pus cervugid 3 luni, apoi miprosept alternativ cu monofemina 2, eu spalaturi NU am facut. Si in tot timpul asta, abstinenta. Acatistul SF. Spiridon, plus am mers la man. Nicula de cate ori am putut dupa ce m-am intors in tara. Cred ca de fapt asta a ajutat la mine. Ar fi trebuit sa merg la control din 3 in 3 luni, dar....fiind plecata din tara, n-am mai ajuns. In decembrie m-am intors acasa, dar la medic abia in aprilie m-am dus. II multumesc Maicii Domnului ca totul era bine. Mai merg si peste 3 luni la un alt control. Eu am incercat la inceput cu isoprinosine, dar...simteam ca ma ameteste parca, era tare bag seama tongue si eu nu cred in alopate. Am 31 de ani, nu am bebei nici eu. Despre partea cu partenerul nu stiu ce sa te sfatuiesc sad dar, bnauiesc ca trebuie si el sa se puna la punct cu imunitatea. Sa auzim de bine! Succes si sper sa-ti fie de folos spicuirile mele.


...pacea e mai buna decat dreptatea...

Offline

 

#2551 2012-05-12 15:32:56

racoon_roar
Membru
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 2

Re: HPV

Salut,

Am o nelamurire la care nu am gasit un raspuns clar... Dat fiind faptul ca sunt suspecta HPV in urma unui papanicolau cu rez clasa II din care a rezultat o vaginita si suspectia de HPV, am urmat procedura investigarii si am facut o colposcopie in urma careia medicul a spus ca nu isi poate da seama daca este sau nu prezent HPV. Nu am rana pe col ci doar o pata mica rosiatica, coloritul specific care ar fi trebuit sa apara la colposcopie fiind insa foaaarte subtil aproape inexistent. Eu nu stiu ce sa cred. Insa am hot sa fac analiza pt HPV si vreau sa stiu daca trebuie intrerupte anticonceptionalele inainte de prelevarea secretiei, si cu cat timp inainte. Azi trebuie sa incep o folie noua si miercuri sa fac testul.. iar eu nu stiu daca sa incep folia sa nu...

Va multumesc anticipat

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2552 2012-05-12 15:36:31

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

poti incepe folia linistita, nu are legatura.

Offline

 

#2553 2012-05-12 17:04:56

racoon_roar
Membru
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 2

Re: HPV

multumesc frumos!  O zi placuta!

Offline

 

#2554 2012-05-12 17:15:50

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cu placere smile

Offline

 

#2555 2012-05-18 06:01:10

allychi
Membru
Inregistrat: 2012-05-18
Mesaje: 3

Re: HPV

longchamp bag sale Handbags online store offer cheap longchamp le pliage travel Handbags,longchamp le pliage medium le pliage limited edition 2012,Get longchamp handbags cheap le pliage bags in longchamp le pliage bag.http://www.longchampworld.com/

Offline

 

#2556 2012-05-25 11:36:04

mon15
New member
Inregistrat: 2012-02-16
Mesaje: 18

Re: HPV

Buna , am nevoie de parerea voastra cu privire la niste lucruri.

Mi-am inceput viata sexuala acum 2 ani. Dupa un an, am inceput sa am o secretie cam dubioasa si informandu-ma de pe internet am concluzionat eu ca ar putea fi vorba despre candidoza sau trichomonas. Am presupus ca as fi putut lua de la o colega de apartament cu care stateam in perioada aceea, colega de o igiena cam indoielnica.Aceste secretii deveneau mai abundente in perioada dinaintea menstruatiei dupa care isi pierdeau din intensitate. Buuuun, in vara in timp ce ma epilam in zona intima am observat ca intre vagin si anus mi-a aparut o mica chestie, dar am pus asta pe seama caldurii sau a unei mici iritatii. Pe parcursul lunilor ce treceau am observat ca acea mica chestie se tot extindea si devenea deranjanta. Din nou m-am documentat pe internet si am ajuns la concluzia ca ar putea fi HPV. Acum nu inteleg, de unde l-as fi putut lua...Am inceput sa ma dau cu unguent de galbenele acolo dupa fiecare spalare si observ o ameliorare, s-a retras acea chestie, adica o mai am dar parca da semne sa dispara, devine putin deranjanta dupa ce ma spal. Nu am sangerari, nu am dureri la contactul sexual, mi-au disparut acele secretii albe. Problema este ca mi s-a dereglat menstruatia, dintr-o menstruatie foarte regulata, acum imi vine o luna da, una nu...asta dupa ce am luat o pilula de a doua zi si am pus dereglarea pe seama acestui lucru(am luat pastila acum vreo 5 luni ). Credeti ca acea chestie poate avea legatura cu dereglarile mele menstruale...

Offline

 

#2557 2012-05-25 11:57:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

nu cred ca exista legatura.
si deja s-au strans multe... secretia modificata, "chestia" din zona perineului, dereglarile menstruale... zic eu ca sunt suficiente motive pentru a merge la medic. desi la medic oricum trebuia sa mergi, chiar si fara nici o problema, pentru Pap si control de rutina, anual.
succes si sanatate!

Offline

 

#2558 2012-06-06 00:18:16

trimus
New member
Inregistrat: 2011-03-01
Mesaje: 12

Re: HPV

la un PAP  negativ pentru leziuni intraepiteliale ,fara alte modificari , fara condiloame este necesara efectuarea testului HPV?

Offline

 

#2559 2012-06-06 12:33:11

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

e necesar doar in caz de Pap cu leziune (si eventual leziune vizibila la colposcopie sau la control simplu). testul mai poate fi facut si in vederea vaccinarii anti-hpv (care asigura imunitate impotriva tulpinilor high-risk 16 si 18).

Offline

 

#2560 2012-06-11 16:01:59

strumfita23
Membru
Inregistrat: 2012-06-11
Mesaje: 4

Re: HPV

Buna ziua@
sunt cam speriata
Mi-a iesit
ADN HPV 53 (POSIBIL RISC CRESCUT) PREZENT !
6,11,16,18,26,31,33,35,39,40,43,44,45,51,52,53,54,56,58,59,66,68,69,71,70,73,74,75,77,78,81,82)**


Ce inseamna?? am 31 de ani si toata viata inainte....
anii  trecuti mi-a iesit foarte bine papanicolau...
Iau ovule cervucid de cateva zile...
culmea ca de 2 ani eu nu am mai facut dragoste...
nu stiu de unde am contactat virusul de fapt nici nu mai conteaza...daca de pe prosoape...sau de la un partener.

Cum imi pot intari sistemul imunitar? ce sa iau?
sa ii spun mamei mele? cred ca nu va mai dormi noaptea...
nu am un prieten si sunt singura la parinti...
Mi-e frica sa nu fac cancer....

Offline

 

#2561 2012-06-11 20:29:11

yamiko
New member
Inregistrat: 2011-08-27
Mesaje: 19

Re: HPV

Care sunt cauzele aparitiei virusului HPV? Daca eu si partenerul meu am fost virgini exista vreo sansa de infectare?

Offline

 

#2562 2012-06-11 21:15:02

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

strumfita23 a scris:

Buna ziua@
sunt cam speriata
Mi-a iesit
ADN HPV 53 (POSIBIL RISC CRESCUT) PREZENT !
6,11,16,18,26,31,33,35,39,40,43,44,45,51,52,53,54,56,58,59,66,68,69,71,70,73,74,75,77,78,81,82)**


Ce inseamna?? am 31 de ani si toata viata inainte....
anii  trecuti mi-a iesit foarte bine papanicolau...
Iau ovule cervucid de cateva zile...
culmea ca de 2 ani eu nu am mai facut dragoste...
nu stiu de unde am contactat virusul de fapt nici nu mai conteaza...daca de pe prosoape...sau de la un partener.

Cum imi pot intari sistemul imunitar? ce sa iau?
sa ii spun mamei mele? cred ca nu va mai dormi noaptea...
nu am un prieten si sunt singura la parinti...
Mi-e frica sa nu fac cancer....

Nu vei face cancer pentru ca inteleg ca iti faci anul papanicolaul, deci se poate descoperi din timp orice modificare ar aparea la nivelul colului (asta daca va aparea vreodata). Inainte de a-i spune mamei tale eu zic sa te documentezi bine si sa te linistesti. Eu nu i-as spune pana ce nu ma linistesc eu. Foarte multe femei au HPV si traiesc linistite fara sa stie si, si mai multe au HPV si au descoperit ca viata merge inainte. In plus, din cand in cand mai citesc si despre cate un caz de virgina cu HPV (risc scazut, papiloame, negi...). Mie a ajuns sa mi se para o loterie toata treaba asta. Acum esti inca socata si nu reusesti sa gasesti logica in ceea ce ti se intampla. Cancerul nu se face de pe o zi pe alta, tratament pentru imunitate poti primi de la medicul tau, vorbeste cu el si vei afla toate raspunsurile la intrebarile tale. Asa cum tu ai spus "ai toata viata inainte"!

Offline

 

#2563 2012-06-11 22:44:32

strumfita23
Membru
Inregistrat: 2012-06-11
Mesaje: 4

Re: HPV

multumesc pt incurajare! m am mai linistit ca ma simteam vinovata ca nu am fost atenta...dar pana si virginii au hpv
nu stiu despre hpv 53 ce inseamna?
ce sa fac pt cresterea imunitatii?
iau ovule in perioada asta ce fac cu lenjeria intima cumpar mereu alta? prosoape noi?
poate lua cineva din familie??
la papanicolau a iesit mereu bine   dar anul asta am avut LSIL cu grad scazut leziuni si asa am ajuns la testare
nu stiu de cand am acest virus daca se elimina de la sine sau e rezistent...

stiti vreun medic primar la stat unde nu se plateste?

Offline

 

#2564 2012-06-12 14:42:12

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Buna fetelor!

Urmeaza sa merg la gine pentru un control fiindca voi pleca din tara pentru 3 luni si vreau sa ma asigur ca sunt bine.
Luna care urmeaza s-ar implinii 6 luni de la ultimul Papanicolau (si primul de altfel) la care totul a iesit bine, inafara de o inflamatie data de Candida. Scrie pe buletin recomandare sa se refaca la un an. Totusi am HPV, dar dupa cum mi-a iesit din analiza d egenotipare facuta la Synevo, cica ca nu ar fi prezent pe col, doar in zona vulvara. Are rost sa-l refac acum dupa 6 luni, sau sa astept sa treaca un an?

Offline

 

#2565 2012-06-12 15:08:40

bobdemazarel
New member
Inregistrat: 2012-05-03
Mesaje: 14

Re: HPV

autumn.dreams a scris:

Buna fetelor!

Urmeaza sa merg la gine pentru un control fiindca voi pleca din tara pentru 3 luni si vreau sa ma asigur ca sunt bine.
Luna care urmeaza s-ar implinii 6 luni de la ultimul Papanicolau (si primul de altfel) la care totul a iesit bine, inafara de o inflamatie data de Candida. Scrie pe buletin recomandare sa se refaca la un an. Totusi am HPV, dar dupa cum mi-a iesit din analiza d egenotipare facuta la Synevo, cica ca nu ar fi prezent pe col, doar in zona vulvara. Are rost sa-l refac acum dupa 6 luni, sau sa astept sa treaca un an?

parerea mea e ca nu ai nimic de pierdut daca il mai repeti inca o data luna viitoare.
spune-mi te rog frumos cat te-a costat genotiparea la synevo? eu stiam ca la genotip. iti spune doar ce tulipini de hpv ai..nu si unde sint localizate.......


...pacea e mai buna decat dreptatea...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.