homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-133


#2509 2012-01-28 21:40:49

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

buna frankie....v-am urmarit discutia si chiar sunt si eu interesata. doctorita mea mi-a spus ca daca vreau sa-mi fac genotiparea trebuie ea sa-mi recolteze si sa merg cu probele la syneo sau medlife(cu cine lucreaza ea). acum ca am vazut postul tau nu prea stiu ce sa mai cred. cred ca voi merge luni dimineata sa intreb la synevo (tin sa fac cu ei deoarece am citit pe forum un topic despre medlife si am ramas putin surprinsa).

Offline

 



#2510 2012-01-29 11:00:14

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

pai autumn, si eu voi merge in curand, nu pentru hpv, ci pentru altele si voi suna sa intreb daca trebuie programare si daca imi recolteaza asistenta la ce analize vreau eu sau trebuie sa imi recolteze un medic. doctorita ta, probabil, in clinica unde lucreaza nu are laborator, sau nu face hpv-ul, asa ca recolteaza si trimite la un laborator, este foarte comuna practica. probabil cu synevo au ei contract. asa ca nu este nici o problema. in acelasi timp, ai putea sa te duci direct la synevo, dar de ce sa platesti recoltarea acolo 10 lei cat o fii, cand oricum ti-a platiti medicul? eu voi intreba si cat costa recoltarea si daca o platesc pentru fiecare chestie in parte.

Offline

 

#2511 2012-01-30 11:25:38

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

buna fetelor!

frankie, din cate am vazut tu o sa mergi la Synevo pt. alte analize, asa ca te intreb, de unde stii ca la Synevo se recolteaza si pt. HPV? te rog sa nu te superi ca te intreb, dar eu am fost la Synevo si am intrebat, iar rasp. a fost ca nu fac recoltari pt. HPV si ca tb. sa merg la dr. ginecolog sa faca acest lucru.
Asa ca am cumparat pachetul pt. screening cancer cervical (PAP test in mediu lichid; HPV ADN ? detectie tipuri cu risc crescut + genotipare 16, 18) de 220 lei pe care mi-l recomandase dna. dr.
Am mers la dansa, mi-a recoltat si apoi a trimis analizele la lab. Din cate mi-a spus asistenta de la Synevo, puteam sa duc si eu analizele, dar dr. a preferat sa le trimita ea. Asa ca......

mary_criss: e bine ca esti hotarata sa faci colposcopia. Nu-nteleg de ce dr. la care ai fost nu ti-a recomandat si asta si ti-a spus sa faci decat genotipare. Bine, avand in vedere ca ti-a iesit L-SIL cu atipii HPV era normal ca dr. sa-ti spuna sa faci genotiparea.
La colposcopie o sa se vada daca e vorba de o leziune sau mai multe, ce dimensiuni au si zona (zonele) unde se afla pe col.
La mine este o leziune (e ca un mozaic) de aprox. 4-5 mm care nu s-a vazut cu ochiul liber, fapt pt. care urmez un tratament timp de 6 luni, dupa care o sa fac din nou colposcopie si Pap.
Te rog sa citesti raspunsul meu postat in data de 26.01, asta in cazul in care nu l-ai citit, sa vezi cat de buna este colposcopia in depistarea leziunilor.

Bafta tuturor!.... si multa sanatate.

Offline

 

#2512 2012-01-30 12:06:50

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Legat de genotiparea la synevo...pachetul acela cu 300 lei - HPV (Papiloma Virus Uman) ADN-genotipare, imi spune toate tulpinile ce le am nu? Eu Pap-ul l-am facut acu cateva saptamani si nu mi-a iesit nimic inafara de candida, deci nu are rost sa aleg acel pachet pentru screening cancer cervical.

Offline

 

#2513 2012-01-30 17:06:57

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

autumn.dreams:  din punctul meu de vedere nu are rost sa te duci la Synevo sa iei niciun pachet avand in vedere ca rezultatul la Pap. ti-a iesit bine. In cazul tau, inseamna ca HPV este nedetectabil la toate tulpinile, asa ca nu vad rostul.

bafta in continuare!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2514 2012-01-30 17:22:03

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Vreau sa fac acest test tocmai fiindca am avut condiloame si sunt curioasa sa vad ce tulpini am. Condiloamele au disparut acu vreo 2 saptamani dar nu inainte sa-mi faca Pap-ul, iar pe Pap nu e specificat nimic inafara de o inflamatie si candida, fara leziuni sau malignitate.

Offline

 

#2515 2012-01-31 16:49:06

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

miracle_79 a scris:

buna fetelor!

frankie, din cate am vazut tu o sa mergi la Synevo pt. alte analize, asa ca te intreb, de unde stii ca la Synevo se recolteaza si pt. HPV? te rog sa nu te superi ca te intreb, dar eu am fost la Synevo si am intrebat, iar rasp. a fost ca nu fac recoltari pt. HPV si ca tb. sa merg la dr. ginecolog sa faca acest lucru.
Asa ca am cumparat pachetul pt. screening cancer cervical (PAP test in mediu lichid; HPV ADN ? detectie tipuri cu risc crescut + genotipare 16, 18) de 220 lei pe care mi-l recomandase dna. dr.
Am mers la dansa, mi-a recoltat si apoi a trimis analizele la lab. Din cate mi-a spus asistenta de la Synevo, puteam sa duc si eu analizele, dar dr. a preferat sa le trimita ea. Asa ca......

mary_criss: e bine ca esti hotarata sa faci colposcopia. Nu-nteleg de ce dr. la care ai fost nu ti-a recomandat si asta si ti-a spus sa faci decat genotipare. Bine, avand in vedere ca ti-a iesit L-SIL cu atipii HPV era normal ca dr. sa-ti spuna sa faci genotiparea.
La colposcopie o sa se vada daca e vorba de o leziune sau mai multe, ce dimensiuni au si zona (zonele) unde se afla pe col.
La mine este o leziune (e ca un mozaic) de aprox. 4-5 mm care nu s-a vazut cu ochiul liber, fapt pt. care urmez un tratament timp de 6 luni, dupa care o sa fac din nou colposcopie si Pap.
Te rog sa citesti raspunsul meu postat in data de 26.01, asta in cazul in care nu l-ai citit, sa vezi cat de buna este colposcopia in depistarea leziunilor.

Bafta tuturor!.... si multa sanatate.

am precizat de miliarde de ori ca nu am fost si ca nu am cum sa garantez ce e acolo, si sa sunati sau sa intrati pe site sau sa va duceti. am mai fost la alte laboratoare ca sa-mi fac diverse analize ce tin de santatea genitala, fara trimitere de la medic sau macar recomandare, ci de capul meu, si stiu ca in functie de laborator, si de analiza, unele le recolteaza asistenta de la laborator, altele medicul. daca laboratorul are si clinica, te vor programa la medicul ginecolog de acolo, daca vrei bineinteles, DOAR pentru recoltate, si platesti o taxa de vreo 5-10 lei, nu platesti consultatie (eu neavand nevoie ca eram plina de consultatii inutile). inseamna ca synevo nu are medic si cabinet de ginecologie sau de orice altceva poate, iar recoltarea pentru hpv este prea complicata ca sa o faca o asistenta. nu inteleg de ce mi-ai scris mesajul asa cum l-ai scris. din nou, am precizat de fiecare data, 'cred', 'din cate stiu eu la cam toatae laboratoarele' etc. incercand sa lamuresc cu fetele, nu facand pe atot-stiutoarea. de unde stiu ca la synevo recolteaza pt. hpv? simplu: nu stiu si nu am spus macar o singura data ca STIU! smile

Ultima oara a fost editat de frankie (2012-01-31 16:51:12)

Offline

 

#2516 2012-01-31 18:11:42

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

frankie,

Intentia mea nu a fost sa te supar prin intrebarea pe care ti-am pus-o. Am vazut mesajul tau postat in data de 29.01 pe care-l citez: "nu am ajuns inca, dar ma voi duce categoric in urma recomandarilor, din cate stiu se recolteaza, si la orice laborator se recolteaza, din nou, din cate stiu. si nu au ei incredere sa vii tu cu probele, iar sa le transporte aia de la medicover, deja cred ca ii costa si se complica aiurea, au si ei asistente si medici daca e nevoie, presupun. intra pe site la ei", d-asta te-am intrebat. ....si n-am sugerat ca faci pe atotstiutoarea.
Suntem pe acest forum ca sa ne spunem problemele, sa impartasim opinii asa cum fiecare are dreptul,......... iar daca prin mesajul meu te-am suparat, imi cer mii de scuze.
Asa cum ai spus, se pare ca cei de la Synevo nu au cabinet de ginecologie si medic pt. asa ceva.
Ma repet, intentia mea nu a fost sa te supar, cum de altfel nu vreau sa supar pe nimeni.

numai bine!

Offline

 

#2517 2012-02-02 09:03:10

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

iti multumesc   miracle_79   pt.raspuns....luni ma duc sa-mi recolteze si mie pt.genotipare....in cit timp imi da raspunsul? doctora lucreaza cu medlife. si dupa 2-3 zile pot sa fac si colposcopie la medicover?

Offline

 

#2518 2012-02-05 16:35:56

eugenia 77
Membru
Inregistrat: 2012-02-05
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna ziua .

In urma cu 6 ani am  fost operata  de polip endocervical la cate polipul a esit inflamatot  CIN 1 .Dupa care a umat o conizatie de displazie simpla .Biopsia -  cervicita cronica papilomatoasa cu displazie simpla ,L-SIL

Citologie  -12,02,2007 tip 2  TBS  infectios - candida

Citologie  -17,010,20007 tip 2 TBS ifectios - candida

Operatie  polip endocervical  29,02,2008- biopsie buna

Citologie 23,08,2008   totul ok .RECOMANDARI-  repetare anual

Citologie 28,01,2009  - Frotiu  pap 2  TBS normal

Operatie polip endocervical   16,02,2009- biopsie buna

Citologie  06,01,201 0 Frotiu pap 2 TBS normal

Citologiee .26,08,2010 ,Fond curat practic lipsit de inflamatie -Seeening anual

Citologie 11,12,2010.Redus fond inflamator polimorf.Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie .Celule epiteliale pavimentoase cu atipii nucleo-citoplasmatice ce le incadreaza in celule scumoase atipice de semnificatie nedeterminata .Fregvente celule cu halou  clar perinuclear ce ridica suspiciunea unei infecti HPV .Floa microbiana mixta. CONCLUZIE . fROTIU CU CELULE SCUMOASE ATIPICE DE SEMNIFICATIE NEDETERMINATA (ASCUS )   ECOMANDARI -repetare dupa tratament  antiinflamator. Colposcopie. ALTE  secreti vaginale . TESTARE  HPV.

DUPA ACEST EZULTAT AM FACUT  COLPOSCOPIE  SI TOTUL ERA OK . Tin sa mentionez ca in acelasi timp am  avut si o infectie urinara .

Citologie    9,04,2011 Frotiu de tip inflamator-reparator  Clasa 2

Citologie 30,11,2011  .totul ok  . Screening anual

POT SA MAI AM HPV .

SI O A DOUA INTREBARE

daca ma scarpin in zona genital pot duce infectia la nsa sou chiar in gura ( mai ales ca am un tic de a baga mana in nas )

Offline

 

#2519 2012-02-07 14:07:08

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

Buna!am si eu niste  intrebari.. am hpv,depistat deaproape 3 luni,am facut un mic tratament cu isoprinosine 5 zile(6 pastile pe zii) si acum incerc sa`mi mentin imunitatea la un nivel foarte ridicat.. Pana voi repeta din nou testul.. intrebarea nea este: ESTE POSIBIL CA LA AL II-LEA TEST HPV PE CARE IL VOI FACE SA AFLU CA NU MAI AM NIMIC? ...SAU SEE POATE CA VIRUSUL SA DISPARA DE TOT DIN ORGANISM ??? VA ROG SA`MI RASPNDETI :(Multumesc anticipat:*

Offline

 

#2520 2012-02-07 14:20:30

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

nu va disparea doar de la isoprinosine. daca e sa dispara virusul din corp, asta se intampla in timp - desi si asta e o idee controversata (unii medici sunt de parare ca virusul ramane toata viata in corp, altii sunt de parere ca virusul se poate elimina la un moment dat).

Offline

 

#2521 2012-02-07 14:22:11

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

eugenia, in primul rand nu stim daca ai hpv, daca nu ai facut testul
raspunsul la a 2a intrebare e nu

Offline

 

#2522 2012-02-07 16:35:47

eugenia 77
Membru
Inregistrat: 2012-02-05
Mesaje: 2

Re: HPV

Datorita faptului ca medicul a zis  ca modificarile sunt  cauzate de  HPV . este clar ca il am .Voi face tot posibilu sa i-mi fac  testarea HPV , cu gatul  si nasul m-am linistit   unpic
Cu siuma Eugenia

Offline

 

#2523 2012-02-08 13:35:33

crissme
New member
Inregistrat: 2011-03-15
Mesaje: 27

Re: HPV

Buna ziua.
Am o intrebare: vi se pare normal ca un doctor sa recomande ERAD chiar daca Papanicolau iese normal, chiar si cu o leziune pe col? Eu stiam ca ERAD-ul se face doar daca apar modificari in Papanicolau.

Offline

 

#2524 2012-02-09 12:26:41

Johanne
Platinum member
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 16437

Re: HPV

HPV inseamna orice fel de neg,inclusiv acei negi urati care apar pe mana,pe deget sau oriunde?Pentru ca eu inainte de a-mi incepe viata sexuala am un neg micut pe deget,il am de mai bine de un an.Intreb pentru ca nu prea am inteles exact ce este acest HPV.


Two souls don't find each other by simple accident

Offline

 

#2525 2012-02-20 22:38:19

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna fetelor,azi am luat si eu rezultatul la HPV si sunt tare suparata mi-a iesit tulpina 18 ... acum astept sa fac si colposcopia dupa ciclu si apoi tratament la greu....pt.imunitate ....trebuie sa ia si sotul pastile? am pus deja 2 cutii de cervugid.

Offline

 

#2526 2012-02-22 22:03:16

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

Buna,nu mai intra nimeni pe aici?...e posibil sa nu am nici o rana pe col chiar daca am HPV? nu am nascut si nici nu am facut nici un chiuretaj.e bun ceaiul de pelin si sunatoare sa ma spal cu el inauntru de 2 ori pe saptamina pina ajung la colposcopie?

Offline

 

#2527 2012-02-29 09:34:11

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

buna, mary_criss imi pare rau de rezultat. acum trebuie sa iei pastile pt. imunitate atat tu cat si sotul tau.
Eu si sotul meu am luat isoprinosine timp de 3 luni, cate 6 pastile/zi, 5 zile /luna (fiecare). Mergi la dr. tau si vezi ce-ti recomanda, cu toate ca marea majoritate a dr. recomanda isoprinosine in cazul infectiei cu HPV.
Uite ce am descoperit eu in timp ce cautam informatii despre HPV.
Este un interviu cu dl. prof. dr. Radu Vladareanu de la spitalul Elias. Intra si tu pe net si cauta tratament HPV sau intra pe urmatorul link:
Dupa ce am vazut asta, m-am mai linistit un pic.

multa sanatate!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.