homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-131


#2471 2012-01-18 00:13:32

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

negii din interiorul vaginului stiu ca se inlatura cu o substanta chimica tot la ginecolog. hmm dar daca il inlaturi pe acela, nu ai neaparat garantia ca nu-ti vor mai aparea altii (deci cred ca merge si sa il lasi in pace deocamdata; si sa il arati, eventual, la urmatoarea consultatie). si eu m-am saturat de incompetenti.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-01-18 00:17:44)

Offline

 



#2472 2012-01-18 20:24:57

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Din martie pana acum nu am mai avut nici unul..si acum ..offf.Acum sunt si la CM  si chiar nu pot face nimic...offf

Offline

 

#2473 2012-01-18 21:32:36

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

andre, tu esti nascuta in 87?

Offline

 

#2474 2012-01-18 21:52:17

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Da, Jeannie.

Offline

 

#2475 2012-01-18 22:30:04

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

ma mira ca ai avut displazie moderata/severa la o varsta asa de frageda...
ti-ai inceput viata sexuala f devreme? ai avut multi parteneri?( eu am avut doar 2 parteneri si am niste probleme) sper ca nu te superi ca te intreb, intreb doar de curiozitate. acuma e bine ca a trecut problema care era mai grava si ca mergi oricum regulat la controale.
mai facusesi papanicolau regulat si inainte sa iti iasa rau Pap?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-01-18 22:33:08)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2476 2012-01-19 09:56:16

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Am inceput la 19 ani,am avut 2 parteneri,primul am stat 4ani si cel de acum..Nu ma supar deloc smile Da de cand am inceput  viata sexuala pe fiecare an,in momentul in care am avut candida din 6 in6 luni pt ca imi iesea Clasa 2 si de atunci tot clasa 2.Mergeam la o doct care imi dadea acelasi tratament de fiecare data pt candida si am hotarat sa merg in alta parte.Acolo mi-am facut Pap..secterie si  intravag. La intravag.era ok  iar dupa o saptamana a venit si Pap-ul evident clasa 2 iar la diagnostic imi scrie ca este sugestiv pt o cervicita limfocitara.La recomandari era scris : o noua prelevare peste 3 luni.La care doct taie si imi scrie peste 1 an
lol Daca de atunci  se uita mai atent poate nu mai ajungeam la Erad,doct este din buc dar vine si la clinica asta privata.Si de atunci tot am mers la diferiti doct...

Offline

 

#2477 2012-01-19 12:04:35

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

Wow, nu imi vine sa cred ca din clasa II a ajuns brusc la CIN III (de obicei, doar in ani de zile sau in zeci de ani poate ajunge la CIN II-III yikes ; si doar la babe care nu si-au facut in viata lor vreun test Papanicolau...) cesafac . Sau e posibil ca primelor Papanicolau-uri, in care iti tot ieseau clasa II, le scapa ceva; banuiesc ca ai facut Papanicolau clasic, nu pe cel in mediu lichid (am auzit ba ca primul, ba ca al doilea "nu e bun de nimic" va  nustiu ; nu stiu cum ar putea vreunul sa nu fie bun, atunci de ce le mai facem?!). E bine ca acum ai situatia sub control si ca raul a trecut, dar totusi ce bataie de cap si ce griji... kram Multa sanatate in continuare. Sper sa imi iasa si mie bine Papanicolaul, ca doar ce mi l-am facut si am emotii.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-01-19 12:08:34)

Offline

 

#2478 2012-01-19 13:35:48

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Ultimul pap cu clasa 2 este din data de  13.04.2010..dupa ce am mers la alta clinica  si am repetat pap,colpo,exam secretie si cultura  col pap-ul  a fost clasa 3 cu Ascus din data de 07.10.2010 doc care mi-a facut colpo mi-a sp ca se rezolva cu ovule cervugid si sunt ca noua:)) mergand la doc.care imi spusese sa fac colpo tinerica pana in 30 ani ,mi-a sp sa merg in alta parte la cineva competent si care se ocupa cu prb de col pt ca ea nu prea se baga(am apreciat faptul ca macar a fost sincera)...Si legat de laboratoare  am auzit multe povesti  chiar de la asistente care lucrau in lab. (nu generalizez)si mai nou  de la o doct care ne preda.In ultima perioada eu anumite analize mi-i le-am facut la synevo analize de sange...si hpv anul trecut iar anul asta tot acolo o sa il duc.Iar pap-ul il fac la doc la care merg.

Offline

 

#2479 2012-01-19 13:53:15

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Da,pap clasic cred ca este mult mai ok,mediul lichid nush ce sa spun...o fi si el bun la ceva dar prefer tot clasicul:d
U ce ai avut ?Mult succes la pap:)Psihicul ne cam omoara..smile)dar trebuie sa trecem peste smile

Offline

 

#2480 2012-01-19 17:33:51

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

testul hpv fara genotipare ca speram ca nu-l am rotfl costa peste tot 200 lei? eu la pretul asta l-am gasit.

Offline

 

#2481 2012-01-19 19:15:15

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

frankie a scris:

testul hpv fara genotipare ca speram ca nu-l am rotfl costa peste tot 200 lei? eu la pretul asta l-am gasit.

preturile difera de la un laborator la altu...

Offline

 

#2482 2012-01-19 22:59:28

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

eu as vrea sa fac testul care gaseste exact tulpinile. am vazut pe undeva ca e chiar si 800 de lei signof10 . unde gasesc mai ieftin? ca nu stiu daca il fac mai scump, daca e neaparat si mai bun.

Offline

 

#2483 2012-01-19 23:33:25

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

La Synevo (in Cluj) am vazut ca se face cu 300 lei genotiparea , plus ca mai au si oferta pentru screening cancer cervical (PAP test in mediu lichid, HPV ADN -detectie tulpini cu risc crescut+genotipare 16,18) cu 220 lei. Uita-te pe siteul lor , acolo gasesti mai multe. smile

Offline

 

#2484 2012-01-20 09:54:00

mademoiselle_andreea
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 6

Re: HPV

Buna ziua, fetelor!
Ma confrunt si eu cu o situatie putin ciudata, sa zic.In urma cu 4 ani,aprox, am depistat ca sunt infectata cu virus HPV ( tulpina 16, mai exact, mi-a iesit la genotipare + alte cateva tulpini, dar cu risc scazut, pe kre, sincer, nici nu le-am mai luat in seama).Imi aparuse si condiloame, ele fiind motivul ptr care am mers la dr, nici nu stiam ce sunt, doar ca se extindeau si m-am speriat groaznic.Am facut trat. local cu Condyline, insa n-au trecut decat cu electro-cauterizare.Urmatorii ani am luat Isoprinosine, in fiecare primavara, cate 3 luni/an.La 6 luni faceam Pap+Colposcopie, si de fiecare dr imi spunea ca este ok rezult, imi dadea doar AC-YAZ.Bine, eu eram mereu nedumirita ptr ca, de fiecare data imi facea si Colposcopie, desi rezult anterioare erau mereu bune...in fine, asta dumneaei stie de ce.Acum, luna trecuta, eu fiind din Giurgiu, am decis sa fac aici Pap-ul (dr mea la care ma tratasem timp de 4 ani fiind din Buc.), i-am explicat ca am HPV, cu tulpina 16,etc.La recoltare am sangerat si nu va explic cat de speriata am stat pana la sosirea rezult.Surpriza!Dna dr de aici mi-a spus ca rezult este f bun, iar daca eu nu specificam probl mele, ea nici nu se gandea ca as fi purtatoare HPV, cu atat mai putin tulpia 16.Am ramas uimita, stiam ca de asta nu te vindeci, ci doar tii totul sub control.M-a intrebat daca am facut vreun trat. ptr imunitate, i-am zis de Isoprinosine-ul pe kre l-am luat timp de 3 ani si mi-a zis ca el a fost cel care mi-a pus imunitatea la punct.Insa, ptr siguranta mea si linistea ei ca si dr curant, mi-a recomandat ca dupa trat. cu Isoprinosine pe care mi l-a prescris sa-l iau iarasi incepand cu luna febr, sa revin ptr un test al tulpinii 16, insa nu genotipare la care sunt depistate toate tulpinile, un test prin care se verifica daca mai exista doar tulpina 16, am uitat denumirea deoarece a fost un termen strain mie  (poate ma ajutati voi, daca-l aud, sigur imi reamintesc).Intrebarea mea este : se poate scapa de HPV, si mai ales de tulpinile acestea high-risk, daca ,,lucrezi" mult si consecvent ptr imunitate?

Ultima oara a fost editat de mademoiselle_andreea (2012-01-20 09:56:23)


...uneori cuvintele sunt de prisos...

Offline

 

#2485 2012-01-20 13:20:34

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

Buna fetelor!

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si mademoiselle_andreea. Acum 2 ani am fost depistata cu HPV tip 16, am facut ERAD, am urmat un tratament local + Isoprinosine (3 luni) si eu si sotul. Problema mea mare este ca in urma colposcopiei mi-a aparut din nou o mica leziune, am facut Pap in mediu lichid (la Synevo care am inteles ca sunt printre cei mai buni) + testul HPV care a tb sa-l repet deoarece aveam 1 an de la ERAD.
Ceea ce m-a bucurat a fost rezultatul HPV-ului care a fost nedetectabil pt. toate tulpinile cu risc crescut, insa la Pap. mi-a iesit la anomalii ale celulelor epiteliale scuamoase L-SIL cu atipii HPV. Intr-un fel ma asteptam sa nu-mi iasa bine avand in vedere ca la colposcopie asa cum am spus, mi-a aparut o mica leziune.
Acum urmez un tratament cu ovule timp de 6 luni, dupa care o sa fac din nou colposcopie.
Nu stiu ce sa mai fac. Ma cuprinde iar disperarea, incep sa fiu din nou stresata si asta nu e bine pt. imunitate.
Acum vreau si eu sa intreb: cum se poate intampla ca HPV sa fie negativ si totusi sa imi apara o leziune?
Poate fi si de alta natura? Adica, aceste leziuni apar numai daca ai HPV sau pot fi si alte cauze? (mentionez ca nu am alte infectii).
Astept parerea voastra, in special a doctoressei.

Si acum sa-i rasp. mademoisellei_andreea: da, am inteles si se pare ca sunt cateva persoane care in urma unei imunitati foarte bune au scapat de HPV. Asa ca, Doamne-ajuta sa nu mai ai.
Mie dna. doctor mi-a spus ca daca HPV iese negativ doi ani la rand, asta e un lucru bun.

PS. Tin sa mentionez ca in urma biopsiei mi-a iesit CIN I.

Offline

 

#2486 2012-01-20 14:00:02

mademoiselle_andreea
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 6

Re: HPV

miracle_79 a scris:

Buna fetelor!

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si mademoiselle_andreea. Acum 2 ani am fost depistata cu HPV tip 16, am facut ERAD, am urmat un tratament local + Isoprinosine (3 luni) si eu si sotul. Problema mea mare este ca in urma colposcopiei mi-a aparut din nou o mica leziune, am facut Pap in mediu lichid (la Synevo care am inteles ca sunt printre cei mai buni) + testul HPV care a tb sa-l repet deoarece aveam 1 an de la ERAD.
Ceea ce m-a bucurat a fost rezultatul HPV-ului care a fost nedetectabil pt. toate tulpinile cu risc crescut, insa la Pap. mi-a iesit la anomalii ale celulelor epiteliale scuamoase L-SIL cu atipii HPV. Intr-un fel ma asteptam sa nu-mi iasa bine avand in vedere ca la colposcopie asa cum am spus, mi-a aparut o mica leziune.
Acum urmez un tratament cu ovule timp de 6 luni, dupa care o sa fac din nou colposcopie.
Nu stiu ce sa mai fac. Ma cuprinde iar disperarea, incep sa fiu din nou stresata si asta nu e bine pt. imunitate.
Acum vreau si eu sa intreb: cum se poate intampla ca HPV sa fie negativ si totusi sa imi apara o leziune?
Poate fi si de alta natura? Adica, aceste leziuni apar numai daca ai HPV sau pot fi si alte cauze? (mentionez ca nu am alte infectii).
Astept parerea voastra, in special a doctoressei.

Si acum sa-i rasp. mademoisellei_andreea: da, am inteles si se pare ca sunt cateva persoane care in urma unei imunitati foarte bune au scapat de HPV. Asa ca, Doamne-ajuta sa nu mai ai.
Mie dna. doctor mi-a spus ca daca HPV iese negativ doi ani la rand, asta e un lucru bun.

PS. Tin sa mentionez ca in urma biopsiei mi-a iesit CIN I.

Miracle_79 : Ce test ai facut tu ptr depistarea HPV-ului, care ti-a aratat ulterior si negativitatea virusului?Te referi la genotipare?
Iar in ceea ce priveste L-SIL-ul, eu stiu ca acesta este dat de prezenta HPV-ului ...leziunea care ti-a aparut la colposcopie este L-SIL-ul acesta...(leziune intraepiteliala scuamoasa), care modifica Pap-ul...
Asteapta si alte pareri...eu iti doresc muuulta sanatate! goodluck


...uneori cuvintele sunt de prisos...

Offline

 

#2487 2012-01-20 20:00:31

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Mademoiselle_andreea din cate stiu exista posibilitatea sa elimini virusul daca ai o imunitate buna asta in timp...Ti-ai facut testul Hpv in fiecare an de cand spui ca ai fost depistata?Poate intra in latenta iar  cand scade imunitatea ,anul  urmator sa apara.Dar daca cativa ani iese negativ ..este bine. Timp de 4 ani ai luat isoprinosine  3 luni pe fiecare an ?Nu ai avut reactii negative de la ele ?

Offline

 

#2488 2012-01-21 17:13:31

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

Mademoiselle_andreea: la recomandarea dnei. doctor, am mers la Synevo si am luat pachetul acela de care a amintit si autumn.dreams, adica pt. screening cancer cervical (PAP test in mediu lichid + HPV ADN - detectie tulpini cu risc crescut + genotipare 16, 18) cu 220 lei, dar asta a fost anul trecut. Nu stiu acum daca mai au oferta asta.
Asa cum am spus, la toate rezultatul a fost nedetectabil. Stiu ca leziunea aparuta este data de prezenta HPV-ului, tocmai d-asta am spus ca am o mare problema.
Dupa parerea mea, colposcopia nu cred ca minte, dar nici nu vreau sa cred ca testul nu a fost bine facut sau ca dna. doctor nu a recoltat bine. Nici nu stiu ce sa mai spun.....
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?
Tot ce pot sa fac in momentul de fata este sa-mi intaresc imunitatea (stau cam prost la capitolul asta), sa gandesc pozitiv si sa sper ca tratamentul o sa dea rezultate.
Zilele trecute mi-am cumparat branca ursului (capsule) despre care se spune ca este un" ginseng romanesc" fiind un stimulent f. bun al imunitatii locale la nivel genital (pt. cine este interesat poate lua asa ceva), iar din februarie o sa incep si eu ca tine sa iau Isoprinosine.
Cat despre tine, nu cred ca tb. sa-ti faci atatea griji, pt. ca este un lucru f. f. bun sa-ti iasa HPV negativ 4 ani la rand. Intareste-ti in continuare imunitatea si o sa fie bine.


Multa sanatate.......... si..astept si alte pareri.

Offline

 

#2489 2012-01-22 15:38:40

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Am o intrebare: isoprinosinele se iau doar la recomandarea medicului sau se pot lua si numai asa? Fiindca eu am condiloame..acum sunt pe punctul de a disparea dupa tratament cu condyline, insa doctorita mea nu mi-a recomandat deloc, nici nu a amintit de aceste pastilute. Inca nu stiu ce tulpini de HPV am, voi merge in luna februarie la Synevo sa-mi fac o genotipare. Pap-ul mi-a iesit bun, doar o mica inflamatie data de candida.Am luat si echinaceea o tura de 60 de pastile si cred ca saptamana viitoare ma apuc din nou (dupa 3 sapt de pauza).
P.S. Colonoscopia cand este recomandata?

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2012-01-22 15:48:03)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.