homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-129


#2433 2011-12-03 12:11:22

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

Da asa imi scria pe analizele alea:(si medicul mi`a dat isoprinosine si atat..eu ma simt oricum neputincioasa ca nu pot face altceva sa`mi treaca si tot timpul am fol prezervativul:( (multumesc pt raspunsuri)>big_smile<pusssad

Offline

 



#2434 2011-12-03 12:17:36

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

prezervativul nu conteaza... daca va atingeti prin zonele intime cu altceva decat penisul cu prezervativul pus... deci ai doua radacini cu risc crescut, trebuie neaparat sa nu ratezi papa-nicoulau de 2 ori pe an, si cam atat.

Offline

 

#2435 2011-12-03 13:46:30

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

MUltumesc din inima pt raspunsuri chiar aveam nevoie de cineva sa`mi expplice cum sta treaba papa` o sa`l fac peste 6 luni... din nou precum si testul HPV.. dar am o intrebare este posibil k in decurs de 6 7 8 luni organismul meu sa elimine virusul cu ajutorul unei imunitati bune?? nustiu pusspuss:*mss:*

Offline

 

#2436 2011-12-03 13:59:53

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

cu placere. kram  eu asa am auzit. acum sper ca nu e mit. poti citi din urma la topicul asta, desi sunt multe pagini sunt convinsa ca s-a tot discutat.

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-03 14:00:11)

Offline

 

#2437 2011-12-03 14:25:04

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

asa o sa fac mss>big_smile< pt tot:( sigur o sa revin cu tot felul d intrebari >big_smile<

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2438 2011-12-06 22:33:10

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Loricikka a scris:

MUltumesc din inima pt raspunsuri chiar aveam nevoie de cineva sa`mi expplice cum sta treaba papa` o sa`l fac peste 6 luni... din nou precum si testul HPV.. dar am o intrebare este posibil k in decurs de 6 7 8 luni organismul meu sa elimine virusul cu ajutorul unei imunitati bune?? nustiu pusspuss:*mss:*

Buna

Eu pot spune din experienta  mea, HPV-ul dispare..dar cu multa rabdare, eu in  sept 2010, aveam 3 tulpini:6, 53, 54.(am luat isoprinosine, am facut LLETZ), iar acum la al doilea test HPV, facut dupa 1 an, mi-au disparut cele 3 radacini, este drept ca m-am pricopsit cu altele doua (am avut acelasi prieten), m-am speriat ingrozitor:62, 39, dar celelalte au disparut. Chiar azi am facut colposcopia, colul este asa cum trebuie, testul Pap mi-a iesit normal, nu-s alte probleme cum imi imaginam eu. Mi-a zis doctorita ca peste 6 luni sa merg la control, pt teste si cam atat, sa-mi intaresc imunitatea, ca sa elimin si radacinile astea.
Am scris toate acestea..ca sa va incurajez si pe voi, cele care aveti HPV smile  smile o sa reusim...o sa ne luptam cu virusul si o sa invingem.

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-12-06 23:00:14)

Offline

 

#2439 2011-12-07 00:12:11

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

puss o veti face!

Offline

 

#2440 2011-12-24 00:32:05

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Buna

Acum o luna si ceva am fost diagnosticata cu condiloame, dar si vulvovaginita. Pt condiloame folosesc condyline si echinaceea. Toate acestea le-am facut cu trimitere de la un cabinet al facultatii la cabinetul de ginecologie al spitalului ( dr, Burghelea Oana - Cluj -- Ambulatoriu Institutl Inimii--)... dupa vacanta urmeaza sa fac un test Papanicolau sa vedem cum sta treaba. Sa il fac tot al spital sau sa il fac la un laborator specializat iar mai apoi sa merg cu rezultatele la dansa? Daca vaginita nu s-a vindecat nu poate interfera cu rezultatele papanicolaului?

Offline

 

#2441 2011-12-24 14:22:47

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

daca vaginita nu s-a vindecat probabil la papanicolau va iesi o inflamatie, depinde si cum fac testul, inflamatia se va vedea sigur, doar ca in functie de cat de laconic este rezultatul vei putea intelege si tu si noi, nu doar medicul. oricum ideea cu papul cand ai hpv este sa iasa negativ pt o leziune maligna in rest na, poate iesi o inflamatie daca ai vreo vaginita sau candiduta nu-i bai. puss dar de ce sa te duci in alta parte? nu ti-a placut ceva aici? e mai ieftin la un laborator?
nu ma pot abtine sa nu-ti spun ca mi se pare asa de trist ca ai luat hpv de la persoana pe care presupun ca o iubesti... fiind prima oara...

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-27 00:06:43)

Offline

 

#2442 2011-12-26 22:40:13

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Nu e problema ca nu mi-ar placea...doctorita parea foarte relaxata si nu mi se pare a fi nepriceputa. Doar ca nu prea am experienta cu toate analizele astea si nu stiu unde ar fi mai bine de facut. Din cate am inteles oricum analizele se trimit la un laborator din oras... dupa care rezultatele se intorc la spital.
Da e foarte trist..mai ales fiind pentru prima oara, primul prieten si nici macar n-am apucat sa ne bucuram unul de altul...PLus ca prietenul meu se simte foarte vinovat de toate care se intampla ....Dar devin foarte optimista cand vad ca cu rabdare toate problemele astea se pot rezolva. Imi voi face analize, imi voi intari sistemul imunitar si sper sa fie bine... sa nu fiu urmarita toata viata de experienta asta neplacuta.

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2011-12-26 22:47:51)

Offline

 

#2443 2011-12-27 00:09:43

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

pai atunci nu te duce in alta parte, vezi cum e aici. din pacate am inteles ca test hpv concludent la barbati nu exista deci daca lui nu ii iesisera condiloame (bubitele acelea) nu avea de unde sa stie ca are ceva... de asta zic ca e trist. dar daca nu stia sa nu se simta vinovat, important e sa te iubeasca si sa-ti fie alaturi. nu cred ca te va urmari toata viata, stai linistita, doar sa faci papanicolaul mereu, de 2 ori pe an cel putin, sau de cate ori cere medicul tau. si sa nu schimbi partenerul, sau daca va fii vreodata cazul sa-i spui. puss

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-27 00:09:54)

Offline

 

#2444 2011-12-27 00:22:36

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Multumesc pentru ajutorul vostru si vorbele bune. Chiar ma simt mai linistita citind pe aici si vazand cat de optimiste sunt fetele smile

Offline

 

#2445 2011-12-27 00:25:41

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

puss

Offline

 

#2446 2011-12-27 22:13:54

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

ma ajutati sa vad daca am priceput bine, ca m-a indus cineva in eroare cred. deci hpv-ul il transmiti si daca inca nu ti-au iesit condiloamele, nu? nu trebuie neaparat sa fii iesit bubite.

Offline

 

#2447 2011-12-27 22:59:09

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

frankie, e doar mai contagios daca sunt bubite vizibile. dar nu iti garanteaza nimeni ca nu iei virusul daca nu sunt leziuni vizibile in acel moment (pot fi leziuni pe care sa nu le vezi cu ochiul liber nustiu )

Offline

 

#2448 2011-12-27 23:17:54

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

inteleg ca trebuie obligatoriu sa fie leziuni... pe care dermato-venerologul oare le-ar vedea la un consult? eu credeam/ intelesesem ca se ia daca il ai, indiferent de condiloame.

Offline

 

#2449 2011-12-28 22:14:59

LissaR
Membru
Inregistrat: 2011-12-28
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna seara, Ma numesc Lissa, si am gasit site-ul asta foarte benefic, pentru ca in ultimele cateva luni m-am indurerat foarte tare, afland de HPV si mai ales ca am descoperit ca am condiloame. Nu am stiut nimic despre aceasta infectie. Am citit odata mai demult un articol intr-o revista, dar nu mi-am imaginat vreodata sa am asa ceva si eu. Asa ca este pentru mine ceva ingrozitor:(((( Mi-a aparut o mica bubita de culoare roz in zona genitala, si am crezut ca este de la epilatul cu lama, pentru ca uneori ma taiam si credeam ca se facu-se o bubita, era f f mica. asa ca pentru ca ma supara am taiat-o cu foarfeca. OOOO mare prostie.....cred grater Dupa nu am mai bagat de seama, pana cand peste cateva luni se facuse putin mai mare in forma in forma de conopida. A trecut ceva timp, si am inceput sa ma documentez pe internet. Cand am ajuns la ginecolog aici in Cipru unde stau, mi-a zis ceea ce deja presimtisem din articolele pe care le citisem pe net. Doctorul mi-a zis foarte leger, AAA condiloame...ca si cum ar fi fost ceva normal...sau sa ma faca pe mine sa ma simt normal. Pentru ca sunt disperata. Cel mai tare ma dispera faptul ca am citit ca virusul ramane in corp toate viata??? Puteti va rog sa ma lamuriti aici.

Am fost azi dimineata la spital si m-au cauterizat cu laser , si am ramas cu o multime de cicatrici, ca probabil ceea ce nu era vizibil , ei au gasit ca aveam si pe labii si in jurul anusului. Am platit destul de mult, pt ca a fost un cabient privat, dar doctorul m-a asigurat ca totul s-a derulat bine. Nu am reusit sa vb prea mult cu el, pt ca ma grabeam la servici, dar mi-a zis sa-l contactez pt orice intrebari.  MI-a dat o solutie de spalat zona intima, si niste antibiotice. O crema de cumparat de la farmacie si ceva pastile pt intarirea imunitatii pe care le-a cerut eu.

Am stau in pat si sunt ingrozita de tot. Prietenul meu ma sustine si ma iubeste foarte tare, dar ma doare asa de tare, ca nu am stiut despre ce e vb. Acum trebuie sa faca si el test. In urmatoarele 40 de zile nu avem voie sa avem contact iar dupa trebuie sa merg la control.

Vreau sa va rog , daca aveti rapusn la urmatoarele intrebari, in legatura cu acest virus stupid si oribil care a aparut in lume. Va rog cine poate sa-mi rapunda sigur, ca sa pot sa gadesc mai optimist.
1. Virulul HPV, ramane toate viata in corp? EU daca am fost diagnosticata cu condiloame, le-am eliminat, iar testul PAP a iesit normal...pot sa elimin virusul sau raman cu el?
2. Daca vreau sa raman insarcinata transmit virusul la copil?
3. Cicatricele facute de laser de la condiloame se vindeca total sau raman semne?
4. Daca prietenul meu nu e infectat si eu raman infectata si continuam relatia el poate lua de la mine?
5. Lenjeria si prosoapele sunt infectate? pot sa reapara condiloamele de la ele?

Multumesc foarte mult, astept rapsuns!
Numai bine, si SANATATE!
Lissaaaaaaaaaa

Offline

 

#2450 2011-12-29 01:12:22

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

1. cel mai probabil infectia cu hpv o sa ramana in stare latenta. chiar daca ea ar disparea, importante sunt efectele ei pe termen lung, deci pap anual, cel putin.
2. transmiterea la copil este foarte rara chiar si in prezenta condiloamelor. altfel, e chiar putin probabil.
3. in principiu se vindeca total, depinde mult si de tipul pielii tale, situatia ta nutritionala si de imunitate, dar in principiu nu raman semne. depinde. ia niste vitamina c din orice sursa, ajuta cicatrizarea.
4. da
5. cel mai bine e sa le speli si sa le calci apoi.

Offline

 

#2451 2012-01-07 00:41:48

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: HPV

Am si eu cateva intrebari cesafac
Condiloamele sunt numai in forma de conopida ? Sau pot fi si ca o mica zgarietura ci catrizata? Ca de vreo cateva luni am o bubita sa-i spun asa, care a aparut dupa ce am avut un episod de candida mai agresiv, si imi amintesc ca am avut rani de la scarpinat atunci. Si pare ca linie mica , zgarietura cicatrizata. E de culoarea pielii.. Sa ma sperii mai mult decat sunt ? Ca abia saptamana mi-a pica ideea cesafac


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.