homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-128


#2414 2011-11-12 18:40:13

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

nu e musai ca Papnicolau sa iasa rau, daca ai acele tulpini. poti sa le ai o viata intreaga si sa nu se manifeste.

Offline

 



#2415 2011-11-17 14:44:20

aici
Membru
Inregistrat: 2011-11-17
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna tuturor!

Incerc sa ma pregatesc pentru sarcina si am fost la control, unde am facut printre alte analize si colposcopia. Doctorita mi-a spus ca se pare ca am niste tulpini, insa nu poate sa imi spuna sigur ce sunt, posibil HPV. Rezultatul la testul Papanicolau a venit mai tarziu si a iesit bine. Mi s-a recomandat sa fac o genotipare HPV.

Eu nu inteleg ce-i cu testele astea. La ce mai este de folos colposcopia si Papanicolaul daca trebuie sa mai fac si o genotipare? Macar genotiparea va fi relevanta?

Nu mi s-a recomandat niciun tratament. As vrea sa raman insarcinata si nu stiu ce sa fac. Am avut o rana pe col la un moment dat, poate asta s-a vazut la colposcopie. A costat foarte mult si mi se pare ca a fost degeaba.

Help!

Offline

 

#2416 2011-11-18 22:57:09

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

aici a scris:

Buna tuturor!

Incerc sa ma pregatesc pentru sarcina si am fost la control, unde am facut printre alte analize si colposcopia. Doctorita mi-a spus ca se pare ca am niste tulpini, insa nu poate sa imi spuna sigur ce sunt, posibil HPV. Rezultatul la testul Papanicolau a venit mai tarziu si a iesit bine. Mi s-a recomandat sa fac o genotipare HPV.

Eu nu inteleg ce-i cu testele astea. La ce mai este de folos colposcopia si Papanicolaul daca trebuie sa mai fac si o genotipare? Macar genotiparea va fi relevanta?

Nu mi s-a recomandat niciun tratament. As vrea sa raman insarcinata si nu stiu ce sa fac. Am avut o rana pe col la un moment dat, poate asta s-a vazut la colposcopie. A costat foarte mult si mi se pare ca a fost degeaba.

Help!

Buna, eu am facut genotiparea HPV(de 2 ori pana acum), este important sa vezi ce tulpini ai, daca sunt cu risc inalt sau scazut, trebuie sa ai mare grija cu imunitatea, iar daca ai si rana pe col datorita virusului HPV, lucru vazut la colposcopie, trebuie sa urmezi  tratamentul, eu am facut lletz.Ti-as recomanda sa faci toate analizele inainte sa ramai insarcinata, sa te pregatesti sufleteste, mie mi-a zis dr ca va trebui sa nasc prin cezariana atunci cand va fi cazul, peste cativa ani...pentru ca se poate transmite HPV-ul la bebe.Nu-i imposibil, trebuie sa fi puternica si sa lupti cu virusul, sa ai moralul ridicat si totul o sa fie bine, ai grija de tine!

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-11-18 22:57:56)

Offline

 

#2417 2011-11-25 01:48:13

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Dupa ERAD am repetat testul Hpv ( care pana acum era pozitiv pt tulpina 16 )  iar acum a iesit negativ ...  tratamente nu am facut in afara de acel Erad , colposcopie Ok , colul se vindeca foarte frumos mi-a spus doct , intrebarea mea este urma .. Cum a iesit negativ testul ? eu citisem si auzisem ca acel virus nu este tratabil si ca ramai in organism cu el


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#2418 2011-11-25 16:56:44

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

zana, posibil ca virusul hpv era localizat doar in zona din col care a fost "scoasa" cu ansa ERAD-ului (am mai citit pe aici, pe forum, despre fete carora hpv le-a iesit negativ dupa ERAD). e super ca se vindeca frumos, faptul ca esti tanara face ca organismul sa aiba o putere de regenerare foarte mare. daca nu te confund, o doctorita iti spusese ca in cel mai bun caz scapi cu o conizatie (care era mult mai invaziva)...deci e suuuper daca s-a rezolvat totul cu un ERAD.
bravo si sanatate in continuare!


aici a scris:

Rezultatul la testul Papanicolau a venit mai tarziu si a iesit bine. Mi s-a recomandat sa fac o genotipare HPV.
Eu nu inteleg ce-i cu testele astea. La ce mai este de folos colposcopia si Papanicolaul daca trebuie sa mai fac si o genotipare? Macar genotiparea va fi relevanta?

In general, genotiparea aceea (foarte scumpa) e musai sa o faci doar daca Papanicolau iese cel putin clasa III (si/sau la colposcopie se vede o leziune cu risc); este util sa se stie exact care-i tulpina de hpv care a dat leziunea respectiva: pentru a stabili metoda de interventie asupra colului si daca trebuie sau nu actionat imediat. Colposcopia ofera o imagine clara asupra aspectului colului, pe care pot sa apara leziuni din cauza hpv-ului in cele mai multe cazuri, dar si din cauza altor boli.
In cazul tau, ca vrei sa ramai insarcinata, mai mult ca sigur e util sa stii daca ai sau nu hpv (daca ai, risti sa il transmiti fatului prin nasterea naturala).
In rest, cine are banii pentru testul acela de genotipare poate sa si-l faca in vederea vaccinarii impotriva hpv (sunt doua variante de vaccin: impotriva tulpinilor 16 & 18, iar celalalt impotriva tulpinilor 16, 18, 6 si 11, insa doar 16 si 18 sunt high-risk).

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-25 17:23:05)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2419 2011-11-29 00:02:41

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

jeannie a scris:

zana, posibil ca virusul hpv era localizat doar in zona din col care a fost "scoasa" cu ansa ERAD-ului (am mai citit pe aici, pe forum, despre fete carora hpv le-a iesit negativ dupa ERAD). e super ca se vindeca frumos, faptul ca esti tanara face ca organismul sa aiba o putere de regenerare foarte mare. daca nu te confund, o doctorita iti spusese ca in cel mai bun caz scapi cu o conizatie (care era mult mai invaziva)...deci e suuuper daca s-a rezolvat totul cu un ERAD.
bravo si sanatate in continuare!


aici a scris:

Rezultatul la testul Papanicolau a venit mai tarziu si a iesit bine. Mi s-a recomandat sa fac o genotipare HPV.
Eu nu inteleg ce-i cu testele astea. La ce mai este de folos colposcopia si Papanicolaul daca trebuie sa mai fac si o genotipare? Macar genotiparea va fi relevanta?

In general, genotiparea aceea (foarte scumpa) e musai sa o faci doar daca Papanicolau iese cel putin clasa III (si/sau la colposcopie se vede o leziune cu risc); este util sa se stie exact care-i tulpina de hpv care a dat leziunea respectiva: pentru a stabili metoda de interventie asupra colului si daca trebuie sau nu actionat imediat. Colposcopia ofera o imagine clara asupra aspectului colului, pe care pot sa apara leziuni din cauza hpv-ului in cele mai multe cazuri, dar si din cauza altor boli.
In cazul tau, ca vrei sa ramai insarcinata, mai mult ca sigur e util sa stii daca ai sau nu hpv (daca ai, risti sa il transmiti fatului prin nasterea naturala).
In rest, cine are banii pentru testul acela de genotipare poate sa si-l faca in vederea vaccinarii impotriva hpv (sunt doua variante de vaccin: impotriva tulpinilor 16 & 18, iar celalalt impotriva tulpinilor 16, 18, 6 si 11, insa doar 16 si 18 sunt high-risk).

Da...  a fost un rezultat la care eu nu ma asteptam ... mi-a recomandat un bebe .. atunci ma amuzat ideea acum insa ma gandesc cam serios la ea. Multa sanatate tuturor


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#2420 2011-12-01 20:03:31

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

Buna. am si eu o intrebare..de 2 luni am fost diagnosticata cu hpv in urma testului HPV.. dar inainte de el am facut testul Papanicolau in care nu a fost depistat virrusul.Medicul mi`a dat niste pastile pentru imunitate dupa care mi`a spus ca peste 6 luni va trebui sa refac testul.Daca in timpul relatilor sexuale folosesc prezervativul..virusul se poate transmite??Va rog sa-mi raspundeti !! multumesc anticipat:*

Offline

 

#2421 2011-12-01 20:14:33

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

se poate din cate stiu eu, prin petting, adica atingeri in zonele intime... adica daca prezervativul nu se ruleaza pe toata lunginea penisului si penetrarea e mai adanca decat cat tine rpezervativul, sau daca el te atinge pe tine acolo si dupa aceea pe el... si invers. deci grija cu atingerile si cat de bine i se potriveste prezervativul. daca nu ai un partener stabil... e musai sa le spui partenerilor sau partenerului ca ai aceasta boala si ca se ia asa de usor si ca nu se vindeca propriu-zis.

Offline

 

#2422 2011-12-01 21:56:09

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

in general, barbatii n-au alta problema cu hpv-ul decat ca-l mai dau, ulterior, si altor femei. in general (repet), doar femeilor le da probleme (uneori mari) acest virus.
adica, la barbati, problema ar fi una mai mica: eventual le cresc negi pe penis si dupa aceea nu-i mai plac gagicile diablo

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-12-01 22:00:22)

Offline

 

#2423 2011-12-01 22:15:49

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

vai jeannie mi-ai amintit de o reclama sau ceva educativ nu mai stiu, pe net... era un penis rotfl2 desenat si alerga dupa 'pasarici' rotfl si toate fugeau ca naiba de el, erau si pe tocuri rotfl si penisul, trist si singur, se tara printr-o toaleta de femei, cand o fata draguta il vede si i se face mila de el, asa ca ii deseneaza un prezervativ pe el rotfl si deodata sar toate p... rotfl2 pe el. mi s-a parut mortala tongue

Offline

 

#2424 2011-12-02 16:45:55

zana_zanelor_trista
New member
Inregistrat: 2010-05-10
Mesaje: 66

Re: HPV

Mai am si eu o intrebare ... daca acum rezultatul HPV 16 a iesit negativ ... pot face acel vaccin  ?


Dacă aveam atunci mintea de acum Nu te-as fi ales din suflet ti-o spun Dacă as fi stiut ce se poate întampla Nu te mai primeam in viata mea. E mai bine fară tine,e mai bine pentru mine Las că trec si peste asta,te uit si cu asta basta...

Offline

 

#2425 2011-12-02 17:49:28

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Buna fetelor! Am 19 ani si acum 2 saptamani mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu. Am mai incercat in vara, dar nu am reusit. De doua zile aveam niste schimbari in corp (niste pete maronii pe chilotei si mi s-au intarit sanii al naibii de tare-se mai intampla la ovulatie) asa ca alarmata, m-am decis sa merg la medic. Am fost impreuna cu prietenul meu, azi dimineata iar doamna doctor mi-a spus ca am condiloame. As fi contactat virusul in vara, cand ne-am jucat noi putin. Mereu am avut contact sexual protejat, dar dupa cum am citit chiar si prin atingerea pielii acest virus este transmisibil. Mi-a dat tratament cu Condyline si mi-a luat un examen de secretie. Voi merge luni dupa el. Prietenul meu nu stia sa este purtator, fiindca nu a avut nicio schimbare ce l-ar fi putut alarma. Problema este ca noi am incercat si sexul oral si nu stiu la ce m-as putea astepta din acest punct de vedere. Voi ce-mi puteti spune?

Offline

 

#2426 2011-12-02 19:06:22

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

zana, da , il poti face.

Offline

 

#2427 2011-12-02 19:29:48

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

frankie msss...>big_smile< am un partener stabil de la el am luat hpv sincer simt k nu mai pot sta asa..tratament am aflat k nu exista.. totul tine de imunitate dar testul hpv dupa cat timp e indicat sa`l faci de la contactarea virusului pentru a afla dak mai ai sau nu sad?

Offline

 

#2428 2011-12-02 21:21:09

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

tratament se face daca iti ies condiloame. nu ti-a spus medicul? cred ca dupa 2 ani...

Offline

 

#2429 2011-12-02 23:54:44

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

Medicul mi`a dat sa iau Isoprinosine 1 sapt 6 pe zii... si a spus ceva de 6 luni si 2 ani..cesafac condiloame nu mi`au aparut dar am ajuns intr`o situatie pe care simt ca nu o mai pot controla..:(ms pt raspunsuri puss

Offline

 

#2430 2011-12-03 00:46:20

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

imi pare rau...  kram fii tare e ca si cum ai avea herpes, ai virusul il transmiti (nu mai e cazul ca il aveti ambii) iti pot iesi bubite sau nu... problema reala fiind cu cancerul de col. ti-a spus ce tulpini ai?

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-12-03 00:47:50)

Offline

 

#2431 2011-12-03 11:43:06

Loricikka
New member
Inregistrat: 2011-12-01
Mesaje: 8

Re: HPV

Medicul la care am fost nu stiu mii se parea ca trata problema cu toata usurinta din lume..a spus.."stai linistita hpv nu inseamna cancer" chiar si dupa c a vazut ce tulpini am >>Human Papilloma Virus Proba ADN HPV pozitiva contine: - tipurile HPV cu risc crescut: 16, 52 - tipul HPV cu risc scazut: 42 - alte tipuri HPV: 53, 61, 81<< :smile(nu mi`a explicat absolut nimic X(

Offline

 

#2432 2011-12-03 11:44:25

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

adica le ai pe toate astea? intradevar hpv nu egal neaparat cancer.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.