homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-130


#2452 2012-01-07 00:45:03

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

arata fie semisferici, fie conici, fie in forma de conopida. ce zici tu pare a fi o simpla iritatie/zgarietura.

Offline

 



#2453 2012-01-07 00:47:39

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: HPV

ideea e ca de mult acolo, si nu stiu cum sa explic sad dar e ca si cum ar fi o zgarietura,putin inalta, si se simte doar la atingere.. nu e nici conica,nici semsferica nici in forma de conopida, dar ma sperie.. Si pana ajung eu la ginecolog, nu vreau sa intru in depresie sad.. Poate fi o cicatrice de scarpinatul meu insistent in somn ?
multumesc ca ai raspuns asa repede par


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#2454 2012-01-09 20:54:42

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Dupa 5 saptamani de condyline, condiloamele mele sunt inca acolo.  E drept, mai mici, si afectate dar nu au disparut. De fiecare data cand foloseam solutia in acele 3 zile se faceau albe-mov si se vedea ca sunt foarte afectate dar dupa cele 4 zile de pauza erau din nou 'in forma'. Acum nu stiu ce sa fac. Maine voi merge la ginecolog...Sa le cauterizez sau nu? Nu sunt mari...sunt chiar...micute dar idea de a mai dat 65 lei pe o cutiuta de medicament care nu prea da rezultate mi se pare tare neavantajos. Cabinetul e de stat, la spital. Exista vreo sansa sa nu se faca bine cauterizarea ( daca se face ) ?

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2012-01-09 20:55:15)

Offline

 

#2455 2012-01-10 08:44:37

cecil
Full member
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 135

Re: HPV

cred ca mai bine le-ai cauteriza, nu stiu despre stst, eu am facut in Bucuresti , la Medsana.

Offline

 

#2456 2012-01-10 12:50:05

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Am fost la medic si am vorbit cu ea despre cauterizare. Mi-a zis ca n-au rost cauterizate fiindca sunt atata de micute incat cu condyline aplicat non stop cateva zile vor disparea. smile

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2457 2012-01-10 14:30:18

vladut89
Membru
Inregistrat: 2012-01-10
Mesaje: 4

Re: HPV

Buna ziua,in primul rand felicitari pentru acest forum de mare ajutor pentru multe persoane.Problema mea este ca mi-au aparut cam de doua luni negi genitali in orificiul uretral extern,la inceput unul mic pe care nefiind informat l-am rupt,a sangerat iar acum sunt vreo doi ceva mai mari.Din cauza sarbatorilor si a faptului ca nu am fost niciodata la un medic ginecolog nu am fost nici acum.
Nu sunt prea multe informatii despre negi la barbati,trebuie neaparat sa ma prezint la medic daca nu exista tratament sau imi puteti recomanda un tratament pentru disparitia negilor?
Daca chiar e nevoie sa ma prezint la un medic(pentru un consult si pentru detectie HPV)sa merg la un medic ginecolog sau dermatolog?Imi puteti recomanda un medic in jud.Sv?
   Va multumesc!

Offline

 

#2458 2012-01-10 14:52:25

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

vladut la dermato-venerolog merg barbatii pentru probleme genitale,ginecologul este exclusiv pentru femei. trebuie sa mergi si exista tratament pentru condiloame/ negi, dar pentru virusul din corp in sine, nu. si ai grija ca se ia si cu prezervativ daca nu il folositi cu o grija extrema si fara sex doar prin petting, atingerea zonelor intime. fii sincer cu partenerele, sau noile partenere, cu actuala, explica-le ce le asteapta. pentru femei este periculos pentru ca pot face cancer de col uterin daca au radacini righ risk (bineinteles, ca pot insa sa nu-l faca niciodata desi au astfel de radacini). clar una din fostele tale era infectata. poti sa te fii infectat acum 2 ani si sa-ti fii iesit abia acum condiloamele. trateaza-le!

Offline

 

#2459 2012-01-10 14:58:49

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: HPV

vladut89 ai warn pentru postare multipla
E de ajuns sa postezi intr-un singur loc intrebarea si ti se va raspunde
Citeste regulamentul


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#2460 2012-01-11 19:09:12

andreeamanuela
New member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 29

Re: HPV

Buna seara!

Am o intrebare/dilema in legatura cu HPV si sarcina. Am acest virus- tulpini cu risc inalt  31,45,51- si mi s-a recomandat tratament cu ovule cu Interferon (sau Cervugid daca nu pot suporta costurile) si alte imunostimulatoare timp de 6 luni in vederea eradicarii virusului-desi am indoieli ca se poate intampla asta-  (momentan la Pap mi-a iesit o displazie usoara; urmeaza colposcopia). In aceasta perioada nu am voie sa raman insarcinata? Mai precis: HPV-ul ar avea efect negativ asupra copilului sau mi s-ar agrava displazia?
Va multumesc!

Offline

 

#2461 2012-01-13 18:49:13

vladut89
Membru
Inregistrat: 2012-01-10
Mesaje: 4

Re: HPV

Dar daca ma tratez de condiloame,toata viata de cate ori voi face sex cu o persoana fara HPV,va risca sa se infecteze?Va inceta transmiterea bolii vreodata?(incepe sa-mi creasca tensiunea;( ).
   Multumesc Frankie,mi-ai fost de foarte mare ajutor,voi merge la un dermato-venerolog.

PS:Pentru d-na moderator,cunosc reg si imi cer scuze pentru postare multipla dar nu stiam daca sa postez la HPV sau negi genitali.

Offline

 

#2462 2012-01-14 11:13:43

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: HPV

vladut89 a scris:

Dar daca ma tratez de condiloame,toata viata de cate ori voi face sex cu o persoana fara HPV,va risca sa se infecteze?Va inceta transmiterea bolii vreodata?(incepe sa-mi creasca tensiunea;( ).
   Multumesc Frankie,mi-ai fost de foarte mare ajutor,voi merge la un dermato-venerolog.

PS:Pentru d-na moderator,cunosc reg si imi cer scuze pentru postare multipla dar nu stiam daca sa postez la HPV sau negi genitali.

exista riscul sa transmiti virusul mai ales daca sunt prezente condiloamele.mergi la dr sa ti le,   cauterizeze , sigur iti va da ceva si pt imunitate . in cazul tau poti face si testarea hpv daca iti preleveaza un neg asa poti afla si ce tulpini ai  .  citisem pe aici de clinica micomi  ca e f buna . sanatate si succes!

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2012-01-14 11:18:16)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#2463 2012-01-17 12:48:38

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

In urma cu o sapt am fost la gine si mi-a luat un PN. Azi mi-au venit rezultatele si suna cam asa:
           Frotiu satisfacator
           Modificari reactive: inflamatie
           Infectii: Candida
           NILM ( negativ pentru leziuni intraepiteliale sau malignitate)
           Frontiu Papanicolaou Tip II
           Recomandare: Control dupa un an.

Cum suna? Inafara de candida nothign to be scared about. Totusi il voi reface la 6 luni datorita minunatului HPV.

Offline

 

#2464 2012-01-17 13:56:20

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: HPV

e bun PN , inflamatia e data si de candida. da ,e bine sa repeti la 6 luni daca ai hpv.

Ultima oara a fost editat de angeldarkwoman (2012-01-17 13:56:30)


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#2465 2012-01-17 18:33:33

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Multumesc de raspunsuri!>big_smile<

Offline

 

#2466 2012-01-17 22:34:19

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Buna fetele!Back dupa o perioada... am facut Erad-ul totul a decurs bine  (asta anul trecut)... rezultatul biopsiei  a fost  devastator...insa am ramas cu leucoree,doc imi spunea ca este normal si ca o sa imi treaca ..desi nu prea este, dupa vre-o 6 luni de  ovule cervugid dupa operatie ...tot nu a trecut si gyniele pt refacerea florei... Ce as putea sa iau pt leucoree de care nu mai scap grater 
In seara  am depistat un neg  (veruca)in interiorul vaginului...nu imi vine sa cred dupa 5 luni de isoprinossine sa imi apara iar (am avut doar in exterior ) si akum...grater Pt exterior am folosit condyline ...se poate pune si in interior ?Ce  altceva pot folosi ? Uneori simt ca nu mai am putere sa merg mai departe ..cand  o sa treaca toate astea...vor trece grater   ?

Offline

 

#2467 2012-01-17 22:55:33

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

andre, biopsia ti-a facut-o din ceea ce s-a scos la ERAD? leucoreea zici ca ti-a aparut dupa interventie, inainte n-o aveai?

Offline

 

#2468 2012-01-17 23:21:07

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Da, jeannie biopsia este din ceea ce a scos ...din cele 3 (bucatele) si a fost displazie severa si moderata CIN III.Dupa  3 luni de la erad  am repetat pap din 3 in 3 luni ,primul a fost  clasa 3  cu CIN II,2 clasa 3 A-scus,iar al  3 lea clasa 2.Am facut colpo cik este bine asta in noiembrie  dar doc. a inspectat doar zonele de rana si spunea ca a ramas sechela dar bine in rest ...uite ca nu este atat de bine  ca negu era si atunci .Leucoreea era si inainte dar nu asa de abundenta ca acum ...sa nu mai spun ca am inceput sa iau si carpicon  poate ..poate.
Daca iau anticonceptionale si isoprinossine in acelasi timp...anticoncept.absoarbe substanta isoprinossinului?
Dupa cateva luni de isoprinossin  fruntea mea era plina de acnee..cu toate cremele posibile  incercate de la elmiplant pana la roc..vichy..etc nu am reusit  sa  scap ...decat din a 2 luna de anticoncep.imi este si frica sa  iau din nou.grater

Offline

 

#2469 2012-01-17 23:30:23

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

andre, e excelent ca din displazie moderata/severa ai ajuns, treptat, la clasa II. am inteles ca ERAD inlatura eficient ranile si riscul de recidiva.
daca sa iei sau nu anticonceptionale impreuna cu isoprinosine - mai bine intrebi pe medic (am inteles ca AC ar sabota imunitatea, in mod indirect pesemne). n-ar strica sa ceri si parerea unui dermatolog pt acnee nustiu ; tu esti din bucuresti? ce medic ginecolog a avut grija de problemele tale de pe col?
sanatate si iti doresc sa rezolvi si problema leucoreei (din cate am inteles, iei si ceva pt refacerea florei, acuma nu stiu de ce nu trece), care este una minora, fata de displazia care a trecut din fericire.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-01-17 23:35:04)

Offline

 

#2470 2012-01-18 00:06:27

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

La fel stiam si eu de  Ac tocmai de aceea am si intrebat,dar cred ca o sa iau cand fac pauza de 7 zile  cate 3 pe zi .Acneea mi-a iesit de la isoprinossine folosita pe perioada indelungata da astfel de reactii negative printre altele... Sunt din Ploiesti,doc este din Buc lucreaza la o clinica privata de aici  dar cred ca si in Buc .( sa precizez faptul ca este al 6 doc  in cateva luni  la care am ajuns si  care si-a dat interesul supa  si a facut op... si am mers doar la clinici private...unii omaneni degeaba ajung doctorii,pacat de  anii de studiu) eradul l-am facut  la spitalul Buftea pe vremea cand inca mai exista iar dansa lucra si acolo.. La  un alt pap o sa merg in martie  si  repetare Hpv .Dar pana atunci  ce ii fac la negu din interior....?Cu ce as putea sa dau ..condylinul cred ca este prea exagerat pt interior grater
Sanatate  ca asta este cea mai importanta Jeannie!smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.