homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-132


#2490 2012-01-22 16:59:39

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

Colposcopie cred ca ai vrut sa zici - se recomanda de catre medic, daca ai incredere in el si el iti spune daca e sau nu cazul sa faci (unii o considera necesara intr-un anumit moment, altii nu. nici nu stiu de ce nu se face pur si simplu, ea in sine nu e invaziva de orice fel ar fi). Am impresia ca e mai flexibila o videocolposcopie.
Isoprinosine se ia fara reteta, era ideal sa iti recomande doctorul. Se iau 2 comprimate de cate 3 ori pe zi, deci 6 in total pe zi, in grupuri de cate 5 zile, tratament pe care il repeti de cate ori iti recomanda medicul.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-01-22 17:06:42)

Offline

 



#2491 2012-01-22 18:24:06

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Da...coloscopie as fi vrut sa scriu. Scuze de greseala. Si dupa cele 5 zile fac o pauza..dupa care la cat timp se incepe cealalta tura?

Offline

 

#2492 2012-01-22 19:04:21

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

nu mai tin minte exact la ce interval se pot repeta cele 5 zile de tratament, stiu ca sunt mai multe posibililati. mai bine intrebi o farmacista, daca doctorul tau nu ti-a zis; sau citesti pe prospect.

Offline

 

#2493 2012-01-22 19:18:11

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

Buna fetelor !  in fiecare an fac analiza la secretie si papanicolau si au iesit bine pina in prezent....acum nu au mai iesit bine vi le scriu poate imi spune si mie cineva daca e grav.(le-am facut la medicover)    celule epiteliale poligonale - relativ frecvente , epiteliale rotunde - rare ,   cu aspect de "" clue cell"' -  absent ,  leucocite - frecvente ,   hematii - absente ,  trichomonos vaginalis - absent ,   levuri - absent.        Si acum rezultatul la papanicolau.....Concluzii :  LSID - leziuni intraepiteliala scamoasa de grad scazut cu atipii HPV. se recomanda testarea HPV si colposcopie.  Si doctorita mi-a dat ovule Cevugid a zis ca am o infectie si dupa ciclu sa fac colposcopie.ca de multe ori si infectiile dau gresit testul papanicolau...sa nu ma sperii ca nu e nimic grav.....voi ce parere aveti? ca de 3 zile nu mai dorm bine numai la boala asta ma gindesc....de unde am luat-o...multumesc astept raspuns. sanatate la toata lumea.

Offline

 

#2494 2012-01-22 19:22:26

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

doctorita ti-a zis bine sa tratezi inflamatia si sa faci colposcopie, poti merge sa faci si tipajul HPV, din pap nu se vede decat suspiciunea de hpv, nu ai certitudinea ca e hpv deocamdata

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2495 2012-01-22 20:47:58

andre87
New member
Inregistrat: 2010-06-25
Mesaje: 40

Re: HPV

Isoprinosinul se ia in functie de kg/corp,de obicei medicul iti prescrie.Medicul ginco. mi-a recomandat sa iau 6 pe zi iar dermato 3 pe zi pt ca 6 erau multe pt  mn.

Offline

 

#2496 2012-01-25 12:16:27

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

mary_criss: ai avut cumva sau ai vreo inflamatie pe care nu ai tratat-o corespunzator?... spun asta pt. ca si mie mi s-a intamplat ca din 2006 pana in 2009 rezultatele la PAP sa fie cls. II, numai ca imi iesea de fiecare data si o zona cu inflamatie de care nu mai scapam. Mai rau e ca dr. nu mi-a spus sa fac si alte investigatii ca sa vad despre ce este vorba. Tot timpul imi dadea tratamente care nu dadeau rezultate.
De ce ti-am spus asta, pt. ca 2010 nu a fost un an tocmai bun pt.mine, am avut niste probleme si din cauza asta imunitatea mi-a scazut f. mult. M-am hotarat sa merg la alt medic ginecolog, unde in urma analizelor mi-a iesit PAP cls. III si de atunci a inceput calvarul.
Mi-a spus ca acea inflamatie pe care am avut-o a fost de fapt o leziune (spun a fost pt. ca am facut ERAD) data de atipii HPV.
Se pare ca in urma imunitatii scazute acest HPV a devenit activ si de aceea mi s-a modificat rezultatul la PAP.
Nu-ti spun asta ca sa te speri. Imi pare rau de ce ti se intampla, ca de altfel imi pare rau de toate fetele care au trecut si trec prin asa ceva.
Eu spun ca, pt. linistea ta, sa repeti si in alta parte PAP (la Synevo daca ai posibilitatea).
Mi se pare ciudat ca neavand nicio inflamatie sau rana (adica colul sa fie curat) sa-ti iasa rezultatul asta..... si nu stiu nici despre ce infectie sa fie vorba, pt. ca din rezultate reiese ca nu ai o infectie (sau poate ca nu am citit eu bine) care sa influenteze rezultatul. Bine, mai sunt cazuri cand leziunile sunt mici si nu se pot vedea cu ochiul liber, de aceea e buna colposcopia.
Intr-adevar ce ti-a iesit tie este dat de prezenta HPV-ului.
Inca odata ma repet, fa-ti in alta parte PAP si ia ceva pt. imunitate, care sa pare ca joaca un rol f. important.

Multa sanatate...... si asteptam vesti bune.

Offline

 

#2497 2012-01-25 16:57:39

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Fetelor, voi cand v-ati facut genotiparea cum ati facut? Ati mers la Synevo (sau oricare alt laborator) si vi s-a recoltat de pe col sau v-au recoltat medicii vostri ginecologi iar apoi au fost trimise recoltarile la laboratorul dorit??

Offline

 

#2498 2012-01-25 17:54:10

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

La Synevo am fost de am cumparat pachetul acela de 220 lei (am inteles ca ei nu fac recoltari de pe col), dupa care am mers la dr. si mi-a recoltat ea. Analiza ori ti-o trimit cei de la clinica la care mergi, ori te duci tu la Synevo si o duci.
La alte laboratoare nu stiu cum se procedeaza.

Numai bine!

Offline

 

#2499 2012-01-25 17:56:18

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Multumesc mult! big_smile
Eu mi-am facut Pap-ul si a iesit bine, asa ca voi alege doar genotiparea pentru tulpini.
Trebuie ceva pregatire speciala pt acest test, gen Pap, fara spalaturi si tratament cu 48 de ore inainte?

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2012-01-25 17:57:02)

Offline

 

#2500 2012-01-25 19:50:42

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

Buna miracle_79 si multumesc de raspuns... nu cred ca am avut vreo inflamatie ca nu ma durea nimic si nici scurgeri nu am avut.nici o nastere nici un chiuretej.si nici slabita nu m-am simtit sunt o fire energica.fac tratamentul cu ovule cervigid iau si pastile echinacea de 1000 mg pentru imunitate.si astept sa-mi vina ciclul si sa fac colposcopie.acolo imi spune sigur ce am???si mai trebuie sa repet papanicolau la synevo tu ce zici?(dupa colposcopie sau inainte)miine ma duc la alt medic ginecolog sa-mi citeasc analizele sunt curioasa sa vad ce-mi spune...(lucreaza la sp.filantropia) pa as.rasp.sanatate.

Offline

 

#2501 2012-01-25 20:52:50

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

sigur imi spune si mie ca am hpv...(dar de unde sa ia virusul asta nenorocit din infectii netratate?am sa va spun cum imi iese colposcopia video asistata.si poate sa aibe si sotul hpv?sex cum mai facem in continuare numai cu prezervativ?nu va suparati va intreb ca nu stiu prea multe despre aceasta boala.mersi.

Offline

 

#2502 2012-01-26 10:21:26

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

autumn.dreams: nu trebuie o pregatire speciala pt. acest test. La fel ca la Pap., nu trebuie sa faci spalaturi interne, tratament cu 48 de ore inainte, iar contact sexual mai mult de 48 de ore .......... si tb. facut intre a 8-a si a 12-a zi de la venirea ciclului, la fel ca si la Pap, pt. ca atunci colul este deschis si se poate recolta cel mai bine.

mary_criss: Virusul HPV se transmite pe cale sexuala, prin orice tip de contact cu tegumentele genitale infectate (contact sexual vaginal, oral, anal, chiar si petting). Nu este nevoie neaparat de penetrare pentru a se transmite virusul.
O alta cale de transmitere demonstrata, este cea verticala de la mama la fat.
In privinta altor modalitati de contactare a infectiei HPV exista insa controverse: datorita usurintei cu care se transmite se presupune ca se poate transmite si prin utilizarea unor obiecte intime (lenjerie, costum de baie, prosop) in comun cu persoane infectate, fara a exista dovezi clare in acest sens.
Nu tb. sa repeti Pap. daca faci colposcopie.
Colposcopia iti spune sigur ce ai. Este o metoda foarte sigura. Arata toate modificarile care pot aparea la nivelul colului, vaginului si vulvei.
Colul este marit cu ajutorul acestui aparat care se numeste colposcop, iar in cazul in care exista vreo leziune se poate vedea si dimensiunea ei.
Asa cum am mai spus, sunt leziuni care nu se pot vedea cu ochiul liber, iar colposcopia (in cazul in care rezulatatul la Pap. nu este bun, atunci se recomanda) poate depista aceste leziuni.
Cand am facut colposcopia, dr. mi-a spus de leziune, de dimensiunea ei si sa stau linistita pt. ca nu este vorba de cancer. Deci, se pare ca aceasta colposcopie poate arata si natura leziunii (canceroasa sau precanceroasa), asta in cazul in care exista .......................bineinteles dr. care interpreteaza tb. sa fie bun.
Este bine ca iei pastile pt. imunitate, dar trebuie sa ia si sotul, pt. ca el poate sa fie purtator sanatos asa cum se intampla in majoritatea cazurilor.
Sex nu trebuie sa faceti cu prezervativul pt. ca nu asigura protectie 100% in cazul acestei boli.
Tot ce tb. sa faca sotul, este sa se spele foarte, foarte bine cu apa si sapun (de preferat gel pt. igiena intima) inainte de contact............, in cazul in care faci tratament, se recomanda evitarea contactului sexual.
Eu sper sa fii bine si sa nu ai aceasta boala.
Asteptam vesti.


Multa sanatate si  goodluck

Offline

 

#2503 2012-01-26 11:51:02

BiaBibi
Membru
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 1

Re: HPV

buna.sunt noua pe acest forum si as dorii sa va povestesc cum am fost suspecta de HPV din cauza unei manechiuri.in urma cu 3-4 ani am fost la un salon,despre care stiam ca este foarte bun (dar am simtit pe pielea mea ca nu este asa).prima oara mi-a aparut un neg pe deget exact unde se taie pielita.m-am luptat cu el un an de zile,l-am cauterizat l-am dat cu solutii si tot nu disparea.mi se deformase degetu atat de rau incat am inceput sa-l tai.intr-un sfarsit am scapat...dar imi aparusera veruci plane la ochi pe care nu le-am bagat in seama deoarece credeam ca sunt de la pensat,aratau ca niste basicute mici.Acum o jumatate de an am descopeti ca am veruci si in zona genitala, nu foarte multe dar erau.Initial am fost la un dermatolog care mi-a zis ca am candiloame plane la ochi, mi-a dat un tratament cu isoprinosin si aciclovir,tratament care l-am facut 3 luni.in 4 zile cele de la ochi s-au dus singure.Pasu urmator a fost la ginecolog,unde mi-a zis ca am candiloame in exterior dar pot aparea si in interior,dar nu se vad cu ochiul liber.mi-a dat condyline si m-a programat pentru o colposcopie.m-am tratat 3 zile cu condyline si mi-au trecut insa nu stiam daca am si in interior.acum 2 sapt am fost pt colposcopie si nu aveam nimic in interior.in aceasi zi doctora mi-a recoltat secretie pt genotiparea HPV.acum 4 zile mi-a venit rezultatul "HPV nedetectabil".tin sa precizez ca am avut un singur partener sexual si suntem impreuna de 5 ani,iar lui nu i-a aparut absolut nimic.  goodluck

Offline

 

#2504 2012-01-26 17:49:58

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

mary_criss a scris:

sigur imi spune si mie ca am hpv...(dar de unde sa ia virusul asta nenorocit din infectii netratate?am sa va spun cum imi iese colposcopia video asistata.si poate sa aibe si sotul hpv?sex cum mai facem in continuare numai cu prezervativ?nu va suparati va intreb ca nu stiu prea multe despre aceasta boala.mersi.

virusul se ia prin contact sexual neprotejat sau fara contact sexual, doar prin atingerea zonei genitale infectate cu zona genitala a persoanei neinfectate sau cu mana si dupa cu mana se atinge zona genitala etc. asadar se poate lua si cu prezervativ, daca nu aveti grija cu atingerile. dar daca si partenerul tau are, atunci din cate stiu puteti sa faceti fara prezervativ. negii de pe corp nu sunt aceiasi cu cei genitali.

Offline

 

#2505 2012-01-28 12:48:29

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna fetelor....am fost la alt medic cu analizele (o doctorita cunoscuta mai demult de la filantropia) si mi-a zis sa nu fac colposcopia dupa ciclu ca nu-mi spune mare lucru...daca am hpv. si mi-a recomandat sa fac genotiparea pt.tulpini face ea recoltarea la cabinetul particular si analiza o trimite la Medlife costa vreo 300 lei.si sigur am pt. ca acum fac legatura...am un (neg)veruca plantara la degetul de la picior di il tratez cu duofilm solutie cutanata data de medicul dermatolog(l-am luat din piscina cind am fost in concediu anul trecut)si nici acum nu am scapat de el....ma doare cind apas pe deget(la mers)...o sa merg din nou la dermatolog.(dar dupa ce aflu rezultatul la hpv sa vad ce tulpina am.La Synevo stie cineva acum ce preturi au la genotipare>?multumesc as.rasp.

Offline

 

#2506 2012-01-28 13:01:19

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

exista 'pachetul' asta la synevo mary
Screening cancer cervical (PAP test in mediu lichid; HPV ADN ? detectie tipuri cu risc crescut + genotipare 16, 18) 220 Lei
sau tot acolo
HPV (Papiloma Virus Uman) ADN-genotipare  300 Lei

HPV (Papiloma Virus Uman) E6/E7 ARNm  500 Lei

HPV ADN-detectie tipuri cu risc crescut + genotipare 16, 18 (ca test reflex la citologia cervico-vaginala) 200 Lei

Ultima oara a fost editat de frankie (2012-01-28 13:04:18)

Offline

 

#2507 2012-01-28 13:14:34

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

neinteles ca o sa fac si colposcopia ca e gratis la midicover (face parte din abonament) acum incep sa ma controlez la toate de frica.ati avut dreptate am citit mai bine papanicolau de anul trecut si scrie acolo o usoara inflamatie nespecificata....si doctora mi-a zis ca e bine....daca facea investigatii de unde provine inflamatia sau imi dedea tratament nu se ajungea aici acum e prea tirziu...sper sa nu fie grav.    Multumesc frankie pt.raspuns...dar la synevo face si recoltari sau trebuie sa-mi recolteze medicul de la medicover si trimit ei analiza la synevo?cum se procedeaza?

Offline

 

#2508 2012-01-28 20:48:59

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

nu am ajuns inca, dar ma voi duce categoric in urma recomandarilor, din cate stiu se recolteaza, si la orice laborator se recolteaza, din nou, din cate stiu. si nu au ei incredere sa vii tu cu probele, iar sa le transporte aia de la medicover, deja cred ca ii costa si se complica aiurea, au si ei asistente si medici daca e nevoie, presupun. intra pe site la ei.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.