homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-134


#2528 2012-02-29 14:06:02

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

mary_criss a scris:

e posibil sa nu am nici o rana pe col chiar daca am HPV? nu am nascut si nici nu am facut nici un chiuretaj.e bun ceaiul de pelin si sunatoare sa ma spal cu el inauntru de 2 ori pe saptamina pina ajung la colposcopie?

da, e posibil sa nu ai nicio rana pe col pentru moment. trebuie doar sa fii precauta pe viitor, stiind ca ai tulpina 18, pentru ca ea ti-ar putea da probleme in viitor; desi nu e musai, doar ca e bine sa fii precauta smile ; depinde si de sistemul tau imunitar. daca mergi la control la fiecare 6 luni vei depista daca e vreodata o problema la Papanicolau (adica o leziune).
despre ceaiuri - stiu ca in general nu e bine sa faci spalaturi vaginale daca nu le-a recomandat medicul.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-02-29 14:06:49)

Offline

 



#2529 2012-03-02 15:15:38

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Fetelor, astazi am fost la gine si mi-a recoltat pentru genotipare HPV. Dar acum am observat ca mi-a aparut o secretie maro pe chilotei. Sa fie de la asta? Tin sa mentionez ca doamna doctor mi-a facut si un tuseu vaginal si mi-a palpat abdomenul.

Totusi sunt speriata, fiindca dupa cum am scris in subeictul "Inatrzierea menstruatiei", duminica seara am avut contact cu prietenul meu, cu prezervativ, cu ejaculare in afara, doar ca apoi ne-am mai jucat, m-am spalat si am mers la dus, unde mi-am bagat mana inauntru sa ma spal de lubrifiantul de pe prezervtiv...

E vreo problema mai serioasa?

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2012-03-02 17:38:27)

Offline

 

#2530 2012-03-02 15:50:18

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: HPV

nu e nicio problema, e posibil sa fie de la recoltare

Offline

 

#2531 2012-03-02 15:58:01

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Multumesc de raspuns. Petele sunt maroniu deschis. Si acum nu mai am nicio secretie. Incepusem sa ma panichez...

Offline

 

#2532 2012-03-03 22:46:57

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna    miracle_79......mersi de raspuns.da asa a zis doctora mea ca o sa-mi dea si mie si sotului pastile isoprinosine.....si interviul cu dr.radu la-m citit si eu acum citeva sapt.acum sunt la ciclu si peste o sapt.merg sa fac colposcopia. tu te-ai vindecat?acum sunt analizele bune? sanatate la toate  fetele.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2533 2012-03-10 09:05:05

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

buna mary_criss....din pacate nu m-am vindecat. acum urmez un tratament cu ovule timp de 6 luni, deoarece am o mica leziune (Pap. a fost ca si la tine, adica L-SIL cu atipii HPV), cu toate ca rezultatul testului HPV pt. tulpinile cu risc crescut a iesit negativ. tratamentul ar fi trebuit sa-l termin luna aceasta, dar am o hemoragie disfunctionala si nu am putut baga 2 cutii/luna de ovule asa cum mi-a recomandat dna. dr. care a mai spus sa incerc sa fac un bebe, cu toate ca tratamentul pe care-l urmez (Cervugid, Cerviron si Betadine) nu este recomandat in primele luni de sarcina.
o sa incep sa iau si eu isoprinosine si incerc sa mananc mai sanatos.

sanatate la toata lumea!

Offline

 

#2534 2012-03-10 22:16:00

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna miracle_79   6 luni cu ovule nu te-ai plictisit?doua cutii pe luna si sex nu mai faci sau cu prez.merge?ca ne lasa sotii ce facem?tu citi ani ai daca nu te superi?eu am 45 ani.tu esti mult mai tanara daca vrei sa faci copii.deci tu nu ai nici o tulpina cu risc crescut?esti o fericita atunci...marti fac si eu colposcopia de abia astept sa vad rezultatul.si daca nu am nici o rana imi da doar pastile?si trebuie sa ia neaparat si sotul?multumesc as.rasp.

Offline

 

#2535 2012-03-10 23:45:15

miracle_79
New member
Inregistrat: 2012-01-20
Mesaje: 13

Re: HPV

buna mary_criss...din pacate am o tulpina cu risc crescut (16) si am aflat in urma cu vreo 2 ani. am facut ERAD, la 6 luni am repetat Pap. care mi-a iestit f. bine, iar la un an am repetat iar Pap. (asa cum am spus mi-a iesit L-SIL cu atipii HPV), colposcopia in urma careia mi-a iesit o mica leziune (4-5 mm) si testul HPV in mediu lichid pe care l-am facut la Synevo si care mi-a iesit negativ pt. toate tulpinile cu risc crescut,.... iar chestia asta nu o inteleg, adica, cum poate sa-ti iasa HPV negativ si totusi sa ai leziune pe col?
nu vreau sa ma gandesc ca testul HPV nu a fost bine facut, deoarece colposcopia stiu sigur ca nu minte.
ma gandeam sa repet testul HPV si in alta parte, cu toate ca cei de la Synevo sunt printre cei mai buni, dar am spus sa urmez tratamentul pe care mi l-a dat dna. dr. in speranta ca o sa fie bine.
am 33 de ani (iar tie iti doresc la cati mai multi ani cu sanatate alaturi de sotul tau) si imi doresc un copil, adica ne dorim un copil dar pana acum nu am ramas....... cat despre tratament iti dai seama ca m-am plictisit, iar gandul ca poate il fac degeaba ma ingrozeste (cateodata cred ca este un vis urat din care o sa ma trezesc la un moment dat).
de protejat, nu ne protejam, doar ca atunci cand am contact, inainte sa bag ovulul fac spalaturi.
Doamne-ajuta ca sa-ti iasa bine colposcopia si dc. e ok, da, trebuie sa iei pastile atat tu cat si sotul, pentru ca numai printr-o imunitate buna poti scapa de acest virus.
eu totusi sper ca avand o imunitate buna acest virus poate fi eliminat si nu ca o sa ramana in stare latenta in organism asa cum spun anumiti doctori.

astept vesti bune.... multa sanatate!

Offline

 

#2536 2012-03-11 21:34:11

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

miracle....de 2 ani de zile te lupti cu virusul asta si faci tratament?ce groaznic....sa stam toata ziua pe la doctor sa ne facem analize....eu am facut testul HPV la medlife si ma costat 330 lei foarte mult costa dar asta e.o sa va spun cum imi iese marti colposcopia.si ce tratament imi da.tu de unde esti?ai o doctora buna care te trateaza?sanatate la toate fetele.

Ultima oara a fost editat de mary_criss (2012-03-11 22:46:38)

Offline

 

#2537 2012-03-12 20:31:26

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

miracle rana pe col nu are legatura cu hpv-ul. poti sa ai asa ceva fara hpv. iar genotiparea ti-a spus ca nu ai nici o radacina cu risc crescut, nu ca nu ai nici o radacina de hpv! deci hpv ai. cel putin tu asa te-ai exprimat.

Offline

 

#2538 2012-03-14 00:32:00

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna fetelor,azi mi-a facut colposcopia si mi-a iesit o rana pe col mica dar in profunzime...si mi-a recomandat sa fac ERAD la spitalul Medicover imi spune vineri cit ma costa.si mi-a dat pastile isoprinosine 4 past.pe zi / 5 zile /sapt.timp de 3 luni.sotului nu ia dat.              Miracle_79   tu unde ai facut eradul si cit te-a costat? ti-a facut anestezie totala ai stat internata vreo zi....spune-mi si mie mai multe ti-a facut cu ansa?in cit timp se repara rana?mersi as.rasp.

Offline

 

#2539 2012-03-14 11:32:26

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Fetelor, e posibil ca avand clar condiloame, dar care au disparut in urma tratamentului cu condyline si echinaceea  si facand o genotipare ADN HPV ( Synevo) sa-mi iasa nedetectabil ??? neutral Mi se pare ca ceva e in neregula... Ar fi extrem de frumos sa fie asa...dar...

Tratamentul cu condyline l-am facut pana prin..ianuarie sa zic...iar recoltarea pentru genotipare la inceputul lui martie.

Plus ca mi-am facut analize culturi din secretie vaginala pt fungi (am avut candidoza dar am urmat un tratament , dar am zis sa fiu sigura )...si mi-a iesit nedetectabil. Nu ca m-as supara sa fie asa , dar voi ce ziceti? V-ati mai facut analize la synevo?

Ultima oara a fost editat de autumn.dreams (2012-03-14 11:34:24)

Offline

 

#2540 2012-03-14 14:03:24

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: HPV

da, am ajuns si eu in sfarsit la synevo, pentru prima oara in viata mea m-am simtit tratata asa cum trebuie smile in rest nu stiu ce sa-ti spun autumn sad puss adica nu stiu ce radacini ai? sau nu stiu daca ai?

Offline

 

#2541 2012-03-14 14:17:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

autumn, eu am facut foarte multe recoltari, de toate felurile, la Synevo ( in Bucuresti) si nu m-am indoit niciodata de ei. am facut inclusiv genotipare HPV; a iesit negativa si nici nu am motive sa cred ca n-ar fi, n-am avut niciodata condiloame sau ceva de genul asta.
de laboratoarele din tara am mai auzit fete nemultumite... deci nu pot baga mana in foc pentru ei.

Offline

 

#2542 2012-03-14 16:58:49

autumn.dreams
Full member
Inregistrat: 2010-05-19
Mesaje: 162

Re: HPV

Asta ma surprinde...de la voi am auzit numai lucruri bune de la ei...si acum nu prea stiu ce sa fac. Sa ma bucur? Doctorita mea e plecata in concediu medical, nu stiu cand se intoarce. O voi cauta din nou luni. Se poate ca totusi daca am avut condiloamele la intrare in vagin..adica...le-am vazut cu ajutorul unei oglinzi si m-am decsurcat singura cu tratamentul..iar proba a fost recoltata de pe col...sa nu fie acolo? Sa fie localizat doar la intrare?

Offline

 

#2543 2012-03-15 22:03:14

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna,azi am fost la doctora mea de la filantropia cu toate analizele ....si mi-a zis ca nu-i cazul acum de E.R.A.D. pt.ca rana este mica si trebuie sa urmez mai intii tratament cu pastile isoprinosine 2 sapt.pe luna timp de 3 luni....si ovule cervucid.si dupa 3 luni la alta colposcopie (ca poate imi trece de la tratament sau se mai micsoreaza rana) am incredere in ea.mi-a zis ca poate virusul il aveam mai demult in organism si acum sa activat pe baza de imunitate scazuta.si a facut rana pe col.am discutat multe cu dinsa.are rabdare cu pacienti sa le explice tot ce vor.o seara buna va doresc.

Offline

 

#2544 2012-03-19 19:44:06

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna fetelor...pastilele astea isoprinosine se compeseaza? azi am vb.cu doctora de la medicover si mi-a spus pretul la Erad la spitalul lor....11 milioane.  asa ca mai bine il fac la Filantropia e gratis cu trimitere de la medicul de familie.mai am si eu o intrebare....la barbati se face testul pt.depistarea virusului?la ce clinica si cit costa daca stiti.mersi.

Ultima oara a fost editat de Abigail (2012-03-22 21:40:36)

Offline

 

#2545 2012-03-21 19:59:07

Abigail
New member
De la: alexandria
Inregistrat: 2012-01-22
Mesaje: 17

Re: HPV

buna seara....nu mai intra nimeni pe aici>? am mai intrebat si eu ceva la pag.85 (am 2 mesaje) si nu mi-a raspuns nimeni...miracle nici tu nu ai mai intrat.(eu mi-am schimbat numele de autentif.) ce parere aveti daca fac tratament 3 luni poate sa dispara rana de pe col?mai fac si masaj terapeutic (cu terapia bowen)cu doamna terapeut Ioana Pacuraru sper sa dea rezultate sa nu mai ajung la operatie.si daca dispare rana si virusul pot sa fac vaccinul nu,pt.alte tulpini sa nu le mai iau?

Offline

 

#2546 2012-03-23 19:56:44

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

Buna Abigail,

Rana intr-adevar poate sa dispara dupa tratament.. sau cel putin asa a fost cazul la mine. Am avut un Pap L-SIL dupa care la vreo 8 luni unul clasa I adica fara leziune fara nimic. si de atunci tot asa. sa speram ca nu va mai fi cazul de leziuni smile. In ceea ce priveste virusul, parerile sunt imartite dupa cum vei vedea si pe forum si pe site-urile de specialitate. Unii spun ca ar disparea (ajunge la valori nedetectabile) altii spun ca nu dispare niciodata... eu stiu si am citit despre cazuri de teste pozitive care s-au negativizat dupa vreo 2 ani.
Vaccinul poti sa il faci cat timp nu ai deja tulpinile continute de acesta. si chiar si asa, poti sa il faci pt celelalte in cazul in acre ai sa zicem una din cele 4. sper sa te ajute raspunsul meu. numai bine si multa sanatate

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.