homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-127


#2395 2011-10-06 13:18:24

daenarys
Vizitator

Re: HPV

offtopic

multumesc mult pt informatie.da se pare ca virusul a fost contactat acum multi ani.din fericire punctia a iesit binisor ca sa zic asa.o sa se faca tratament cu interferon 3 luni si cu inca un medicament,imi scapa numele acum.sper sa fie ok pana la urma smile

Ultima oara a fost editat de Sakura25 (2011-10-06 13:18:38)

 



#2396 2011-10-20 14:48:45

Axiy
Membru
Inregistrat: 2011-10-20
Mesaje: 4

Re: HPV

Buna ziua,

Citesc forumul de aproximativ 2 ani si mi se pare genial ce ati reusit sa faceti cu forumul si cum ajutati atatea persoane.

Am si eu o problema...mai mare...

Anul trecut in Octombrie, mi-au aparut niste condiloame pe labia dreapta. Am intrat in panica totala avand in vedere ca studiez intr-o alta tara. Mi-am cumparat bilet de avion sa ajung cat mai repede la ginecologie, insa pana am ajuns acasa ( o saptamana ) au disparut. Am fost la doctor i-am explicat ce am patit si a spus ca poate n-am vazut eu bine si nu trebuie sa intru in panica. A trebuit sa insist putin sa imi faca tipajul de HPV deoarece a spus ca voi platii degeaba. Mentionez ca facusem testul Papanicolau la inceputul aceleasi luni.

Ideea este ca mi-a iesit HPV genotip 66 pozitiv. A trebuit sa iau isopinosine 3 luni cum a spus doctora, am reusit sa ma linistesc m-am impacat cu ideea.

Pe 6 Octombrie 2011, am repetat Papanicolau + tipaj HPV + colposcopie.

La colposcopie nu s-au vazut candiloame pe col dar am o mica parte sub col cu "celule nedezvoltate" sau ceva de genu. Nu imi aduc total aminte, imi pare rau. Trebuie sa fac tratament cu Cervugid timp de 3 luni.

Papanicolau a iesit negativ.

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIUCITOLOGIE MEDIU LICHID
Metoda: NOVAPREP PROCESSOR SYSTEM 25 (NPS 25)

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia NU, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare NU,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: Moderat fond inflamator acut. Celularitate de aspect NORMAL.

Concluzie: Frotiu de aspect NORMAL.
____________________________________

Insa ieri mi-a venit rezultatul tipajului HPV. Nu ma asteptam sa fi disparut... dar sa apara alte tulpini?

A evidentiat prezenta de HPV - genotip: 39, 51

Este posibil ca tulpinile sa-si schimbe forma? Am cautat peste tot si n-am gasit nimic clar despre genotipurile prezente. Stiu doar ca sunt cu risc crescut. Se manifesta tot prin condiloame?

Analizele sunt facute la Medlife Baneasa. Nu vreau sa ofensez pe nimeni dar laboratoarele lor lucreaza bine? Ar trebui sa merg la o alta clinica sa refac tipajul de HPV ?

Multumesc mult

Offline

 

#2397 2011-10-20 15:04:28

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

buna Axiy,

Din cate am citit eu si m-am documentat, infectiile cu HPV apar si dispar, in functie de organismul tau... se poate ca tulpina 66 sa fi disparut, si intre timp sa fi contactat altele, sau... sa le fi avut si pe acestea insa incarcatura virala sa nu fi fost detectabila la momentul cand ai facut prima genotipare. Nu sunt medic, insa din cate am citit se intampla si astfel de situatii...
in decursul celor 2 ani intre cele doua genotipari ai mai avut contacte neprotejate? care sa te expuna?

Offline

 

#2398 2011-10-20 15:10:50

Axiy
Membru
Inregistrat: 2011-10-20
Mesaje: 4

Re: HPV

1 an si putin intre cele 2 tipaje. Da...am avut contact sexual cu prietenul meu dar si el e la zi cu analizele si totul e ok. Cel putin asa cred. Si eu m-am documentat si m-am documentat pana am zis ca explodez. Si cand am ajuns la doctora si am intrebat-o daca e adevarat ce am citit sau nu, mi-a spus sa incetez sa mai citesc forumuri si site-uri ca sunt pline de prostii. Nu sunt total deacord cu ea dar am dat din cap si am spus ok.

Ai idee daca se pot lua si de pe prosoape sau lenjerie intima. Nu zic ca am schimbat lenjeria intima cu altcineva, sunt doar curioasa. Sau se poate lua de pe toaleta, chiar daca nu ma asez niciodata?

Offline

 

#2399 2011-10-20 15:15:21

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: HPV

hpv se ia prin contact direct al zonelor intime, sau prin contact cu obiecte care s-au atins la randul lor de respectivele zone smile nu se ia din aer, deci ipoteza cu toaleta pica.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2400 2011-10-20 15:22:25

Axiy
Membru
Inregistrat: 2011-10-20
Mesaje: 4

Re: HPV

E clar ca nu se ia din aer lol

De laboratoarele de la Medlife stie cineva ceva? Ar trebui sa repet tipajul in Decembrie la o alta clinica? Habar n-am ce sa fac .... ma demoralizez total..

Offline

 

#2401 2011-10-20 15:23:06

cristinuk
Full member
Inregistrat: 2007-03-15
Mesaje: 105

Re: HPV

@Axiy, prietenul tau a facut si el genotipare? din cate stiu eu la barbati este cam greu de depistat HPV-ul. Deci faptul ca are analizele la zi, si ca sunt bune nu te fereste de HPV din pacate sad... Oricum, nu ai de ce sa iti faci foarte mari griji pentru ca atat timp cat Papanicolaul iti iese in regula, esti ok...Trebuie doar sa fii foarte atenta la stilul de viata pe care il ai ca organismul tau sa lupte impotriva virusului...sistemul imunitar trebuie sa fie in perfecta stare de functionare. Mai mult decat repetat papanicolau si viata sanatoasa, la momentul asta nu ai ce sa faci. Poate numai sa eviti contactele neprotejate, desi stiu cum e cu relatiile serioase, uneori poate e mai bine cu prezervativ.

Offline

 

#2402 2011-10-20 15:34:07

Axiy
Membru
Inregistrat: 2011-10-20
Mesaje: 4

Re: HPV

Nu, nu cred ca a facut genotipare, sincer, nici nu stiam ca se face si la barbati. Contactele neprotejate vor fi eliminate din viata mea sexuala de acum incolo......Sper sa dispara si de data asta daca a disparut, sa presupunem, genotipul 66...

Multumesc mult pentru raspuns cristinuk.

Offline

 

#2403 2011-10-21 16:43:23

lida
Membru
Inregistrat: 2011-10-21
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna ziua,

Am si eu o problema...dar, mai bine sa incep cu inceputul.
Anul trecut in iunie mi-am facut urmatoarele analize: secretie vaginala - OK, mycoplasma + ureeaplasma - OK, citodiagnostic secretii vaginale - OK,  Papanicolau: concluzie "frotiu de tip inflamator". Medicul ginecolog mi-a recomandat atunci tratamanet cu antiinflamatoare nesteroidiene si inca ceva, dar nu mai stiu exact ce.

Anul acesta, in luna octombrie am facut din nou toate aceste analize. Toate au iesit OK, cu exceptia Papanicolau: concluzie "celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata - ASC-US - DA". Medicul, la control, imi spune ca am o rana pe col si, vazand si rezultatul de la PAP imi recomanda sa fac si genotiparea HPV. Rezultatul este "A evidentiat prezenta de HPV - genotip: 45".
Am simtit ca mi-a cazut cerul in cap...nu stiu cum a iesit acest rezultat. Chiar nu inteleg...sunt casatorita si nu mi-am inselat sotul. Insa, tot citind pe internet, imi vin tot felul de idei in minte acum. Daca el a avut contact sexual cu altcineva, in acest interval de timp (1 an si cateva luni), purtatoare de HPV, inseamna ca asa m-am pricopsit si eu cu virusul? Sau l-as fi putut lua altfel?

Acum, ca am rezultatul de la HPV, astept zilele 8-12 ale ciclului pentru a merge sa fac o colposcopie.
Nu cred ca sunt prea coerenta in ceea ce scriu (acum o jumatate de ora am aflat rezultatul HPV), dar eu imi doresc un bebe. Acest rezultat al HPV poate fi un impediment in conceptia unui bebelus?


Va multumesc.

Offline

 

#2404 2011-10-21 16:51:57

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

virusul il puteti avea din relatiile anterioare nu e musai ca infectarea sa fi avut loc in intervalul dintre cele 2 ex. Papanicolau. si mai sunt si alte cai de transmitere, nu stiu sa-ti spun exact care dar sigur mai sunt.
poti ramane insarcinata fara probleme dar e posibil sa trebuiasca sa faci cezariana ca sa nu transmiti virusul copilului in timpul nasterii.

Offline

 

#2405 2011-10-21 16:54:59

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

buna lidia,

1. chiar daca ai facut anul trecut pap, este foarte posibil ca infectia cu hpv sa fi existat deja si sa nu fi determinat modificari.
2. hpv genotipul 45 inseamna nici mai mult nici mai putin decat ca trebuie sa mergi la controale periodice si sa ai grija de tine. atat. nu e motiv de panica, nu e motiv de neliniste. orice s-ar intampla, daca e depistat la timp si va fi pentru ca vei merge la medic, va fi ok. gandeste-te ca practic un fel de hpv 45 e si fumatul pentru atatea feluri de boli si oamenii nu inceteaza a fuma. deci da, grija, dar nu, nu panica.
3. nu pot sa fiu sigura in legatura cu comportamentul sexual al sotului tau in ultimul an, asta tu trebuie sa stii cel mai bine, dar iti pot spune ca el putea fi purtator de mult timp al virusului si sa ti-l fi pasat recent, sau sa il fi avut tu de mult timp si sa apara acum modificarile la pap. sunt multe variante, dar nu m-as gandi neaparat la inselat. discuta cu el, dar nu in tonul m-ai imbolnavit, m-ai inselat. in plus, daca tu ai mai avut parteneri si inainte si e prima oara cand faci genotiparea, e posibil sa te fi procopsit cu tulpina asta de la ei. deci dupa cum vezi sunt multe posibilitati.
4. la colposcopie o sa afli informatii utile si o sa poti primi exact indicatiile necesare.
5. rezultatul acesta de la hpv nu este un impediment in a obtine o sarcina, deloc.

in incheiere, cred ca cel mai bine e sa discuti toate problemele si nelamuririle cu medicul tau, pentru ca el cunoaste cel mai bine situatia si cazul tau.

sanatate! si linisteste-te!

Offline

 

#2406 2011-10-21 16:56:07

lida
Membru
Inregistrat: 2011-10-21
Mesaje: 3

Re: HPV

gargarita a scris:

virusul il puteti avea din relatiile anterioare nu e musai ca infectarea sa fi avut loc in intervalul dintre cele 2 ex. Papanicolau. si mai sunt si alte cai de transmitere, nu stiu sa-ti spun exact care dar sigur mai sunt.
poti ramane insarcinata fara probleme dar e posibil sa trebuiasca sa faci cezariana ca sa nu transmiti virusul copilului in timpul nasterii.

Am inteles. Cezariana, atunci cand va fi momentul, oricum voi face, pentru ca am o miopie destul de mare si stiu ca nu se recomanda nastere normala daca ai astfel de probleme.

Multumesc si tie, gargarita si multumesc si tie, moksha!

Ultima oara a fost editat de lida (2011-10-22 08:35:00)

Offline

 

#2407 2011-10-21 17:09:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

cu placere smile

ti-a raspuns si moksha mai detaliat, mai sus.

LE ok, ai vazut.

Offline

 

#2408 2011-11-03 15:44:02

lida
Membru
Inregistrat: 2011-10-21
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna, din nou

Am fost ieri si mi-am facut colposcopia. Rezultatul, mi-a spus doamna dr. este ok, nu sunt celule cu probleme: lez. colpo minore, asa scrie pe hartia data de ea. Acum, am o alta nelamurire. Mi-a spus a revin la control peste 3 luni, timp in care sa iau tratamanet cu Isoprinosin 1 tb/zi, timp de 5 zile/saptamana, o luna. apoi, o luna pauza. practic, trebuie sa fac 3 luni tratament si 2 luni pauza. Insa, medicul mi-a spus ca ar fi bine sa nu raman insarcinata in perioada asta, in care leziunea nu este vindecata. Dar, ma intreb...aceste pastile ajuta si la vindecarea leziunii sau este doar un produs care intareste imunitatea? eu asa am citit pe net.
Nu mai inteleg...daca nu mi-a dat nici un tratament pentru vindecarea leziunii, cum se vindeca? Ce sa fac? Vreau BB cat mai repede, iar chestia asta imi da toate planurile peste cap grater((( De fapt, intrebarea mea e: pot sa raman insarcinata atat timp cat rana nu e vindecata? sau ar trebui sa merg la un alt medic, care sa-mi recomande si un tratament pentru vindecarea leziunii (adica sa astept mai intai sa se vindece si apoi, liber la bebe?). Multumesc.

Ultima oara a fost editat de lida (2011-11-03 16:13:36)

Offline

 

#2409 2011-11-03 19:31:52

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

nu exista un tratament care sa te vindece suta la suta de hpv. ceea ce se incearca prin intarirea imunitatii este ajutarea organismului in lupta cu virusul, ca sa vorbesc in termeni mai clari.

nu e prea bine sa ramai insarcinata atata timp cat ai probleme la nivelul colului, pentru ca ele se pot agrava sub influenta modificarilor din sarcina.

poti cere si o alta parere daca asa simti, dar eu una sunt de acord cu parerea doctoritei tale.

sanatate!

later edit: ma refeream la o parere fizica, adica un consult la alt medic, nu aici pe forum.

Ultima oara a fost editat de moksha (2011-11-03 19:35:13)

Offline

 

#2410 2011-11-11 22:32:44

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Buna!am revenit pe forum, dupa ceva timp,anul trecut am depistat HPV 6, 53, 54, am facut in februarie 2011 LLETZ cu anestezie generala...scapasem de CIN 1, totul era ok, acum dupa 6 luni am repetat HPV-ul si am 39 risc crescut si 62  tocmai am primit rezultatele de la Bioclinica.sunt speriata...chiar ingrozita..cum este posibil, n-am schimbat partenerul, am o relatie stabila si am folosit  doar prezervative....viata mi s-a dat peste cap.nu ma asteptam sa dispara din organism asa de repede..dar sa am alte tulpini,nici nu stiu ce sa mai fac...cred ca nu o sa dorm..in noaptea asta;((((

Offline

 

#2411 2011-11-11 23:01:23

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

of.......nu-mi raspunde nimeni sad

Offline

 

#2412 2011-11-12 13:25:41

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

roxy, vad ca inca unei fete i-au iesit diferite rezultatele tipajului hpv (la intervat de un an si-un pic); uita-te chiar pe pagina asta, posturile 2414 - 2420. pe mine una ma depaseste asa ceva, nu pot decat sa inteleg ca testele astea nu sunt concludente butter (sau ce?!)

........ a scris:

Buna ziua,

Citesc forumul de aproximativ 2 ani si mi se pare genial ce ati reusit sa faceti cu forumul si cum ajutati atatea persoane.

Am si eu o problema...mai mare...

Anul trecut in Octombrie, mi-au aparut niste condiloame pe labia dreapta. Am intrat in panica totala avand in vedere ca studiez intr-o alta tara. Mi-am cumparat bilet de avion sa ajung cat mai repede la ginecologie, insa pana am ajuns acasa ( o saptamana ) au disparut. Am fost la doctor i-am explicat ce am patit si a spus ca poate n-am vazut eu bine si nu trebuie sa intru in panica. A trebuit sa insist putin sa imi faca tipajul de HPV deoarece a spus ca voi platii degeaba. Mentionez ca facusem testul Papanicolau la inceputul aceleasi luni.

Ideea este ca mi-a iesit HPV genotip 66 pozitiv. A trebuit sa iau isopinosine 3 luni cum a spus doctora, am reusit sa ma linistesc m-am impacat cu ideea.

Pe 6 Octombrie 2011, am repetat Papanicolau + tipaj HPV + colposcopie.

La colposcopie nu s-au vazut candiloame pe col dar am o mica parte sub col cu "celule nedezvoltate" sau ceva de genu. Nu imi aduc total aminte, imi pare rau. Trebuie sa fac tratament cu Cervugid timp de 3 luni.

Papanicolau a iesit negativ.

SISTEM BETHESDA 2001/FROTIUCITOLOGIE MEDIU LICHID
Metoda: NOVAPREP PROCESSOR SYSTEM 25 (NPS 25)

Satisfacator pentru evaluare DA celule endocervicale DA
I.Negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna? DA
Organisme:
Trichomonas vaginalis NU, Candida NU, Cocobacili NU, Gardnerella NU, Actinomicete NU, Virus herpes simplex NU, Altele
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia NU, DIU NU, Iradiere/chimioterapie NU, Celule glandulare post histerectomie NU, Atrofie NU
II.Altele:
Celule endometriale la femei peste 40 ani? NU
III.Anomalii ale celulelor epiteliale? NU
Cel. scuamoase:
- Celule Scuamoase Atipice de Semnificatie Nedeterminata - ASC-US NU
- Celule Scuamoase Atipice care nu pot exclude o leziune intraepiteliala de grad �nalt - ASC-H NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad Scazut - LGSIL NU - cu atipii HPV NU
- Leziune Intraepiteliala Scuamoasa de Grad �nalt - HGSIL NU- cu suspiciune de invazie NU
- Carcinom cu celule scuamoase NU
Cel. glandulare:
- Cel. Glandulare Atipice(AGC) endocervicale NU,endometriale NU, glandulare fara alta specificatie(AGCNOS) NU
- Cel. Glandulare Atipice �n favoarea unei neoplazii - endocervicale NU, glandulare NU
- Adenocarcinomul endocervical in situ (AIS) NU
- Adenocarcinomul endocervical NU, endometrial NU, extrauterin NU, fara alta specificatie NU.

IV.Alte neoplasme NU
V.Recomandari:.
O noua prelevare NU,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: Moderat fond inflamator acut. Celularitate de aspect NORMAL.

Concluzie: Frotiu de aspect NORMAL.
____________________________________

Insa ieri mi-a venit rezultatul tipajului HPV. Nu ma asteptam sa fi disparut... dar sa apara alte tulpini?

A evidentiat prezenta de HPV - genotip: 39, 51

Este posibil ca tulpinile sa-si schimbe forma? Am cautat peste tot si n-am gasit nimic clar despre genotipurile prezente. Stiu doar ca sunt cu risc crescut. Se manifesta tot prin condiloame?

Analizele sunt facute la Medlife Baneasa. Nu vreau sa ofensez pe nimeni dar laboratoarele lor lucreaza bine? Ar trebui sa merg la o alta clinica sa refac tipajul de HPV ?

Multumesc mult

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-12 13:26:25)

Offline

 

#2413 2011-11-12 16:29:13

roxy30
Full member
Inregistrat: 2010-11-03
Mesaje: 158

Re: HPV

Multumesc Jeannie pentru raspuns...acum astept rezultatul de la Pap.cu siguranta nu va iesi ok...nu are cum din moment ce am Hpv pozitiv 39 si 62, mai nou cu alte radacini, diferite fata de cele ce le aveam anul trecut, 6, 53, 54.Sa inteleg ca cele cu 6, 53, 54...mi-au disparut, dupa 1 an, dar s-au activat altele...mi-e geu sa inteleg, mai ales ca nu mi-am facut de cap.Poate ar trebui sa repet HPV-ul la alt cabinet..alti bani.Mai sunt fete care au trecut prin asta? astept raspuns...si aveti grija de voi hmm

Ultima oara a fost editat de roxy30 (2011-11-12 16:31:01)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.