homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-125


#2357 2011-06-20 12:31:33

nineta
Membru
Inregistrat: 2009-11-13
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna,

Ajutati-ma si pe mine cu o parere va rog mult!

M-am sarutat cu un baiat si apoi am observat ca pe obraz, cam la jumatate de cm de gura, avea un papilom. Presupun ca orice excescenta de genul este cauzata de HPV din cate am citit.
Asta inseamna ca e posibil sa-mi apara si mie asa ceva? Exista vreun risc daca continui sa ma vad cu acest baiat si sa ma sarut cu el?

Multumesc anticipat.

Offline

 



#2358 2011-06-21 15:44:09

Mykyykyshor
New member
Inregistrat: 2011-06-21
Mesaje: 7

Re: HPV

Buna ziua.Va rog frumos sa ma ajutati.Am 22 de ani si am facutpentru prima data  testul Papanicolau dar nu am mai reusit sa ajung la domnul doctor pentru a putea sa imi spuna rezultatele si nu cred ca o sa reusesc curand.Va rog mult daca se poate as dori o interpretare la test.
Rezultatele au fost urmatoarele:
1.Evaluarea frontiului: satisfacatoare,foarte frecvente PMN
2.Caracterizarea generala:-Modificari celulare benigne:->Infectii:alte bacterii (si este scris in drept ei septhalii bacili)
                                                                               ->Modificarii reactive asociate cu :inflamatie
3.Evaluarea hormonala:status hormonal compatibil cu varsta si anamneza

Iar la citodiagnostic Babes-Papanicoulau: Clasa 2

Indiferent ceea ce inseamna mai sus ,as dori sa stiu ca sa pot lua masurii in caz ca este ceva foarte grav.

Va multumesc foarte foarte mult

Offline

 

#2359 2011-06-21 15:50:03

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: HPV

pare ok din cate ma pricep eu .. la punctul  2 nu stiu ce sa zic ...
clasa 2 e normala pentru o femeie activa sexual


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#2360 2011-06-21 16:36:02

Mykyykyshor
New member
Inregistrat: 2011-06-21
Mesaje: 7

Re: HPV

Multumesc mult.

Offline

 

#2361 2011-07-05 22:35:14

Andreea.Tud
Membru
Inregistrat: 2010-01-25
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna,

Ajutati-ma si pe mine cu o parere va rog.

In martie 2011 am fost la un control de rutina la CMU - consultatie si papanicolau.
Papanicolau ok, dar mi s-a spus ca as avea o rana mica pe col.
Am facut tratament 2 luni cu Cervugid.

Fiind destul de nemultumita de cei de la CMU, m-am dus si la un control la Marie Stopes - papanicolau, secretie + clamydia. - mai 2011. Candida, clamydia pozitiv. Pentru clamydia am facut tratament, acum astept rezultatele indicatorilor.

Papanicolaul a iesit mai tarziu si surpriza -  clasa 3 - ascus -h. Am facut colposcopie la Marie Stopes. Mi s-a recomandat genotipare HPV, sugestiv pentru LSIL si apoii sa revin cu rezultatul pentru a se decide care este tratamentul.

M-am programat la Micomi pentru genotipare HPV - iunie 2011 - si apoi pentru linistea mea, colposcopie. Mi-am refacut totodata si testul papanicolau. La Micomi mi-a iesit HPV nedetectabil, Papanicolau bun. De asemenea la colposcopie mi s-a spus ca rana pe col, nu e rana pe col, ci ce s-a observat e "constitutional" ca asa am eu papile voluminoase care sub efectul anticonceptionalelor par si mai pronuntate.

Cine sa fi gresit ? Se poate sa fie vreo eroare pe undeva ?? S-au mai intalnit astfel de situatii ? In cine sa am incredere ? Eu niciodata nu am avut alte probleme in afara de candida si acum se pare ca s-au napustit toate asupra mea.

Mentionez ca la Micomi recoltarea HPV si papanicolau le-am facut pe 14 iunie, rezultatele fiind gata pe 30 iunie, atunci avand programare la colposcopie. Sa fi gresit pentru ca s-a facut pe graba testul HPV ?

Astept parerile voastre.
Multumesc,

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2362 2011-07-05 23:40:23

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: HPV

Cele mai sigure analize pentru astfel de probleme sunt genotiparea si colposcopia. E posibil sa se fi inselat cei care au lucrat PAP.ul. Eu zic ca a iesit PAP.ul rau din cauza infectiilor cu chlamydia si candida. Pentru linistea ta poti repeta PAP.ul peste cateva luni la o alta clinica.  Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#2363 2011-07-05 23:52:20

Andreea.Tud
Membru
Inregistrat: 2010-01-25
Mesaje: 3

Re: HPV

Ce alta clinica recomandati ??
Indicatorii pentru clamydia din sange de exemplu i-am facut la Institutul Cantacuzino.

E ok daca as repeta tot aici Pap-ul ?

Stiu ca e off topic, dar acum am descoperit ca am si rezultatele pentru analiza Clamydia. Ig A - 3.75 ( negativ), Ig G - 7.39 (negativ) si Ig M - 3.89 (negativ).

Inseamna ca am scapat d Clamydia ?

Offline

 

#2364 2011-07-05 23:54:09

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: HPV

Da, inseamna ca ai scapat. Nu stiu exact ce clinica. Cauta in orasul tau o clinica in care ai incredere, care ti-a fost recomandata. Mai lasa insa putin timp as spune eu si sa fie cam dupa 1-2 sapt de la menstruatie.


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#2365 2011-07-12 13:06:47

baby27
Membru
Inregistrat: 2011-07-12
Mesaje: 4

Re: HPV

Buna,

Urmaresc de ceva timp forum-ul acesta...si am nevoie de putin ajutor. in urma cu o luna am fost diagnosticata cu HPV, am avut cateva condiloame exterioare, ginecologul a spus ca in interior sunt curata, nu am condiloame. Bineinteles, am facut si PAP-ul si mi-a iesit "Frotiul comporta koilocite, celulse superficiale si intermediare cu nucleu discariotic, unele celule binucleare, cu citoplasma oranjofila sau bazofila. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale. Se observa de asemenea prezenta de filamente miceliene si spori. CONCLUZIE: Leziune scuamoasa intraepiteliala de grad scazut (LSIL)" Am primit recomandare colposcopie si o voi face. Dar intre timp as avea nevoie sa stiu, daca ma poate ajuta cineva, ce inseamna acest LSIL? Interpretarea de analiza o am peste o saptamana. HELP? Sunt ingrijorata sad Multumesc

Offline

 

#2366 2011-07-12 16:11:52

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

este o leziune la nivelul colului care, la 60% din femei, dispare de la sine. dar totusi reprezinta un risc ca leziunea sa se agraveze; nu te nelinisti, daca mergi regulat la medic, el va avea grija ca leziunea sa se vindece chiar si daca nu esti dintre acelea la care trece de la sine.
in functie de aspectul leziunii, observat la colposcopia pe care o vei face, ginecologul isi va da seama cam ce tratament/metoda de interventie este necesara; de cele mai multe ori, se trateaza cu ovule intravaginale ca sa vada daca asa leziunea dispare. conteaza si varsta pe care o ai, daca esti tanara organismul are in general o capacitate mai mare de a se reface.

Offline

 

#2367 2011-07-12 16:30:44

baby27
Membru
Inregistrat: 2011-07-12
Mesaje: 4

Re: HPV

am uitat sa precizez, am 22 de ani. Si da, merg regulat la medic smile oricum, multumesc de lamuriri, m-am mai linistit smile Deci sa inteleg ca nu mi se va face imediat conizatie sau cauterizare, nu? Mai intai medicamente, si "let's hope for the best"...
Apropos, e posibil sa nu mai am nimic, in conditiile in care testul a fost facut in momentul cand am fost diagnosticata cu HPV si am inceput tratamentul condiloamelor? Acum sunt sub tratament cu ISOPRINOSINE si IMUNOMIX. E posibil ca dupa ce termin tratamentul sa nu mai am nimic? Multumesc

Ultima oara a fost editat de baby27 (2011-07-12 16:35:14)

Offline

 

#2368 2011-07-12 18:45:10

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

conizatia e o metoda prea drastica si se aplica doar la o leziune de grad inalt (H-sil, nu L-sil). nu e cazul la tine.

e o chestie controversata asta cu eliminarea completa a virusului.
eu am auzit ca le-a iesit 'hpv negativ' unor femei, dupa scoaterea prin erad (=un pic mai invaziva decat cauterizarea, scotandu-ti o bucatica de tesut, dar nu la fel de invaziva precum conizatia) a tesutului invadat de hpv; doar medicul decide care tratament/interventie este cazul sa o aplice si, de asemena, cand si ce investigatii trebuie sa faci. cel mai probabil, vei primi tratament cu ovule.
insa opinia cel mai des intalnita este aceea ca hpv poate sa recidiveze pe fondul unui sistem imunitar scazut - niciodata nu poti fi sigura 100% ca organismul l-a eliminat complet. e bine ca faci tratament de stimulare a imunitatii (si acela trebuie sa fie prescris de medic, nu trebuie sa iei nici prea multe imunostimulente).
fii sigura ca nu vei mai avea nimic doar in momentul cand din L-sil va iesi clasa II la Pap. ca ramane sau nu virusul hpv in corp nu mai conteaza, important e sa verifici Pap-ul anual sa iasa bine.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-07-12 18:57:19)

Offline

 

#2369 2011-07-12 20:01:36

baby27
Membru
Inregistrat: 2011-07-12
Mesaje: 4

Re: HPV

Sunt prescrise de medic, nu iau nimic de capul meu smile
Dar am citit mai sus intr-un post de-al tau ca mai putin de 10% din infectiile cu HPV dau si rani pe col. Asta inseamna ca am o tulpina cu risc oncogen crescut?
Si in plus, mai am o nelamurire... Pe PAP nu mentioneaza absolut nimic de HPV, stiu ca mai exista si posibilitatea sa scrie LSIL cu atipii HPV. Ei, mie nu-mi scrie nimic de acest HPV. Ca il am, da, il am, pt ca am avut condiloame. Dar exista posibilitatea ca aceasta rana pe col sa nu fie cauzata de HPV ci de altceva? Am mai citit ca acest virus poate fi zonal, sa nu fi patruns la nivelul colului, etc. Exista asa ceva? Multumesc

Offline

 

#2370 2011-07-12 20:40:53

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

condiloamele sunt date in general de tulpini neinvazive, insa uneori tulpina respectiva poate da si manifestari locale (adica condiloame) si in col (aici problematice sunt leziunile); sau ai doua tulpini diferite de hpv (una cu manifestare externa, alta cu manifestare in col). cred ca L-sil-ul tau e dat tot de o forma de hpv, pentru ca ti-au iesit koilocite (=celule invadate de hpv) in testul Pap. evident ca nu se poate afirma nimic 100% sigur; nu orice L-sil e dat de hpv, mai pot fi si alte cauze. important e sa se vindece rana. sanatate!

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-09-01 12:45:36)

Offline

 

#2371 2011-07-12 21:23:59

baby27
Membru
Inregistrat: 2011-07-12
Mesaje: 4

Re: HPV

jeannie a scris:

condiloamele sunt date in general de tulpini neinvazive, insa uneori tulpina respectiva poate da manifestari si locale si in col; sau ai doua tulpini diferite de hpv (una cu manifestare externa, alta cu manifestare in col). cred ca L-sil-ul tau e dat tot de o forma de hpv, pentur ca ti-au iesit koilocite (=celule invadate de hpv) in testul Pap. evident ca nu se poate afirma nimic 100% sigur; nu orice L-sil e dat de hpv, mai pot fi si alte cauze. important e sa se vindece rana. sanatate!

Multumesc pt raspuns. O sa vin cu vesti dupa interpretarea analizelor si colposcopie.

Offline

 

#2372 2011-07-26 11:09:16

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: HPV

doc, un mic ajutor plz .....am primit rezultatul testului HPV si spune ca e negativ si toate tulpinile pentru care a fost testat ....dar la urma este specificat ca "in neoplazii prezente, datorita schimbaruilor marcante in materialul genetic HPV este posibila aparitia rezultatelor fals negative"
de unde neoplazii daca pap-ul a iesit bine (cu mici inflamatii) dar fara modificari semnificative
este posibil sa fie fie vb de HPV dar o tulpina netestata? (14 tulpini HR, 3 LR, 20 alte tulpini)?
sau cauza inflamatiilor si a neoplziilor e data de alte magaoaie (naiba stie care)?


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#2373 2011-07-26 12:15:06

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

pai nu e cazul de neoplazie la tine. ala e un comentariu standard care apare pe toate buletinele de analiza.

Offline

 

#2374 2011-07-26 14:43:27

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: HPV

aha.ms puss


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#2375 2011-08-09 19:06:24

sydney_25
Membru
Inregistrat: 2006-02-10
Mesaje: 2

Re: HPV

Buna,

Tocmai am fost si eu diagnosticata cu HPV. Mi-au gasit 3 tulpini (2 cu risc scazut si una cu risc crescut). Mi-am facut testul de determinare HPV deoarece mi-au aparut niste condiloame. Doctorita la care am mers mi-a recomandat Carpicon supozitoare cu propolis 10 zile pe luna si spalaturi vaginale la 2-3 zile cu un amestec de pelin, galbenele, rostopasca si coada soricelului. De asemenea mi-a spus ca dupa menstruatia din septembrie sa refac testul Papanicolau si in functie de rezultatul acestuia voi face o colposcopie si vom hotari ce tratament urmez mai departe. Problema este ca nu mi-a zis nimic despre condiloame, doar ca daca devin deranjante pana la testul Papanicolau sa vin la cabinet si ma va trimite la un dermatolog sa scap de ele. Momentan nu ma deranjeaza foarte tare, doar ca imi sta pe creier sa le stiu acolo. Am citit pe icie pe colo despre diverse solutii de tratare a condiloamelor (Condyline, crema Aldara, Podofilina, bisturiul electric) dar nu stiu ce sa fac. Parca nu le-as lua dupa ureche dar nici nu-mi vine sa stau cu ele asa pana in septembrie, desi presupun ca doctorita s-o fi gandit ca daca e sa fie si ceva leziuni pe col sa le tratez pe toate deodata. Voi ce parere aveti?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.