homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-126


#2376 2011-08-23 16:09:17

cecil
Full member
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 135

Re: HPV

sweetydolce a scris:

am vesti in sfarsit ,nu bune,am si eu la fel k si iubitul meu 6.31.35 ,mi a dat isiprinosine pt 3 luni ,6 capsule o saptamna din luna timp d 3 luni dupa care merg din nou la un control ,mi a spus ca putem face sex neprotejat ,putem face sex normal,in privinta sexului oral la fel se poate,parteneri a acelas virus,si nu est enici o problema putem face neprotejat.pt linistea mea mi a dat sa fac si o colposcopie sa vada daca e vreo rana pe col,m a mai linistit un pic doctora este foarte buna si pana nu m a facut sa inteleg anumite chesti nu ma lasat sa plec ,miercuri o s ama duc sa fac si colposcopia si sa vad ce imi iese

te rog sa-mi spui ce analize si-a facut prietenul tau pentru a detecta daca are si ce tulpini?  a fost la dermatolog? eu am tulpina 56, cu L-sil

merci,

Offline

 



#2377 2011-08-23 17:18:50

cecil
Full member
Inregistrat: 2007-02-21
Mesaje: 135

Re: HPV

mai am o intrebare la voi:

a luat cineva Viusid? sau spray Herpigen?

avetii vreo invformatie?

Offline

 

#2378 2011-09-07 12:30:59

aname1
Full member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 163

Re: HPV

Prietenul meu are o "buba" pe penis care cred ca este de la HPV (care il are) si a crescut destul de mult. Nu stiu la ce doctor sa se duca: la urolog sau la dermatolog? Si daca imi puteti spune si niste doctori ok in Buc. pt. ambele cazuri va rog!
Mersi.

Offline

 

#2379 2011-09-07 19:40:53

aname1
Full member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 163

Re: HPV

Nu stie nimeni? sad
La Dr. Nicolae CALOMFIRESCU de la uroandromed stiti cat costa o consultatie?

Ultima oara a fost editat de aname1 (2011-09-08 10:19:50)

Offline

 

#2380 2011-09-08 10:20:07

aname1
Full member
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 163

Re: HPV

Sau e mai bine sa mearga la dermato-venerolog?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2381 2011-09-08 11:42:04

angeldarkwoman
Sr. member
Inregistrat: 2010-09-24
Mesaje: 1660

Re: HPV

Sa mearga la dermatolog .


What doesn't kill me, makes me stronger

Offline

 

#2382 2011-09-13 15:32:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

se poate sa nu faca. incearca sa intrebi inainte.

Offline

 

#2383 2011-09-17 14:14:21

coa
Membru
Inregistrat: 2011-09-17
Mesaje: 1

Re: HPV

buna ziua,am si eu o problema,de ceva timp mi-a aparut pe labia mare o galma care nu este tocmai rotunda ci forma ei variaza,nu ma doare dar o simt la palpat,am auzit ca pot fi cancerigene aceste galme dar pot fi si infectii locale.s-a mai intamplat cuiva?va rog ajutati-ma

Offline

 

#2384 2011-09-29 00:06:22

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

Buna seara.

Intamplarea mea este povestita pe aici pe undeva si incepe in urma cu 2 ani. Am fost diagnosticata cu hpv din cauza condiloamelor aparute la nivelul vulvei . Am incercat atunci un tratament local cu condyline + pt imunitate am facut o cura de 10 injectii cu cantastim ( se pot achizitiona de la institutul Cantacuzino - cu reteta).
Tratamentul local nu a dat rezultat iar dupa lungi incercari am renuntat ( spre rusinea mea ) sa mai fac ceva in privinta asta,doar tratament pentru imunitate sau suplimente (omega3) dar si astea din cand in cand. De renuntat la fumat nici atat iar nopti pierdute am avut cu caru.Am mai facut la 4 luni o colposcopie unde mi s-a spus ca inauntru sunt ok colul este curat . Nu sunt mandra despre cum am abordat problema ,dar am trecut usor de la OPTIMISM la INDIFERENTA.  Acest lucru a fost cauzat din faptul ca in momentul cand am fost diagnosticata am fost nevoita sa cam umblu singurica pe la doctor ( relatia cu partenerul(cel de la care am lua) nu era una serioasa si nici nu il interesa) iar acelasi "noroc" l-am avut si in privinta medicilor - fara pic de interes,fara explicatii,fara raspunsuri la intrebarile mele si lista poate continua). A urmat o depresie foarte puternica timp de o saptamana-fara somn,fara hrana de nimeni nu stia ce e cu mine ( greseala mea ca nu am vorbit cu mama despre asta ci nu din pricina ca nu am o relatie deschisa ci din pricina ca nu am vrut sa o supar).
Am iesit din starea astea singura dar urmele au ramas adanc. Am dezvoltat o fobie fata de medici ginecologi...iar de atunci ( 2 ani) si pana acum am tot avut tentative esuate de a merge la doctor. Am avut cred ca peste 5-6 trimiteri dar nu stiu cum se facea ca de ficare data aveam altceva de facut. Pana cand mi-am dat seama despre ce e vorba defapt....Mi-am mai luat o trimitere acum 10 zile, mi-am mai luat si inima in dinti si un gram de speranta...si am fost. ( ce e drept un sprijin enorm din partea actualului pe care saracul l-am pricopsit cu asta ).
Analizele au iesit astazi,si spre surprinderea mea in afara de Candida nu exista absolut nicio modificare ,nicio leziune. Fapt ce imi da un impul sa termin odata cu asta si sa imi iau o piatra de pe inima. Cam asta a fost povestea..cu final aproape fericit si care se indreapta spre fericit.
Vreau sa intervin cu laser asupra condiloamelor care sunt exact cum au fost de cand le stiu..n-au mai crescut nu s-au inmultit etc.
Va intreb daca stiti o clinica unde pot sa fac lucru asta si care este mai exact procedura? Multumesc anticipat pt raspuns si revin cu update`uri imediat ce mai parcurg un pas spre finalul acela. Va doresc numai bine si sper ca ati desprins numai cele bune din povestioara mea ,sunt un exemplu de" ASA NU". diablo

happy

Ultima oara a fost editat de Dana15 (2011-09-29 00:08:25)

Offline

 

#2385 2011-09-29 00:59:35

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

dana, spune-ne in ce oras ai vrea sa faci interventia.

LE am vazut ca ai scris de institutul Cantacuzino, deci esti din Bucuresti sau poti veni aici. la Medlife se face asa ceva din cate stiu, poti da un telefon sa intrebi mai multe sau sa te programezi la o consultatie sa discuti cu un dermatovenerolog.
succes!

Offline

 

#2386 2011-09-29 15:03:31

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

gargarita a scris:

dana, spune-ne in ce oras ai vrea sa faci interventia.

LE am vazut ca ai scris de institutul Cantacuzino, deci esti din Bucuresti sau poti veni aici. la Medlife se face asa ceva din cate stiu, poti da un telefon sa intrebi mai multe sau sa te programezi la o consultatie sa discuti cu un dermatovenerolog.
succes!

Buna gargarita!

Da din Bucuresti sunt. Am tot cautat pe google dar n-am gasit nimic concret. Multumesc am sa sun ! nails

Offline

 

#2387 2011-10-04 14:06:01

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: HPV

ET a scris:

thanandar a scris:

Deci se poate lua si in urma unui control ginecologic cu instrumente nesterile si infestate cu HPV

Da.

Am si eu o nelamurire. Cum e posibil sa aiba instrumente nesterilizate?!? va cesafac in ce lume traim? bang

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-04 14:09:17)

Offline

 

#2388 2011-10-04 20:24:00

daenarys
Vizitator

Re: HPV

se poate ca poate asistenta nu isi face treaba cum trebuie.si as ate alegi cu un hpv o hepatita C si alte "bucurii" de genul asta smile

 

#2389 2011-10-04 22:51:02

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: HPV

nu stiu de ce va mai mirati. in Romania intri cu o boala in spital si pleci cu 10 smile

Offline

 

#2390 2011-10-05 02:44:14

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Sakura25 a scris:

se poate ca poate asistenta nu isi face treaba cum trebuie.si as ate alegi cu un hpv o hepatita C si alte "bucurii" de genul asta smile

nu zic ca nu se poate, dar e totusi improbabil. hai sa nu intram in taramul paranoiei smile

95% dintre infectiile hpv in romania, oagadougou, germania si oriunde se transmit pe cale sexuala. eventualele improbabile dar totusi posibile, ca traim unde traim, incidente cu instrumentarul chiar nu au o asa mare pondere. eu una nu am vazut asa ceva si ma invart prin spitale de vreo 7 ani.

e greu sa stii de unde ai luat hpvul...dar cel mai probabil el se ia prin sex. punct.

Offline

 

#2391 2011-10-05 07:10:41

daenarys
Vizitator

Re: HPV

da e putin probabil ca iei un hpv altfel decat sexula dar nu imposibil cel putin eu la concluzia asta am ajuns

oricum ce vroiam eu sa te intreb e daca o infectie cu virusul hepatitei C e mai probabila in conditiile astea?

 

#2392 2011-10-05 10:29:01

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

depinde foarte mult de interventie.

in principiu, la ginecolog, pentru un pap sau un examen de secretie chiar nu prea ai cum sa te infectezi cu virusul hep c...altfel daca e vorba de o cezariana sau o interventie chirurgicala, probabil riscul respectiv creste, dar repet, probleme cu sterilizarea instrumentelor nu sunt. oricat de imbecili am fi, sunt reguli care trebuie respectate....ca instrumentele sunt vechi, ca aparatele de sterilizat sunt cum sunt si exista un minim risc...da, nu zic nu.

principalul risc pentru transmiterea hep c eu il vad la stomatolog, d in pacate. si tatuaje si in mai mica masura manichiura, pedichiura.

scuze de off topic.

Offline

 

#2393 2011-10-05 13:10:33

daenarys
Vizitator

Re: HPV

multumesc de info moksha.intrebam pt ca din pacate stiu un caz de hepatita C luat de la stomatolog neutral.si nu prea inteleg cum a fost posibil

scuze de offtopic smile

 

#2394 2011-10-05 20:32:54

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: HPV

Sakura25 a scris:

multumesc de info moksha.intrebam pt ca din pacate stiu un caz de hepatita C luat de la stomatolog neutral.si nu prea inteleg cum a fost posibil

scuze de offtopic smile

tot offtopic sunt si eu.

e foarte greu sa stii cu precizie de unde a fost contactat virusul....dar din pacate este posibil, tocmai pentru ca e un virus foarte rezistent si o neglijenta poate favoriza transmiterea lui..si daca vorbim de ani in urma, cu atat mai mult.

tratamentul pentru hep c e insa promitator si s-a avansat mult, asa ca macar asta e o veste buna.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.