homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-56


#1046 2009-05-26 23:56:18

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

eu mai astept o saptamana pana am rezultatul la testul HPV, dar intre timp am fost la dermatologie si a zis ca ce am eu acolo nu e de la HPV. Ma astept deci la un rezultat negativ (sper sa nu fie implicate si tulpini cu risc crescut). Dar tot mai vreau sa intreb un ginecolog, sa se uite cu atentie si sa-mi confirme ca nu am urma de HPV

daca luni mergi la colposcopie, roag-o pe dr tarlea sa se uite la condiloamele alea si sa-ti spuna daca sunt de la HPV si arata-i si analizele de pana acum. Nu strica oricum o parere in plus...si sa ne spui si noua ce a zis

Offline

 



#1047 2009-05-27 00:00:22

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: HPV

Tu ai ceva asemanator cu condiloamele? Am tot cautat pe internet si prin carti daca mai poate fi ceva si nu am gasit decat herpes genital (ceea ce sigur nu e) si ceva molluscum (ceea ce nu cred ca e..)


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1048 2009-05-27 00:29:00

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

zau daca mai stiu ce este. Seamana mai degraba cu creasta de cocos, care e data tot de HPV. La dermatologie mi-a aratat poze din carti cu condiloame, nu semana deloc cu ce am eu. Nici pozele de pe net nu ma lamuresc mult. Pe de alta parte, doctorita ginecolog a zic, cum le-a vazut, ca e HPV. aa, si dermatoloaga s-a chinuit sa-mi explice ca nu e HPV dar pe foaie a scris diagnosticul "papilomatoza cu aspect anatomic normal". Dupa mintea mea, papilomatoza e data tot de HPV (ca d-aia ii zice human papilloma virus), ea cred ca vroia de fapt sa ma convinga de faptul ca nu e grav, nu e cazul sa ma impacientez si ca o sa treaca de la sine (nu mi-a dat tratament, a zis ca dispar de la sine).

Ca aspect, e ca o creasta iesita din piele, se intinde pe labia mica in interior pe vreo 1-2 cm, cateodata ma doare la atingere, cu oglinda abia se vede, mai degraba la pipait o simt, e de aceeasi culoare cu pielea. Nu seamana nici cu molluscum, herpes in niciun caz, deci nu stiu ce altceva ar putea fi in afara de HPV. Daca era o iritatie, trecea pana acum (e de aproape 2 saptamani). Problema e ca fac eforturi sa-mi aduc aminte daca am mai avut chestii din astea inainte sa incep viata sexuala (la inceputul anului), am o impresie vaga ca au fost, dar zau daca pe atunci stateam toata ziua sa ma controlez, cum fac acum. La fel, am impresia ca exista ceva de genul asta la primul control ginecologic dupa ce am inceput viata sexuala (la vreo 3 saptamani dupa), daca e HPV si a fost luat de la partner, ar fi fost posibil sa apara inca de pe atunci?

uff, nu mai stiu ce sa cred. Asa ca abia astept sa iasa rezultatul la genotipare si chiar daca e negativ, vreau sa intru la dr Badea si sa se uite cu atentie, poate face si colposcopie si sa ma linistesc de tot, daca e cazul. Daca nu, sa am si eu motiv sigur pentru care sa ma panichez lol

Offline

 

#1049 2009-05-27 20:11:56

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

poate fi si molluscum. aryanne pe testul meu hpv scria pozitiv si cele 4 tulpini high risk.la risk mediu si scazut scria nedetectabil.

Offline

 

#1050 2009-05-29 15:24:20

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

as vrea sa ii lase cineva link doctoressei va rog. am o nelamurire mai ciudata. am testul pozitiv pt hpv. tulpinile 31,58,59 si 73.testul este facut la micomi. deci am 4 tulpini high risk.se spune ca tulpinile high risk nu provoaca condiloame ci numai rani pe col.  la colposcopia efectuata pe 14.04 de dna doctor badea a reiesit doar o inflamatie provocata de candida. mi s-a spus ca nu am nimic altceva in col si ca pe dinauntru nu exista condiloame. curiozitatea mea este cum de eu am condiloame de la aceste tulpini high risk?? cum este posibil lucrul acesta? exista o explicatie? sa fie testul gresit sau... sunt infectata din august 2008 , este posibil ca organismul meu sa lupte mai bine cu hpvul (avand in vedere varsta de 20 de ani) si sa nu imi iasa decat condiloame nu si rani sau pur si simplu asa se manifesta virusul la mine?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1051 2009-05-29 15:56:57

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

complez, esti sigura ca acelea erau condiloame?

las link doctoressei

Offline

 

#1052 2009-05-29 16:12:55

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

da bineinteles ca sunt sigura. dna badea asa a zis.au trecut cu crema aceea wartec.aratau ca niste condiloame
ms mult

Offline

 

#1053 2009-05-30 14:21:29

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: HPV

...spuneti-mi va rog...rana pe col poate fi o cauza a infestarii cu hpv?...multumesc!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#1054 2009-05-30 15:41:58

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

life sincer am uitat....stiu doar ca nu-i chiar ieftina

Offline

 

#1055 2009-05-30 18:19:04

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

parca 70 lei, asa am vazut pe aici ca a scris cineva

Offline

 

#1056 2009-05-31 17:19:28

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

nu mai stiu...

Offline

 

#1057 2009-06-01 09:52:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

complez a scris:

as vrea sa ii lase cineva link doctoressei va rog. am o nelamurire mai ciudata. am testul pozitiv pt hpv. tulpinile 31,58,59 si 73.testul este facut la micomi. deci am 4 tulpini high risk.se spune ca tulpinile high risk nu provoaca condiloame ci numai rani pe col.  la colposcopia efectuata pe 14.04 de dna doctor badea a reiesit doar o inflamatie provocata de candida. mi s-a spus ca nu am nimic altceva in col si ca pe dinauntru nu exista condiloame. curiozitatea mea este cum de eu am condiloame de la aceste tulpini high risk?? cum este posibil lucrul acesta? exista o explicatie? sa fie testul gresit sau... sunt infectata din august 2008 , este posibil ca organismul meu sa lupte mai bine cu hpvul (avand in vedere varsta de 20 de ani) si sa nu imi iasa decat condiloame nu si rani sau pur si simplu asa se manifesta virusul la mine?

sunt, cum de altfel se vedek, multiple tulpini ale aceluiasi virus...sunt doar citeva studiate...ideea e ca eu nu cred ca toate tulpinile cunoscute cu risc inalt dau exclusiv leziune de col si cred sincer ca sunt tulpini ce pot da condiloame si sa aiba risc inalt de degenerare maligna ...acesta fiind cazul tau


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#1058 2009-06-01 10:06:27

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

adica sa-mi dea si condiloame si posibile rani sau sa-mi dea numai condiloame? pot fi amandoua variantele sau a doua e cam imposibila?

Ultima oara a fost editat de complez (2009-06-01 10:15:48)

Offline

 

#1059 2009-06-01 13:51:53

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: HPV

Aryanne a scris:

am fost la doctor si dupa ce i-am spus toata povestea cu fostul prieten a zis ca degeaba ma consulta ca mai intai trebuie sa avem rezultatele de la pap, hpv, colposcopie si vulvoscopie. Pap-ul mi-a iesit ok, hpv-ul negativ, si pt celalalte 2 sunt programata luni.

Haideti sa va scriu exact ce scrie pe testul asta HPV:

-Comentariu: In neoplazii manifestate, datorita schimbarilor marcate in materialul genetic al HPV este posibila aparitia rezultatelor fals negative.

Oare o scrie asta la toate testele sau numai la mine, in mod particular. Voi ati avut ceva de genul pe test?

asa scrie pe toate Aryanne ...si pe al meu scria la fel...e un comentariu...o completare


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#1060 2009-06-02 14:51:00

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

ok, am luat si eu azi rezultatul genotiparii HPV, scrie asa:

Rezultat: Test pozitiv

In proba analizata s-au identificat urmatoarele tipuri de HPV:

HPV cu risc inalt: nedetectabil
HPV cu risc mediu: nedetectabil
HPV cu risc scazut: 55

Inteleg din asta ca am tulpina 55 care nu este foarte periculoasa, adica nu are risc cancerigen, eventual da condiloame. Ce ma nelinisteste e acel cuvant, "nedetectabil". As fi preferat sa scrie "negativ" in dreptul HPV-ului cu risc inalt.

Intrebarea e ce fac acum? Am un papanicolau si o colposcopie din martie care au iesit ok (cel putin asa a zis doctorita), de acum o sa incerc sa fac papanicolaul la 6 luni. Testul HPV e cazul sa-l refac? Condiloame nici nu stiu daca am avut, a fost ceva diagnosticat de dermatolog ca "papilomatoza cu aspect anatomic normal". mi-a zis sa le las sa treaca de la sine, ceea ce s-a si intamplat.

Nu stiu ce sa fac. E cazul sa repet colposcopia, papanicolaul, ca sa ma asigur ca nu am condiloame si in interior? Sa incep un tratament pentru imunitate? Sa merg cu rezultatul la un medic ginecolog? Ma gandesc ca daca aveam condiloame in interior, ar fi trebuit sa fie observate in cadrul unui consult, nu? Ori nu s-au uitat cu atentie, ori nu era nimic

PS. Nu ar trebui sa-mi fac griji in legatura cu tulpina 55, nu? adica nu e periculoasa?

Offline

 

#1061 2009-06-02 16:08:18

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

michidoo a scris:

ok, am luat si eu azi rezultatul genotiparii HPV, scrie asa:

Rezultat: Test pozitiv

In proba analizata s-au identificat urmatoarele tipuri de HPV:

HPV cu risc inalt: nedetectabil
HPV cu risc mediu: nedetectabil
HPV cu risc scazut: 55

Inteleg din asta ca am tulpina 55 care nu este foarte periculoasa, adica nu are risc cancerigen, eventual da condiloame. Ce ma nelinisteste e acel cuvant, "nedetectabil". As fi preferat sa scrie "negativ" in dreptul HPV-ului cu risc inalt.

Intrebarea e ce fac acum? Am un papanicolau si o colposcopie din martie care au iesit ok (cel putin asa a zis doctorita), de acum o sa incerc sa fac papanicolaul la 6 luni. Testul HPV e cazul sa-l refac? Condiloame nici nu stiu daca am avut, a fost ceva diagnosticat de dermatolog ca "papilomatoza cu aspect anatomic normal". mi-a zis sa le las sa treaca de la sine, ceea ce s-a si intamplat.

Nu stiu ce sa fac. E cazul sa repet colposcopia, papanicolaul, ca sa ma asigur ca nu am condiloame si in interior? Sa incep un tratament pentru imunitate? Sa merg cu rezultatul la un medic ginecolog? Ma gandesc ca daca aveam condiloame in interior, ar fi trebuit sa fie observate in cadrul unui consult, nu? Ori nu s-au uitat cu atentie, ori nu era nimic

PS. Nu ar trebui sa-mi fac griji in legatura cu tulpina 55, nu? adica nu e periculoasa?

Mergi cu rezultatul la un ginecolog bun. El cu siguranta va sti sa te indrume.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1062 2009-06-02 23:43:00

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: HPV

Fetele, intreb si eu ca nu am timp sa citesc atatea pagini: cam cat costa o genotipare hpv (eu am inteles ca e 3 milioane vechi, asa e?) si inca ceva: azi am facut colposcopie si m-a dat cu substanta aceea specifica, motiv pentru care nu mi-a putut recolta tot azi pt genotipare. Dat fiind ca nu pot veni sambata, cum mi-a cerut, si voi veni joi, adica aia peste 2 zile, mi-a dat 2 ovule Klion sa le iau amandoua asta seara. Intrebarea mea este: e necesar sa le iau inainte de analiza asta sau nu? Poate mi le-a dat doar ca sa se extraga substanta accea pana joi, sau poate nu... nu stiu daca sa iau ovulele respective, arata acm rau, ambalajul e rupt neglijent si sigur a intrat aer ceva pe acolo... voi ce ma sfatuiti?

Offline

 

#1063 2009-06-03 10:17:51

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: HPV

Nu stiu daca peste tot sunt aceleasi preturi. Dar la synevo de exemplu, intr adevar genotiparea costa 300 RON

Offline

 

#1064 2009-06-03 10:29:47

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

mai kzkazuia daca nu cunosti nu vorbi. cum poti sa lansezi asemenea informatii pe forum? nu sunt 100 de tulpini cu risc crescut si se cunosc doar cateva. mai bagi si lumea in sperieti mai ales pe cele care nu stiu. sunt peste 100 de tulpini ale virusului si se cunosc cele care-s cu risc crescut sau nu. michidoo nedetectabil scrie si la mine asta inseamna ca in alea 2-3 saptamani cat au asteptat sa vada ce tulpini de virus cresc pe cultura nu s-a detectat decat cea low risk. stai chill

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.