homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-54


#1008 2009-05-16 21:16:53

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: HPV

Am fost la ginecolog si dupa ce i-am spus toata povestea cu fostul prieten si cu fosta lui prietena, mi-a zis ca am toate sansele sa fi luat si eu. A zis ca nu are sens sa ma consulte pana nu am rezultatele de la pap, hpv, colposcopie si vulvoscopie.

Mi-a recomandat vulvoscopia, si am inteles ca ma da cu acid acetic diluat, apoi se uita cu un microscop, apoi ma da cu alta substanta, si iar se uita cu microscopul, si in functie de cum reactioneaza negii aia, o sa imi puna un diagnostic.

L-am intrebat apoi daca e adevarata treaba cu inactivatul virusului la barbati dupa ce isi trateaza condiloamele, si mi-a zis ca da, dar cu conditia ca timp de un an sa aiba numai contacte sexuale protejate cu prezervativ [ceea ce sunt sigura ca nu a facut], sa aiba grija de imunitate [ceea ce nu a facut] si sa aiba mare grija cu partenera care deja aflase ca are HPV 16,18,52. Acum nu stiu ce sa zic... Iti dai seama ca eu ma rog la Dumnezeu sa nu am nimic, dar mi se pare cam greu.

Ideea e ca dupa ce am fost eu cu el, el s-a intors la respectiva, si presupun ca ar fi putut sa ia virusul inapoi. Apoi s-a impacat cu mine, si eu crezand ca am dat peste dragostea adevarata, am continuat sa o fac cu el fara prezervativ, ca deh,,, imi promisese baiatul ca nu o mai facuse cu nimeni fara... si da, am fost destul de inconstienta sa-l cred. Asta e acum big_smile El e cu alta, e indragostit de ea, fosta prietena am inteles ca are probleme cu o rana pe col, cauzata de virusul ala, probabil o sa faca o conizatie.. si eu nu dorm noaptea cu gandul la rezultatele alea nenorocite. Ce pot sa zic... Guys suck big_smile [nu e o afirmatie generala tongue]

Ultima oara a fost editat de Aryanne (2009-08-05 01:13:26)


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 



#1009 2009-05-16 21:45:12

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

si doctorul nu ti-a dat inca tratament pentru condiloamele din exterior macar? ma gandesc ca tot trebuie tratate, indiferent de rezultatul tipajului HPV iar colposcopia iti va spune daca e de tratat ceva si intern. Dar totusi, extern tot trebuie sa faci ceva, nu poti asepta 2-3 saptamani pana iese rezultatul la tipaj.

Eu sunt oarecum panicata, marti am programare la dermatologie si numar orele pana atunci. Sper sa ma linisteasca doctorita, sa-mi spuna ce e de facut in continuare. Din ce-am citit, nu sunt multe variante de tratament: creme Condyline (care arde rau de tot zona), Aldara (care se pare ca are succes, incet dar sigur) si Wartec (pe care o foloseste complez cu succes). Urmeaza cauterizarea, electro si prin laser, prima dureroasa, a doua costisitoare. Unii doctori te trimit direct la cauterizare, altii incearca initial cremele. Despre rezultate e discutabil, la unii merge, la altii revin negii.

Banuiala mea e ca doctorita o sa-mi recomande o crema, sper sa fie Wartec. As prefera desigur Aldara, dar de unde si cum sa fac rost? Stiu ca toata lumea o ia de afara dar totusi am auzit ca a inceput sa se gasesca si la noi. Inainte sa incep sa iau la rand farmaciile din Bucuresti, dau o strigare: stie cineva de unde se poate lua crema ALDARA in Bucuresti?

Offline

 

#1010 2009-05-16 22:19:42

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: HPV

Si mie mi s-a parut ciudat ca nu a vrut sa ma consulte pana nu avem rezultatele, dar nah... o sti el ce o sti...


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#1011 2009-05-17 12:06:20

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

michidoo poti tu sa ii recomanzi doctorului sa iti dea wartec. eu m-am dat cu wartec si atunci cand disparusera condiloamele (ca sa fiu sigura ca se duc pt ca trebuia sa tin tratamentul 3 saptamani) si nu m-a ars deloc desi era pe piele nu era pe nici un condilom. acuma nu stiu ce sa zic cu cremele astea...

Offline

 

#1012 2009-05-17 13:07:34

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

eu am citit de povesti cu arsuri groaznice de la Condyline, daca nimerea pe piele, nu doar pe condiloame. Daca tu zici ca Wartec nu arde, cu atat mai bine, merg pe asta...daca o fi cazul...ca acum am alta dilema: condiloamele de pe labie incep sa treaca (culmea!), aproape ca nu se mai vad si le simt mai mult la atingere. In schimb, tot la atingere simt cateva la intrarea in vagin. Problemele pe care mi le pun sunt urmatoarele:

1. marti am programare la dermatolog. Daca pana atunci dispar de tot condiloamele din exterior, cu ce ma mai prezint la control? M-as bucura, intr-un sens, ca doara asta e si ideea, sa dispara. Dar vroiam un diagnostic clar, ca nici macar nu stiu inca sigur ca e HPV. Sa zicem ca raman condiloamele de la intrarea in vagin. Astea mai sunt de competenta dermatologului sau ma trimite la ginecolog? Trebuie oricum sa ajung si la un ginecolog, vreau sa se uite bine inauntru, sa nu fie si pe-acolo ceva condiloame. Dar presupun ca asta deja nu mai e aria dermatologiei, n-as putea sa o rog pe doctorita sa se uite, nu?

2. "intrarea in vagin" se considera intern sau extern? oare se poate da cu crema folosita extern? In acest caz nu stiu ce sa fac, e cam delicata treaba, ca pe langa faptul ca nu prea ajung acolo, astea nici nu se prea vad bine, mai degraba la pipait le simt. Iar daca crema trebuie aplicata doar pe condiloame, am incurcat-o, nu cred ca nimeresc. Cred ca tot doc o sa-mi zica sigur cum sa fac, n-as refuza sa-mi aplice crema cineva de la cabinet, dar de 2 ori pe zi, dimineata si seara, cred ca e cam mult, si pentru ei, si pentru mine.

Apropo, complez, cum se foloseste Wartec? se da pe condiloame si se lasa sa se usuce? se spala dupa o perioada de timp?

Ultima oara a fost editat de michidoo (2009-05-17 13:55:16)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1013 2009-05-18 09:35:20

nana.lili
Full member
Inregistrat: 2006-10-30
Mesaje: 197

Re: HPV

complez, tu de unde ai luat wartec?

Offline

 

#1014 2009-05-18 13:55:41

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

nana.lili de undeva din crangasi.farmaciile astea de genu sensiblu centrofarm.nu mai stiu exact.am luat-o exact dupa ce am iesit de la micomi care e prin zona aia.
michidoo si mie mi-au trecut singure niste condiloame dar au aparut altele asa ca sa nu crezi ca o scapi asa de usor de prietenul nostru HPV-ul! lol  wartec se aplica pe condiloame dar dupa cum iti spune medicul.eu mi-am dat o data la 2 zile timp de 3 saptamani.pe prospect scrie sa iti dai altfel dar cred ca e in functie de gravitate. dupa ce imi dadeam stateam aproximativ 15 minute asa...cum sa zic...cu picioarele departate si apoi imi vedeam de treaba.dupa cum ti-am zis n-am avut nici un pic de disconfort de la crema asta.daca o fi din cauza ei sau din cauza mea nu stiu.sa stii ca atunci cand mi-am dat prima data imi tremurau mainile de frica pt ca auziem intamplarile cu condyline si stateam si cu ochii inchisi asteptand sa inceapa durerea.dar nu a inceput. nu te da deloc prin interior cu nimic.prin interior cred ca cea mai buna metoda e cauterizarea. dermatologul vede multe condiloame si o sa iti zica tot el si de alea de la intrarea din vagin.

Offline

 

#1015 2009-05-19 12:15:55

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

acum ceva timp am scris aici despre rezultatele ciudate ale PAP-ului meu din martie, de unde si recomandarea pt test HPV. asadar, 3 tulpini high-risk si 2 very low. grozav. asta daca ma gandesc ca in 5 ani de cand am descoperit ca am o inflamatie pe col, nu am auzit decat asta: ca nu sunt probleme, ca PAP-ul e CI (inclusiv penultimul facut in octombrie 2007).se pare ca va trebui sa fac o conizatie. am citit ceva despre asta, insa stie cineva daca sunt riscuri foarte mari pentru sarcina?planurile pentru bebe s-au amanat mult. dar acum, daca tot mai am cativa ani de trait  big_smile  macar sa nu stau degeaba..
lasand gluma la o parte, nu prea stiu cum o trec peste asta..

Offline

 

#1016 2009-05-19 12:32:07

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

A avea HPV high risk nu e echivalent cu a avea cancer, deci poti trai mult si bine. Bineinteles, atata timp cat tratezi boala.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1017 2009-05-19 13:40:04

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

ma gandesc doar ca va trebui sa fac minunea aia de operatie sau ce-o fi. stitu cumva daca asta este desemnata in mod unanim drept cea mai buna solutie? sau se mai pot face tratamente inainte? imi amintesc de prospectul incurajator de la cervugid..ma gandesc la asta pentru ca imi imaginez ca portiunea din col ce prezinta risc este acea inflamatie mai veche de care eu am tot auzit, dar care nu a fost pusa in legatura cu virusul. am inteles ca este destul de mare, asa ca speram ca prin tratamente sa se mai micsoreze cumva.
intreb pentru ca terorizata de ideea de 'amputatie' de col si de efectele asupra unei sarcini.

Offline

 

#1018 2009-05-19 14:12:36

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: HPV

CrisBudu a scris:

intreb pentru ca terorizata de ideea de 'amputatie' de col si de efectele asupra unei sarcini.

din cate am mai citit si eu...in caz ca se amputeaza prea mult exista riscul sa nu mai poti tine o sarcina (asta fiind o functie importanta a colului). si pt asta exista varianta cerclajului (cauta cu google).
dar ca sa nu te sperii degeaba, mai bine vorbesti cu medicul tau.  smile

Offline

 

#1019 2009-05-19 18:15:25

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

bai cris cum poti sa zici ca nu mai ai mult de trait? capu sus frate asa repede renunti?

Offline

 

#1020 2009-05-19 20:59:21

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

faceam si eu haz de necaz..treaba e ca mai am 5 saptamani pana ma casatoresc si ne dorim foarte tare un bebe. apoi m-am panicat ingrozitor si cand am vazut 3 tulpini. plus ca toata treaba asta cu operatia imi da fiori..pana acum am avut cam cinci medici, daca va puteti imagina. niciunul nu s-a gandit sa ma trimita sa imi fac un test,  a trebuit sa apara recomandare pe PAP. complez  kram ..sigur ca nu renuntam, aiurez si eu

Offline

 

#1021 2009-05-19 22:43:57

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: HPV

saptamana viitoare ma duk sa iau rezultatele la poapul in mediu lichid ...chiar sunt curioasa sa vad ce iese ....poate mai fac si o colposcopie ....deja mi-e frik ...


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1022 2009-05-20 11:51:28

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

sa speram ca o sa iasa bine. eu, dupa ce am hotarat ca bocitul nu o sa ma faca baiat, mi-am procurat o suma de imunostimulente. ma si gandesc sa refac testele inainte de operatie, mai ales ca viitorul domn CrisBudu insista sa nu fac nicio o interventie in Romania. acum, eu am vazut ca nu e cea mai complicata dintre interventii rezectia asta si ma tot intreb daca are rost..

Offline

 

#1023 2009-05-20 17:36:46

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

cris tu ai 3. eu am 4. si am 20 de ani big_smile so u're not alone . pe aproximativ 15 iunie ma duc si eu sa mai fac un pap.sa vedem ce iese...

Offline

 

#1024 2009-05-20 20:05:28

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

of, draga de tine..eu 25. ma intreb cat se poate amana totusi circul cu ERAD-ul. si insist sa fac niste tratament mai intai. tie nu ti-au zis sa faci si asta?

Offline

 

#1025 2009-05-20 21:02:56

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

eu nu am rana.am doar o inflamatie de la candida.in rest ma tratez pt candida si imi pun pe picioare imunitatea.nu-i altceva de facut

Offline

 

#1026 2009-05-20 22:57:34

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

pai asa mi s-a spus si mie, ca este o inflamatie nespecifica si ca nu are caracteristicile unei rani.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.