homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-52


#970 2009-04-29 14:21:58

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: HPV

foolish poti face genotiparea pentru tine...dar in general negii sunt dati de tulpinile cu risc scazut ale virusului HPV, eu zic sa stai linistita, important e ca PAP-ul e bun...si cand vei putea fa-ti totusi o genotipare


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 



#971 2009-04-29 15:07:08

foolish
Membru
Inregistrat: 2009-04-29
Mesaje: 2

Re: HPV

unde imi recomanzi sa o fac? cam cat ar costa? de facut am s-o fac oricum, dar vreau sa stiu daca am dreptate cu un lucru: daca am avut negi la intrarea in vagin si spre anus de acolo ar trebui sa imi recolteze? sau la acest test se vede virusul, tulpina, oriunde ar fi ea?

o alta intrebare ar fi: HPV-ul este o boala care se ia doar prin contact sexual? care ar fi perioada de incubatie? prietena mea a avut un singur partener si nu intelege cum l-ar fi putut lua. pe langa asta, doctorita care m-a tratat pe mine, pe langa faptul ca se uita urat, chiar ma simteam discriminata, mi-a spus sa am grija cu prosopul, sa nu mi-l mai foloseasca nimeni pt ca e contagios.

mersi mult

Offline

 

#972 2009-04-29 17:33:57

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

foolish iti recomand sa faci genotiparea la cantacuzino sau la micomi.costa in jur de 500 de ron. eu am negi langa vagin deci pe labiile mari iar inauntru nu am deloc.si desi am negi am numai tulpini high risk.deci vezi fi atenta ca nimic nu-i batut in cuie la hpv-ul asta. hpv-ul se ia prin contact sexual si nu din piscine sau alte alea cum se zice dar evident prosopul tau trebuie folosit numai de tine.si asta indiferent daca esti cel mai sanatos om din lume sau nu. hpv se numai daca intri in contact cu cineva care are virusul.poate sa nu existe penetrarea.e de ajuns sa va atingeti organele genitale unele de altele cum ar veni. perioada de incubatie e de la 2 la 8 luni. si eu am avut un singur partener si tot de la el l-am luat.

Offline

 

#973 2009-04-30 10:36:46

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: HPV

nu stiu exact unde sa va scriu ca am o combinatie de probleme:) am hbv cu 21 radacini high-risk.Am si o rana pe col care se pare ca a fost provocata de hpv.Doctoritele la care am mers mi-au recomandat o electro rezectie pe care o sa o fac in vara.Ce presupune recuperarea dupa aceasta interventie?o sa mai pot sa fac baie in piscina ,de ex?

Offline

 

#974 2009-04-30 15:00:12

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

tu ai 21 de radacini hpv sau nu am inteles eu bine?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#975 2009-05-05 19:07:03

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

cele 4 tulpini high risk pe care le am eu se pot transmite daca el imi face sex oral?

Offline

 

#976 2009-05-06 15:31:13

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: HPV

complez , am citit postarile tale , imi pare rau de rezultatul de la testul hpv , dar eu te vad o fata puternica , nu te impotmolesti tu aici 
teiubesc

Offline

 

#977 2009-05-06 21:45:57

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

multumesc ttttt.am hotarat sa nu-l las sa-mi strice viata big_smile

Offline

 

#978 2009-05-08 21:24:05

anya3
Membru
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna seara tuturor!
Citesc de mult raspunsurile voastre si m-am gandit ca ar fi corect sa va impartasesc si experienta mea. Anul trecut am fost diagnosticata cu o "rana" pe col, "fffff. urata" spuneau medicii, ....pentru ca am fost la 3 dr. Pe scurt, nu voi da nume, primul dr (o ea), a vazut rana la colposcopie, mi-a facut testul HPV, am radacinile 6 (risc crescut) si 51(risc scazut), nu mi-a explicat nimic (fiind grabita mereu), mi-a spus doar ca trebuie conizatie. Nu am stiut ce e si am zis sa merg si la altul. Al doilea , dupa ce a vazut analizele mi-a facut ERAD (electrorezectie cu ansa diatermica). Nu doare, se face cu anestezie locala (o injectie in vagin)-dureaza 10 min. Tesutul colectat fost dus la biopsie-rezultat= nu am cancer, dar trebuie facuta alta interventie - conizatie(extirparea unei parti din col in forma conica), sau amputatie de col (aici erau putine sanse de a mai purta o sarcina pana la sfarsit). Dr mi-a spus ca imi trebuie amputatie...am refuzat (am doar 24 de ani, nu am copii (si totusi vreau)). Am mers la al treilea dr...a optat pt conizatie (mi-a spus ca sunt prea tanara pt amputatie de col). Am facut si conizatia(de data asta nu la un particular si la spital Giulesti). Iar acum totul esti bine.
Asa ca daca aveti HPV, nu va lasati descurajate, mergeti la un dr bun. Faceti controlul la timp, papa si colposcopie...si orice este necesar.smile

Offline

 

#979 2009-05-08 22:56:19

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

ne bucuram ca s-a terminat cu bine smile

si bine ai venit pe forum!

Offline

 

#980 2009-05-09 01:42:11

Anka999
Membru
Inregistrat: 2009-05-08
Mesaje: 1

Re: HPV

buna tuturor. este prima data cand poztez pe un forum si m-am gandit sa va impartasesc si voua din experienta mea. acum 2 ani si jumatate am observat ca mi-a aparut o bubitza in zona genitala, pe labii. am fost la ginecolog iar de acolo m-a trimis la dermato-venerice. doctorul mi-a spus ca am niste vegetatii si ca trebuie sa le cauterizez. nu mi-a spus exact ce am. dar am cautat pe internet si mi-am dat seama ca este vorba despre HPV. cand am fost sa ma cauterizeze am intrebat medicul daca acesta bubulitza este un neg iar raspunsul a fost pozitiv. sa va spun ce a urmat...chinul de pe lume...nopti nedormite si ochi umflati de plans. sa continui, am fost la medic si mi-a cauterizat acest neg. peste o luna mi-au aparut alti 2, i-am cauterizat si pe acestia... nu a durut f tare, mai mult am simtit intepaturile de la anestezie si apoi o durere de nu puteam sa ma asez sa stau pe ceva, asta din cauza ranilor provocate de cauterizare, dar m-am dat cu Betadine si totul a fost ok. peste alte 2 luni, mi-au mai parut 2 negi, iar cand am fost din nou la medic acesta mi-a dat o solutie(din pacate nu imi mai amintesc numele) care a dat rezultate si in cateva zile mi-au disparut si cei din urma 2 negi. dar cand am fost a treia oara la medic acesta mi-a dat si un tratament pt imunitate: VIUSID. vi-l recomand pt ca este f bun, un an si jumatate nu mi-a mai aparut niciun neg. este cam scump ce e drept(am dat 220 RON acum 2 ani) dar merita! pana acum negii mi-au aparut doar pe labii si doctorul s-a uitat in interior si mi-a spus ca nu am negi pe col. insa dupa cum am spus dupa un an si jumatate mi-a aparut sin nou un neg, insa nu in zona vaginala sau anala... e mai mult spre coapsa. l-am lasat asa un an de zile(adica pana acum) sa vad ce se intampla. ciudata lucru ca s-a marit ff putin si nu s-a extins. am citit f mult si am vazut ca majoritatea care se confrunta cu virusul asta au avut "parte" de multi negi care s-au extins repede. la inceput asa a fost si la mine... dar cred ca VIUSID(plicuri cu pulbere) m-a ajutat enorm pt ca nu am avut probleme 1 an si jumatate iar dupa acet timp, cum am mai spus, mi-a aparut doar un singur neg care intr-un an de zile nu s-a raspandit. insa acum recitind depre acest virus mi-am "trezit" din nou grijile in privinta asta... nu am facut Papa Nicolau si nici alt test pt a vedea clar cu ce tulpini sunt infectata, etc, ca nu mai are rost sa repet ce ati scris si voi. nu am facut asta pt ca medicul nu mi-a recomandat, a spus ca nu e asa grav.... insa acum incep sa ma intreb daca nu cumva ar fi bine sa fac niste teste pt a vedea clar cat e de grav... cred ca m-am lasat pe "tanjala" din cauza ca acesti negi nu m-au chinuit f mult... de genul ca nu am mai putut scapa de ei... sper sa intelegeti ceva din experienta mea si cel mai important este ca VIUSID chiar m-a ajutat. e un imunostimulator f puternic. daca e interesat cineva de acest medicament va pot da nr de tel de unde se face comanda(inca am mai pastrat nr de tel pt ca eram constienta ca nu am scapat definitiv de HPV....). ma intreb cateodata daca noi cei care avem HPV vom mai putea avea vreodata o viata normala...

Offline

 

#981 2009-05-13 18:08:24

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

ana999 conteaza sa te simti tu bine si sa nu ajungi la cancer.in rest, oamenii...la noi in romania nu vei gasi usor un barbat care sa te intealaga pt ca in aceasta tara educatia medicala lipseste cu desavarsire. de ex la noi dependentii de heroina sunt priviti ca niste lepre,jeguri , nulitati nu ca niste oameni cu probleme de natura emotionala sau poate psihica ce au nevoie de ajutor medical si sustinere psihica ca sa treaca peste dependenta si factorii ce i-au adus la dependenta.sper sa intelegi ce am vrut sa zic

Offline

 

#982 2009-05-13 22:50:42

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: HPV

Stie cineva daca tulpina 52 e low sau high risk?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#983 2009-05-13 22:54:01

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

uite aici http://en.wikipedia.org/wiki/Human_papillomavirus este mai jos pe pagina un tabel

Offline

 

#984 2009-05-13 22:57:41

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: HPV

Deci simt ca innebunesc,,, v-am zis ca fosta prietena a prietenului meu {ma rog, fostul prieten] are hpv si astazi am aflat si ce tulpini: 16, 18 si 52... Ce sanse am sa nu le fi luat pe primele doua in cond in care am avut contacte sexuale neprotejate cu el, timp de 8 luni? Si tipa asta zice ca nu am de ce sa ma ingrijorez, ca el atunci a avut negi si ca s-a tratat si nu mai are virusul... eu nu mai inteleg nimic, poti sa ai virusul asta si dupa aia sa nu il mai ai?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#985 2009-05-13 23:24:13

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

aryanne l-ai luat.

Offline

 

#986 2009-05-13 23:52:55

Aryanne
Sr. member
Inregistrat: 2007-11-26
Mesaje: 1131

Re: HPV

Nu cred cat de naiva am fost si cu ce fel de om am putut sa stau si sa-l iubesc... dar chestia ca daca barbatii isi trateaza condiloamele, au scapat de hpv e mit? eu pot sa ma duc la un centru din asta unde se face genotiparea hpv sa imi fac testul, fara trimitere de la doctor? nu mai suport asteptarea... mai ales ca acum sunt singura si imi vine sa mor cand ma gandesc ca el e cu alta acum si ca si-a gasit dragostea adevarata. la spital daca ma duc pot sa imi fac macar papanicolau?


A venit, a venit toamna, acopera-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine, mai bine cu umbra ta.
Ma tem ca n-am sa te mai vad, uneori, ca or sa-mi creasca aripi ascutite pan' la nori,
Ca ai sa te ascunzi intr-un ochi strain, si el o sa se-nchida cu-o frunza de pelin...

Offline

 

#987 2009-05-14 08:41:08

tttttt
Hero member
Inregistrat: 2008-01-22
Mesaje: 4110

Re: HPV

poti sa faci tiparea , fara trimitere dar sa te duci undeva unde sa primesti un raspuns sigur caute pe forum , au scris fetele
si papa la fel

Offline

 

#988 2009-05-14 20:09:25

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

aryanne chiar daca tratezi condiloamele tot ramane virusul in corp.deci el are virusul chiar daca a tratat condiloamele. du-te si fa tipajul nu mai sta asa ca iti prelungesti agonia. las-o mai moale cu "dragostea adevarata" si coboara cu picioarele pe pamant. stai linistita nu esti singura care a luat acest virus de la cel pe care l-a iubit

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.