homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-51


#951 2009-04-14 20:17:36

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Stiu ca nu exista termenul asta dar asa s-a exprimat tipa ca sa arate cat de mic e riscul de cancer,de aia l-am si pus in ghilimele...pt k bubitele pe care le am eu sunt caracteristice acelor radacini necanceroase.Nu le stiu inca ce radacini am eu intrucat tipajul il voi face dupa tratament...oricum sunt bine acum...si phsihic si fizic, pt k mi-au cazut toate si continua sa mai cada si din interior...


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 



#952 2009-04-15 08:50:06

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: HPV

bafta, madam! si eu am condiloame si urmeaza sa fac genotiparea dar mie mi s-a spus ca de cele mai multe ori tulpinile low risk pot fi insotite de tulpini high risk si nu ai cum sa stii pana nu faci genotiparea. din cauza asta mi-e si teama sa merg sa fac aceasta genotipare; oricum, multa bafta!ai luat ceva pentru imunitate? as vrea sa ma imunizez si eu dar nu stiu ce medicamente sa mai incerc.

Offline

 

#953 2009-04-15 10:18:46

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

da whiterose e cam aiurea cu cine da si cine nu da condiloame.uite ia exemplu chiar pe mine.am condiloame dar am numai high risk...

Offline

 

#954 2009-04-15 13:08:52

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

mai eu nu stiu cum sa fac cu crema asta pt negi.mi-am dat cu ea si acum ce fac? ca mi-e frica sa ma misc sa nu o imprastii si pe pielea sanatoasa.se intareste crema asta sau cum? ce sa fac ca mi-e frica sa stau normal.cand pot sa ma imbrac si sa las negii cu crema sa se atinga si de celelalte zone sanatoasE?

Offline

 

#955 2009-04-15 14:07:27

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

ca o parere (fara sa fi trecut prin asa ceva), ai putea sa iti dai doar putin pe negi, iar apoi daca iti iei chiloti, atunci nu se mai atinge de nimic...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#956 2009-04-15 14:21:45

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: HPV

ce crema folosesti, complez? cum se numeste?

Offline

 

#957 2009-04-15 14:23:21

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

poi complez, incearca sa te dai numai pe negi si sa stai putin intinsa....ca orice ai face ea tot se "imprastie" pt. k te misti, mergi,etc. Insa nu cred k e vre-un pericol...


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#958 2009-04-15 14:36:55

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: HPV

complez, eu am auzit despre crema aldara ca se aplica pe zona afectata de negi dar ca dupa 3 ore se indeparteaza prin spalare. acum, nu stiu ce crema folosesti tu , dar s-ar putea sa fie la fel si in cazul cremei tale. presupun ca nu trebuie sa stai mult intr-o anumita pozitie pentru ca orice crema este absorbita in piele destul de repede. incearca sa te scoli dimineata mai devreme si cat timp mai lenevesti in pat lasi crema sa actioneze, iar seara aplic-o inainte de culcare. te pup.

Offline

 

#959 2009-04-15 15:06:03

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

crema se numeste wartec. am dat , am stat putin adica vreo 15 minute asa cu ea in sus ( lol ) si apoi am observat ca s-a intarit crema putin. si am zis ca daca s-a intarit sa-mi pun chilotii si sa-mi vad de treaba.inca nu m-a usturat nimic, nu m-a durut nimic.imi e un pic frica...trebuie sa imi dau de 3 ori pe saptamana timp de 3 saptamani. sa vedem cum evolueaza

Offline

 

#960 2009-04-15 16:54:42

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: HPV

ok. sa ma anunti si pe mine daca da rezultate. mie nu imi trec negii cu nimic dar wartec nu am incercat. cam cat costa?

Offline

 

#961 2009-04-16 01:17:54

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

habar n-am cat costa wartec ca nu scrie pe cutie si cum am luat toate medicamentele o data nu mai stiu cat a facut. ai incercat cauterizarea? asta ar fi cica metoda extrema dupa ce le incerci pe celelalte.

ps: m-am panicat putin iarasi. acum seara am vazut ca negii mei din roz au ajuns albiciosi.e de la crema??? e normal sa se intample asa? please answer cat de repede puteti...

Ultima oara a fost editat de complez (2009-04-16 02:14:17)

Offline

 

#962 2009-04-16 08:01:29

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: HPV

e posibil sa fie efectul cremei. negii mei sunt de culoarea pielii dar la cateva ore dupa ce aplic condyline se ia ca un rand de piele, de culoare alba. cred ca negii tai sunt arsi de crema respectiva si de aceea devin albi. am reluat tratamentul cu condyline si am vazut ca negii mei se simt ca o iritatie, nici macar nu se vad bine ca sa stiu pe unde dau cu solutia respectiva.
complez, pentru imnunitate ce iei in afara de isoprinosine?

Ultima oara a fost editat de whiterose (2009-04-16 08:03:01)

Offline

 

#963 2009-04-16 09:23:47

crist25
Membru
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna ziua,

In luna decembrie am observat aparitia unor condiloame in zona genitala, iar in ianuarie, in urma unei vizite la medicul dermatolog, am fost diagnosticat cu "condilomatoza". Medicul m-a informat ca acest tip de virus se transmite 99.99% prin contact sexual. De atunci nu am mai facut cine stie ce investigatii, urmeaza sa revin la medic pentru un tratament sau pentru operatie ( am inteles ca negii se pot indeparta cu laser, asa mi-a recomandat tot medicul )
Problema care ma macina cel mai mult este relatia pe care o am, pentru ca in decembrie, cand am observat aparitia acelor condiloame, relatia dintre mine si actuala mea prietena implinea 1 an si 2 luni, timp in care ea a fost singurul meu partener sexual. Explicati-mi va rog, exista si alte ipoteze in afara celei in care ea a contactat virusul de la altcineva in acest timp ?  E vorba de 1an totusi. Ea mi-a spus ca nu s-a culcat cu nimeni, si evident fiind indragostit am crezut, insa mi-e greu sa cred ca un virus , indiferent de natura lui, poate sa dea semne dupa atata timp. La fel, mi-e greu sa accept explicatiile ei gen: poate l-am luat de pe prosop, de la fostul prieten, de la fosta ta prietena, din piscina, etc...Astept va rog parerile voastre.

Offline

 

#964 2009-04-16 10:27:06

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

whiterose: m-am mai linistit.bun. acuma iau numai isoprinosine. doamna badea mi-a recomandat sa iau alternativ tratamennt homeopat si isoprinosine, sa nu le combin. cred ca dupa ce termin cura cu iso o sa ma apuc si de un tratament homeopat.pana acum adica de prin noiembrie m-am indopat cu echinacea, baraka, spirulina, ginseng si imunostim.

crist: exista sa stii aceasta posibilitate ca un virus sa se activeze dupa ani. gandeste-te daca ai avut o perioada mai stresanta atunci cand ti-au aparut negii. de asemenea exista cazuri cand el are condiloame si ea nu.dar sa fim seriosi sunt foarte rare cazurile cand femeile sunt afectate mai putin decat barbatii. este un pic ciudat ca ea nu are nimic. partea cu luatu de pe prosop , wc, nu cred ca e nimeni atat de cretin sa se stearga in zona genitala cu prosopul altuia decat al lui/ei. iar apoi sa fim seriosi cine se aseaza cu vaginul sau penisul direct pe wc ca sa zici ca ramane virusul acolo?
partea a 2a: posibil ca ea sa fie imuna la virus.cunosc un caz ,casatoriti, el are virusul are condiloame ea nu are nimic.
partea a 3a: exista si posibilitatea sa-l fi luat ea de la altcineva dar nu-mi explic de ce te-a afectat pe tine primul sincer....mai ales avand in vedere ca hpv se transmite mai mult cand ai condiloame. desi poate ea are condiloame foarte mici in vagin care nu sunt vizibile cu ochiul liber.
concluzia: mergeti impreuna la doctor, faceti toate analizele necesare iar ea neaparat sa faca testul pt hpv sa vada da-l are si ce tulpini are, puneti pe picioare imunitatea si in privinta relatiei....fa ce-ti spune inima, nu lasa pe altii sa hotarasca pt tine.si cel mai important, vorbeste cu ea.comunicati si o sa fie bine.
ps: felicitari pt faptul ca 1 an si 2 luni i-ai fost fidel

Offline

 

#965 2009-04-25 09:56:23

mi_ka
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 1000

Re: HPV

Vis a vis de Hpv as vrea sa scriu si eu experienta prietenei mele ,poate va este de ajutor.Acum 3 ani a avut o rana pe col.A facut testul HPV si i-au iesit tulpini high risk......In perioada asta a facut testul din 6 in 6 luni si ii ieseau cand tulpini high risk cand low.....Pana acum 6 7 luni cand la recomandarea unui medic a inceput un tratament de imunizare a organismului.A luai echinaceea,imunostim si alte cateva medicamente....De fapt a luat si ea si sotul ei.Era disperata.Cert este ca dupa ce a facut acest tratament si-a facut din nou analiza hpv si surpriza.....nu a mai iesit nimic.....A schimbat laboratorul ,s-a mai usurat de niste bani si a repetat analiza......again nimic.Acum este insarcinata in 5 luni si se simte excelent.......Deci pana la urma totul tine de imunizarea organismului si de modul in care el poate sau nu sa lupte.Ideea este ca nu e o tragedeie si ca un medic bun va poate ajuta sa rezolvati aceasta problema.
Eu din fericire nu am hpv.Tocmai mi-am facut analiza......Eram convinsa ca o sa iasa ceva.Am avut o rana pe col si pap-ul imi iese mereu inflamator ...Am facut tot ce se putea face....clamidia,ureaplasma,mycoplasma....ettc......de vreo 5 ani pap-ul este mereu inflamator........Ramasese hpv-ul...Si asta e bun.Probabil ca o sa ramana o necunoscuta pt mine aceasta inflamatie.,.....


Cand iti doresti ceva cu adevarat tot universul conspira la indeplinirea dorintei tale.

Offline

 

#966 2009-04-25 10:42:29

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

mi_ka, inseamna ca prietena ta e o fericita...si asta cred ca ne incurajeaza pe multe care avem aceasta problema....sa speram ca se va rezolva in cazul nostru la fel ca in cel al prietenei.Multumim pt. incurajare si multa bafta si tie in continuare cu inflamatia...ai grija de tine!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#967 2009-04-28 01:44:37

ploua_in_suflet
Membru
Inregistrat: 2009-04-28
Mesaje: 1

Re: HPV

Buna, in ianuarie am fost informata ca am in "dar" HPV, risc scazut, condiloamele le-am tratat, de atunci nu au mai aparut, am terminat tratamentul pt imunitate si am mai luat antibiotice pe perioada ciclului, acum sunt la ultimul antibiotic din timpul menstruatiei, problema mea care este ... viitorul meu sot este purtator sanatos, de la aflarea vestii pana acum am intretinut relatii sexuale doar protejate, intrebarea este: o sa renuntam la prezervativ? iar in cazul unei relatii sexuale neprotejate imi vor mai aparea condiloame? va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra cu nerabdare

Offline

 

#968 2009-04-28 23:04:18

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

aveti amandoi acelasi virus.puteti sa o faci cum vreti voi caci nu se mai poate intampla nimic.deja ai virusul iar daca din fericire il elimini oricum nu-l mai faci iarasi cum ar veni pt ca organismul deja isi capata imunitatea fata de el. si ai low risk so chill

Offline

 

#969 2009-04-29 14:16:28

foolish
Membru
Inregistrat: 2009-04-29
Mesaje: 2

Re: HPV

buna!
zilele trecute am stat de vba cu o prietena care a descoperit ca are HPV, high risk.
eu acum 3 ani am avut o problema. la dush simteam o bubita intre anus si vagin. nestiind ce e, m-am dus la ginecolog. fiind de putina vreme in bucuresti, nu am stiut unde sa ma duc; sttiam doar ca tb sa ma duc repede... si m-am dus la o doctorita ursuza care mi-a spus ca am HPV si ca voi face cancer. acea bubita pe care o simteam eu nu era singura, mai erau cateva localizate la intrarea in vagin. nu mi-a facut niciun fel de analiza sio mi-a inceput tratament local cu o solutie pe care am cumparat-o eu de la farmacie. am fost de cateva ori sa imi dea cu solutia aia, au disparut negii, dupa care, la 3 saptamani, mi-a facut papanicolau care a iesit bine. la 6 luni, am facut din nou papanicolau, la euroclinic si am intrebat-o pe doctorita care m-a consultat daca nu cumva mi-au aparut din nou negi, mi-a zis ca nu. pap-ul mi-a iesit bun.

acum sunt stresata pt ca eu nu am facut genotiparea hpv si din cate am citit pe forum exista posibilitatea ca desi colul sa nu fie infectat, sa am totusi acest virus.

nu stiu ce sa fac.... ce ma sfatuiti?
multumesc!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.