homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-50


#932 2009-03-27 20:12:35

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

DeeaM a scris:

Buna ziua! Sper sa nu deranjez,dar astazi am primit o veste foarte proasta:trebuie sa fac conizatie sau histerectomie.Mai trebuie sa primesc un rezultat si apoi mi se decide soarta.Am facut nenumarate PAP-uri,care ieseau ca o floricica toate,dar la colposcopie,surpriza!Era ceva in neregula.S-a hotarat sa mi se faca biopsie. Acesta este rezultatul:
  Fragment exocol,jonctiune scuamocilindrica,fragmente endocol:Condilom plan-exocervical cu displazieCIN I-extins la nivel jonctional cu proces ulcerativ hemoragic asociat;endocervicita polipoida-granulomatoasa subacuta,metaplazie scuamoasa criptica si hiperplazie celulelor de rezerva.
   Endocol-cu aspect polipoid delimitand polip endocervical cu hiperplazie microglandulara pe alocuri cibriforma,glande cu epiteliu displazic rare atipii si mitoze;proces ulcerativ-inflamator asociat.Aspect adenocarcinom in situ.
   Se recomanda examen imunohistochimic.
        Va rog din suflet  sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna toate astea.Eram atat de speriata incat nu am inteles nimic din explicatiile dr.-lui. Va multumesc si sanatate!

DeeM, nici eu nu prea le am cu interpretarea analizelor, sper ca o sa invat pe parcurs! Tot ce pot sa te sfatuiesc este sa gandesti pozitiv, o sa fie bine, trebuie sa fie bine! Iti doresc multa sanatate si noroc!  smile


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 



#933 2009-03-27 20:54:42

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: HPV

Am 31 ani,iar acela era rezultatul la biopsie.Am fost trimisa la Inst. Victor Babes sa-mi faca examen imunohistochimic,iar in urma rezultatului se va decide ce imi face. Mi s-a recomandat histerectomie,spunandu-mi-se ca am colul bolnav si ar fi cel mai bine(am doi copii).Ovarele o sa-mi ramana,dar asta nu ma incalzeste cu nimic.Sunt cu moralul la pamant si asteptarea ma omoara pana primesc rezultatul.

Offline

 

#934 2009-03-31 10:02:00

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

bai nu o luati asa. nu-s suparata pe barbati sau pe nimeni.nu trebuie sa fii frustrat ca sa fii realist. nu toata lumea vorbeste din gelozie , ura sau frustrare. este de ajuns sa vezi, sa cunosti, sa constientizezi si apoi sa accepti. vreau doar ca fetele astea de care isi bat joc baietii sa deschida ochii si sa nu mai fie atat de usor de controlat si dus de nas.credeti-ma am stat mult printre baieti pt ca ma inteleg mai bine cu ei din punctul de vedere al distractiei si am vazut ce le poate mintea si ce discutii pot avea intre ei. sincer te cam sperii.si te cam sperii cand auzi ce gandesc oameni "de vaza". sa nu uitam de doctorii care pe holurile spitalelor zic "ti-a placut sa te bip bip acuma stai si sufera". si ei tot barbati sunt.daca te bip bip esti curva , daca nu, te inseala ca nu il satisfaci. adica intr-un final cred ca am dreptate in niste chestii pe care le tot trambitez pe aici. si nu vin din frustrare chestiile astea, vin din experienta, din situatia propriilor parinti si din experienta altora.
anyway o sa am rezultatu la genotipare miercuri cred. sa-l pup si sa-l iubesc pe cel care mi l-a dat in mod constient nu?

Offline

 

#935 2009-03-31 10:09:36

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: HPV

DeeaM a scris:

Am 31 ani,iar acela era rezultatul la biopsie.Am fost trimisa la Inst. Victor Babes sa-mi faca examen imunohistochimic,iar in urma rezultatului se va decide ce imi face. Mi s-a recomandat histerectomie,spunandu-mi-se ca am colul bolnav si ar fi cel mai bine(am doi copii).Ovarele o sa-mi ramana,dar asta nu ma incalzeste cu nimic.Sunt cu moralul la pamant si asteptarea ma omoara pana primesc rezultatul.

DeeaM ...ai doi copii deja...si daca ovarele raman...n-o sa se schimbe nimic din punct de vedere hormonal..chiar si daca se va hotari scoaterea colului...important e sa intelegi ca este important sa nu risti...rezolvare exista si nu ai de ce sa disperi...trebuie sa te incalzeasca ca-ti pastrezi ovarele...pentru ca ele sunt responsabile de modificari hormonale...si daca ele raman, asa cum am mai spus, totul e in regula...nu ai de ce sa fii cu moralul la pamant...important e sa fii sanatoasa si discuta cu medicii si gaseste cea mai buna solutie smile sanatate si gandeste pozitiv...nu ai motive sa faci altfel

Ultima oara a fost editat de deliav (2009-03-31 10:10:15)


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#936 2009-03-31 16:34:18

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: HPV

Deliav iti multumesc pentru gandurile bune si pt.faptul ca sunteti alaturi de mine.Am fost foarte afectata de aflarea rezultatului incat orice incurajare este binevenita.Acum ca m-am mai interesat si eu despre ce este vorba nu mi se mai pare"dracu asa negru".Astept rezultatul de la Inst.Victor Babes si apoi ma duc sa ma operez.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#937 2009-03-31 18:55:14

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: HPV

Deea ma bucur ca esti ok...asa si trebuie...ia-le pe rand, cu calm...sunt sigura ca vei rezolva fara probleme...nu trebuie sa privesti lucrurile decat asa cum sunt...si anume ca este o situatie in care se cer niste masuri luate...si analizand situatia impreuna cu medicul vei lua decizia si se va rezolva...bafta si te asteptam cu vesti puss


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#938 2009-04-10 14:03:12

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

fetelor am rezultatul
sunt terminata
va rog sa ii lasati link doctoresei
pozitiv pt hpv cu risc inalt 31, 58, 59, 73
la pap zice:
-calitatea frotiului este satisfacatoare
-prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare
- sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale
-se observa prezenta de filamente miceliene si spori
concluzie
-celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata (asc-us)
-prezente organisme fungice compatibile cu candida
recomandam examinare colposcopica
innebunesc!!!!!!!!! deci nu mai pot. va rog lasati link doctoresei si spuneti-mi ce credeti.cineva care stie sa interpreteze sigur va rog. la micomi ma duc abia miercuri

de ce am condiloame daca am doar hpv cu risc inalt?

Ultima oara a fost editat de complez (2009-04-10 14:14:46)

Offline

 

#939 2009-04-10 14:16:54

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

complez, liniste-te. nu rezolvi nimic daca stai suparata. tb sa fii puternica si optimista, sa iti doresti sa rezolvi pb asta. sa faci colposcopia, ea iti spune multe. tu parca aveai/ai condiloame. ai facut testul numai pt tulpini cu risc inalt sau pt toate?

Offline

 

#940 2009-04-10 14:30:10

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

da am condiloame. an negativ pt hpv cu risc scazut  si mediu

Offline

 

#941 2009-04-10 14:31:34

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: HPV

complez a scris:

fetelor am rezultatul
sunt terminata
va rog sa ii lasati link doctoresei
pozitiv pt hpv cu risc inalt 31, 58, 59, 73
la pap zice:
-calitatea frotiului este satisfacatoare
-prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare
- sunt prezente celule cilindrice endocervicale si metaplazice normale
-se observa prezenta de filamente miceliene si spori
concluzie
-celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata (asc-us)
-prezente organisme fungice compatibile cu candida
recomandam examinare colposcopica
innebunesc!!!!!!!!! deci nu mai pot. va rog lasati link doctoresei si spuneti-mi ce credeti.cineva care stie sa interpreteze sigur va rog. la micomi ma duc abia miercuri

de ce am condiloame daca am doar hpv cu risc inalt?

complez ... asta e situatia....nu e rost de disperare ca se va rezolva cu siguranta....te vei duce sa faci investigatii suplimentare...adica probabil o colposcopie si o sa vezi ce-i de facut mai departe....situatia nu e grava asa ca linisteste-te si ia lucrurile pe rand


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#942 2009-04-10 14:42:24

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

nu e grava? mie imi pare apocaliptica...da totusi sunt constienta ca nu-i chiar asa urat....dar putea fi mult mai bine....de ce s-au aglomeat tocmai pe mine 4 tipuri cu risc inalt? ca sa imi termine mie fericirea pe care o acumulasem cu vestea bursei in strainatate....offfffff.........de unde vine si de unde pleaca si chestia asta..

Offline

 

#943 2009-04-10 15:13:34

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

am reusit sa ma programez la colposcopie saptamana viitoare.offfffffffff nu mai am cuvinte lacrimi nimic...

Offline

 

#944 2009-04-10 15:24:45

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

hai linisteste-te. nocry  bucura-te ca nu e mai grav, putea fi mai rau de atat. ocupa-te de pb asta, dar n-o lasa sa-ti acapareze toate gandurile. bucura-te de bursa si de alte lucruri frumoase.
cel de la care ai luat toate astea a avut mai multe partenere inainte? cum de nu ati folosit prezervativul?

Offline

 

#945 2009-04-10 19:02:53

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

cel de la care am luat hpv este fostul si singurul meu prieten, cel cu care mi-am inceput viata sexuala , cel pe care l-am iubit enorm si in care am avut cea mai mare incredere. nu am folosit prezervativ desi ne despartiseram de 6 luni.inca il iubeam.deci ma intelegi de ce am fost fraiera.si asa am luat hpv-ul

Offline

 

#946 2009-04-11 12:37:24

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: HPV

complez, draga mea, linisteste-te! doar tulpina 31 este high risk. 58 si 59 au risc intermediar iar 73 nu este inclusa in nici una dintre cele 3 categorii. nu este obligatoriu ca toti cei care au HPV sa dezvolte cancer. uite, am aflat ca tocmai s-a dat spre testare vaccinul terapeutic pentru tulpinile 16 si 18. cu siguranta se va descoperi si pentru celelalte tulpini. daca stai suparata nu faci altceva decat sa agravezi situatia. linisteste-te! eu cred ca se poate scapa de acest virus indiferent despre ce tulpina este vorba; povestea un domn ca a facut tratament homeopat pt asa ceva si actuala lui sotie nu are virusul cu toate ca sunt impreuna de 15 ani si au si copii; spunea ca sotiei sale ii ies mereu analizele perfecte. chiar se poate. te rog, calmeaza-te si vei vedea ca lucrurile se vor rezolva.te pup.

Offline

 

#947 2009-04-13 16:19:16

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

multumesc mult whiterose.spre surprinderea mea chiar am fost linistita weekendul asta si am putut merge si la ai mei la buzau.maine am colposcopia la micomi si chiar imi doresc sa fie ok adica tratabil sa nu-mi ridice chiar mari probleme.imi doresc in septembrie sa pot fi linistita in olanda sa imi vad de studii.asta imi doresc chiar foarte mult. ce mi se pare dubios e ca cei de la micomi au incadrat toate aceste tulpini la high risk....bine totusi si ca nu e 16 sau 18 care sunt vedete in ale cancerului. pe mine de fapt m-a nelinistit acest asc us la pap.dar pana maine nu ma isterizez lol iar cu tratamentul homeopat am de gand si eu numa ca totusi chiar n-am chef sa iau pastile toata viata big_smile multumesc mult pt mesaje.o sa va scriu maine ce rezultat am la colposcopie.va pup

Offline

 

#948 2009-04-13 22:01:19

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

Complez, HPV high risk nu inseamna neaparat ca nu da condiloame, asa cum gresit se crede, ci doar ca da mai rar condiloame. Dar stii care-i poanta? Condiloamele sunt modul de reactie al organismului, denota ca exista un raspuns al sistemului imun, si existenta lor se asociaza cu probabilitatea ridicata de regresie spontana a infectiei. In plus, pap-ul tau e bunicel. Eu zic sa stai calma, ca situatia nu e asa tragica cum crezi tu. Eu zic ca colposcopia va fi ok...


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#949 2009-04-13 22:44:40

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Dragele mele,sunt o fericita,in sfarsit,dupa 3 luni! Azi am aflat k am "very low risk" hpv:))
Ginecoloaga a zis k ramane la decizia dermatologului la care m-a trimis sa ma trateze ce tratament sa iau....important e ca m-am linistit ca nu am nimic si ca dupa vreo 3-4 luni o sa fac si genotiparea unde sunt sigura ca o sa fie bine...."I'm the happiest girl in the whole Universe"....


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#950 2009-04-14 16:25:50

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

rose ai dreptate.colposcopia a fost ok.nu am rana!!!! ieeeeeeeeeei! am doar o inflamatie din cauza ca am luat atatea medicamente si mi-am zapacit flora.pana plec din tzara mi-a zis sa ma mai duc o data la ea la un control.am dat 2 mil jumate azi pe pastile mi-am luat si isoprinosine.totul e ok deocamdata. doamna doctor zice ca spera sa nu se ajunga la rana pe col. dar e ok si suntem amandoua optimiste in privinta starii mele. va multumesc mult ca ma sustineti.
madam nu exista very low risk ci doar low risk.cum ai aflat asta? daca zici ca nu ai facut genotiparea?

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.