homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-48


#894 2009-03-19 14:04:09

Laurta2806
Membru
Inregistrat: 2009-03-18
Mesaje: 3

Re: HPV

Buna fetelor! Pt cele care au nelamuriri in privinta costurilor pentru testul genotipare HPV, la Sanador costa 560 testul in sine si recoltarea 26 lei recolatrea. Eu, din pacate am HPV 51, CU RISC ONCOGEN CRESCUT. Cum am descoperit? Am facut un test Papa, mi a iesit LSIL-2 si mi  s a rec sa fac testul, am facut si o colposcopie si m au trimis la excizie pt rana sau tratament. Nush ce medic sa cred, unul mi a rec Silgardul pt HPV, au fo nenuma cazuri de deces din cauza ac vaccin care se presupune a apara org de virusul humana papilom(HPV), alt medic mi a zis sa nu fac acest vaccin tocmai din cauzele astea. Deci, 2 medici ginecologi care au opinii total diferite:
1 dr mi a rec silgardul si tratam cu isopresine, cervugid si crema Aldara pe care nu o gasesc decat in strainatate, dupa cum mi s a spu
2 dr mi a spus sa nu cumva sa fac silgardul si sa merf la colposcopie din nou si sa fac excizie
acum urmeaza sa merg la cel de al 3 medic, recuom dr 2 si sa vedem ce iese.
Ce parere aveti dragele mele? Voi ce tratamente ati facut? E cineva care are HPV SI RANA>? Ati facut excizie?
Multumesc pt raspunsuri

Offline

 



#895 2009-03-19 14:21:52

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

alexandra, cred ca ar tb sa existe un tratament pt imunitate, care sa te scape de condiloamele alea. nu de virus, ci doar de manifestarea lui. doctorii ce ti-au spus? oricum, tulpina 6 nu e cu risc crescut, deci macar o veste buna e in toate astea.

Offline

 

#896 2009-03-19 14:22:50

alexandra_89
Membru
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 4

Re: HPV

buna laurta2806 eu zic sa incerci si un al 3 medic,si un al 4 daca nu esti multumita..si la urma poti compara parerile.bine te-ar costa dar,in mare parte cred ca ai cheltuit pe teste,asa ca inca 2 consultati in plus nu cred ca strica,si iti zic din propria experienta,pt. ca intr-o parte vroia sa-mi faca erad si cand m-am dus la altul a zis ca nici gand,"doar daca vrei sa ramai cu nimic inauntru"..deci fugutza si cere si alte pareri.

Offline

 

#897 2009-03-19 14:31:04

alexandra_89
Membru
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 4

Re: HPV

da anca9 asa este macar o veste buna in toate dar am incercat cu  isoprinosine,cu vitamine,echinacea..si mai nou am inceput tratamentul cu aldara am  3 sedinte,dar doamna doctor mi-a zis sa ma incarc cu multa rabdare. tb sa fac o pauza acu dupa 5 luni cat am luat isoprinosine si sa incep cu un nou imuno-stimulator tip injectii..sincer imi pun speranta mai mult in asta decat in aldara.la mine de cand ma stiu facand injectii s-au vazut imediat rezulatate decat la medicamente(pastile de ex).ce ma deranjeaza e ca sunt mai rau ca la inceput.peste tot unde mergeam se mirau cum de am ajuns in halul asta,asa de plina..tot ce pot sa fac e sa astept,dar asta am facut si pana acu si s-a dovedit a fi mai rau.genotipul asta 6 se tot tine de mine,ii cam place asa de mine:))...dar mie nu sad.

Offline

 

#898 2009-03-19 14:43:38

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

sad linisteste-te. cu rabdare se rezolva, in timp kram

Offline

 

 Publicitate


loading...

#899 2009-03-19 14:50:47

alexandra_89
Membru
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 4

Re: HPV

mersi mult de incurajari,am observat ca esti o persoana optimista,mi-ar placea sa fiu si eu asa,dar cateodata pur si simplu sunt lucruri care ma doboara.

Offline

 

#900 2009-03-19 15:07:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

toti avem momente cand cedam, cand ne simtim coplesiti de atatea pb. dar tb sa iesi repede din starile astea, ca altfel te macina si nu rezolvi nimic. nici eu nu sunt optimista, as vrea sa fiu. pt ca asa treci mult mai usor peste greutati.
inarmeaza-te cu rabdare, fa ce iti spun medicii si cu speranta inainte o sa te faci bine. puss

Offline

 

#901 2009-03-23 17:30:21

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Chick a scris:

Fetelor,dupa ce ati aflat ca aveti HPV.... mai faceti sex cu iubitii vostrii?Mie o doctorita mi-a zis azi sa facem doar cu prezervativ de acum inainte,dar doctorita mea mi-a zis ca nu e nicio problema si sa facem normal in continuare(adica fara).
Baietii vostrii si-au facut peniscopie?

Chick mie dr mia zis k INTERZIS! Stiu,e naspa rau de tot dar gandestete putin:daca u ai negi pe dinauntru (sau el pe penis), chiar daca o faceti cu prezervativ,el ti-i poate intinde,atat in interior,cat si in exterior...daca mai fecti si anal,si in fund....daca mai e si oral...ca iti face el tie ca ii faci tu lui,nu cont:puteati face tampenii de alea si in gura....deci mai bn stati chill amandoi pana trec negii la amandoi si pana va cresteti imunitatea...si dupa...spor la munca!
eu ,in afara faptului k am si inauntru am si pe limba,al meu are pe gingii si banuiesc k am si in anus...eu cred k sunt cea mai "norocoasa" de aici:))


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#902 2009-03-23 17:40:23

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

lady in black a scris:

complez a scris:

lady orice tulpina poate duce si la cancer anal sau numei cele high risk?ai idee?

eu stiu ca doar cele high risk

madam00 a scris:

a,scuze nu am vazut ultima intrebare. NU!!!! este posibil,iti dai seama, dar doar daca negii TI-AU PERFORAT PERETELE COLULUI. de aia trebuie sa fii foarte atenta sa faci controale la 6 luni, nu la un an, urmate de papanic si orice durere in actele sexuale ulterioare trebuie sa fie un semnal de alarma...ai mare grija.si inca o data...pastreaza o mare igiena in zona intima,mai ales acum,sa nu maresti zona de aparitie a negilor

din cate stiu eu negii nu prea au treaba cu cancerul de col...negii sunt provocati de tulpinile low risk, iar ranile pe col de cele high risk...corectati-ma daca gresesc
si inca ceva...rana pe col nu doare

Sorry dak am zis ceva gresit dar dr mi-a zis k aceti negi pot face rana pe uter....nu stiu probabil k asta ar insemna k negi din tulpini high risk...nu stiu inca daca este cazul meu,nici ea nu stie,dar mi-a zis doar cum se ajunge la rana pe col din hpv.....


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#903 2009-03-23 17:43:21

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Poate ne corecteaza doctoressa...desi sunt cam multe intrebari pe aici la care trebuie raspuns...bafta tuturor!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#904 2009-03-23 20:45:46

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

Madam, daca ceea ce ai pe limba sunt niste umflaturi la baza limbii dispuse in "V" , sa stii ca nu sunt negi, ci papilele gustative. Dar spune-mi neparat ce are prietenul tau pe gingii! Intreb pt ca, in urma cu ceva vreme , in urma extragerii unei masele mi-au aparut in zona cicatricei niste formatiuni tari, ca niste varfuri de ac , de culoare alba. Mi-au aparut numai in zona aia, si in mod evident in legatura cu extractia. Dupa cateva saptamani mi-au disparut singure.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#905 2009-03-24 16:15:15

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

rose...pe bune ca stiu ca alea NU sunt papile gustative...pana acum nu le aveam...si simteam gustul mancarii,serios:))
ale mele sunt pe limba si sunt ca niste excrescente de cane roza....nu ca restul limbii....mai am unele cum zici tu....
al meu are pe gingii pe o zona restransa ca niste bubite albe...nu sunt mari dar se vad...si se simt...nu mai e gingia neteda ca inainte...ceea ce zici tu...e posibil k substantele folosite de medic sa iti fi afectat limba si acele papile sa se fi desprins...stai linistita...imi amintesc,vag insa, k si eu dupa o interventie aveam asa in gura....a trecut mult timp de la extractie?intoarce-te la doctor si arata-i!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#906 2009-03-24 19:41:32

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

Au trecut 2 ani de la extractie...si au disparut de atunci, dupa cateva saptamani...

Ultima oara a fost editat de Rose (2009-03-24 19:43:13)


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#907 2009-03-25 22:35:05

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

Salut! "Vin" cu vesti proaste si eu . . .am mers in sfarsit la ginecolog, pt ca ma tot chinuiau usturimile alea din timpul contactului sexual . . .Eram sigura ca imi va iesi din nou Candida, ca tot m-a disperat si asta mult timp, dar nu . . .Cand am mers dupa rezultate, am ramas socata, mi-a iesit papiloma virus(HPV), dar totusi eram bucuroaca ca nu mi-a iesit Candida, eu nestiind mai nimic despre acest virus . . .Banuiam eu ceva, ca provoaca cancer, dar nu eram sigura. Problema este urmatoarea:am un singur partener, de cand mi-am inceput viata sexuala,doar unul . . .poate el a avut alte partenere inainte, dar atunci de ce nu a aparut acest virus mai repede, anul trecut am fact testul Papanicolau de 7 ori(m-am "luptat" cu Candida aia nenorocita) si tot Candida am avut,nici urma de HPV . . .Parintii mei nu au avut asa ceva, ca sa zic ca am preluat virusul la nastere . . .Nu mai inteleg nimic, oricum sunt disperata, numa' la cancer ma gandesc toata ziua . . .E posibil sa se fi gresit analizele? Acum am mers la alt ginecolog, nu la cel de anul trecut . . .Sau virusul ala iasa la iveala cand vrea el? Partenerul meu mi-e fidel 100% . . .a spus ca a mai avut contacte inainte sa fim impreuna, da s-a protejat . . .Nu stiu ce sa cred . . .Doctorita mi-a prescris un tratamnet:IMUNOSTIN si un fel de ulei(Ozonized Olive Oil O'three) . . .pun cateva picaturi pe tampon si il introduc inauntru, asta trebuie sa fac cam o luna de zile, apoi sa stau doua fara niciun tratamnet si dupa aia trebuie sa merg din nou la control . . .Eu totusi cred ca s-au gresit analizele, nu pot sa am asa ceva , nu cred . . .ce m-a durut si mai rau a fostc a doctorita s-a comportat cu mine de parca as fi o prostituata si eu saraca de mine doar un partener am avut pana acum si nici nu am de gand as-l schimb . . .Cam lunga povestea mea, as avea multe de scris,dar nu vreau sa va plictisiti cand cititi . . .Asta este, dau numa' peste boli din-astea de care cica nu se mai scapa:Candida, am avut sau poate mai am infectii cu E.Coli, de care iar cica nu scapi, acum a mai aparut si HPv-ul asta :-(((( . . .Astept raspuns de la voi, poate mai m-ai linistiti . . .Sper totusi sa se fi incurcat analizele . . .M-am gandit sa merg la alt ginecolog, dar am inceput tratamnetul asta si na . . .


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#908 2009-03-26 09:28:10

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: HPV

eu zic sa mergi la alt doctor... sa mai repeti analizele...
si linisteste`te ca nu e un capat de tara


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#909 2009-03-26 09:35:36

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: HPV

dumi lore, din pacate HPV-ul se ia foarte usor, chiar si prin contacte sexuale protejate, e de ajuns sa se atinga partial cele doua zone genitale.
Eu ti-as recomanda sa faci genotiparea HPV, ca sa vezi daca ai o tulpina cu risc sau nu, sa mergi des la controale si sa faci Papanicolau anual sau chiar la 6 luni...sa ai grija de sistemul imunitar. Nu e un capat de tara, chiar daca nu e comod si placut.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

#910 2009-03-26 10:51:34

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

Multumesc fetelor! Eu eram trista, pt ca dupa ce am aflat rezultatele am citit pe interent  ca nu toate HPV-urile au risc crescut pt cancer si doctorita nu mi-a spus ce tulpina am, dar se pare ca trebuie sa fac alte teste pt a afla :-( Si acele condiloame trebuie sa existe neaparat pe col  cand ai HPV sau nu?O sa mearga si prietenul meu la urolog, daca nu are, este clar ca a fost o incurcatura, normal ar trebui sa aiba si el, singura posibilitate este sa-l fi luat de la el Totusi nu inteleg de ce nu a aparut mai demult, doar avem contacte sexuale de doi ani si am mai fost la controale . . .Este invatare de minte . . .fiecare cuplu, cand isi incepe relatia sexuala ar trebui sa mearga la control, altfel ramai cu sechele toata viata, pt ca partenerul inainte sa fie cu tine a umblat cine stie cu cine.De unde sa stiu eu la 18 ani de HPV si altele . . .Of, of . . .Este trist! Macar daca era si el virgin, macar stiam o treaba . . .


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#911 2009-03-26 10:55:06

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: HPV

dumi nu e musai sa ai condiloame... hpv low risk e cel unde apar condiloame... tu nu ai si rana pe col? de ti`o dat sa bagi tampoane cu nu stiu ce ulei? ala cu rana pe col e high risk...
trebuie sa faci tipizarea oricum...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#912 2009-03-26 11:21:22

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

Am avut anul trecut o mica rana si am tratat-o, dar pe atunci nu mi-a iesit niciun HPV . . .Acum nu a mentionat de nicio rana, nimic . . .Si nici de vreun condilom ceva  . . .spus sa caut pe net informatii, ca ea nu are timp sa-mi explice . . .:-( Degeaba tot caut eu informatii, daca am intrebari cui sa i le pun?! :-( De exempu, cum arata condiloamele astea, sunt ca si negii? O sa astept 3 luni, cum a spus ea si ma duc iar la control, desi ma bate gandul sa merg la alt ginecolog, numa' ca am inceput tratamentul .


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.