homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-47


#875 2009-03-16 15:03:59

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

Dragelor..scriu aici pentru prima oara..cu o mie de nelamuriri, dar am sa ma rezum la una. Eu am o lunga istorie cu o inflamatie pe col, pe care am urmarit-o de aproape 4 ani. In mare, de fiecare data analizele au fost relativ ok, adica nimic complicat, intotdeauna cu PAP cl I. Acum am refacut analizele si pe buletin apar cateva minuni, cea mai mare fiind: celule epit. paviment. intermediare - koilocite, prezent..Pap ul e cl II si apare o indicatie pentru un test HPV. Acum, nelamurirea e daca aceste koilocite sunt asociate in mod absolut clar cu prezenta HPV. Mentionez ca secretia e ok, se pare ca mai sunt ceva urme de candida, in rest nimic iesit din comun..Am programat deja un test, dar as vrea totusi sa stiu daca acum se pune problema doar de determinare a tulpinilor..Va multumesc mult!

Offline

 



#876 2009-03-16 15:07:11

petris
New member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 17

Re: HPV

hei, nu te mai speria asa! NU, nu este cert ca o sa faci cancer...ci doar ca sunt mai multe riscuri fata de o persoana care nu are tulpinile...dar cum ziceau si restul fetelor, atata timp cat faci un control pap macar o data pe an, si tratezi eventuala rana de pe col nu ai de ce sa iti faci atatea griji. Important e sa iti stimulezi sistemul imunitar si sa faci control repetat. un sistem imunitar puternic poate duce chiar la eliminarea virusului. Deci, stai linistita! si eu am fost la fel de speriata ca tine, dar am discutat cu doctori si cu persoane care au mai trecut prin asta si am niteles despre ce e vorba. te pup, si nu te mai stresa!

Offline

 

#877 2009-03-16 15:18:24

Detzy
Insomniac member
De la: ...mine pentru ....voi
Inregistrat: 2008-01-23
Mesaje: 7254

Re: HPV

CrisBudu a scris:

Dragelor..scriu aici pentru prima oara..cu o mie de nelamuriri, dar am sa ma rezum la una. Eu am o lunga istorie cu o inflamatie pe col, pe care am urmarit-o de aproape 4 ani. In mare, de fiecare data analizele au fost relativ ok, adica nimic complicat, intotdeauna cu PAP cl I. Acum am refacut analizele si pe buletin apar cateva minuni, cea mai mare fiind: celule epit. paviment. intermediare - koilocite, prezent..Pap ul e cl II si apare o indicatie pentru un test HPV. Acum, nelamurirea e daca aceste koilocite sunt asociate in mod absolut clar cu prezenta HPV. Mentionez ca secretia e ok, se pare ca mai sunt ceva urme de candida, in rest nimic iesit din comun..Am programat deja un test, dar as vrea totusi sa stiu daca acum se pune problema doar de determinare a tulpinilor..Va multumesc mult!

si mie mi-au iesit koilocite si nu am tulpini HPV...asa ca sper sa fie si la tine la fel


baby Dragos hjarta rugaciune

Offline

 

#878 2009-03-16 15:57:36

mademoiselle_andreea
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 6

Re: HPV

madam00 a scris:

poi e super...in aceiasi situatie am fost si eu..inca mai sunt . Pe cele din exterior ma-m dat cu condyline si pe interior vrea dna. dr sa ma cauterizeze...insa eu nu prea sunt sigura de aceasta metoda....dar ma bucura k mai aflu cazuri asemanatoare kre si-au gasit tot asa rezolvarea...inseamna k o sa mearga....
mademoiselle,daca ti-au aparut iar pe exterior sper k stii k nu ai voie sa face sex,nici macar protejat k pot aparea iar in interior.....si mai e o chestie....k cica intai apar in inerior si dupa,prin secretie se fac si afara
spala-te bine in fiecare seara si dimineatza daca faci de 2 ori pe zi tratamentul cu condyline si ai grija sa nu atingi si zone curate dupa ce ai pus mana in zonele cu negii

da,parerea mea e sa te duci la dr ptr cauterizarea celor interioare,altfel nu scapi de ele si se inmultesc f repede,nenorocitele! eu habar n-aveam k am in interior,ptr k niciodata n-am avut dureri la contact sau sangerari. la un control de rutina am aflat cat de grava este probl,si de-atunci sunt intr-un stres continuu si-o frik de........ gratersad


...uneori cuvintele sunt de prisos...

Offline

 

#879 2009-03-16 16:14:30

mademoiselle_andreea
New member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 6

Re: HPV

petris a scris:

hei, nu te mai speria asa! NU, nu este cert ca o sa faci cancer...ci doar ca sunt mai multe riscuri fata de o persoana care nu are tulpinile...dar cum ziceau si restul fetelor, atata timp cat faci un control pap macar o data pe an, si tratezi eventuala rana de pe col nu ai de ce sa iti faci atatea griji. Important e sa iti stimulezi sistemul imunitar si sa faci control repetat. un sistem imunitar puternic poate duce chiar la eliminarea virusului. Deci, stai linistita! si eu am fost la fel de speriata ca tine, dar am discutat cu doctori si cu persoane care au mai trecut prin asta si am niteles despre ce e vorba. te pup, si nu te mai stresa!

cred k e normal sa te sperii la aflarea vestii...grater(( mi-a zis dna dr k sist meu imunitar e varzaaaa,iau ISOPRINOSINE  cate 6/zi ! deci, cu imunitatea stau prost si treb sa-mi revin neaparat!chestia e ca de vreo 2 sapt i-au aparut si prietenului meu 2 condiloame,dar la ei am inteles k nu sunt oricum probl...se ard cu condyline si...sunt purtatori sanatosi,ei doar raspandesc boala kre ne afecteaza pe noi,femeile!
    multumesc mult ptr incurajari! pooopppp


...uneori cuvintele sunt de prisos...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#880 2009-03-16 19:07:08

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

multumesc tare deliav..sper si eu la fel..acum, si daca despre asta este vorba, sunt cumva pregatita, dar macar mai am o speranta mica mica..
va imbratisez cu drag pe toate. ce bine ca exista un loc ca asta..

Offline

 

#881 2009-03-16 19:39:35

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

complez a scris:

lady orice tulpina poate duce si la cancer anal sau numei cele high risk?ai idee?

eu stiu ca doar cele high risk

madam00 a scris:

a,scuze nu am vazut ultima intrebare. NU!!!! este posibil,iti dai seama, dar doar daca negii TI-AU PERFORAT PERETELE COLULUI. de aia trebuie sa fii foarte atenta sa faci controale la 6 luni, nu la un an, urmate de papanic si orice durere in actele sexuale ulterioare trebuie sa fie un semnal de alarma...ai mare grija.si inca o data...pastreaza o mare igiena in zona intima,mai ales acum,sa nu maresti zona de aparitie a negilor

din cate stiu eu negii nu prea au treaba cu cancerul de col...negii sunt provocati de tulpinile low risk, iar ranile pe col de cele high risk...corectati-ma daca gresesc
si inca ceva...rana pe col nu doare

Offline

 

#882 2009-03-17 23:59:16

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: HPV

Fi fericita ca nu ai nimic si nu te mai stresa degeaba.
Ai sa vezi ca esti bine!
Pai daca faci si low risk si high risk peste 10 mil parca.


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

#883 2009-03-18 10:24:16

CrisBudu
New member
Inregistrat: 2009-03-16
Mesaje: 14

Re: HPV

Salut. Eu am facut o programare la Micomi si ziceau ceva de aproape 500 ron pentru 30 si ceva de tulpini..

Offline

 

#884 2009-03-18 13:14:06

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: HPV

Fetelor,dupa ce ati aflat ca aveti HPV.... mai faceti sex cu iubitii vostrii?Mie o doctorita mi-a zis azi sa facem doar cu prezervativ de acum inainte,dar doctorita mea mi-a zis ca nu e nicio problema si sa facem normal in continuare(adica fara).
Baietii vostrii si-au facut peniscopie?

Ultima oara a fost editat de Chick (2009-03-18 15:32:58)

Offline

 

#885 2009-03-18 17:03:55

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

480 de lei la micomi pt genotipare.mi-am facut eu chiar azi. plus papa nicolau inca 90 big_smile

Offline

 

#886 2009-03-18 17:56:52

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: HPV

genotiparea pe mine m-a costat 500
colposcopia 100
iar peniscopia,ca pomeneam mai devreme de ea,costa 140

Offline

 

#887 2009-03-18 19:11:56

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: HPV

Ce e peniscopia?


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

#888 2009-03-18 19:20:43

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: HPV

peniscopia la barbati e colscopia la femei:)
cica il da cu o substanta(cu ce ne da si pe noi) pe ..ea... si se uita cu microscopul

Offline

 

#889 2009-03-18 19:22:58

life
Hero member
Inregistrat: 2008-05-23
Mesaje: 2469

Re: HPV

Au..naspa big_smile


We Have To Be Strong !!!

Offline

 

#890 2009-03-18 20:38:22

denisabia
New member
Inregistrat: 2009-02-21
Mesaje: 51

Re: HPV

Chick a scris:

genotiparea pe mine m-a costat 500
colposcopia 100
iar peniscopia,ca pomeneam mai devreme de ea,costa 140

Ne povestesti putin cum a fost colposcopia.Mai exact cum a decurs, informatiile sunt destul de vagi pe net.Desi am mai citit tot mi-e cam teama saptamana viitoare, mai ales de solutia de contrast cu care ma va da sa nu am vreo reactie.

Offline

 

#891 2009-03-18 21:53:34

Chick
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-03
Mesaje: 1336

Re: HPV

pai...
am facut 2 in ultima luna,deci sunt destul de ok cu ideea....o sa fie incomod oricum
ptr inceput,te pune pe capra:),iti pune nu stiu ce despartitoare si se uita cu microscopul inauntru.Pana aici,nimic fenomenal,s-ar putea sa te deranjeze despartitoarele alea ptr ca sunt de metal si trb sa fie destul de larga...gaura pe care se uita(imi scuzati va rog liricul povestirii:)) )
acum...partea incomoda e ca te da cu nu stiu ce solutii dar undeva in capatul colului,deci s-ar putea sa simti de parca iti umbla cineva sub buric pe undeva.Pe mine azi m-a usturat putin o solutie,data trecuta nu.
Din cate am inteles,exista cabinete unde iti si poate arata pe monitor ce vezi,dar eu n-am vrut fiindca vroiam sa ma dau cat mai repede jos de pe capra aia..
Nah,nu e ceva dureros de niciun fel,e doar deranjant...e mai mult incomod psihic,fizic nu doare...
oricum,sa nu fi speriata,nu dureaza mult,sa stai linistita,cu capul pe spate,te gandesti la ceva frumos si trece repede.

Offline

 

#892 2009-03-18 22:01:49

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

Chick, exista studii care spun ca cele care folosesc prezervativul scapa mai repede de virus...Nu se cunoaste inca explicatia...Se pare ca reinfectarea permanenta de la partener joaca un rol...dar nu e sigur...Cert este ca s-a observat acesty lucru.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#893 2009-03-19 14:04:01

alexandra_89
Membru
Inregistrat: 2009-03-19
Mesaje: 4

Re: HPV

buna tuturor,sunt noua pe frorum.bineinteles vin cu aceeasi problema.de cand am aflat de prezenta acestui virus in corpul meu(octombrie 2008) m-am informat ,am citit numeroase cazuri  pe forum.si in sfarsit m-am inregistrat si eu pt. ca simteam si eu nevoia sa fiu de-a casei,poate asa imi va fi  mai bine din punct de vedere psihic.intradevar am si o nelamurire ,majoritatea au apelat la erad,din fericre la ele s-a putut,la mine nu se poate.am trecut prin multe,doctori,analize,am cheltuit o groaza de bani si sunt mai rau decat la inceput.mai rau e ca nu pot face erad,sunt plina de condiloame in vagin si tot colul(ar insemna sa tai tot ce e inauntru,inclusiv tot colul,si as ramane,cu ce?cu nimic.)si asta din cauza sistemului imunitar.ce e de facut?tratament cu tot ce se poate..de aceea mi-ar placea daca ati sti de vreun caz in care aproximativ tot organul genital a fost afectat(caz in care nu mai este nici o portiune sanatoasa),ca sa stiu daca imi fac sperante.sa zicem ca o speranta ar fi ca e  genotipul 6,dar nu ma multumeste.multumesc

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.