homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-49


#913 2009-03-26 11:39:42

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: HPV

eu zic sa schimbi ginecologul, daca te trimite pe net sa te informezi.
si fa genotiparea HPV.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 



#914 2009-03-26 11:56:33

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

Si genotiparea unde se face, tot la ginecolog? Pana astazi nu am mai auzit de termenul asta . . . wow Genotiparea este acelasi lucru cu colposcopia?


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#915 2009-03-26 12:45:07

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

dumi lore a scris:

Si genotiparea unde se face, tot la ginecolog? Pana astazi nu am mai auzit de termenul asta . . . wow Genotiparea este acelasi lucru cu colposcopia?

genotiparea iti spune ce tulpini de HPV ai si da, la ginecolog trebuie sa mergi
colposcopia e altceva

Offline

 

#916 2009-03-26 13:56:51

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

dumi lore a scris:

Si acele condiloame trebuie sa existe neaparat pe col  cand ai HPV sau nu?O sa mearga si prietenul meu la urolog, daca nu are, este clar ca a fost o incurcatura, normal ar trebui sa aiba si el, singura posibilitate este sa-l fi luat de la el Totusi nu inteleg de ce nu a aparut mai demult, doar avem contacte sexuale de doi ani si am mai fost la controale . . .Este invatare de minte . . .fiecare cuplu, cand isi incepe relatia sexuala ar trebui sa mearga la control, altfel ramai cu sechele toata viata, pt ca partenerul inainte sa fie cu tine a umblat cine stie cu cine.De unde sa stiu eu la 18 ani de HPV si altele . . .Of, of . . .Este trist! Macar daca era si el virgin, macar stiam o treaba . . .

condiloamele apar numai la tulpini low risk de hpv. tb sa faci genotiparea. tu ai facut papanicolau, acolo ti-a descoperit hpv-ul? ce mai scrie pe rezultat? ce tip e pap-ul?

prietenul tau ar merge degeaba la urolog. hpv-ul la barbati se descopera printr-un test mai complicat si mai scump. doar anumite clinici fac testul asta. alfel la un control obisnuit nu are ce sa-i descopere. barbatii sunt purtatori ai virusului. la ei nu se vede decat daca fac si ei condiloame.

de ce nu a aparut mai demult? pt ca virusul asta are o perioada de incubatie pana erupe. poti sa-l ai mult timp fara sa stii de el. cu o imunitate crescuta il poti aduce din nou la o stare inactiva.

nu neaparat sa fi fost virgin, cat sa va fi protejat. cand nu stii trecutul partenerului sau stii ca a mai fost si cu altele, e bine sa te protejezi. nu stiu daca exista un set complet de analize pe care un viitor cuplu sa le faca inainte de orice contact.

Offline

 

#917 2009-03-26 20:42:10

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

dumi lore,cred k eu te inteleg cel mai bine,caci suntem de aceiasi varsta si tot la fel sunt sigura de partenerul meu ca mi-a fost fidel....anyway,hpv-ul cum au zis si fetele se ia prin orice fel de contact cu o zona infectata cu asa ceva(deci care are condiloame)
nu e ok daca dr ta ti-a zis sa citesti de pe net.....a mea nu mi-a zis nimic...oricum, nu e bn...si daca ti-a zis sa stai trei luni,iar nu e bn,pt k dak ai pe dinauntru e posibil sa se inmulteasca,....si scapi mai greu de ele
foarte nasol iar e k se poarta urat cu tine,iar asta nu e deloc bn pt k vindecarea unui pacient conteaza 60 la suta pe moralul sau si pe sprijinul doctorului
eu zic ca nu e cazul sa te sperii. daca anul trecut nu ti-a aparut nimic la pap, ins k chair daca aveai si atunci virusul, nu este risc de cancer...oricum nu stica inca un pap si neaaparat o geneotipare pt a sti ce masuri sa iei...
pt moment eu zic asa: Schimba doctorul, ia in continuare medicamentul pt imunitate si, parerea mea, intrerupe orice fel de contact sexual pana esti sigura de ce anume se intampla.....asta ca sa nu patesti mai rau,cum am facut-o eu....tine-ne la curecnt!!multa bafta si noi suntem alaturi de tine!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#918 2009-03-26 22:16:39

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

anca9 a scris:

dumi lore a scris:

Si acele condiloame trebuie sa existe neaparat pe col  cand ai HPV sau nu?O sa mearga si prietenul meu la urolog, daca nu are, este clar ca a fost o incurcatura, normal ar trebui sa aiba si el, singura posibilitate este sa-l fi luat de la el Totusi nu inteleg de ce nu a aparut mai demult, doar avem contacte sexuale de doi ani si am mai fost la controale . . .Este invatare de minte . . .fiecare cuplu, cand isi incepe relatia sexuala ar trebui sa mearga la control, altfel ramai cu sechele toata viata, pt ca partenerul inainte sa fie cu tine a umblat cine stie cu cine.De unde sa stiu eu la 18 ani de HPV si altele . . .Of, of . . .Este trist! Macar daca era si el virgin, macar stiam o treaba . . .

condiloamele apar numai la tulpini low risk de hpv. tb sa faci genotiparea. tu ai facut papanicolau, acolo ti-a descoperit hpv-ul? ce mai scrie pe rezultat? ce tip e pap-ul?

prietenul tau ar merge degeaba la urolog. hpv-ul la barbati se descopera printr-un test mai complicat si mai scump. doar anumite clinici fac testul asta. alfel la un control obisnuit nu are ce sa-i descopere. barbatii sunt purtatori ai virusului. la ei nu se vede decat daca fac si ei condiloame.

de ce nu a aparut mai demult? pt ca virusul asta are o perioada de incubatie pana erupe. poti sa-l ai mult timp fara sa stii de el. cu o imunitate crescuta il poti aduce din nou la o stare inactiva.

nu neaparat sa fi fost virgin, cat sa va fi protejat. cand nu stii trecutul partenerului sau stii ca a mai fost si cu altele, e bine sa te protejezi. nu stiu daca exista un set complet de analize pe care un viitor cuplu sa le faca inainte de orice contact.

Da, la Papanicolau mi-a descoperit HPV-ul . . .Acesta este rezultatul:

Celule epiteliale:
Celule superficiale:++
Celule intermediare:+++
Celule parabazale:+
Celule endocervicale:++

Celule inflamatorii:
Granulocite:++
Histocite/Macrofage:++
Limfocite:++
Hematii:+

Flora:
Bacili Doderlein:+
Papilomavirus(HPV):++

Concluzii:Pracer inflamator specific cu HPV, discret eroziu, discret lemorgic,hemorgic  sau hemoragic, nu prea intelg scrisul

La modificari patologice apar:"rare celule parabazale, granulocite neutrofile, histocite, macrofage,rare hematii, colonizare moderata cu HPV(mai sunt cateva, dar nu inteleg ce scrie)

Clasificare Papanicolau:C II
Flora:F II
Clasificare Bethesda:LGSIL

Pai si atunci prietenul meu de unde sa stie ce tratamnet sa ia? Daca eu, printr-o minune ma vindec, el ce face?Si ce test ar trebui sa faca, am vazut aici ceva despre peniscopie, acesta este? Si cam cat ar costa? Mie doctorita mi-a spus ca el sa mearga la un urolog sau dermatolog si sa-i dea si lui un tratament . . .Of , nu mai stiu ce sa fac, pur si simplu sunt distrusa . . .am chinuit un an cu Candida si acum am dat peste ceva mai grav :-(((


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#919 2009-03-26 22:19:46

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: HPV

pai daca ai hpv, e clar ca are si el... medicul tau ginecolog ii va da si lui tratament cred.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#920 2009-03-26 22:24:53

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

madam00 a scris:

dumi lore,cred k eu te inteleg cel mai bine,caci suntem de aceiasi varsta si tot la fel sunt sigura de partenerul meu ca mi-a fost fidel....anyway,hpv-ul cum au zis si fetele se ia prin orice fel de contact cu o zona infectata cu asa ceva(deci care are condiloame)
nu e ok daca dr ta ti-a zis sa citesti de pe net.....a mea nu mi-a zis nimic...oricum, nu e bn...si daca ti-a zis sa stai trei luni,iar nu e bn,pt k dak ai pe dinauntru e posibil sa se inmulteasca,....si scapi mai greu de ele
foarte nasol iar e k se poarta urat cu tine,iar asta nu e deloc bn pt k vindecarea unui pacient conteaza 60 la suta pe moralul sau si pe sprijinul doctorului
eu zic ca nu e cazul sa te sperii. daca anul trecut nu ti-a aparut nimic la pap, ins k chair daca aveai si atunci virusul, nu este risc de cancer...oricum nu stica inca un pap si neaaparat o geneotipare pt a sti ce masuri sa iei...
pt moment eu zic asa: Schimba doctorul, ia in continuare medicamentul pt imunitate si, parerea mea, intrerupe orice fel de contact sexual pana esti sigura de ce anume se intampla.....asta ca sa nu patesti mai rau,cum am facut-o eu....tine-ne la curecnt!!multa bafta si noi suntem alaturi de tine!

Iti multumessc mult pt intelegere . . .asa  imi mai "ridic" si eu moralul, ca oricum nu prea mai  simt viata asta! Este trist sa afli acest lucru la 20 de ani . . .Poate imi doresc peste ceva timp sa fac un copil, cum sa-l fac asa sau oare mai pot sa fac? :-( Daca stiam despre aceste lucruri cand mi-am inceput viata sexuala, la 18 ani, nu ma "aruncam asa" . . .Asta este . . .Abia acum am realizat ce inseamna sanatatea! Iti doresc din tot sufletul multa sanatata si sa scapi de acesta problema! O sa va tin la curent . . .!


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#921 2009-03-26 22:26:39

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

Danae a scris:

pai daca ai hpv, e clar ca are si el... medicul tau ginecolog ii va da si lui tratament cred.

Asta este problema, ca lui nu i-a dat nimic, a spus sa maerga la un urolog sau dermatolog . . .Si eu asteptam sa-i dea ea un tratament . . .Doctorii astia, nu mai poti avea incredere in ei! :-(


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#922 2009-03-26 22:27:49

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: HPV

mai nu stiu ce sa iti spun, multumesc lui Dumnezeu nu m`am confruntat cu asa ceva... normal ar trebui sa ii dea tratament si lui... niste pastile ceva.
el nu are nimic? negi?


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#923 2009-03-27 10:44:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

dumi, nu-i asa o tragedie. poti trai cu hpv-ul, daca te ocupi de el si il tratezi cum zice medicul.
din papanicolau, acel "discret eroziv" si coloniile de hpv imi dau de gandit ca virusul a inceput sa isi faca de cap (cred ca ai o mica rana), dar e ft bine ca l-ai descoperit de acum, e o faza ft incipienta. daca si pap-ul a iesit doar II.
dar tb neaparat sa mergi la doctor, sa faci genotiparea si sa urmezi tratamentul. posibil sa iti dea tratament si pt partener. oricum, medicul te va lamuri mai bine. intereseaza-te de unul bun si cu rabdare. sanatate multa!

p.s.: intr-adevar, abia dupa ce iti incepi viata sexuala realizezi ca tot ceea ce auzeai inainte despre bts e mai serios decat parea atunci si apreciezi mai mult fiecare gram de sanatate pe care il ai.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-27 10:45:06)

Offline

 

#924 2009-03-27 14:18:08

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

Danae a scris:

mai nu stiu ce sa iti spun, multumesc lui Dumnezeu nu m`am confruntat cu asa ceva... normal ar trebui sa ii dea tratament si lui... niste pastile ceva.
el nu are nimic? negi?

Sa stii ca trebuie sa ii multumesti! Si trebuie sa ai o foarte mare grija de tine! Nu, nu are nimic!


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#925 2009-03-27 14:28:53

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

anca9 a scris:

dumi, nu-i asa o tragedie. poti trai cu hpv-ul, daca te ocupi de el si il tratezi cum zice medicul.
din papanicolau, acel "discret eroziv" si coloniile de hpv imi dau de gandit ca virusul a inceput sa isi faca de cap (cred ca ai o mica rana), dar e ft bine ca l-ai descoperit de acum, e o faza ft incipienta. daca si pap-ul a iesit doar II.
dar tb neaparat sa mergi la doctor, sa faci genotiparea si sa urmezi tratamentul. posibil sa iti dea tratament si pt partener. oricum, medicul te va lamuri mai bine. intereseaza-te de unul bun si cu rabdare. sanatate multa!

p.s.: intr-adevar, abia dupa ce iti incepi viata sexuala realizezi ca tot ceea ce auzeai inainte despre bts e mai serios decat parea atunci si apreciezi mai mult fiecare gram de sanatate pe care il ai.

Prima data cand am mers la ginecolog, anul trecut, la alta doctorita, am avut o mica rana, dar mi-a spus:"Draga mea, ai mica rana, dar o tratam nicio problema!Asta de acum nu mi-a spus nimic, dupa ca a vazut ce am parca a mutit! Oricum m-am simiti jalnic . . . Dupa 'n' controale, pt ca aveam si Candida  si 'n' tratamente rana s-a videcat.N-am de unde sa stiu sa interpretez acest test Papanicolau, era frumos daca imi explica tot ce se intampla. O sa opresc tratamentul, care mi l-a dat( acel ulei), am sa mai iau doar Imunostin , stau 2 zile asa, pt ca mi-am introdus cu un tampon acel ulei si trebuie sa se curete putin, ca atunci degeaba merg si dupa aia ma duc la alt ginecolog, cred ca acum ma duc la barbat, ca m-am saturat de femei. . . sincer, se poarta urat si nu inteleg de ce!   grater

Iti multumesc din tot sufletul pt sfaturi Anca! Ma ajutati f mult!


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

#926 2009-03-27 15:19:59

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

tra la la la la la. fetelor! ati luat virusu citind carti sau ? ce dumnezeu! parca nu am fi in secolul 21. mor cand vad fete ca voi care isi pun toata increderea in baieti. nu exista fidelitate 100%. never ever. chiar asa? adica tu ai luat nenorocirea asta de virus si crezi ca ti l-a adus barza? va rog eu deschideti ochii, fiti realiste, aveti grija ca daca nu aveti voi atunci nu are nimeni

Offline

 

#927 2009-03-27 15:24:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

dumi, bafta multa, sa dai peste un medic bun!  goodluck

complez, nu tb sa fii asa acida. desi ai dreptate in mare parte, multe fete afla chestiile astea abia dupa ce se ard. din pacate. sad exista si barbati fideli 100%. si iti doresc intr-o buna zi sa dai si tu peste unul. wink acum esti suparata pe barbati din cauza a ceea ce ti s-a intamplat si generalizezi.

Ultima oara a fost editat de anca9 (2009-03-27 15:29:15)

Offline

 

#928 2009-03-27 15:25:55

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: HPV

dumi lore a scris:

Danae a scris:

mai nu stiu ce sa iti spun, multumesc lui Dumnezeu nu m`am confruntat cu asa ceva... normal ar trebui sa ii dea tratament si lui... niste pastile ceva.
el nu are nimic? negi?

Sa stii ca trebuie sa ii multumesti! Si trebuie sa ai o foarte mare grija de tine! Nu, nu are nimic!

asta si fac, desi nu ai de unde sa stii pana nu vezi la analiza la tipizare si restul... nu le`am facut, dar nu am nimic care sa ma inspaimante, desi cand o sa ma apuc de lucru pentru bebe, o sa imi fac inainte toate cele.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#929 2009-03-27 17:04:20

DeeaM
New member
Inregistrat: 2009-03-27
Mesaje: 11

Re: HPV

Buna ziua! Sper sa nu deranjez,dar astazi am primit o veste foarte proasta:trebuie sa fac conizatie sau histerectomie.Mai trebuie sa primesc un rezultat si apoi mi se decide soarta.Am facut nenumarate PAP-uri,care ieseau ca o floricica toate,dar la colposcopie,surpriza!Era ceva in neregula.S-a hotarat sa mi se faca biopsie. Acesta este rezultatul:
  Fragment exocol,jonctiune scuamocilindrica,fragmente endocol:Condilom plan-exocervical cu displazieCIN I-extins la nivel jonctional cu proces ulcerativ hemoragic asociat;endocervicita polipoida-granulomatoasa subacuta,metaplazie scuamoasa criptica si hiperplazie celulelor de rezerva.
   Endocol-cu aspect polipoid delimitand polip endocervical cu hiperplazie microglandulara pe alocuri cibriforma,glande cu epiteliu displazic rare atipii si mitoze;proces ulcerativ-inflamator asociat.Aspect adenocarcinom in situ.
   Se recomanda examen imunohistochimic.
        Va rog din suflet  sa ma lamuriti si pe mine ce inseamna toate astea.Eram atat de speriata incat nu am inteles nimic din explicatiile dr.-lui. Va multumesc si sanatate!

Offline

 

#930 2009-03-27 17:16:58

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: HPV

nu ai cum sa ne deranjezi, doar de-asta e forum, sa discutam.
foarte ciudat cum ti-a iesit papanicolau bun si la colposcopie cu totul altceva. nu mai poti avea incredere nici in analizele de laborator.

cin1 e cel mai incipient stadiu, deci l-ai descoperit la timp, si sa fie asa. eu n-am auzit sa se recurga direct la conizatie pt asa ceva. eventual o cauterizare.

linisteste-te si asteapta rezultatul biopsiei. o sa fie bine. cati ani ai?

Offline

 

#931 2009-03-27 20:08:19

D. Loredana
Hero member
De la: Timişoara
Inregistrat: 2008-09-24
Mesaje: 3163
Site

Re: HPV

complez a scris:

tra la la la la la. fetelor! ati luat virusu citind carti sau ? ce dumnezeu! parca nu am fi in secolul 21. mor cand vad fete ca voi care isi pun toata increderea in baieti. nu exista fidelitate 100%. never ever. chiar asa? adica tu ai luat nenorocirea asta de virus si crezi ca ti l-a adus barza? va rog eu deschideti ochii, fiti realiste, aveti grija ca daca nu aveti voi atunci nu are nimeni

Complez, pe de-o parte iti dau dreptate, pe de -o parte nu . . .Situatia nu sta chiar asa, nu ne-am nascut invatate . . .Daca am stii din-nainte ce ne asteapta sau daca am stii toate bolile poate ne-am feri, dar cine sa se tina dupa noi sa ne explice . . .Poate unii parinti nu se astepata la asa ceva sau poate nici ei nu stiu, orice e posibil. In privinta baietilor iti dau dreptate si mie mi-a fost greu sa am incredere in prietenul meu  . . .Ce a facut el inainte sa fie cu mine e treaba lui, dar acum sunt sigura ca mi-e fidel . . .orice femeie simte cand este inselata . . .Cred ca stii ca peste intuitie femeii nimeni nu"calca"! Din greseli invatam, nu exista degeaba acesta replica, poate si tu ai gresit vreodata . . .Cum spune si anca9, multe dintre noi aflam dupa ce o patim, asta este, noi suferim! Altele trec peste mai usro, altele nu! Iti doresc multa sanatate! :-)


mornincoffee
“Singurul tiran pe care îl voi urma este vocea calmă, blândă din mine.” (Mahatma Gandhi)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.