homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-58


#1084 2009-06-05 08:46:24

Simo26
Membru
Inregistrat: 2009-06-05
Mesaje: 2

Re: HPV

buna tuturor!
sunt noua pe aici, pt ca tocmai am fost depistata cu hpv. sad
am citit cat am putut de mult de pe net despre asta, dar am oarece nelamuriri.
in analiza mea hpv scrie ca e prezent virusul, dar nici unul din cele enumerate la high risk sau low risk... scrie "altul". asta ar putea fi un semn bun sau rau?
si altceva.. f interesant! partenerul meu, cu care sunt de aproape 6 luni, si-a facut si el testul. la el apare absent si nici macar anticorpii nu ii are. si atunci imi pun intrebarea: nu e posibil ca analiza mea sa fi avut ceva erori?
cine stie sa-mi spuna si mie? va rog....
multumesc mult!

Offline

 



#1085 2009-06-05 08:49:20

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: HPV

eu as repeta analiza. pt ca hpv se transimte pe cale sexuala

Offline

 

#1086 2009-06-05 10:19:23

Simo26
Membru
Inregistrat: 2009-06-05
Mesaje: 2

Re: HPV

da camish, asa stiu si eu.
de-asta mi se pare ciudat. insa nu stiu cum e cu perioada de incubatie. este detectabil hpv si daca e in perioada de incubatie? ma gandesc la partenerul meu. daca eu am si el a luat de la mine, dar virusul e la el in perioada de incubatie, poate de-asta nu apare la el...
multumesc mult pt raspuns.
mai astept si alte opinii.
va multumesc tuturor.

Offline

 

#1087 2009-06-05 11:11:18

Sidoni@
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-09
Mesaje: 1303

Re: HPV

doctoressa a scris:

Sidoni@ a scris:

Fetele, intreb si eu ca nu am timp sa citesc atatea pagini: cam cat costa o genotipare hpv (eu am inteles ca e 3 milioane vechi, asa e?) si inca ceva: azi am facut colposcopie si m-a dat cu substanta aceea specifica, motiv pentru care nu mi-a putut recolta tot azi pt genotipare. Dat fiind ca nu pot veni sambata, cum mi-a cerut, si voi veni joi, adica aia peste 2 zile, mi-a dat 2 ovule Klion sa le iau amandoua asta seara. Intrebarea mea este: e necesar sa le iau inainte de analiza asta sau nu? Poate mi le-a dat doar ca sa se extraga substanta accea pana joi, sau poate nu... nu stiu daca sa iau ovulele respective, arata acm rau, ambalajul e rupt neglijent si sigur a intrat aer ceva pe acolo... voi ce ma sfatuiti?

pune ovulele

doctoressa, multumesc pt raspuns, intre timp nu m-am mai dus joi, voi merge saptamana viitoare. Ovulele nu le-am pus datorita acestei intarzieri, asa ca, dat fiind ca va trece cam o saptamana de la colposcopie la genotipare, mai are rost sa le pun?

Offline

 

#1088 2009-06-05 13:05:20

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: HPV

...daca tipul s-a protejat si ea avea hpv putea sa ia si el?....


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1089 2009-06-05 20:32:46

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: HPV

Din pacate hpv se poate lua chiar si cu protectie.

Offline

 

#1090 2009-06-11 13:02:43

Allynuzzza_88
Membru
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 1

Re: HPV

buna ziua!NUmele meu este alina si am 21 de ani,si am si eu o nelamurire,sunt putin speriata.am fost la un consult ginecologic,la care doamna doctor mi-a spus ca este totul normal,am doar o leziune pe col,si mi-a spus sa revin sa fac testul papanicolau.am facut testul si mi-a iesit la test asc-us,si diagnostic am sa va scriu exact cum scrie in rezultat : prezente celule pavimentoase superficiale de aspect normal,intermediare cu raportul nucleu /citoplasma crescut,citoliza,nuclei prezente polimorfonucleare,numeroase hematii. si mi-a prescris un tratament cu zanexim,flamexin,cervugid ovule timp de 12 zile cu o pauza de 7 zile si apoi inca 12 zile,iar dupa tratament a zis sa mai fac un test papanicolau dar daca se poate undeva la un cabinet particular.Nu am inteles mai nimic din diagnostic,ma poate lamuri si pe mine cineva ??Va rog,sunt in dubii.

Offline

 

#1091 2009-06-11 13:26:03

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

daca nu ma insel acele celule pavimentoase frecvente sunt o urmare a unei leziuni in interior...iar restul arata ca ai avut o "inflamatie" in interior...probabil vreo candida sau altceva. analiza de secretie nu ti-a facut? flamexinul si cervucidul sa zicem k sunt niste "anti-inflamatoare - antibiotice" de curatare. flamexinul oral si cervucidul intern...e bine...sa isi mai dea cu parerea si altcineva...poate gresesc. multa bafta
! revino cu un rezultat de secretie. te pup


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1092 2009-06-12 17:17:31

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: HPV

cervugidul nu este antibiotoc din cate stiu.sunt niste ovule antimicotice

Offline

 

#1093 2009-06-12 17:38:37

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

da complez,ai dreptate. si daca sunt antimicotice, adica anti micoze inseamna k sunt niste "curatatoare" destul de usoare care curata locul. tot aia...


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1094 2009-06-12 18:41:56

irinn
New member
Inregistrat: 2009-03-23
Mesaje: 98

Re: HPV

complez a scris:

cervugidul nu este antibiotoc din cate stiu.sunt niste ovule antimicotice

cervugidul contine "de toate", printre care si cloramfenicol - care e antibiotic.

Offline

 

#1095 2009-06-13 22:32:26

You_and_Me
Diamond member
Inregistrat: 2008-03-13
Mesaje: 26341

Re: HPV

am facut si ultimul tratament cu ovule cerviron si acum astept sa vad ce va zice dr ....s-a schimbat ceva ..nu ...am asa niste emotii ...mi-e teama k fac in zadar tratamente si nimik ...


..be the best ...fuck the rest smile))

Offline

 

#1096 2009-06-14 19:57:35

cam3lutza
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 5

Re: HPV

am si eu o nelamurire..acum cateva zile eram tare speriata k nu imi vine menstruatia,ea imi venea deobicei la un interval de 21 de zile apoi cu o luna in urma  mi-a venit dupa 28 de zile,iar acum deabea dupa 30 de zile .Din aceasta cauza am folosit degetul si am palpat vaginul.ajungand la colul uterin.Am simtit k avea forma unui dop si era moale la capat.E normal?a.si am o secretie vaginala care mereu imi lasa chilotul alb si care e cam abundenta(cred)..Imi este tare frica sa nu am cancer de col uterin.Daca m-ati putea ajuta as fi foarte recunoscatoare.smile

Ultima oara a fost editat de cam3lutza (2009-06-15 11:43:03)

Offline

 

#1097 2009-06-14 22:18:30

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

cam3lutza in primul rand ciclul menstrual este de 28 de zile....avand in vedere ca te afli in perioada pubertatii este normal sa mai ai intarzieri...in privinta colului...el asa arata. are forma unei palnii si tesutul din capat este moale,asa cum l-ai simtit tu. stai linistita, cancer de col uterin nu ai...nu ca esti prea tanara, dar nu ai avut relatii sexuale si din cate ne-ai zis nu este nimic ciudat. iar acea secretie e normala,mai ales ca e albicioasa....toate o avem.daca ar fi avut alta culoare,mai ziceam. dar asa....nu stiu cat de abundenta e insa daca te macina gandul dute la un ginecolog....e varsta la care ar trebui sa ai un consult ginecologic...multa bafta!daca mai ai ceva intrebari, te asteptam.

Ultima oara a fost editat de madam00 (2009-06-14 22:19:43)


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1098 2009-06-15 11:04:03

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

fetelor, aveti idee daca dor condiloamele, in vreun stadiu al aparitiei lor? Pe mine ma ustura, doar la atingere, este o portiune de piele pe labia mare care seamana cu o iritatie a pielii. La genotipare mi-a iesit tulpina 55, care da condiloame, dar nu reusesc sa-mi dau seama daca le am sau nu. Un doctor ar putea sa-mi spuna, dar am programare abia peste 2 saptamani

complez, cum mai e cu banuiala de HPV oral? ai ajuns la un doctor sa se uite?

Offline

 

#1099 2009-06-15 11:46:56

cam3lutza
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 5

Re: HPV

mersi tare mult madam00 de raspuns.puss

Offline

 

#1100 2009-06-21 14:53:05

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

verucile pot aparea si in jurul organelor genitale ? adica mai spre picioare..?
mi-au aparut aceste "bubite" care seamana cu niste cosi, dar dc le zgamai imi da sangele. nu au aparut pe labii, ci dupa labii, mai spre picioare. am fost sapt trecuta la control si mi-a spus doc ca am o rana pe col dar nu vrea sa se pronunte pana nu ies analizele.. mi-e f frica sa nu fie de la hpv..
deci aceste bubite pot fi un semn ?

Offline

 

#1101 2009-06-21 16:29:31

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

fetele am nevoie de un raspuns urgent ca sunt disperata..mai demult acum 2-3 ani mi -a aparut o alunita kiar langa clitoris, respectiv aproape de vezica..ca si dimensiuni..pot zice k e o alunita normala..nu stiu ciudat..idee e ca stiu ca hpv se transmite pe cale sexuala..si eu atunci eram virgina..acm un an jumate mi-am inceput si viata sexuala..doar cu prezervativ..nimic fara..ma sperie in ultimul hal..cand am fost la gineco pt candida...i-am zis dr sa se uite k el nici n-o observa daka nu ii ziceam eu..si s-a uitat asa..cica sa nu fie hpv..nu hpv oncologic..pur si simplu papiloma nu mai stiu cum s=a exprimat..Deci sunt speriata rau de tot!!!! daka am si i=am dat si prietenului meu (prin sex oral) Mi-a recomandat un dermatolog de la Elias..si i=am sugerat eu sa-mi fac si testul hpv pt linistea mea..ginecologul mi=a sugerat ca s-ar putea sa fie nevoie s-o indepartez cu laser pt a nu fi pb pe viitor..Sapt asta ma duc la dr. si sunt cu psihicul la pamant..ati mai pomenit? Mentionez ca inafara d candida, colul e curat, nici o rana , PAP'ul mi -a iesit II B
Ce ziceti? Lasati-i link doctoressei. plss si ast raspunsuri si de la voi sad

PS: de la ce Dzeu sa fi aparut..daka apas tare..ma doar un pic..acum nu-mi dau seama pt exact pt k sunt ff fricoasa din fire si nu am cum sa nu ma gandesc tot timpul.insa in timpul actului sexual..cand ma atinge in zona clit., si s intampla sa atinga si zona aia ma doare

imi poate da cineva un raspuns? sad

Ultima oara a fost editat de dreamer (2009-06-22 15:01:07)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1102 2009-06-23 23:15:58

Soleil
Addicted member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 13180

Re: HPV

dreamer, cel mai sigur e sa faci un test hpv, pentru siguranta ta si sa vezi ce spune dermatologul. daca ai colul curat, asta e foarte bine, acolo era grav daca se manifesta o problema. cu transmisul pe cale sexuala...nu-ti fa prea multe mustrari de constiinta, din pacate virusul asta se ia foarte usor, chiar si in cazul sexului protejat, prin simpla atingere a zonelor genitale. practic, nu prea ai cum sa eviti sa il iei sau sa il dai decat...prin abstinenta.


"Viaţa se compune din ţevi sparte, din robinete care curg, din tencuieli coşcovite, din plase pe care le cari de la piaţă, din rufe care le speli, din coate-n tramvaie, dar şi din Bach şi din Beethoven, din Shakespeare şi din Tolstoi, din Eminescu şi din Blaga, din Michelangelo şi din Ţuculescu. Totul e viaţă."
Thé à la menthe hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.