homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-60


#1122 2009-06-26 19:52:48

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

imi puteti raspunde si mie la mesajul postat mai sus sad? plss


Dance like nobody is watchin....

Offline

 



#1123 2009-06-27 14:36:24

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

dreamer, in primul rand, linisteste-te smile Asteapta sa vezi parerea dermatologului in legatura cu alunita care ti-a aparut (desi asa cum o descrii tu nu pare a fi HPV..condiloamele arata mai degraba ca mici bucatele de piele sub forma de creasta de cocos - adica o parte e atasata de piele, iar cealalta e ca o creasta de cocos). Daca esti din Bucuresti, iti recomand eu o dermatoloaga care te va linisti - e o doctorita foarte buna, iti explica tot si are darul sa te faca sa intelegi ca te-ai panicat degeaba.

Apoi, in cazul in care chiar e un papilom provocat de HPV, nici asta nu e un capat de tara. In principiu, sistemul tau imunitar va negativiza virusul (dar nu-l va elimina, din pacate), intr-un interval de 6 luni - 1 an. Atunci va dispare si acea "alunita". Daca nu ai rabdare si te deranjeaza din punct de vedere estetic, poti urma sfatul medicului, adica sa apelezi la una din metodele de indepartare: electrocauterizare, laser sau ardere cu anumite substante chimice. Din ce mi-au spus doctorii si ce am mai citit ca experiente ale persoanelor care au apelat la astfel de metode, pot sa-ti spun ca in momentul cand intervii pentru indepartare, virusul are o reactie urata, in sensul ca apar si mai multe condiloame. Sigur, nu e o regula general valabila, dar eu cam asta am observat din povestile citite.

In concluzie, nu-ti face probleme si incearca sa te linistesti. Ce ai tu are aproape toata lumea, numai ca la unii apare iar la altii nu. Discuta cu doctorii (ginecolog sau dermatolog) si necesitatea unei genotipari HPV, care iti poate spune exact daca ce ai tu e chiar HPV si daca este asa, ce tulpina ai. Asta ar putea sa te mai linisteasca, deoarece tulpinile care dau condiloame in general nu dau si cancer de col uterin. Insa e bine de verificat la analiza sa nu fie si tulpini cu risc inalt.

Mult succes si daca mai ai nelamuriri, suntem aici smile

Offline

 

#1124 2009-06-29 22:23:06

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

daca mi-a venit menstruatia, pot utiliza in continuare condyline? e a treia saptamana. mai exista si alte bubite care pot aparea pe sub piele(mai ales la nivelul labiilor mici), care atunci cand aceasta e intinsa sa fie mai deskise la culoare dekt nuanta pielii? am inceput sa devin obsedata de condiloame, am impresia ca le vad peste tot... pana si in gat:-|. noroc ca acele "crescaturi" le am dintotdeauna si ca m-au complexat mereu, ca daca le vedeam prima data la varsta asta cine stie ce-mi mai imaginam! si inca ceva, bubitele astea apar "grupuletze" sau cate una izolat? pentru ca la mine sunt cam la distante de 1 mm si ma tot chinui sa le ard dar ma irit toata... plus ca desi dau cu aceasta solutie mare lucru nu rezolv, e ca si cum s-ar duce un strat de piele, ramane locul mai fin dar bubitele alea tot cumva pe dedesubt raman.... oare trebuie sa astept pana ies la suprafata mai mult? dar cat de mult? am mai auzit ca daca nu sunt tratate corect se inmultesc. cat de mari sunt riscurile?

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-06-29 22:25:23)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1125 2009-06-30 00:19:49

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

"o ea": in primul rand,tu clar ai nevoie de un doctor bun care sa te faca sa intelegi global problema....
1) condyline se foloseste trei zile la rand,cu pauza de trei.nu zile intregi la rand. cand te dai,protejeaza-ti zona din jur cu o crema grasa gen Neopreol. in caz ca te arzi cu solutia, crema neopreol sau un spray de arsuri(oxymed).
2)cu acele "condiloame sub piele" cum le zici tu mi s-a intamplat si mie.acum,nici eu nu sunt lamurita insa stiu asa: odata cu aparitita acestui virus in organism,el incepe sa lupte ca sa il elimine.de aceea,toate functiile se intensifica....de exemplu mie mi s-au umflat papilele si ma speriasem k am hpv oral...si altele. dar aici nu pot sa iti spun sigur ce ai tu, dar in mod sigur e gresit ca te dai cu condyline pe zonele acelea,foarte sensibile de altfel.
3)ele apar grupate,dar la contactul zonelor pot aparea si izolat. deci poti avea un grup intreg pe coapsa dreapta,iar pe stanga doar o bubita.
in cele din urma,trebuie sa stii ca acest hpv este un virus care se extinde de la sine, deci are tendita de a se "expanda",sa zicem. chiar si daca urmezi tratament si nu ai activitate sexuala, trebuie sa ai foarte multa rabdare pana virusul se va negativiza si nu se va manifesta prin aceste condiloame.
mai scrie-ne ca sa iti putem raspunde,cu speranta ca te ajutam si te  mai linistim....

Ultima oara a fost editat de madam00 (2009-06-30 00:20:20)


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1126 2009-06-30 00:43:12

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

tratamentul a fost recomandat timp de 3 saptamani (aplicare de 2 ori pe zi, trei zile consecutiv si apoi pauza cateva zile) si l-am urmat intocmai. cat despre "negativizarea" virusului nu cred ca mai e cazul meu. eu il am de aproape 3 ani si-mi tot da batai de cap, cand se plictiseste probabil:s.  mi-ar putea recomanda cineva un ginecolog, din iasi, priceput in ceea ce priveste hpv-ul, problemele ce tin de col, cervicitele, etc?... pana acum, din tot ce am citit pe forum-uri nu am reusit sa-mi fac o parere despre nici un medic, deoarece fiecare e bun intr-un "domeniu", dar scartzaie in altul. stiu ca nimeni nu e perfect, dar n-as vrea sa patesc asemenea unei cunostinte care are cam aceeasi problema si un medic s-a uitat un pic la ea si i-a spus ca e sanatoasa, sa stea fara griji si ea avea hpv:((. e inca un mister acest virul si tratamentul efectelor sale?
urmeaza sa merg din nou la control, astept sa treaca perioada asta si sa-mi spuna macar daca a dat roade tratamentul. dar vreau sa mai consult macar o opinie,,, de asemenea mai stiu ca virusul oricum e "expandat"(el e prezent in tot corpul, numai bubitele apar intr-o anumita zona), as vrea doar sa scap de aspectul inestetic si de nenorocitele de condiloame:(

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-06-30 00:48:06)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1127 2009-06-30 10:39:00

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

madam00, inteleg ca ai trecut prin experienta HPV-ului si a condiloamelor. As avea si eu o nelamurire, poare reusesti sa ma ajuti. Am un condilom la intrarea in vagin, dar in interior. L-am vazut la colposcopie, acum ma chinuiesc sa-l vad cu oglinda, cateodata il mai simt cu degetul. Doctorita a zis ca e mic si nu e cazul sa-l tratam deocamdata, mai bine ii dam o sansa sistemului imunitar sa se lupte cu el. Dupa parerea ei, intr-un an dispare condilomul si se negativizeaza virusul.

Aceasta fiind situatia, am uitat sa o intreb pe doctorita ce sa fac cu sexul. Am discutat doar de faptul ca pot sa transmit virusul unui nou partener, chiar si cu prezervativ. Insa cel actual probabil are virusul, adica de la el cred ca l-am luat (e primul si singurul partener). In conditiile astea, cand as putea sa fac sex? Ar trebui sa nu fac deloc pana dispare condilomul, adica cel putin 1 an? sau daca fac acum, ce pericole sunt? se poate intinde infectia? pot sa apara mai multe condiloame? acesta se poate rupe si infecta? Ma gandesc ca doctorita mi-ar fi zis daca nu am voie sa fac sex deloc. E si vina mea ca nu am intrebat, dar deja o stresasem cu zeci de mii de intrebari...

PS. ai idee care sunt tulpinile responsabile pentru HPV oral?

Offline

 

#1128 2009-06-30 11:51:27

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

michidoo, dupa parerea mea si la urma urmei a oricui care stie ca hpv-ul se transmite mai ales prin condiloame, doctorita ta are partial dreptate. cum am mai spus, hpv-ul este un virus care are de la sine tendinta de a se extinde. bubita ta nu va cadea foarte usor doar cu ajutorul imunitatii, trebuie tratata si local...poti sa o si cauterizezi,sau sa o "criogenezi", dar cu putin ajutor din partea doctorului, poti sa o tratezi cu condyline.
Pentru partea cu sexul, este cam dificil pt. ca eu nu pot sa iti spun sa o faci fara griji sau nu! insa gandeste-te! daca hpv-ul se transmite si se extinde mai usor prin condiloame, asta ar insemna ca odata cu penetrarea, daca o parte din veruc este rupt si dus mai adanc in vagin,e posibil sa te umpli si pe col etc. si partenerul la fel. deci eu daca as fi in locul tau as face-o un timp cu prezervativ,pana dispare condilomul(in urma tratamentului bineinteles). Bine,asta daca nu vrei sa astepti dupa el pana cade:))
Iar pt. P.S-ul tau, intra pe wikipedia si gasesti acolo. insa daca ai rabdare cauta cu cateva pagini in urma si cineva chiar lasa link-ul unde se gaseste tabelul cu toate tulpinile hpv-ului si in ce zone se manifesta fiecare.
Mult succes!
Eu sunt disponibila pentru mai multe detalii:Plol


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1129 2009-06-30 11:56:58

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

"o ea" nu cred ca e corect sa zici ca virusul e corect in tot organismul,pt ca tu ai condiloame doar in zona genitala. si oricum hpv-ul este un bts care se afla doar prin analiza de secretie genitala, nu din analiza sangelui,deci....ma refeream la "expandat" in sensul ca el se extinde in zona in care trebuie(in functie de tulpina pe care o ai).
Stiu si te inteleg caci cred ca asta e cea mai mare bataie de cap cu condiloamele astea...aspectul inestetic,faptul ca unele dor sau ustura si la urma urmei, incomfortul mai ale moral ca stii ca ai acolo ceva ce nu e al tau,ce nu aveai inainte....
Eu nu sunt din iasi si deci aici nu pot sa zic nimic...
Dar, cu speranta ca vom trece toate cu bine peste incercarea asta, eu vreau sa va ajut pe toate macar cu raspunsuri din experienta mea si cu ce am mai aflat si eu....


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1130 2009-06-30 12:14:27

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

m-am gandit la prezervativ, dar pe mine cu ce m-ar proteja? ma gandesc ca daca prin penetrare - frecare se poate rupe condilomul, tot acolo ajunge (pe col, cum spuneai tu, unde deocamdata n-am nimic). Iar ca mijloc de protectie pentru partener, nu stiu daca mai e cazul, de vreme ce are deja virusul (e adevarat, in stare latenta, adica nu cred sa-i fi aparut ceva pana acum, cel putin nu de cand este cu mine iar daca a fost ceva inainte si a disparut, inseamna ca a negativizat virusul). In conditiile astea, crezi ca daca el intra acum in contact direct cu condilomul, poate sa-i apara ceva? eu ma gandesc ca i-ar fi aparut demult si nu s-a intamplat asta pentru ca sta bine cu sistemul imunitar.

Apropo de sistemul imunitar, tu ai facut vreun tratament, la recomandarea doctorului? Stiu ca se ia Isoprinosine, mie nu mi-a zis sa iau, nici eu n-am intrebat si am o retinere sa iau de capul meu. Am luat o cutie la inceput, cand abia facusem genotiparea si eram speriata, acum ma tot gandesc daca sa reiau...

am citit pe wikipedia...vestea buna e ca tulpina pe care o am eu, 55, nu e trecuta in tabel la papiloame orale. Ar trebui sa-mi mai fac probleme ca poate sa apara ceva in gura (si la el si la mine)? Am inteles oricum ca sunt destul de rare cazurile de HPV oral..

Offline

 

#1131 2009-06-30 12:28:33

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Nu stiu cat de rare sunt cazurile orale insa pe moment zic k e ok sa faeti si oral fara griji...aveti amandoi aceleasi tulpini daca stam sa ne gandim...altele in plus nu mai apar de la sine:P
La imunitate eu o duc foarte bine cu isoprinosine...stiu ca nu e bine sa iti zic eu,care nu am nicio certificare medicala insa chair e bun!si pe mine m-a ajutat super mult la modul ca organismul meu era la pamant cu imunitatea si de cand am inceput sa iau isoprinosine,din mai, nu mai am probleme....mi-au cazut condiloamele de la sine si nu mi-au mai aparut altele....eu zic sa icnerci...la urma urmei nu e un medicament care se elibereaza cu prescriptie sau in urma vre-unei analize,deci rau nu poate face...iei 2 pastile de 3 ori pe zi in primele 3 luni pentru "prima lupta" cu virusul, apoi pentru intretinere o pastila,de trei ori pe zi....


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1132 2009-06-30 13:53:31

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

stiu ca rana pe col nu e cauzata neaparat de hpv. dar, dc ea nu e cauzata de factori externi (de ex irigator), sunt mari sansele sa fie de la hpv ? adica.. o rana pe col e provocata in special de hpv ? sau poate fi orice alta boala ?
si inca ceva, acei negi pot aparea strict pe coapse ?
si.. dc eu si prietenul meu intretinem relatii sexuale de 1 an, e posibil sa ma fi infectat abia acum cateva luni ?
maine ma duc sa imi iau analizele(recoltare secretie si examen citologic) si sunt terifiata... pt ca, am si rana pe col, si bubitele alea ciudate rau pe coapse, care seamana cu niste coshulete sub piele, dar nu sunt cosuri si care mi`au aparut de cateva luni, adica acum vreo 2 luni mi`au aparut 2 si pe urma s`au inmultit pe ambele coapse
si cum nu folosesc irigator, nu am folosit nimic extern care sa fi putut cauza rana, ma gandesc la ce e mai rau si nu pot sta linistita..

si inca ceva... eu nu pot sa inteleg acest virus. deloc. adica... bun, am inteles ca se ia f usor, am inteles ca ramane in corp toata viata. dar dc se negativeaza si de ex exista tulpini low risk, ce se mai intampla? se mai reactiveaza din cand in cand? sau sta pur si simplu in organism si nu mai are niciun efect?
si in cazul tulpnilor high risk, dupa ce se trateaza si nu se mai transmite, inca pot aparea afectiuni ? cum ar fi cancerul de col sau alte minunatii

Offline

 

#1133 2009-06-30 14:15:57

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

multumesc pt rasp madam00, dar referitor la condyline, acesta poate fi aplikt si in timpul menstruatiei sau trebuie sa astept sa-mi treaca? ce parere aveti?
si inca ceva: isoprinosine-ul ti l-a recomandat vreun medic? mie nu mi-a pomenit nimic d-na doctor despre sistemul imunitar si nici nu mi-a prescris vreo pastiluta in acest sens. de ce oare?


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1134 2009-06-30 15:35:21

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

"o ea" asteapta sa iti treaca menstruatia....probabil k dr ta e uituca...sistemul imunitar trebuie ajutat deoarece daca zici ca il ai de 3 ani virusul si se manifesta iar,inseamna ca esti putin slabita....daca iti e frica sa iei fara acordul medicului(uituc lol ) inceaca ceva naturist. echinacea propolis si altele sunt extrem de benefice!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1135 2009-06-30 15:47:33

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Alex 2....ce de mai intrebari...sa fim dragute sa le raspundem pe rand...ok?lol
1)rana pe col se face in urma infestarii cu virusul hpv cu tulpini high risk, cervicita cronica(inflamatia colului),  anumite intervenţii ginecologice sau anumite metode contraceptive, traumatism mecanic legat de viaţa sexuală ori din cauza tampoanelor vaginale care pot influenta flora....
2)negii apar in functie de tulpinile pe care le ai in corp....de obicei apar in zona genitala,dar pot aparea in gura, pe picioare,pe fata si oriunde....!
3)chiar daca tu si prietenul tau sunteti de 1 an impreuna....sunt 2 cazuri: ori unul dintre voi il aveati de la inceputul relatiei dar ati avut organisme imune virusului(pana acum), ori in urma unei relatii extraconjugale ati contactat virusul....perioada de incubatie difera de la persoana la persoana...
4)nici nu poti sa il intelegi...se manifesta diferit si cand nu te mai astepti:)) isi cam face de cap si de asta trebuie tratat imediat si facuta o genotipare caci pe langa tulpinile low risk care dau condiloamele, pot exista si tulpini high risk care dau cancerul de col si care nu se manifesta prin nimic...decat la urma cand vezi k ai rana pe col...Tocami de accea e bine sa stii ce tulpini ai ca sa previi o eventuala modificare a tesutului colului....
Si acum o intrebare: din acele cauze de la punctul 1, tu ai idee de vre-una, sa ai ceva de acolo?
bafta!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1136 2009-06-30 17:56:03

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: HPV

multumesc mult pentru rabdare tongue si raspunsuri
Pai, traumatisme nu cred ca am avut. inainte nu ma durea niciodata la contactul sexual (mai nou ma doare), nu am avut interventii ginecologice de niciun fel, metode contraceptive-nimic local (folosesc anticonceptionale).
relatii extraconjugale nu au existat, cu siguranta. insa prietenul ar fi putut sa aiba dinainte de mine (asta nu exclud).
acum sa vad maine ce imi iese la papanicolau. ca am inteles ca in functie de cum iese papanicolau, o sa trebuiasca/sau nu sa fac testul hpv.

multumesc din nou pt raspunsuri.

Offline

 

#1137 2009-06-30 18:32:38

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

michidoo mersi pt raspuns..o sa am programare sa speram in curand la dermato..ideea e ca nu stiu de ce ar fi aparut inainte de inceperea vietii sexuale?si daca am intr-adevar ceva si e luat de la prieten(desi am folosit doar prez.) e capat de lume pt mine...


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1138 2009-06-30 19:48:05

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

dreamer, cati ani ai? curiozitate...


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1139 2009-06-30 20:46:44

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

madam00, te mai stresez in legatura cu tratamentul pentru imunitate. Cam de o luna, de cand am aflat de HPV, am inceput un tratament naturist pentru cresterea imunitatii: echinaceea, propolis, laptisor de matca, spirulina, baraka. Cineva de pe forum spunea ca exagerez, sunt prea multe deodata. As incepe sa iau si Isoprinosine, dar tot aici pe forum cineva a spus ca nu ar trebui sa fie luat concomitent cu tratamentul naturist. Nu stiu ce sa fac, eu imi puneam ceva sperante in tratamentul naturist, chiar daca stiu ca isi face efectul intr-o perioada mai lunga de timp. Doctorita spunea ca daca las condiloamele in pace si trec intr-un an, asta nu inseamna ca e datorita tratamentului naturist. In fine, o fi ea mai sceptica. Dar nici nu mi-a zis de Isoprinosine...

intrebarea ar fi ce sa fac, le iau pe toate deodata sau intrerup naturistele si iau doar Isoprinosine?

Offline

 

#1140 2009-06-30 21:22:10

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

23 .t pot intrba de ce? suntewm un pic offtopic tongue

Ultima oara a fost editat de dreamer (2009-06-30 21:23:01)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.