homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-62


#1160 2009-07-02 00:34:35

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

am inteles acum.... eu mi-am cauterizat o rana acum ceva timp si sa stii ca nu m-a durut absolut deloc. sper sa-ti fie si tie bine!!!


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 



#1161 2009-07-02 00:37:30

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: HPV

tks...sa nu le lasi!!!...mai bine cauterizeaza-le..asa vei scapa cat de cat de reaparitia lor....

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 20:50:47)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#1162 2009-07-02 09:50:52

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

"o ea", dermatologul e specializat in bolile venerice, e adevarat ca se ocupa si ginecologia pentru ca pana la urma afecteaza acea zona si trebuie urmarit ce se intampla pe col. Eu cand am fost la dermatologie s-a uitat extern si putin in inteiorul vaginului, atat cat putea sa vada, deoarece nu avea masa ca cea de la ginecologie. Mi-a spus si ea, ca si doctorita ginecolog, sa nu-mi fac griji, mi-a dat chiar un diagnostic de "papilomatoza cu aspect anatomic normal"...asta ca sa ma linisteasca. Sigur ca am cautat apoi parerea unui doctor ginecolog, ca sa stiu exact ce este pe col si daca trebuie sa iau masuri.

eu zic ca daca ai condiloame doar extern, e bine sa consulti un dermatolog. Prietenul tau la fel, la el se poate uita fara probleme. In cazul in care e mai complicat, au aparut condiloame si pe col si trebuie tinute sub supraveghere, atunci e bine sa mergi la ginecolog.

Ti-o pot recomanda pe dna dr Rozalia Olsavszky, e o persoana care are darul sa te linisteasca imediat. Poti merge la clinica Dermestet, e 100 lei consultatia.

Offline

 

#1163 2009-07-02 11:11:09

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: HPV

intradevar este mai placut sa ai un medic care te "linisteste"..

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 20:51:36)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#1164 2009-07-03 15:14:20

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

merci pt recomandare michidoo, dar din pacate mi-e imposibil sa ajung in bucuresti sad


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2009-07-06 17:02:28

silvi_sil
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 6

Re: HPV

Va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine am facut testul babes-papanicolau in urma cu o luna si a iesit PAP III, mi s-a recomandat de catre medic sa fac si testul HPV. Am mers la Cluj pt testul HPV si acolo medicul care a recoltat proba mi-a recomandat sa mai repet inca o data testul babes-papanicolau. Au sosit rezultatele de la Cluj, iar la testul Papanicolau a iesit PAP I si testul HPV :NEGATIV si s-au determinat urmatoarele subtipuri:
LSIL(agresiune redusa):6,11,40,42,43,44/55
HSIL(agresiune ridicata): 16,18,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,70,73,82

Am ceva grav?
Va rog sa-mi raspundeti.

Offline

 

#1166 2009-07-06 17:30:05

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

pai...n-ai nimic smile  daca testele sunt corecte, Papanicolaul e foarte bun, iar HPV-ul e negativ, deci nu esti infectata. Ce ai enumerat tu acolo sunt tulpnile pentru care ai fost testata si de vreme ce nu a iesit niciuna, rezultatul testului e negativ

Ultima oara a fost editat de michidoo (2009-07-06 17:30:41)

Offline

 

#1167 2009-07-06 19:03:58

silvi_sil
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 6

Re: HPV

multumesc mult de tot

Offline

 

#1168 2009-07-07 12:20:11

vile_valo
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 3

Re: HPV

si eu va rog mult de tot, poate cineva sa imi imi spuna cat de grav e?
in luna februarie la un consult gineclogic, am depistat o rana de vreo 1 cm, am facut analizele necesare: mmycoplasma, ureoplasma, clamydia, ex secretii, pap, genotipare hpv, hepatite, herpes, sifilis... si toate mi-au iesit ok, doar la genotipare mi-a iesit hpv risc inalt: 16,59. la pap: frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. modificari non-neoplazice asociate cu inflamatia si fenomenele reparatorii tipice... cu toate aste doctorita mi-a spus ca imediat dupa ce ii trece perioada, sa vin sa imi faca o cauterizare, desi nu e neaparat nevoie. nu mi-a dat nici un tratament, nimic...
eu de frica m-am dus la o a doua doctorita, la care am si ramas si in luna aprilie am facut o colposcopie in care mare lucru nu imi spune, mi-a dat tratament cu ovule<vreo 3 tipuri, pe care trebuia sa le iau dupa o schema>, vitamina a, si surprinzator nu mi-a dat isoprinosine, ci mi-a spus sa iau de la calivita immunaid si noni. si nu mi-a mai facut nici o alta analiza. am facut tot tratementul, cap coada si in luna mai cand m-am dus iar la control, mi-a facut iar colposcopie si mi-a luat iar pap-ul. la colposcopie imi scrie:
FP: col cu diametrul OCE 5-6mm, cu zona rosie periorificiala, cu vase arborescente si anarhice pe suprafata
AA: JSC tip 1. periorificial zone de modificari minore, acidofilie medie neomogena cu zone mai intens acidofila pe BP cu punctatii neregulate pe toata suprafata
TL: zona iod negativa contur net periorificial, izolata la nivelul fundurilor de sac vaginale anterior, colpita difuza cu punctatii polimorfe.
iar la pap, pe care l-am luat pe 16 iunie, imi scrie:
FSV+EXOCOL
celule superficiale si intermediare (CS+CI), polimorfonucleare ++++, hisiocite+, hematii +, parakeratoza +, parakeratoza atipica rar. parabazale de remaniere si celule metaplaziate +/- imature, cu diskarioze usoare si moderate. Rare CI binucleate, rare CI cu aspect koilocitotic. lactobacili. flora bacteriana cocobaciliara.
ENDOCOL
fond mucoid hematic, polimorfonucleare ++++, histiocite +. cleule endocervicale aspect normal fiziologic / usor hiperplazic. CI CU ASC_US si diskarioze usoare, rar moderate. Flora: idem.
ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE
H-SIL
HPV Posobil prezent.

ce inseamna? stiam ca am hpv, de acea nu am mai repetat genotipare, mai ales ca eu am ales sa il fac la micomi, unde sunt specializati pe asa ceva.
problema e ca pe 22 iun am facut erad-ul/conizatie, vlco2, biopsie si vaccinul  a doua zi.. din cate am inteles eu mi-a scos vreo 3 cm
acum ce nu pot eu sa inteleg de ce in februarie la pap nu mi-a iesit absolut nimic, eu am cerut testul de hpv pt ca vroiam sa fac vaccinul si surpriza, nu l-am mai facut. si acum mi-a iesit h-sil. ce inseamna h-sil, cat de grav e? eu cu doctorita mea nu am prea putut sa stau de vorba pt ca mi-a fost si rusine sa intreb si de fiecare data cand ma duceam la control era pe fuga. astept sa imi vina rezultatul de la biopsie.
in momentul cand am citit de diskarioza am intrat efectiv in panica, pt ca din cate stiu eu celulele canceroase sunt celulele care isi modifica nucleul si devin polinucleate.
daca e cineva care sa imi spuna ceva despre h-sil, cat de grav e, ce pot sa mai fac... chiar va rog din tot sufletul meu! sunt efectiv speriata, pe sistem nervos am inceput sa imi apara pete pe corp, la 3 zile dupa operatie m-am despartit de prietenul meu pt ca nu am mai suportat faptul ca nu ma intelege, ca am nevoie de timp sa ma refac dupa operatie. pe langa faptul de deja am dat 60 de mil pe analize si consultatii, nimeni nu vrea sa imi explice ce inseamna h-sil, bine nu e asta e clar, daca eu am primit rezultatul la pap pe 16 iun si pe 22 m-a operat.

Va multumesc anticipat!

Offline

 

#1169 2009-07-07 12:23:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

vile_valo i am lasat doctoressei linkul...iti va raspunde dansa cat de curand...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1170 2009-07-07 14:47:47

vile_valo
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 3

Re: HPV

am tot citit pe acest site, ce au postat alte persoane.... si as vrea sa completez ce am scris mai sus
eu tot timpul am avut grija de mine, controale regulate la ginecolog, cel putin o data pe an, de asta nu pot sa imi explic ce s-a intamplat.
la testele din februarie nu mi-a iesit nimic, nici macar levuri sau tricomonas, doar o inflamate nespecifica. am facut in martie teste si sange si urocultura, iar nimic, in aprilie le-am repetat iar la alta clinica, iar nimic. doctorita mea de familie mi-a spus ca acea inflamatie nespecifica poate fi si din cauza faptului ca am anexita, desi la ecografia transvaginala, mi s-a spus ca nu am nimic grav si nu apar inflamatii ale zonelor anexiale. mi-a aparut un chist de vreo 7 mm, dar am inteles ca poate fi si din cauza edocrina, sa fie functional si poate sa dispara repede. efectiv la toate analizele nu mi-a iesit nici o ciuperca, nimic, doar acea inflamatie nespecifica si hpv.
cand am citit de hpv pe net, m-am panicat efectiv, 2 zile am crezut ca mi se termina viata aici, dar norocul meu a fost cu mama care m-a sustinut si mi-a spus ca orice ar fi trebuie sa ma fac bine. nu m-am mai gandit la asta si mi-am vazut de viata mea, desi ceva ma facea sa am unele retineri. la toate controalele o tot intrebam daca am voie sa am relatii sexuale cu prietenul meu si ea spunea de fiecare data, da, doar cu prezervativ. am facut tot ce mi-a spus.
am tot fost la control, am facut tratament si eram sigura ca o sa fe bine, vroiam ca in toamna sa raman insarcinata, dar mi-a picat cerul in cap cand am luat rezultatul la pap in iunie si cand prima intrebare a doctoritei a fost cand poti sa iti iei concediu, m-am panicat efectiv. nu a vrut sa imi spuna mai multe si pe 22 iun m-a programat la erad. urmatoarea intrebare a fost unde vrei sa faci interventia, eu am spus ca unde crede dumneaiei ca e mai bine si a ramas sa o fac la clinica. am venit luni, am facut interventia. dupa interventia nu mi-a dat iar tratament decat cu: viatamina a, calciu, colposeptine si cerviron. si mi-a spus ca nu am voie sa intru in piscina, sa fac baie in cada, sa nu alerg, sa nu fac efort o luna si dupa pot sa imi reiau viata normal. nu mi-a dat sa aiau isoprinosie, dar am am inceput sa iau de 5 zile la prescrierea medicului de familie. sincer, nu stiu ce sa mai fac!

acum sunt intr-o panica de nedescris. mai ales ca m-am despartit si de prietenul meu, ca ma acuza de tampenii si cea mai dureroasa fraza a fost cand a venit la mine si mi-a spus ca el e tanar si ca vrea sa se distreze, sa simta placerile vietii si daca nu o face acum cand o sa o faca. ca vrea copii si ca eu nu pot sa ii mai fac, daca am probleme de acum, tot timpul o sa am. asta m-a terminat nervos. nu ma asteptam la asta, mai ales ca aveam o relatie f fericita si nu ne-a lipsit nimic. toate analizele si consultatiile le-am facut la clinici f bune din bucuresti de acea am si platit atata pe ele, deci nu aveau cum sa nu fie corecte. nu pot sa inteleg ce i-a lipsit, de ce s-a comportat asa. mi-este frica sa nu ajung si la a doua operatie, rezultatul de la biopsie vine dupa 11 iulie, eu la control trebuie sa ma duc la inceputul lui august... nu stau decat sa plang, sa ma cert la telefon cu my dear ex, mi-au mai aparut si acele pete pe corp, care cica sunt pe fond nervos, trebuie sa iau tratament si pt alec, dar am refuzat sa mai iau pastile ca imi ajung cate iau.
si tot timpul in capul meu e intrebarea de ce eu? ce am facut sa merit asta?

Offline

 

#1171 2009-07-07 20:26:59

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

vile...stiu ca poate nu-ti va place ce iti spun dar tot raul spre bine...daca asa s-a compartat acum e clar ca nu e omul cu care vrei sa-ti petreci tot restul vietii si mai bine ca ai aflat acum decat peste cativa ani cand poate aveti si copii..in ceea ce priveste intrebarea "de ce eu?" nimeni nu-ti va putea raspunde la asta...nu ai facut nimic sa meriti asta...aceste lucruri pur si simplu se intampla uneori...fara sa avem niciun control asupra lor...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1172 2009-07-07 22:16:06

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: HPV

Draga Vile, calmeaza-te, ca lucrurile nu sunt atat de negre cum ti se par in momentul asta. In primul rand, sa lamurim treaba cu prietenul tau: este un individ insensibil si egoist, si ar tb s ate bucuri ca ai scapat de el. Comportamentul lui nu are nici o scuza. As putea sa pun pariu ca boala o ai de la el. De cand sunteti impreuna? Probabil ca nu de mult timp, si asa se explica faptul ca in februarie aveai virusul, dar modificarile la pap INCA NU APARUSERA. Daca postezi tot pap-ul, am sa incerc sa-ti explic toate elementele. Pap-ul a fost facut inj acelasi loc cu cel postat? Pt ca acuratetea pap-ului mai depinde si de priceperea celui care il face, asa ca mai exista si posibilitatea sa nu fi fost interpretat bine, desi nu prea cred...HSIL nu e prea bine, inseamna ca ai o leziune cu risc inalt. Problema este ca diskariozele tale sunt usoare, rar moderate, deci fff grav nu poate fi. De unde o fi scos anatomopatologul HSIL-ul nu prea stiu, pt ca din descriere nu prea iese. Totusi, nici doctoritei nu i s-a parut extrem de grav, ca daca i se parea, iti facea conizatie, iar ea ti-a facut ERAD. Oricum, odata cu raspunsul la biopsie vom afla sigur ce-i acolo. Pana atunci, nu te panica inutil, sunt 99% sanse ca povestea sa se termine aici. Sunt nenumarate exemple pozitive aici pe forum.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#1173 2009-07-07 22:38:25

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: HPV

vile..
...tot raul spre bine! scapi de persoanele false si ramai cu cei adevarati!!!

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 20:52:13)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#1174 2009-07-08 10:20:03

vile_valo
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-07
Mesaje: 3

Re: HPV

de cunoscut ne cunosatem de vreo 8 luni, el a stiut de hpv de la inceput, nu il am de la el. am incercat sa ii explic ce e acest virus, analizele imi tot ieseau bine si de aceea cred ca nu a acordat prea mare atentie. cand ne-am despartit, eu am plecat si nu pt faza cu hpv-ul, ci pur si simplu nu am mai putut sa raman langa el, toti incepusera sa ii bage in cap numai tampenii, ca daca am probleme acum o sa am tot timpul si faze din astea. luni de zile m-a sustinut si cand mergeam la control venea cu mine. nici acum nu a spus ca nu ma sustine, ci pur si simplu m-a suparat faptul ca nu m-a crezut pe mine ca o sa ma fac bine, ca orice ar fi ramane cu mine pt ceea ce sunt eu, nu pt ca ii ofer cateva minute de placere. m-a suparat enorm cand a venit si mi-a spus ca el e tanar si daca nu se distreaza acum cand o sa se distreze. nu vreau sa spun cine i-a spus asta, dar sincer mi s-a luat de el. intr-o singura seara mi-a facut scandal, pt prima data, dar si pt ultima oara fiind langa el. e mult mai complicat si nu pot sa scriu totul. ideea este ca ma iubeste f mult, asta o stiu si sunt sigura, dar pt faptul ca are de ales intre mine si alte "persoane" si parerile lor, asta nu accept. frazele lui m-au terminat psihic. eu nu sunt tanara? nu am voie sa ma distrez? sunt condamnata la moarte?
eu am ales sa plec pt ca imi era din ce in ce mai multa frica, incepusera sa imi apara acele pete pe corp si am simtit ca nu sunt in stare sa lupt cu nimeni acum, ca nu pot sa mai demonstrez nimic nimanui si ca daca ma iubeste ma va astepta si va invata sa inteleaga adevarul asa cum e. am nevoie de liniste, sa imi revin... el nu a putut sa inteleaga asta, vroia sa plec pe nu stiu unde, adevarul ca ne facusem multe planuri de vacanta si acum trebuie sa le lasam... dar tot nu e suficient sa imi spuna ce mi-a spus. el e liber sa faca ce vrea, sa se duca unde o vedea cu ochii, dar faptul ca acum cand aveam mai multa nevoie de el mi-a facut faze, nu vreau sa mai aud de el.

analizele le-am facut in urmatoarea ordine: in februarie- micomi, in martie si aprilie- synevo si medsana, in mai si iunie - sanador.

Offline

 

#1175 2009-07-08 16:48:08

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

vile_valo, daca imi permiti as vrea sa imi exprim si eu parerea fata de problema ta sentimentala...eu vad asa lucrurile...daca el la inceput te-a acceptat asa cum esti a crezut ca nu e nimic grav,asa cum ai zis si tu, ca te insotea la analize,controale etc. dar din moment ce situatia s-a inrautatit, el nu te-a mai putut sustine. de ce?pentru ca incepuse greul...si a dat bir cu fugitii...deci....o fi fost si influenta altor persoane cum zici tu, dar atat timp cat nu a fost suficient de puternic sa isi infranga propriile temeri si parerile rautacioase din partea altora, inseamna ca nu te-ar fi putut incuraja nici pe tine.si daca era asa sigur de iubirea pt tine nu te parasea, mai ales in momentele astea grele....stii cum e zicala: prietenul la nevoie se cunoaste. e adevarat ca iti e greu fara el dar si mai greu iti era cu el, drept pt care ai luat decizia corecta...
eu cand am aflat de hpv eram de curand cu un baiat, pe care il cunoscusem dupa o relatie de 2 ani cu altul...si m-a acceptat. eu l-am avertizat...l-am si mintit ca e mai grav...ca sa nu il tin langa mine. dar nu a vrut sa ma lase...ideea e ca acum imi dau seama ca daca nu il aveam pe el, nu rezistam. eu nu am prietene si recunosc ca el a fost stalpul meu de sprijin...am avut o perioada de 6 luni groaznice,chiar si cu el langa mine, dar acum imi revin. asa ca stai linistita, daca ai nevoie de sprijin sau de cineva cu care sa vorbesti, noi suntem cele care te intelegem cel mai bine si care nu o sa te condamnam niciodata pentru ca ai hpv!
fii tare, revino-ti ca sa ii arati ca poti lupta si singura! trebuie sa faci asta pentru TINE!

Ultima oara a fost editat de madam00 (2009-07-08 16:49:44)


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1176 2009-07-08 17:22:31

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

vile valo, la ce medici ai fost? nu poti merge la dna dr Tarlea (Sanador) sau dna dr Badea (Micomi)?
Si eu am avut probleme din aceasta categorie. Credeam ca si tine ca totul se prabuseste, dar linisteste-te o sa vezi ca timpul va calma lucrurile. Peste un an vei privi lucrurile altfel.
Acum nu poti decat sa astepti rezultatul la biopsie. Iti va spune mai multe decat orice Papanicolau si te va lamuri care este situatia cu care te confrunti.
Si din ce stiu eu ce ai tu nu este cancer, sunt modificari ale celulelor, dar nu atat de grave incat sa gandesti atat de negativ.

Offline

 

#1177 2009-07-08 21:39:36

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

Fetele, hpv provoaca si senzatia d arsuri in zona genitala?


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1178 2009-07-09 00:27:02

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

dreamer, hpv se manifesta diferit de la persoana la persoana. unele pot avea mancarimi, altora le dau dureri la contact, sau arsuri...in schimb unele persoane nu simt nimic...deci, da, pot sa ai si senzatia de  arsuri!

Ultima oara a fost editat de madam00 (2009-07-09 00:28:53)


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.