homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-64


#1198 2009-07-16 21:53:21

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

madam00 a scris:

Lavinia_tia, tu sigur ai hpv?stii sigur asta? pentru ca fara suparare, din ce descrii tu, seamana cu niste vergeturi

Vergeturile pot fi mici cand un bob de sare grunjoasa? Mai am pe fund vergeturi dar sunt mai lunguiete. Te intreb pentru ca nu stiu daca sunt de mai multe feluri.

Iar privind HPV-ul, nu il aveam acum ceva timp. Doar ca nu se stie niciodata. O analiza negativa nu ma pazeste toata viata.

Offline

 



#1199 2009-07-17 11:10:50

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Lavinia_tia, condiloamele sunt de mai multe feluri: sunt sub forma de conopida, plate, tot felul....si dupa cum le-ai descris tu eu credeam ca sunt vergeturi.adica...la aspect.acum, daca ele sunt excrescente, nu mai sunt vergeturi. logic:)) oricum eu imi sustin ideea ca nu putem sa iti spunem noi ce sunt,nici nu le-am vazut si oricum nici tu nu cred ca stii sa spui prea bine ce sunt. du-te la doctor!!!!!

Ultima oara a fost editat de madam00 (2009-07-17 11:11:16)


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1200 2009-07-17 11:21:33

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

Revin. Din pacate cu vesti proaste,dar la care ma asteptam cat de cat. Se pare ca este hpv. Mi`a prescris Condyline pe care am auzit ca trebuie sa il aplic de 4-5 ori pe zi, si medicamente pt imunitate (cale orala) sau injectii. Acum , din cate am citit am inteles ca imi pot "alege " intr`o oare care masura "tratamentul" . Precizez ca eu cu sistemul imunitar sunt la pamant deci cred ca o solutie optima ar fi sa ma duc sa imi fac injectiile saptamanal pt imunitate. Ma gandesc ca ar fi mai eficiente in cazul meu.Ce parere aveti?

2) Sincer nu mi`as aplica singura tratamentul  as opta pt o alta interventie. Ceva nedureros si in acelasi timp eficient. Ce imi recomandati? Interventia chirurgicala cesafac cum e?cesafac

E bine ca stiu ce am de facut.Am sa urmez tratamentul,am sa ma pun pe picioare ,am sa imi fac un mod de viata mai sanatos ,vitamine etc., si stiu ca atunci cand imi voi face testul (2-3-4 luni) va iesi NEGATIV!! Am eu speranta asta:D Ah si inca ceva...daca iese negativ as putea sa ma vaccinez?


Sanatate Multa va doresc !!!

Am sa incerc singura cu Condyline pana la urma...doctora mi-a spus de 4-5 ori pe zi.Mi se pare exagerat,totusi e solutie chimica..Sa urmez tratamentul dupa prospect,adik 2 ori pe zi? AA si mi`a spus sa dau in fiecare zi ,sa opresc tratamentul doar daca am arsuri sau devine insuportabil, cand pe prospect scrie 3 zile consecutiv in fiecare saptamana. Voi cum ati procedat?

Ultima oara a fost editat de Dana15 (2009-07-18 00:17:25)

Offline

 

#1201 2009-07-18 01:55:58

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

condyline: eu l-am utilizat conform prospectului si a dat rezultate inca din a doua zi de utilizare... de cele mai multe ori usturimile sunt semne ale faptului ca medicamentul isi face efectul(excrescentele se desprind usor, in timp) insa poate fi si un semn de alarma, in sensul ca a fost atinsa si o parte din pielea sanatoasa

in ceea ce priveste negativitatea testului pot spune numai ca odata ce l-ai capatat, e al tau(virusul);

vaccinul este numai pt tulpinile 16 si 18 (daca nu ma insel) si te protejeaza numai impotriva uneia dintre cele 2 tulpini(daca ai 16 si te vaccinezi, te "pazeste" de 18 si invers), cu alte cuvinte poti fi infectata cu hpv, insa cu alte tulpini

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-18 01:59:13)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1202 2009-07-18 14:43:49

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

in sfarsit a venit si ziua programarii mele la gine si revin cu inca un mesaj: se pare ca nu am HPV sau cel putin nu condiloame, asa cum credeam pana acum... sunt in extaz, imi vine sa sar in sus de bucurie dupa 2 ani de stres in care credeam ca am acest virus.

aveti grija fetelor! nu va mai lasati duse in eroare de poze si de medici care pun diagnostic fara analize. in sfarsit am intalnit un medic care stie sa se comporte cu un pacient si nu-l da afara dupa 5 minute. curand voi primi si testul papanicolau+cultura

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-18 14:45:28)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1203 2009-07-18 14:45:58

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

o ea, e o veste extraordinara, dar care poate era de asteptat, din ce ne-ai spus tu...daca fiecare dintre noi ar avea momente de'astea.,..oricum ai grija. s-ar putea, dimpotriva, sa fi dat peste un medic care iti va spune cum mi-a zis si mie unul, ca nu am hpv, ci cervicita:))    deci.....


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1204 2009-07-18 23:10:43

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

Multumesc de raspuns "o ea" si felicitari pt rezultat. Totusi hai sa luptam cu virusul,sunt sigura ca sunt macar cateva sanse sa il doboram. Cat de mici,dar sunt si tre` sa tinem cont de ele. Citeam mai sus de cineva care in urma unui tratament testul hpv a iesit negativ. Deci haideti sa  luam exemplele bune si sa mergm inainte cu aceasta speranta. Parca de cand ma gandesc ca totul e ok si ca am sa ies cu bine,au mai dat inapoi si draciile alea:)))).

10 zile plec din bucuresti,deci am sa urmez tratamentul cand ma intorc. Dar pana atunci mi`am luat Echinacea pt sistemul imunitar, am sa iau cate 2 pastile pe zi si cand incep tratamentul le intrerup si ma bag pe injectii .

Apropo de Condyline, sa nu fac vreo tampenie, inauntru banuiesc ca nu am voie sa dau...?

Offline

 

#1205 2009-07-19 14:26:49

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: HPV

Dana15 a scris:

Multumesc de raspuns "o ea" si felicitari pt rezultat. Totusi hai sa luptam cu virusul,sunt sigura ca sunt macar cateva sanse sa il doboram. Cat de mici,dar sunt si tre` sa tinem cont de ele. Citeam mai sus de cineva care in urma unui tratament testul hpv a iesit negativ. Deci haideti sa  luam exemplele bune si sa mergm inainte cu aceasta speranta. Parca de cand ma gandesc ca totul e ok si ca am sa ies cu bine,au mai dat inapoi si draciile alea:)))).

10 zile plec din bucuresti,deci am sa urmez tratamentul cand ma intorc. Dar pana atunci mi`am luat Echinacea pt sistemul imunitar, am sa iau cate 2 pastile pe zi si cand incep tratamentul le intrerup si ma bag pe injectii .

Apropo de Condyline, sa nu fac vreo tampenie, inauntru banuiesc ca nu am voie sa dau...?

mie pt. imunitate mi-a dat medicul isoprinosine

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 20:53:24)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#1206 2009-07-19 18:59:19

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

uofff andora asa vrei sa`mi spulberi sperantele rotfl2)) o sa fie bine big_smilebig_smile

Offline

 

#1207 2009-07-19 19:32:22

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: HPV

Dana15 a scris:

uofff andora asa vrei sa`mi spulberi sperantele rotfl2)) o sa fie bine big_smilebig_smile

...stai linistita...

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 20:53:55)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#1208 2009-07-19 20:44:31

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

andora a scris:

Dana15 a scris:

uofff andora asa vrei sa`mi spulberi sperantele rotfl2)) o sa fie bine big_smilebig_smile

...stai linistita...eu am de 5 ani..la inceput eram speriata....in timp deja te obisnuesti! acum e ca si cum as avea ...parul cret spre exemplu rotfl ...ba, din contra, de cand am aflat, am grija mai mult de organismul meu..asa ca...te vei obisnui in timp goodluck

Mah eu sunt 100% sigura ca in timpurile noastre ( 2010-2013) se va gasii o solutie...imposibil. Dar oricum intreb asa , chiar nu exista nicio persoana care in urma unui tratament si un mod de viata mai ok la cateva luni sau 1 an 2 , testul hpv sa fi iesit negativ??

Offline

 

#1209 2009-07-20 00:23:21

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

mie mi-a zis doctorita asta ca a avut paciente cu "tulpinile cele mai periculoase si au reusit sa scape de acestea avand grija de ele si de sistemul lor imunitar".... sincera sa fiu n-am prea inteles la ce s-a referit. ori le-a iesit testul negativ, ori n-au mai avut simptome, habar n-am! dar "au reusit sa scape" suna extrem de bine rotfl, indiferent de ce anume au scapat! sper sa fie totul bine pentru ca acum am mers la o clinica destul de scumpa si vreau sa cred ca cei care lucreaza acolo sunt niste profesionisti. vorbesc despre ominiclinic, iasi. voi aveti alte experiente acolo?

madam00, prima dr. gine la care am mers(am fost cu trimitere de la medicul de familie la policlinica elevi si studenti) mi-a pus un diagnostic care cuprindea: cervicita cronica, rana pe col si vegetatii veneriene. ba mai mult,  mi-a spus ca aceasta cervicita e un fel de infectie datorata prezentei virusului in organism. iar pentru rana m-a sfatuit sa vin la cauterizare. zis si facut, insa in urma controlului de ieri... SURPRIZA! nici urma de vreo cauterizare pe corpul meu(nu ramane chiar nici un semn?).

nu vreau sa pun la indoiala experienta nici unui medic pt ca probabil stie el ceva de a ajuns acolo unde este, insa semnele de intrebare tot au aparut...

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-20 00:56:52)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1210 2009-07-20 05:32:25

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

Eh si pana la urma ce atata HPV in sus si in jos ca deja m`am plictisit  rotfl  nu o sa ma impiedice pe mine un virus sa renunt la visurile mele ,ba mai mult sa`mi ia fericirea. O sa raman acelasi copil plin de viata si cum ma stiu toti "cu rasul colorat" . Ce`i drept n`am sa neglijez deloc problema dar nu vreau sa fac un gand permanent din ea. Si plus de asta ceva care pe mine m`a ajutat foarte mult din punct de vedere moral : Eu de mica ma stiu cu herpes la gura:)))) Teoretic e aceasi treaba,am virusul in corp...si de transmis daca l`am transmis vreodata a fost cand era activ.
O sa iasa bine pentru toata lumea hjarta hjarta   De abia astept sa incep tratamentul cu Condyline   tummenupp  tummenupp
Si o intrebare : Dupa ce termin tratamentul ,avand in vedere ca am avut negi,am sa`mi fac testul pt depistare low risk ,nu? Eu asta vreau sa stiu, daca e pozitiv si in cazul in care e pozitiv ce tulpini sunt. Banuiesc ca sunt teste separate pt risc crescut si risc scazut?nu?

Ultima oara a fost editat de Dana15 (2009-07-20 07:05:38)

Offline

 

#1211 2009-07-20 11:33:22

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

din cate stiu eu, prezenta condiloamelor reprezinta de cele mai multe ori tulpini low risk dar acest lucru nu inseamna ca nu pot exista si cele high risk. cu alte cuvinte: daca zici ca ai/ ai avut acele veruci e clar ca oricum exista tulpini low risk, deci... cred ca cel mai bine ar fi sa faci testul pt tulpinile high risk. big_smile

ps: si eu aveam, in copilarie, probleme cu herpesul... dar am si uitat cand mi-a aparut ultima data(sper nici sa nu mai apara prea curand lol )

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-20 11:36:35)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1212 2009-07-20 16:21:58

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

o ea a scris:

din cate stiu eu, prezenta condiloamelor reprezinta de cele mai multe ori tulpini low risk dar acest lucru nu inseamna ca nu pot exista si cele high risk. cu alte cuvinte: daca zici ca ai/ ai avut acele veruci e clar ca oricum exista tulpini low risk, deci... cred ca cel mai bine ar fi sa faci testul pt tulpinile high risk. big_smile

ps: si eu aveam, in copilarie, probleme cu herpesul... dar am si uitat cand mi-a aparut ultima data(sper nici sa nu mai apara prea curand lol )

eh pai vezi "o ea " e oarecum acelasi lucru:))) neahhhh banuiesc ca nu iti fac nicio reducere daca vrei si testul pt low risk si cel pt high risk?rotfl2 asta inseamna 3800+3800:-| uofff ...de abia din august ma angajez:( Si am ales sa ma "lupt" singura cu asta pt ca eu cu mana mea mi`am facut`o..mama s`a prins ea asa sad dar nu vreau sa o supar sau sa o ingrijorez,pana la urma nu o sa fie mama toata viata langa mine,mai trebuie sa ma descurc si singura.

Ps: Nu iese la sange sau la urina?nu?

Offline

 

#1213 2009-07-23 11:29:19

blondusca
New member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 13

Re: HPV

Buna. Am nevoie din nou de ajutorul vostru.  Acum doua luni  mi s-a descoperit virusul HPV. Am primit tratatament ( Isoprinosine si ovule Cervugid), iar acum sunt la a doua tura de ovule. Dupa prima tura, m-am simtit foarte bine ( fara dureri, usturimi sau secretii), dar acum ma ustura foarte tare si am senzatia de arsura. Oare ce s-a intamplat ? Ce sa fac , sa continui cu ovulele sau sa ma opresc. Multumesc!

Offline

 

#1214 2009-07-23 17:43:42

mary1986
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 10

Re: HPV

Ar putea sa imi spuna cineva in cazul in care am foarte multe condiloame si le voi cauteriza, vor ramane semne?

Offline

 

#1215 2009-07-26 14:30:17

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Dana15, hpv-ul nu este ca hiv-ul, care iese in sange....hpv este un virus care se determina exclusiv din analiza secretiei genitale.  iar in privinta "problemei" cu mama, imi permit sa iti impartasesc experienta mea cu mama, o femeie conservatoare si care s-a maritat virgina la 33 de ani(!!!!)
Inainte nu puteam sa vb nimic cu ea, ba chiar a inecput sa planga cand i-am zis prima data ca nu mai sunt virgina. Dar acum, dand peste problema asta si neavand eu bani ca sa acopar consultatiiile, medicamentele si analizele, mi-am luat inima in dinti si i-am zis....si surpriza! a reactionat bine, adica m-a sprijinit, desi avea momente cand ma enerva(ca e rusine sa afle lumea, de parca eu ma duceam in centru sa strig in gura mare k am hpv)
in orice caz, se vede ca tu esti fooooarte bine cu moralul. eu pur si simplu am "cazut". nu mai ies din casa, nu mai am nicio prietena si am luat serios in greutate. din cauza stresului si a nelipsitei portii de plans pe zi, a inceput sa imi cada parul foarte rau(motiv pt care l-am si tuns). Alta problema...acum imi pare rau, pt ca aveam parul pana la fund:((
Mama si prietenul meu sunt singurele persoane care m-au ajutat si trebuie sa recunosc c a fara ele.....
deci dana, desi aparent nu ai nevoie de mama, este probabil cea mai sincera persoana care te-ar putea sprijini.


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1216 2009-07-26 14:32:02

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Mary1986, daca doctorul face frumos cauterizarea si chiar daca ajunge si prin alte locuri, locul se vindeca frumos, fara cicatricii. e adevarat ca perioada poate fi mai lunga, intrucat este un mediu umed si plin de flora, dar daca urmezi tratamentul de dupa si ai grija de tine sunt convinsa ca nu vor  fi complicatii.
si oricum, daca spui ca ai foarte multe, nu e ideal sa le cauterizezi, pt ca unele pot fi foarte mici si ori nu le va vedea, ori daca le va cauteriza, va afecta si tesutul sanator din jurul lor. deci parerea mea e ca mai bine urmezi intai un tratament local si cu niste imunostimulatoare.
cauterizarea, criogenarea sau oricare dintre aceste proceduri sunt niste solutii, dar lasati-le pt la urma.

Ultima oara a fost editat de madam00 (2009-07-26 14:36:16)


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.