homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-63


#1179 2009-07-09 15:57:13

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

CryoPharma poate fi folosit si in zona genitala? se spune ca ingheata negii, dar cred ca daca aplici acolo ingheti de tot lol. Oare e bun sau e inca o prostioara care sa ne stoarca de bani? l-a folosit cineva?
http://www.pcfarm.ro/produs/2642/
http://www.sensiblu.com/index.php?page= … norata_332

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-09 16:21:13)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 



#1180 2009-07-09 20:14:29

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

o ea, cica e indicat. mie mi l-a recomandat fosta mea doctorita ...ea stia ca am negi si m-a chemat pt. cauterizare si eu nu am vrut...asa ca a zis sa ma dau cu asta....dar intre timp m-am dus la alta tipa si au disparut negii asa ca nu a mai fost nevoie. deci se poate folosi. in orice caz, intreaba-ti doctorul intai. mult succes!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1181 2009-07-09 22:16:59

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: HPV

Revin cu informatii despre imunograma: rezultatele la IgA, IgG, IgM, IgE sunt normale. Reamintesc ca am Hpv high risk care mi-a modificat pap-ul. Medicul alergolog-respectiv imunolog mi-a spus ca imunitatea in niuciun caz nu trebuie 'intarita' mai mult decat atat ... Asa ca aviz amatoarelor, ar fi util sa va faceti si voi aceasta analiza inainte de orice tratament, sa nu luati mai multe pastile decat este nevoie! (mi se pare ca se poate face gratuit cu trimitere de la medicul de familie)

p.s. explicatia pt evolutia proasta a pap-ului la mine, o recunosc, e ca nu m-am protejat cu prez...

Offline

 

#1182 2009-07-09 23:23:27

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

madam00 cu alte cuvinte sa nu ma dau totusi asa... de capul meu, nu? de exemplu daca e doar imaginatia mea bolnava si ceea ce am eu nu-s negi, ce mi se poate intampla? mi-as putea face rau singura sau e inofensiv medicamentul daca nu e neg? roll
pe 18 am programare la un nou gine(deoarece d-na dermato-venero la care am vrut sa merg e mult prea ocupata) sa vedem ce spune si aceasta d-na dr. iar in caz de, doamne fereste, nu ma insel voi incerca si aceasta metoda disperat

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-09 23:28:03)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1183 2009-07-12 17:34:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

vile_valo, e destul de delicata situatia ta...
hai sa veddem ce zice biopsia insa sincer eu cred ca trebuie sa fii optimista


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1184 2009-07-12 18:30:20

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: HPV

Am si eu o intrebare ...virusul HPV il poti lua doar prin contact sexual? Doar asa poti lua/face virusul acesta? Multumesc


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

#1185 2009-07-12 20:15:38

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

depinde ce tulpini...eu am o tulpica care imi da veruci plane (care seamana cu niste semne de mama) si nu a fost luata prin contact...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1186 2009-07-13 14:34:48

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

"o ea", ai inteles perfect problema....deci chestia aia se poate da pe negi, e ca o criogenare dar care o faci acasa, nu la spital. insa daca tot zici ca ai programare intreab-o pe doctorita sa vezi si parerea ei....nu stii sigur ce sunt chestiile alea si pielea de acolo e f sensibila si e pacat sa te trezesti cu arsuri


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1187 2009-07-13 21:50:56

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

crys_ty_na a scris:

depinde ce tulpini...eu am o tulpica care imi da veruci plane (care seamana cu niste semne de mama) si nu a fost luata prin contact...

cum sunt aceste verusi plane? am si eu niste pete mici albe... ca si cand ar fi pielea desfacuta de pielea de sub ea. mai exact ca si cand spargi o basica facuta de incaltaminte, cam asa se vede.
ale tale cum se vad?

cum se simt la mana? eu vad petele... (nici nu stiu cum sa le zic) daca imi apas pielea astfel incat sa faca pliuri exact acolo unde sunt ele.

Ultima oara a fost editat de Lavinia_tia (2009-07-13 21:55:56)

Offline

 

#1188 2009-07-14 00:33:33

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Lavinia_tia, tu sigur ai hpv?stii sigur asta? pentru ca fara suparare, din ce descrii tu, seamana cu niste vergeturi


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1189 2009-07-14 02:31:44

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

.

Ultima oara a fost editat de Dana15 (2009-11-12 02:17:29)

Offline

 

#1190 2009-07-14 08:42:54

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

negii sunt provocati de hpv, nu au legatura cu gardnerella. pentru a vedea exact ce e cu umflaturile(eu nu cred ca e vb de hpv) te sfatuiesc sa mergi la medic(la altul daca cel de acum nu te ia in serios). hpv-ul nu iese la pap, pt hpv trebuie facuta o analiza speciala. si ar fi indicat sa faci si o analiza de urina. usturimile si urinatul des sunt simptomele unei infectii urinare

Offline

 

#1191 2009-07-14 16:24:45

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

Am fost azi de dimineata pt ca nu am mai rezistat. Mai ca am tras de ea sa imi faca un consult. Se uita : "eu nu vad nimic". M-au apucat nervii "Doamna uitati`va atent ca se vad cu ochiul liber,am vazut in oglinda". AAA ca da..e hpv trebuie facut testul sa vedem daca sunt sau nu cancerigeni. Sunt terminata psihic,nu mai zic fizic pt ca nu am dormit de mai bn de 24 ore,de mancat nici atat.
Am sa schimb medicul...

multumesc lady de raspuns.

REVIN CU O INTREBARE :

Poate fi vorba si de Molluscum Contagiosum>??

Ultima oara a fost editat de Dana15 (2009-07-14 22:51:13)

Offline

 

#1192 2009-07-15 02:04:05

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Dana15 sa stii sa si eu aveam dubii la inceput...credeam ca e trichomonas din ce ma uitasem pe net si cand ginecoloaga mea m-a trimis la cel mai bun dermatolog din oras sa imi dea cu o solutie inauntru, ala a zis ca nu am hpv, ci cervicita cronica(!). deci: nu te mai uita atata pe net la poze ca mai rau iti faci cand vezi si citesti toate minunatiile alea. eu zic asa: la intrebarea ta nu putem sa iti raspundem noi de pe forum, pt ca nu ti-am facut nicio examinare. numai din ce ne spui tu, si nici atunci sigur. cel mai bine e sa te duci la un doctor care sa prezinte incredere si care sa stie sa iti explice, sa vorbeasca cu tine. siguranta care ti-o da medicul e cea mai buna cale spre vindecare;) aia sufleteasca caci cu hpv-ul probabil stii ca o sa ramai prietena toata viata. revino sa ne povestesti ce ai mai facut si ce decizii ai luat. si inca o data, asteapta sa vezi ce e defapt, nu te mai alarma atat ca iti faci si mai rau. acum trebuie sa fii puternica, indiferent de diagnostic!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1193 2009-07-15 07:19:31

corela
New member
Inregistrat: 2008-07-09
Mesaje: 10

Re: HPV

Buna ziua tuturor!Am mai postat si eu cateva intrebari pe aici si multumesc celor ce mi-au raspuns. As vrea sa va spun ce mi s-a intamplat in speranta ca poate fi de ajutor si altcuiva.Anul trecut, in urma unor analize(pap, colposcopie...) am fost diagnosticata cu infectie HPV si leziuni exofitice si plane-CIN I-II. Am facut rezectie cu ansa, dupa care mi-a fost propusa conizatia. proba ADN-HPV indica HPV cu risc crescut: 52. Dupa zile intregi de plans si teroare, am hotarat sa nu ma operez in acel moment.Asa ca am inceput sa iau capsule cu ulei de catina, ulei de germeni de grau si bai de sezut cu marul lupului.Am urmat tratamentul acesta cateva luni, iar acum, spre surprinderea si bucuria mea, ambele analiza, si pap si genotiparea ADN-HPV au iesit negative.Asadar,se poate. Nu vreau sa spun ca asta este solutia,ca am gasit leacul miraculos ci ofer doar experienta mea. Am incercat sa fiu cat mai concisa, daca nu am fost suficient inteleasa astept intrebari. Eu sunt fericita si m-am gandit ca atunci cand am fost trista voi ati fost langa mine iar acum eu trebuie sa va rasplatesc cumva. Acum am alta dilema:mi s-a propus vaccinarea. Stie cineva ceva despre miraculosul si controversatul vaccin anti HPV??? Sa auzim numai de bine.

Offline

 

#1194 2009-07-15 08:38:09

teo_doriss
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-02-18
Mesaje: 42

Re: HPV

corela a scris:

Buna ziua tuturor!Am mai postat si eu cateva intrebari pe aici si multumesc celor ce mi-au raspuns. As vrea sa va spun ce mi s-a intamplat in speranta ca poate fi de ajutor si altcuiva.Anul trecut, in urma unor analize(pap, colposcopie...) am fost diagnosticata cu infectie HPV si leziuni exofitice si plane-CIN I-II. Am facut rezectie cu ansa, dupa care mi-a fost propusa conizatia. proba ADN-HPV indica HPV cu risc crescut: 52. Dupa zile intregi de plans si teroare, am hotarat sa nu ma operez in acel moment.Asa ca am inceput sa iau capsule cu ulei de catina, ulei de germeni de grau si bai de sezut cu marul lupului.Am urmat tratamentul acesta cateva luni, iar acum, spre surprinderea si bucuria mea, ambele analiza, si pap si genotiparea ADN-HPV au iesit negative.Asadar,se poate. Nu vreau sa spun ca asta este solutia,ca am gasit leacul miraculos ci ofer doar experienta mea. Am incercat sa fiu cat mai concisa, daca nu am fost suficient inteleasa astept intrebari. Eu sunt fericita si m-am gandit ca atunci cand am fost trista voi ati fost langa mine iar acum eu trebuie sa va rasplatesc cumva. Acum am alta dilema:mi s-a propus vaccinarea. Stie cineva ceva despre miraculosul si controversatul vaccin anti HPV??? Sa auzim numai de bine.

Corela, am citit ce ai scis mai sus si m-am bucurat sincer pentru tine.
Din ce am inteles eu, rezectia pe care ai facut-o si apoi tratamentul de cele cateva luni ulterioare, au fost suficiente pt tine ca sa te vindeci. Deci, asa stand acum lucrurile, ai facut bine atunci cand ai refuzat  conizatia. Ai lsat organismul tau sa reactioneze la "impulsurile" pe care i le-ai dat.

Acum, in cealalta ordine de idei, iti impartasesc din exprienta, nu a mea, dar o unei persoane foarte apropiate mie. Tanara fiind (24 ani) a aflat ca "poseda" niste tulpini HPV, 2 risc mediu si 1 scazut. A fost extrem de afectata evident la inceput, dar apoi cautand, a ales cei mai buni medici care au sfatuit-o: este f. bine sa te vaccinezi, chiar daca esti deja contaminata cu ceva tulpini, altele decat cele pt care este conceput vaccinul, pt ca in felul acesta devii inuna la cei agresivi si cei pe care i-ai avea vor fi mai putin ofensivi.
Ea (si nu numai) a facut vaccinul, nu a avut nici un fel de reactii, iar la un an dupa prima testare, la cea de-a doua, deci, din 3 tulpini, ramasese doar una!
Dar in cazul tau, cand se pare ca ai scapat de pacostea asta, eu cred ca ar fi bine sa investesti suma (care nu e tocmai mica) si sa-ti faci vaccinul. Banuiesc ca esti tanara si te si incadrezi in limita de max 30 de ani in care acesta are eficienta.
Acesta ar fi sfatul meu pt tine.
Scuze daca n-am fost prea concisa...
Sanatate multa iti doresc!

Offline

 

#1195 2009-07-15 23:25:22

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

madam00 a scris:

Dana15 sa stii sa si eu aveam dubii la inceput...credeam ca e trichomonas din ce ma uitasem pe net si cand ginecoloaga mea m-a trimis la cel mai bun dermatolog din oras sa imi dea cu o solutie inauntru, ala a zis ca nu am hpv, ci cervicita cronica(!). deci: nu te mai uita atata pe net la poze ca mai rau iti faci cand vezi si citesti toate minunatiile alea. eu zic asa: la intrebarea ta nu putem sa iti raspundem noi de pe forum, pt ca nu ti-am facut nicio examinare. numai din ce ne spui tu, si nici atunci sigur. cel mai bine e sa te duci la un doctor care sa prezinte incredere si care sa stie sa iti explice, sa vorbeasca cu tine. siguranta care ti-o da medicul e cea mai buna cale spre vindecare;) aia sufleteasca caci cu hpv-ul probabil stii ca o sa ramai prietena toata viata. revino sa ne povestesti ce ai mai facut si ce decizii ai luat. si inca o data, asteapta sa vezi ce e defapt, nu te mai alarma atat ca iti faci si mai rau. acum trebuie sa fii puternica, indiferent de diagnostic!

Maine am sa ma duc la o clinica particulara, e trist la 19 ani:smile((((((( ma uit la lume pe strada si ma gandesc ca n-am sa mai fiu niciodata sanatoasa grater((((( sad

Offline

 

#1196 2009-07-15 23:44:05

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Dana15, boala nu alege in functie de varsta. eu am 18 ani acum si aveam 17 cand am aflat de virus, stiu cum te simti. o sa trecem noi si peste asta


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1197 2009-07-15 23:58:36

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

totusi sad ce ar mai putea cauza aceste condiloame sau nu stiu cum sa le spun:( ca sa explic cum sunt la mn . par ca niste "carnite mici" iar una are in jur de cativa mm.adica atarna. Ce ar mai putea fi,excluzand hpv?sad exista si alte boli cu aceasta simptoma?

madam00 da`mi te rog id`ul tau:(

Ultima oara a fost editat de Dana15 (2009-07-16 00:07:26)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.