homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-65


#1217 2009-07-26 14:33:10

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

blondusca, poti sa ne spui cat ai intrerupt cervucidul? si cat timp sau cate ovule ai bagat in prima tura?


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 



#1218 2009-07-27 09:00:00

blondusca
New member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 13

Re: HPV

Prima tura a fost de 12 ovule si am facut pauza 7 zile.

Offline

 

#1219 2009-07-27 15:08:37

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

blondusca, eu in locul tau m-as gandi asa: poate prima cura deja si-a facut efectul si acum ovulele, care sunt complexe, poate imi irita mucoasa vaginala. cum se stie, niciun medicament aplicat pe un loc nedezinfectat nu isi va face efectul maxim, eu te sfatuiesc sa faci inainte de aplicarea de seara, spalaturi interne cu bicarbonat (o lingura de bicarbonat de sodiu la 1 litru de apa) sau cu ceai de musetel. incearca sa eviti pliculetele din comert intrucat nu stii cum interactioneaza subsantele intre ele.... si inca o  chestie: te ustura inauntru, sau la intrarea in vagin, la aplicare?


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1220 2009-07-27 16:09:18

blondusca
New member
Inregistrat: 2008-02-14
Mesaje: 13

Re: HPV

Multumesc mult pentru sfat, asa o sa fac.De usturat ma ustura inauntru, dupa ce imi introduc ovulul. Durerea, usturimea ma tine si a doua zi.

Offline

 

#1221 2009-07-27 18:16:34

mary1986
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 10

Re: HPV

madam00 a scris:

Mary1986, daca doctorul face frumos cauterizarea si chiar daca ajunge si prin alte locuri, locul se vindeca frumos, fara cicatricii. e adevarat ca perioada poate fi mai lunga, intrucat este un mediu umed si plin de flora, dar daca urmezi tratamentul de dupa si ai grija de tine sunt convinsa ca nu vor  fi complicatii.
si oricum, daca spui ca ai foarte multe, nu e ideal sa le cauterizezi, pt ca unele pot fi foarte mici si ori nu le va vedea, ori daca le va cauteriza, va afecta si tesutul sanator din jurul lor. deci parerea mea e ca mai bine urmezi intai un tratament local si cu niste imunostimulatoare.
cauterizarea, criogenarea sau oricare dintre aceste proceduri sunt niste solutii, dar lasati-le pt la urma.

Multumesc madam! Le-am cauterizat intre timp!Ai cumva idee la cat timp dupa cauterizare pot sa am contact sexual,protejat ma gandesc la inceput.Dar neprotejat?Eu urmeaza sa mai merg la o sedinta de cauterizare si partenerul mai are doua condiloame pe care da cu condyline. Doctora nu mi-a spus nimic...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1222 2009-07-27 23:27:49

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

protejat, dupa o luna
neprotejat... din cate stiu exista riscul "reinfectarii", deci numai daca te cauti zilnic si vezi ca n-a mai aparut nimic poti incerca(cel putin asa am inteles eu din tot ce-am citit cand aveam inima cat un purice tongue )


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1223 2009-07-28 14:21:03

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Mary1986, cred ca iti dai seama k mai devreme de 2 saptamani nu e bine sa ai contact sexual, intrucat ranile nu sunt inchise si pot aparea sangerari si altele. In schimb, in locul tau mie mi-ar fi frica de altceva: daca zici ca partenerul tau mai are inca condiloame, ar fi bine sa scape intai de ele, inainte sa va ganditi sa faceti ceva. riscul reinefctarii e mare si tu stii prin ce ai trecut la cauterizare, nu cred ca vrei o cauterizare din 3 in 3 luni!

Ultima oara a fost editat de madam00 (2009-07-28 14:21:33)


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1224 2009-07-28 20:12:33

mary1986
New member
Inregistrat: 2009-07-16
Mesaje: 10

Re: HPV

madam00 a scris:

Mary1986, cred ca iti dai seama k mai devreme de 2 saptamani nu e bine sa ai contact sexual, intrucat ranile nu sunt inchise si pot aparea sangerari si altele. In schimb, in locul tau mie mi-ar fi frica de altceva: daca zici ca partenerul tau mai are inca condiloame, ar fi bine sa scape intai de ele, inainte sa va ganditi sa faceti ceva. riscul reinefctarii e mare si tu stii prin ce ai trecut la cauterizare, nu cred ca vrei o cauterizare din 3 in 3 luni!

El o sa scape usor, nu are decat doua si condyline a inceput sa isi faca efectul...Problema e la mine ca nu ma mai vad scapata de ele odata dar speram ca in final sa fie bine!Dar daca scapam amandoi de ele?E ok atunci neprotejat?

Offline

 

#1225 2009-07-29 13:11:19

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

Mary1986 ar fi super misto sa scapati amandoi de ele. problema e ca la tine si asa au fost multe si tu nu le poti vedea pe cele mici, din interior. trebuie sa ai rabdare si sa urmezi tratamentul corect ca sa scapi de ele in totalitate, si nici atunci nu poti fi sigura.eu iti doresc mult succes in continuare si fii foarte atenta!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1226 2009-07-29 15:35:00

GreenCat
Membru
Inregistrat: 2009-04-16
Mesaje: 1

Re: HPV

ok, vin si eu cu intrebare , e cineva de aici care are acest virus si e si gravida ? Eu nu sunt gravida dar am hpv trebuie doar sa identific  ce radacina.
Va intreb daca sunteti gravide si cu acest virus sa stiu ce indicatii v-au dat doctorii ce riscuri sunt, se va naste si copilul cu acest virus? Ma puteti lamuri, Nu am stat sa citesc toate cele 42 de pagini(rusine mie) de aceea v-as fi recunoscatoare pt un raspuns prompt. Multumeesc

Offline

 

#1227 2009-07-29 16:29:40

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

copilul poate fi afectat numai daca este nascut pe cale naturala si sunt prezente condiloamele in acel moment. din cate stiu eu, daca nasterea e prin cezariana nu exista acest risc. pe de alta parte, am citit faptul ca pe timpul sarcinii condiloamele se pot mari(acum nu stiu daca se si inmultesc, devenind imposibila lipsa lor). frecvent hpv-ul se poate lua prin contact sexual, sunt rare cazurile in care acesta este transmis de la mama la fat sau altfel(sa ma corecteze cineva, daca gresesc)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1228 2009-07-30 13:07:50

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

eu pot sa iti spun ca le-am citit (cele 42 de pagini) si, din cate imi amintesc, nu era nimic legat de asta. si eu, la fel ca "o ea" stiu ca prin cezariana nu se transmite la fat, dar daca nasti natural se transmite si la copil....hai sa ne informam si sa postam aici pe forum, caci intr-adevar este o problema importanta si un aspect al hpv-ului pe care nu l-am discutat.
am avut fete care ne-au spus niste povesti ale unor prietene cu hpv care au nascut si acum sunt ok, dar nu au mentionat nimic de bebe cum e...


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1229 2009-08-02 21:25:58

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

madam pai da mi`am revenit complet psihic ,recunosc am fost daramata 4-5 zile,dar nu imi sta in caracter  ,pur si simplu m`am trezit intr`o dimineatza si mi`am zis ca daca o mai tin asa in felul asta am sa pierd tot,deja renuntasem la niste visuri ..VIATA MERGE INAINTE wtffffff \big_smile/ se intampla si la case mai mari , acum am fost plecata in vacanta lol si crede`ma ca 1 secunda nu m`am gandit la problema asta big_smile Ba chair o dau in glume ,am sa-mi pun nr la masina HPV:))) Briza marii face minuni.
Acum tre` sa vad cand incep tratamentul cu condyline:-?? Revin cu vesti:*

Offline

 

#1230 2009-08-08 23:58:21

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

Pentru cine are intrebari legate de contactul sexual dupa cauterizarea leziunilor leziunilor cauzate de HPV sau dupa terminarea tratamentului( si al partenerului).
In primul rand toate femeile active sexual ar trebui sa faca un examen ginecologic anual si un Papanicolau.
Leziunile cauzate de HPV pot fi si microscopice si nedetectabile cu ochiul liber, deci ar fi necesara si o colposcopie. Daca este o colposcopie video-asistata, atunci puteti vedea si voi daca exista leziuni sau nu la nivelul colului dar si in restul vaginului. La colposcopie se aplica mai intai sol. de acid acetic apoi sol. Lugol. Daca sunt probleme, atunci se pot vedea celulele afectate de virus ca fiind mai albe pe un fundal rosiatic.
Apoi urmeaza genotiparea HPV si determinarea tulpinii/tulpinilor daca este cazul. Cel mai bine este sa se faca genotiparea tuturor tulpinilor.
Si de aici se va stabili o schema de tratament.
In legatura cu partenerul, cel mai bine este sa faca o peniscopie sa vedeti mai exact daca sunt probleme. Apoi pentru certitudine se pot recolta celule de la nivelul uretrei si asa se poate stabili cu ce tulpini este infectat partenerul sau daca mai este infectat, dupa terminarea tratamentului.  Si inca ceva mare atentie ca partenerul poate prezenta condiloame la nivelul uretrei care sunt mai greu de observat .
Avand in vedere ca virusul se poate transmite si prin petting adica atingerea tegumentelor afectate( regiunea genitala), nu sunt recomandate relatiile intime.  Chiar si cu prezervativ inca exista risc de contaminare/recontaminare.


Oricum ideal ar fi ca tratamentul sa fie condus de o echipa formata din medic ginecolog si medic dermatolog.


Acum parerea mea este ca tratamentul ar trebui sa fie insotit si de o terapie imunostimulatoare.

Offline

 

#1231 2009-08-09 01:05:32

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

ruxandra_00, multumim pt. sfaturi. am si eu o intrebare: daca condiloamele nu mai sunt prezente,cel putin nu cu ochiul liber, ce tratament se face, in afara de cel cu imunizante? Pentru ca eu am fost trimisa de doctora mea ginecolog la cel mai bun dermatolog din oras, care mi-a zis ca am cervicita,in niciun caz hpv!!!lol
oricum,intrebarea mea ramane aceiasi: ce tratament? nu prind ideea....da-mi un exemplu


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1232 2009-08-09 10:11:38

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

In primul rand trebuie facuta colposcopia( un medic bun) si tipajul. Ca multe reactii inflamatorii nespecifice pot ascunde un HPV.  Cate femei din Romania sunt infectate si nu stiu .....Cred ca daca s-ar face acum un screening, s-ar depista foarte multe.
Ideea este ca se vindeca. Si singura modalitate  de tratament este prin stimularea imunitatii.
Uite un citat dintr-un articol:
"Studiile clinice in vitro si in vivo au demonstrat proprietatile antivirale ale ISOPRINOSINE atat impotriva virusurilor tip ADN, cat si ARN. Mecanismele prin care actioneaza ISOPRINOSINE sunt: direct - supresia sintezei ARN viral prin incorporarea acidului orotic in poliribozomi, mediata de inosina, inhibitia atasarii acidului poliadenilic la ARN-ul mesager viral si reorganizarea moleculara a particulelor plasmatice intramembranare limfocitare cu cresterea exagerata a densitatii lor, dar si indirect - prin potentarea sintezei proteice in ARN-ul mesager al limfocitelor depresate si al abilitatii translationale.

ISOPRINOSINE va ofera solutia de succes in tratamentul infectiilor virale acute si in managementul infectiilor cronice si recidivante prin normalizarea raspunsului imun.

Tratamentul precoce si corect cu ISOPRINOSINE are urmatoarele avantaje: reduce intensitatea simptomatologiei, scurteaza durata infectiei, scade frecventa si intensitatea recurentelor, este bine tolerat atat la copii, cat si la adulti si are efecte secundare rare, minime si tranzitorii. Studiile clinice au demonstrat ca este un produs sigur si netoxic atat pe termen scurt, cat si pe termen lung si ca normalizeaza raspunsul imun.
Datorita proprietatilor virustatice ale medicamentelor existente (blocheaza replicarea virala, dar nu neutralizeaza virusul), trebuie sa ne bazam mai mult pe sistemul imunitar propriu pentru a ne apara impotriva agresorilor virali."


Deci exista un adjuvant medicamentos. Ideea este ca trebuie consultat medicul ( unul bun) inainte si nu are rost sa ia cineva acest tratament pe baza unor suspiciuni.
Daca esista leziuni extinse trebuie tratate chirurgical: cauterizare cu laser, electrocauterizare, sau tratamentele dermatologice corespunzatoare. Iar tratamentul ulterior sa fie cel medicamentos. Trebuie vorbit cu medicul. Si mare atentie ca unii medici nu agreeaza tratamentele cu produsele naturiste nu au incredere in ele.

Ideea este ca aparitia semnelor clinice ale infectiei cu HPV demonstraza ca persoanele respective au un sistem imunitar deprimat.

Deci ar fi necesara in principiu o crestere a imunitatii nespecifice, adica a reactiei de aparare locale realizata prin intermediul limfocitelor T  citotoxice si natural killer( NK).

Trebuie si o alimentatie sanatoasa, bazata pe legume, fructe, lactate, branzeturi.

De asemenea exista  mai multe preparate  naturale, printre care se numara echinaceea, propolisul, antioxidantii, astragalus, cat's claw, golden seal, baraka, reishi, maitake si siitake , turkey's tail. Ideea e ca ar trebui consultat si un medic cu o competenta in acest domeniu, pentru stabilirea dozelor si a duratei tratamentului.

Va spun mai multe luni seara legat de tratamentul naturist.

Offline

 

#1233 2009-08-10 22:34:20

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

fetele am si eu un fix..mi-e frica sa nu am hpv..nu am condiloame..sau simptome specifice dar am o alunita in zona vaginala kiar pe o labie..am fost la dermatovenerolog si mi-a zis ca e doar un nev (alunita) si ca trebuie scos nu prin laser ci chirurgical ca e mai sigur.nu stiu ce sa fac sad intrebarea..desi nu am motive sa cred ca am hpv, oare sa fac si alte analize sa fiu sigura? k park nu -mi vine sa arunc banii aiurea.adica daca era ceva, imi spunea sa am excrescente or stuff.voi ce ziceti? sa dau cateva milioane pe analiza? cand e recomandat sa faci analiza hpv? papu mi=a iesit IIB, facut in martie.


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1234 2009-08-10 22:38:09

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

Pai mai intai trebuie sa faci un examen ginecologic, o colposcopie si un Papanicolau. Daca sunt leziuni pe col se vad la colposcopie. Poti sa il rogi sa-ti faca si vulvoscopie ca sa stai linistita.
Iar daca vrei sa fii cel mai linistita, poti face o genotipare HPV.

Offline

 

#1235 2009-08-10 22:48:09

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

pai la analize doar canddia a iesit, inflamatia cred ca de la candida..nu stiu exact la ce foloseste vulvoscopia


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.