homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-66


#1236 2009-08-10 22:51:29

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

pai la vulvoscopie se examineaza si restul vaginului nu numai colul. este o examinare cu un fel de microscop. este acelasi procedeu ca la colposcopie numai ca examineaza peretii vaginului.

si crede-ma in ziua de azi nu trebuie sa mai ai incredere in nimeni(barbati).

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-08-10 22:56:50)

Offline

 



#1237 2009-08-10 23:24:05

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

stiu...sper sa nu fie cazul.va tin la curent cu analizele


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1238 2009-08-11 12:03:12

andreeacamelia
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 6

Re: HPV

buna ziua,
am o mare rugaminte. daca se poate sa imi spuneti mai multe informatii despre acest hvp. am citit toate cele 42 de pagini si am descoperit lucruri care sa ma ajute. am inteles ce este hpv-ul, ce tulpini care cum sunt insa vin cu problema mea. acum o luna am fost la un simplu control ginecologic pe care nu il mai facusem de ceva vreme respectiv cred 2 ani( stiu mare rusine) si toata lumea mi-a spus ca tb sa fac papanicolau ca sa stau linistita ( am o secretie care este cateodata mai abundenta cred ca la ovulatie). l-am facut la cmu unde sunt cu firma si a iesit de urmarit evolutia citologic, negativ pentru o leziune intrapiteliala sau maligna bifat la celule endocervicale prezente ( nu stiu ce inseamna) frotiu convetional satisfacatoare pentru evaluare d-na bechir la colcoscopie a vazut o leziune pe col care a determinat-o sa ma trimita sa fac hpv ,mycoplasma si ureoplasma si suplimentare la indemnul dlui anca alexandru am facut si clamydia.analizele arata in felul urmator: pozitiv hpv la valori nedetectabil a iesit  tuplina 66 si scrie cu risc scazut dar nu ma pot culca pe o ureche mai ales ca am vazut pe forum ce inseamna, mycoplasma pozitiva si ureoplasma pozitiva cu valori la mycoplasma sub 10000 si la ureoplasma peste 10000 ( analize facute la synevo costa 425 ron) clamydia a iesit ok ( analiza facuta la cmu) am urmat tratament eu si prietenul meu cu zanocin 10 zile si urmeaza joi sa incep consulatiile, sa repet din analize si tot tacamul. din cate am inteles de la doctorii la care am fost tb sa ma grabesc cu copilul - nu stiu dc este adevarat sau nu, ceva se intampla si pe baza de stres - nu stiu daca este adevarat sau nu, in afara de propolis, echinaceea, polen, spirulina, laptisor de matca, golden seal, tinctura de brusture - se mai poate face si altceva? am 26 de ani vroiam sa fac copilul la 28 de ani dc repet colcoscopia o data la 4 luni si papanicolau la fel si am grija sa nu patesc ceva mai grav pot sa ma gandesc sa fac copilul la 28 de ani?dc ai leziune pe col este bine sa faci spalaturi cu irigatorul?plus ca mai sunt ceva intrebari dar cred ca am scris f mult.multumesc frumos si dc ma puteti ajuta si cu alte informatii ar fi ideal.

Offline

 

#1239 2009-08-11 14:41:36

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

Intai trebuie sa repeti analizele pentru ureaplasma si micoplasma, sa vezi daca s-au negativat.
HPV-ul il are in mod sigur si prietenul tau. Trebuie discutat cu medicul de acolo in legatura cu tratamentul. Trebuie sa faceti amandoi tratament.
La barbati se face peniscopie si uretroscopie pentru evidentierea microleziunilor. Si apoi dupa tratament se poate face genotipare hpv din celulele recoltate de la nivelul uretrei sa vedeti daca s-a negativat. La fel si la femei.
Nu trebuie sa te sperii ca macar nu e cu risc oncogen. Si de multe ori se vindeca de la sine infectia intre 6 luni si 2 -3 ani. Vezi ce spune medicul in legatura cu tratamentul. Isoprenosina este un antiviral si are efect imunomodulator. Si este foarte posibil sa iti dea un tratament cu cervugid ovule( 2-3 cure complete - 10-12 zile)
Si apoi mai este si tratamentul naturist. Am mai scris si eu despre plantele respective.
Am fost la un medic care are o competenta in medicina naturista, si l-am intrebat cam ce parere are in legatura cu plantele la care m-am  gandit eu.
Aaaa..... sa precizez ca si eu e posibil sa fi luat vreo tulpina de HPV, azi ma duc si eu la control si imi tremura chilotii pe mine de frica.
In fine cele mai recomandate sunt astragalus, cat's claw si goldenseal, in combinatie cu echinaceea( cam cate  o luna din fiecare, apoi pauza 1 luna, apoi se reia), apoi se poate asocia cu tinctura de propolis( vezi ca exista si sub forma glicerinata , adica fara alcool - 20 pic*3/zi - pe o bucatica mica de paine), miere( vezi ca exista miere fortificata cu propolis, polen, laptisor de matca - 3 lingurite pe zi), vitamina c( exista cea cu eliberare prelungita - cetebe 500mg, care se gaseste si in combinatie cu zinc 1-2 capsule pe zi, mai ales daca esti si fumatoare), un complex de antioxidanti( vit. a,e, c, zinc, seleniu) si nu in ultimul rand acid folic - 1-2 comprimate /zi - o luna, apoi cure de cate 10 cp. /luna( am citit pe forumuri un  citat dintr-un studiu care releva faptul ca femeile care au avut cantitati mari de folati in organism au scapat mai repede de acest virus.

A si alimentatie cat mai sanatoasa, legume cat mai multe, fructe, fara bauturi gen cola, fanta. Reduceti tigarile daca fumati. Si multa rabdare.

Spalaturile nu au ce sa faca rau vezi ce spune medicul si daca e cauta pe net magazinele naturiste si acolo spun de un cocktail de plante din care se poate face un ceai pentru spalaturi vaginale.

Faci si bebe stai linistita nu e atat de grav. Leziunea se poate epiteliza in cateva luni si poti scapa si de virus.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-08-11 14:52:05)

Offline

 

#1240 2009-08-11 15:17:58

andreeacamelia
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 6

Re: HPV

repetarea analizelor si consultatiile sunt deja pregatite sa le incep de maine. am tot auzit ca si pe baza de mancat nesanatos dc se poate spune asa si pe baza de stres se fac tot felul de complicatii insa nu credeam basca ca nu sunt fumatoare de cola m-am lasat de vreo 2 ani, ciudatica treaba. ramane sa vedem ce tratamente ne mai sunt recomandate si sa tot repetam analizele. mi se pare stranie treaba papanicolau sa iasa ok cand persoana are virusul dar uite cat traieste omul invata. va tin la curent cu stirile.multam

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1241 2009-08-11 15:24:11

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

da asta cam  asa e. din cauza asta papanicolaul si colposcopia sunt sfinte. multa bafta maine la gine si s-o intrebi si de isoprenosina si de tratamentul naturist. sa-mi spui si mie ce parere are. eu ma duc azi. o s-o intreb si eu. iti spun seara cand vin acasa ce mi-a zis.

Si in legatura cu papanicolaul, ti-a iesit bine pentru ca organismul se apara si virusul nu si-a facut de cap. adica ce se intampla de fapt o parte din materialul genetic al virusul se integreaza in ADN-ul celular si poate sa activeze anumite oncogene care cripteaza niste proteine care determina modificarile caracteristice celulare care apar la papanicolau sau determina proliferare celulara (in cazul negilor).

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-08-11 15:32:09)

Offline

 

#1242 2009-08-11 15:27:17

andreeacamelia
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 6

Re: HPV

intreb si te anunt. prima reactie a mea si cred a multora a fost sa gasesc calea naturala sa scap de belele si am inceput sa le incerc. oricum altceva nu am ce sa fac....

Offline

 

#1243 2009-08-11 15:36:53

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

Da eu iti spun ca am fost azi la un consilier de la hofigal si l-am intrebat in legatura cu tratamentul. Ea zicea ca nu interfera isoprenosina cu plantele. azi intreb si eu ginecologul sa vedem ce spune. si uite sa intri pe site-ul de la secom. sa citesti actiunea plantelor pe care le-am scris.

Offline

 

#1244 2009-08-11 15:54:33

andreeacamelia
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 6

Re: HPV

sunt sigura ca plantele au si ele un rol al lor plus ca am incercat si au dat rezultat. partea acum grea este sa il conving pe viitorul sot sa mearga sa isi faca peniscopia si sa vedem cum este localizat hpv-ul la el si sa luam in continuare tratamentele ce vor fi prescrise. plus ca iar ma intreb cum o sa fie cu viata sexuala activa, dc faci tratament, cauterizare, etc.. uffff

Offline

 

#1245 2009-08-11 16:21:42

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

Pai el nu stie ce este cu HPV-ul? Daca nu va tratati amandoi, degeaba faci numai tu tratament ca te vei recontamina cu virusul. O chestie din asta va poate apropia mai mult. Daca te iubeste si isi doreste o familie sanatoasa trebuie sa faceti amandoi tratament . Macar sa incercati cateva luni jumatate de an.
Oricum la femeile infectate cu HPV se recomanda cezariana la nastere pentru a preintampina infectia bebeului(dupa nasterea pe cale vaginala poate sa faca papiloame laringiene, faringiene, si sunt nasoale ca poate sa aiba probleme respiratorii serioase). Si cel mai bine e sa te vindeci inainte de a ramane insarcinata.
Lasa mai viata sexuala activa ca e mai importanta sanatatea voastra si a viitoarei familii. Oricum daca e trebuie macar 2-3 luni de abstinenta si apoi cu protectie. Si chiar si asa se poate transmite.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2010-04-06 15:28:25)

Offline

 

#1246 2009-08-11 16:48:14

andreeacamelia
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 6

Re: HPV

stie pentru ca i-am facut capul calendar si speriat cu hpv-ul si ce am tot gasit pe net. i-am explicat ce si cum, am luat impreuna zanocin si a spus ca merge si la doctor sa isi faca si el analizele si tot tacamul.ma sustinesi clar ca o sa ne abtinem ( un post mai lung putem spune ;-)) chiar imi pare rau sa aud ca ti s-a intamplat ce ti s-a intamplat. el mereu imi spunea si abia acum ii dau dreptate sa nu mai stau peste program, sa mananc si sa nu ma mai enervez sa am grija de mine insa eu am cam neglijat. sper totusi sa fie constient ca nu tb sa se duca si prin alte parti si sa se trateze ca nu se stie. om trai si om vedea.

Offline

 

#1247 2009-08-11 17:38:50

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

andreeacamelia papanicolaul ti-a iesit bine pt. ca tu ai doar tulpini cu risc scazut care nu afecteaza colul, ca in cazul celor cu risc inalt, care provoaca ranile de col si cancerul de col. Si f important: la Papanicolau nu apare daca ai sau nu hpv.. apar doar modificari celulare si doamne fereste, o eventuala inflamatie sau rana care da de gandit. Dar tu esti ok! ai grija de tine! si nu exagera cu medicamentele


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1248 2009-08-11 17:43:43

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

ruxanda_00 mersi pt raspuns. desi de regula pe forumuri, si in  general pe internet e o lume virtuala in care fiecare isi ia identitatea care o vrea, as fi curioasa de un singur lucru: se vede ca esti in domeniu sau foarte bine informata. dar FOARTE BINE!lol
cu ce te ocupi sau in ce domeniu?
ms si scuze daca te deranjeaza intrebarea mea...deh curiozitatea unui copil:)
cica oamenii inteligenti sunt curiosi:))


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1249 2009-08-11 22:25:18

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

Ptr. Madam00 Sa zicem ca pe aproape de domeniu dar nu in domeniu.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2010-04-06 15:27:09)

Offline

 

#1250 2009-08-12 09:08:55

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: HPV

"mica zona rosie" de pe col nu e ok...

Offline

 

#1251 2009-08-12 10:06:41

andreeacamelia
New member
Inregistrat: 2009-08-11
Mesaje: 6

Re: HPV

multumesc frumos pentru incurajare. deja m-am oprit din a lua medicamente cum luam inainte cand aveam dureri menstruale si astept acum in urma analizelor ce vor iesi si consultatiilor ce le vom avea sa vedem ce ni se prescrie si incet incet sa ne vindecam dc se poate. nu ma prea pricep in ale cititului analizelor sau bolilor dar de cand am descoperit ca am acest hpv am inceput sa ma informez si sa informez si pe cei din jurul meu de gravitatea virusului. am sa va tin la curent cu informatiile obtinute de la doctori.

Offline

 

#1252 2009-08-12 13:24:29

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

fetelor, saptamana viitoare plec la mare si vruiam sa ma duc la un control....dar ghinion: tipa e in concediu!
si eu nu stiu ce sa fac, ca vad ca inauntru iar incep sa apara si acolo o sa fie nisip, apa sarata din mare....si imi e frica
m-am gandit sa ma tratez singura: fac 3 zile cu condilyne sa incerc sa mai ard din nenorocirile astea mici si dupa fac o "cura" cu ovule Cervucid....cele care mai aveti experienta, ce ma sfatuiti?
fac bine? si daca nu, atunci ce sa fac. nu vreau sa plec asa la mare pt. k imi e ca se agraveaga. si plus de asta o sa vreau si eu sa fac anumite lucruri cu iubitu meu....cu care azi am facut un an:X
deci? please heeeelp


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1253 2009-08-12 13:25:46

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

ruxandra_00 zona rosie de pe buza anterioara a colului poate fi provocata de o cervicita...te stii cu antecedente?


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1254 2009-08-12 13:33:35

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

Madame00: Eu nu nush ce sa zic, daca veti avea contact intim neprotejat el te reinfecteaza.Si el trebuie sa se trateze ca daca te tratezi numai tu si el nu atunci te reinfecteaza. Si cu Condyline nush ce sa zic, nu ai vorbit pentru alta metoda? Electrocauterizare, vaporizare laser? Si pentru imunitate nimic? Ovulele Cervugid reepitelizeaza leziunile de pe col, in rest nu vindeca HPV-ul.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2010-04-06 15:22:46)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.