homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-68


#1274 2009-08-23 16:07:48

kristinika87
Membru
Inregistrat: 2009-08-23
Mesaje: 2

Re: HPV

am fost la un control ginecologic si acolo doctorita mi-a spus ca am o rana pe col pe care am si vazuto si arata destul de naspa...mia facut control si mia facut 2 analize: unul citobacteriologic si unul citologic (din cate eu am inteles unul inseamna secretia vaginala si unul papanicolao-sau poate gresesc) si mia dat indicatie sa ma duc la un centru medical ca sa imi fac o prelevare culturi col mycoplasma, ureaplasma si chlamydia si un ARN mesager HPV cu oncoproteinele E6/E7. Eu nu am avut nimic impotriva dar cand am sunat sa aflu daca ma pot programa acolo si cat o sa coste, mia picat fata. ambele examene ma duc undeva in 6 mil(600RON). Mia zis ca daca analizele alea si ale ei ies bine atunci o sa imi faca cauterizare si totul e rezolvat. Intrebarea mea e daca in realitate sunt necesare toate aceste analize asa de costisitoare, pentru ca sunt studenta si nu prea ma tine buzunarul.

Offline

 



#1275 2009-08-23 20:10:09

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: HPV

Aceste analize nu sunt un MUST HAVE, dar e bine sa le faci. Ele depisteaza printre altele existenta HPV-ului.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#1276 2009-08-24 16:52:32

mariana2
Membru
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 2

Re: HPV

D-na Doctor,
Am 42 de ani si in urma unui control ginecologic mi s-a recomandat efectuarea unui test PAP , intrucat mi s-a descoperit o "rana pe col".Am efectuat testul PAP si rezultatul a iesit clasa II -frotiu inflamator;celule pavimentoase superficiale si intermediare cu predominanta celor superficiale eozinofile (efect estrogenic);rare celule parobazale;frecvente celule endocervicale;numeroase leucocite polimorfonucleare si flora microbiana cu coci nespecifici.
Intrebarea este daca mai trebuie facuta colposcopie in acest caz si ce tratatament trebuie luat;as dori si o explicatie a rezultatului testului PAP si la ce interval ar trebui repetat acest test.Mentionez ca mi s-a indicat de medicul curant tratament cu cervigid (10 zile).

Offline

 

#1277 2009-08-25 04:05:48

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

buna, am lasat mai inainte un post cu ex. colposcopic.
acum sunt la mare si m-a mancat sa sun dupa rezultatul de la pap si cica nu a iesit nimic in afara de celule cu grade diferite  de maturare ceea ce explica rezultatul de la colposcopie.
fara candida, tricomonas, alte semne de infectie sau de inflamatie, nici macar polimorfonucleare.
sper sa fie bine in continuare.
sa aveti o zi minunata si mie sa-mi urati sa nu ma mai arda soarele, ca de cateva zile ma chinui cu niste arsuri solare.sad dar sper sa treaca si imi mai prelungesc sejurul cu inca 2 zile ca poate mai capat un pic de bronz ca sa fie totul in regula.
pupici si va trimit o raza de soare, un val inspumat si multi pupici .
vorbim dupa ce ma intorc si ajung la calculiciul meu

Offline

 

#1278 2009-08-25 21:03:30

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

mariana2 a scris:

D-na Doctor,
Am 42 de ani si in urma unui control ginecologic mi s-a recomandat efectuarea unui test PAP , intrucat mi s-a descoperit o "rana pe col".Am efectuat testul PAP si rezultatul a iesit clasa II -frotiu inflamator;celule pavimentoase superficiale si intermediare cu predominanta celor superficiale eozinofile (efect estrogenic);rare celule parobazale;frecvente celule endocervicale;numeroase leucocite polimorfonucleare si flora microbiana cu coci nespecifici.
Intrebarea este daca mai trebuie facuta colposcopie in acest caz si ce tratatament trebuie luat;as dori si o explicatie a rezultatului testului PAP si la ce interval ar trebui repetat acest test.Mentionez ca mi s-a indicat de medicul curant tratament cu cervigid (10 zile).

mariana, pap-ul e bun, ai doar o inflamatie provocata de o infectie. eu as face o colposcopie dupa ce tratez infectia sa vad exact cum e rana. daca e mica poate trece cu tratament cu ovule

ruxanda, iti doresc numai bine si distractie placuta! puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1279 2009-09-03 12:35:26

maria68
New member
Inregistrat: 2009-09-03
Mesaje: 5

Re: HPV

buna....spuneti-mi si mie daca in cazul infectarii cu hpv se modifica secretia si daca virusul hpv e acelasi cu negii genitali. de putin timp am vazut ca am 2 excrescente la nivelul labiilor mari....si imi este frica sa nu le am si intern. voi merge in viitor la medic sa fac pap-ul si pana atunci vreau sa fiu cat mai informata.

Ultima oara a fost editat de maria68 (2009-09-03 12:37:31)

Offline

 

#1280 2009-09-04 21:35:15

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

negii genitali apar datorita tulpinilor low risk ale virusului hpv
tulipile high risk pot duce la modificari la nivelul colului uterin si la rani pe col din cauza carora poate sa apara si o secretie anormala

Offline

 

#1281 2009-09-04 21:40:28

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

Buna!
In luna mai am avut o stare de disconfort si ceva secretii m-am prezentat la ginecolog mi-a recoltat pentru testul pap si iata rezultatul : celule superficiale++, celule intermediare +++, celule parabazale+, clasif Papanicolau  infectie HPV(+)- rare koilocite fara atipii CII, flora gr. 3, bacilli doderlein ++, citoliza++, coci+, candida+. Clasif Bethesda Negativ /Reactiv +hpv  (+) fara atipii, granulocite +++, histocite++, limfocite++, plasmocite+. OBS medic anatomopatolog inflamator supurativ, citolitic, discrete aspecte de cervicita virala si bacteriana. D-na dr. mi-a dat tratament 3 cure cu cervugid cu 10 zile pauza intre ele si 2 cutii de prinosine una mie una sotului.
Dupa tratament am repetat examenul si urmatorul este rezultatul : clasif Pap CII, infectie HPV (+) rare koilocite, cellule superficiale ++, cellule intermediare+++, cellule parabazale+, cellule endocervicale+. Flora gr.2, bacilli doderlein ++, citoliza+, coci+, candida(+). Clasif Bethesda Negativ/Reactiv + HPV (+) rare koilocite, granulocitee++, histocite++, LImfocite+, pLasmocite(+).OBS medic anatomopatolog discrete aspecte de cervicita virala, rec test PAP biannual.
Medicul ginecolog mi-a recomandat cerviron cit vreau eu cel putin 3 ture dar nu mi-a zis nimic de spalaturile vaginale pe parcursul tratamentului si nici de repaus sexual. La ambele controale medical ginecolog spune ca colul uterin arata foarte bine curat, fara eroziuni.
Eu as vrea sa stiu daca mi s-a recomandat tratamentul adecvat avind in vedere rezultatele expuse deoarece as vrea sa fac un bebe in viitorul apropiat eu avand 30 de ani .

Offline

 

#1282 2009-09-05 17:28:08

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

am revenit si eu din vacanta...de la odihna si valuri la stresul si plictiseala de acasa. sper ca asta sa nu imi afecteze prea rau iar psihicul. faza e ca nu mi-au mai aparut condiloame,desi am intrerupt isoprinosine-ul. acum sunt in perioada "aia" dar dupa o sa merg la doctor sa vedem cum mai evolueaza boala. eu sper sa involueze. multumita unei PRIETENE de aici de pe forum, se stie ea care, nu am avut probleme cu secretiile la mare. si ii multumesc din suflet...
insa un consult trebuie...ca sa stiu ce fac pe mai departe
urati-mi succes...si stiu ca o sa scapam de hpv-ul asta....capul sus,fetelor! se poate!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1283 2009-09-07 16:30:35

Dana15
New member
Inregistrat: 2009-07-14
Mesaje: 24

Re: HPV

madam00 a scris:

urati-mi succes...si stiu ca o sa scapam de hpv-ul asta....capul sus,fetelor! se poate!

OOO deja asa mai vi de`acasa happydance  dance  observ o umbra de optimism la tine  happydance,sa inteleg ca vacanta ti`a facut bine. Ma bucur  big_smile

Offline

 

#1284 2009-09-07 21:32:46

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

Buna ,
primesc si eu un raspuns la ceea ce am scris mai sus
Multumesc!

Offline

 

#1285 2009-09-08 13:49:14

lady in black
Insomniac member
Inregistrat: 2007-11-28
Mesaje: 8277

Re: HPV

buburuza, am lasat link docotressei

Offline

 

#1286 2009-09-08 17:54:49

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

buburuza79 a scris:

Buna ,
primesc si eu un raspuns la ceea ce am scris mai sus
Multumesc!

pap 1                                                    pap 2

celule superficiale++                               cellule superficiale ++
celule intermediare +++                           cellule intermediare+++
celule parabazale+,                                  cellule parabazale+

clasif Papanicolau  infectie HPV(+)             clasif Pap CII, infectie HPV (+)
rare koilocite fara atipii CII,                      rare koilocite
flora gr. 3, bacilli doderlein ++                  Flora gr.2, bacilli doderlein ++,
citoliza++,                                              citoliza+, coci+, candida(+)
coci+,                                                      coci+,
candida +                                                candida+.

Clasif Bethesda Negativ /Reactiv              Clasif Bethesda Negativ/Reactiv + HPV (+)
+hpv  (+) fara atipii,                              histocite++   
granulocite +++,                                    LImfocite+
histocite++,                                          pLasmocite(+)
limfocite++,

dupa cum vezi nu e mare diferenta intre cele 2 papuri. exista in continuare o reactie inflamatorie. asta e clar. in legatura cu isoprenosinul ti-a dat putin. adica eu am intrat in contact cu hpv si nu am avut leziuni macroscopice si mi-a dat timp de 5 saptamani cate 8 cp./zi , 5 zile, cu pauza 2 zile.

trebuie neaparat sa faci colposcopia se vede leziunea mai bine. si bineinteles papanicolau. cam peste 3 luni. si recomandarea mea este sa faci citologie in mediu lichid si nu papul clasic.
apoi ar trebui sa faci si genotiparea, dupa cum arata s-ar putea sa fie o tulpina cu risc oncogen. oricum infectia dureaza de obicei intre 6 luni si 2 ani.

apoi vezi ce se recomanda, unii recomanda din start erad, altii prefera temporizarea interventiei. in cazul tau as spune temporizare. inca nu sunt modificari preneoplazice.

in legatura cu tratamentul recomandat e ok. ai mare grija cu cervugidul. in cazul hpv-ului eu una nu l-as recomanda asa de calduros pentru ca are in compozitie un corticoid care scade imunitatea locala. cervironul este mai ok, mai ales ca acum s-a reepitelizat rana. cervironul te ajuta si creste si imunitatea locala.
daca vrei sa faci bebe ar fi bine sa ai grija de aspectele astea de pe acum.

aa si sa nu uitam regim de viata sanatos, evitarea stresului, reducerea fumatului daca este cazul, mancare bogata in antioxidanti, fara junk-food. si poti adauga si suplimentele natturiste.

pentru sot, ideal ar fi in primul rand o igiena cat mai buna, pentru ca el este purtatorul de virus, iar tu te reinfectezi de fiecare data la fiecare contact sexual neprotejat. chiar daca el nu are nicio manifestare clinica asta nu inseamna ca nu este si el infectat.

daca vrei sa mergi cu sotul, exista 2 examinari care se fac: peniscopia si uretroscopia, impreuna cu examenul dermatologic.

si indicat ar fi ca o perioada sa existe protectie cu prezervativ. scadele sansele de recontaminare cu 75% dar nu asigura protectie totala.

multa bafta si sa auzim numai de bine.

Offline

 

#1287 2009-09-08 21:10:14

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

buna
Ruxanda_00 iti multumesc  din suflet pentru raspuns.
La primul control d-na doctor zicea ca facem genotiparea si colposcopia, la al doilea a zis ca nu , sa stau linistita ,sa i-au cerviron si repetam pap-ul dupa 3 ture de cerviron si dupa mai vedem.
In ceea ce priveste alimentatia pot sa zic ca sunt atenta la ceea ce maninc rar se intimpla cite un derapaj , de fumat nu fumez, cu stresul e mai greu, ca de asa sunt job-urile in ziua de azi.
Folosim prezervativul in 99% din contacte .
Nu stiu daca are legatura cu hpv-ul dar fac destul de frecvent infectii urinare. la Nefrolog cind am fost nu mi-a descoperit "pietricele " la rinichi , a zis ca sunt ok.

la suplimente naturiste , la ce te gindesti pt stimularea imunitatii, catina, spirulina??

multumesc inca odata
si ne mai auzim , sper mai sanatoase!

Offline

 

#1288 2009-09-08 22:41:51

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

buna
vezi ca la categoria imunostimulatoare naturale sunt foarte multe. numai ca tratamentul trebuie luat 3-4 luni.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-09-08 22:45:48)

Offline

 

#1289 2009-09-10 22:25:34

ioana_p
New member
Inregistrat: 2009-09-10
Mesaje: 8

Re: HPV

buna fetelor si bine v-am gasit!
ca multe dintre voi si eu ma confrunt cu acest virus, care pe zi ce trece ma copleseste numai ideea prezentei lui, cu atat mai  mult cu cat isi face de cap.
l-am depistat in iulie si de atunci viata mea e un cosmar sad
am atat condiloame cat si rana pe col. trebuie sa fac un erad dupa urmatoarea menstra.
testul pap mi-a iesit cl II, la frotiu imi spune: satisfacatoare dar cu limite pt ca (vezi mai jos): frecvente pmn.
caracterizare generala:
in limite normale
modificari celulare benigne
status hormonal compatibil cu varsta si anamneza
la secretie mi-a iesit gardnerella abundent.
modificari reactive asociate cu inflamatie intensa.
doctora mi-a dat tratament pentru gardnerella urmand sa repet pap-ul dupa + genotipare hpv.

inainte de a-mi face examenul pap,  mi-am facut o colposcopie care ma ingrijoreaza  si nu stiu daca e compatibila cu ce mi-a iesit la pap ??
o sa pun rezultatul aici si va rog daca cineva ma poate ajuta, doctoressa te rog...
fp: col uterin cu zona rosie periorificial
aa: jsc vizibila; mic ectropion de aspect polipoid cu arii de remaniere sechelara spre periferie, prezentand circular o zona de epiteliu aceto-alb gros, cu mozaic grosier. la nivelul fsv lateral drept trei mici condiloame cu ax conjunctivo-vascular.
tl: zta iodnegativ, contur net.

mi-as dori ca medicii sa fie un pic mai comucativi, nu doar sa prescrie o reteta si sa te cheme la urmatorul control. sa ne informeze, sa ne explice cum stau lucrurile.  nu toti medicii sint asa, dar parca greu ii gasesti pe cei dispusi la mai multa comunicare si sa te linisteasca informandu-te mai bine.

va pup fetelor, multa sanatate si sa speram ca totul va fi bine. o sa rasara el soarele si pe strada noastra smile

ps. uneori imi vine sa urlu, sa plang, dar nu pot, n-am cui, nu toti te inteleg, multi care aud de o bts, deja iti pun o eticheta.

Offline

 

#1290 2009-09-11 15:24:41

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

ioana_p , cine ti-a zis tie ca ai rana pe col?
acea zona rosie din dreptul orificiului colului poate fi de asemenea cauzat de o vaginita,cervicita si alte infectii. este foarte adevarat, poate fi un inceput, dar vad ca pap-ul este II, deci inflamatoriu. asa ca zona aia rosie e posibil sa fie de vina pt incadrarea la pap2. plus ca si tu scrii :"modificari reactive asociate cu inflamatie intensa"
iar in privinta ps-ului tau, stai linistita. toate am trecut prin perioade de-astea dificile cand am aflat ca avem hpv. nu trebuie sa stie toata lumea.gaseste-ti o prietena cu care poti vorbi deschis si in fata careia te destainui tu cel mai bine. roag-o, daca poate sa te ajute sa iti revii psihic caci vindecarea despinde 90% de speranta si de optimisumul tau....am aflat asta pe propria-mi piele! asa ca...bafta
si tine-ne la curent!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1291 2009-09-11 20:24:10

ioana_p
New member
Inregistrat: 2009-09-10
Mesaje: 8

Re: HPV

multumesc mult madam00 pentru incurajare  smile
stiu ca e importanta o atitudine pozitiva pe care incerc sa mi-o impun.
am citit mult despre hpv, incercand sa cunosc mai bine problema pentru ca asa cum am spus, putini medici sunt dispusi la comunicare.
in momentul cand nu stii ceea ce ai, te napadesc tot felul de ganduri negative si iti ridici  tot felul de intrebari.
ma bucur ca am gasit acest loc si experientele atator fete.

eu acum ma duc la mediplus, (din cate am citit e o clinica competenta)
dupa ce am mai fost la doua cabinete anterior. insa am apucat inainte de a ajunge la mediplus, sa imi fac programare la dr. dinca si nu vreau sa pierd ocazia de a trece si pragul cabinetului dansei. am programare tocmai pe 27 oct.

pup si va tin la curent  puss

Offline

 

#1292 2009-09-11 20:58:01

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: HPV

buburuza79 a scris:

Buna!
In luna mai am avut o stare de disconfort si ceva secretii m-am prezentat la ginecolog mi-a recoltat pentru testul pap si iata rezultatul : celule superficiale++, celule intermediare +++, celule parabazale+, clasif Papanicolau  infectie HPV(+)- rare koilocite fara atipii CII, flora gr. 3, bacilli doderlein ++, citoliza++, coci+, candida+. Clasif Bethesda Negativ /Reactiv +hpv  (+) fara atipii, granulocite +++, histocite++, limfocite++, plasmocite+. OBS medic anatomopatolog inflamator supurativ, citolitic, discrete aspecte de cervicita virala si bacteriana. D-na dr. mi-a dat tratament 3 cure cu cervugid cu 10 zile pauza intre ele si 2 cutii de prinosine una mie una sotului.
Dupa tratament am repetat examenul si urmatorul este rezultatul : clasif Pap CII, infectie HPV (+) rare koilocite, cellule superficiale ++, cellule intermediare+++, cellule parabazale+, cellule endocervicale+. Flora gr.2, bacilli doderlein ++, citoliza+, coci+, candida(+). Clasif Bethesda Negativ/Reactiv + HPV (+) rare koilocite, granulocitee++, histocite++, LImfocite+, pLasmocite(+).OBS medic anatomopatolog discrete aspecte de cervicita virala, rec test PAP biannual.
Medicul ginecolog mi-a recomandat cerviron cit vreau eu cel putin 3 ture dar nu mi-a zis nimic de spalaturile vaginale pe parcursul tratamentului si nici de repaus sexual. La ambele controale medical ginecolog spune ca colul uterin arata foarte bine curat, fara eroziuni.
Eu as vrea sa stiu daca mi s-a recomandat tratamentul adecvat avind in vedere rezultatele expuse deoarece as vrea sa fac un bebe in viitorul apropiat eu avand 30 de ani .

sigur ca puteai intreba tu medicul despre spalaturile vaginale si despre repausul sexual....sau poti citi prospectul de la cerviron...
mie mi se pare ok tratamentul primit avind in vedere faptul ca spui ca nu ai nimic clinic


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.