homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-69


#1293 2009-09-11 21:21:42

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

Multumesc pentru raspuns Doctoressa,
faza e ca pe moment nu mi-a trecut prin cap  sa intreb  (intr-adevar se putea lua informatia de pe prospect dar eu nu am gasit nimic pe prospect in ceea ce priveste spalaturile vaginale si repaus sexual ),eram putin bulversata de faptul ca  la controlul initial imi spunea d-na dr. ca dupa  cel de al doilea pap facem testul hpv cu tubaj si parca a zis si de colposcopie  iar in ziua aceea cind am mers dupa rezultate mi-a recomandat cerviron "pina ma plictisesc" de parca nu ar m-ai fi fost nimic.
mi se parea putin ciudat, nu stiu daca e cuvintul potrivit.

mai revin cu o intrebare  pentru tine daca fac 3 cure de cerviron dupa aceea ma voi putea gindi la un bebe sau ar fi indicat sa fac investigatiile astea suplimentare(colposcopie, tubaj hpv)

multumesc inca o data pentru timpul acordat!
numai bine!

Offline

 



#1294 2009-09-11 22:06:44

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

buna pentru ioana_p, aspectul colposcopic pledeaza clar pentru infectie cu hpv. trebuie sa vindeci intai gardnerella si apoi faci tipajul sa vezi exact cu ce te lupti. ideea e ca nu e atat de grav, in sensul ca bine ca nu este cancer. iar apoi erad-ul nu cred ca are rost sa il amani. va exciza exact zona afectata si va merge proba la biopsie sa vezi exact daca sunt modificari celulare.

bine ca ai descoperit la timp si daca te vei trata vei fi in regula si sunt sigura ca vei scapa si de virus. oricum trebuie sa ai grija de imunitate.

dar trebuie rabdare si controale repetate la ginecolog. si nu ar strica si un dermatolog.

si eu sunt aproape in situatia ta in sensul ca azi am fost la cauterizare externa.

Offline

 

#1295 2009-09-11 22:45:42

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

salut..am mai facut o analiza la cantacuzino (doar de secretie ca Pap'ul il facusem deja in februarie cls IIB) si mi-a iesit doar candida ( e a 5'analiza cred in decurs de un an-la medici diferiti) Pb mea..si vreau sa va intreb si pe voi e ca din aprilie mai am arsuri vaginale (nu mancarime) si parca ma doare inauntru imi simt colul inflamat efectiv ma doare inauntru (sa nu mai zic la contact sexual) (apropo:chalmydia mycopleasma ureaplasma toate negative).Am fost la medsana si urmeaza sa ma duc luni sa ma controleze deoarece sunt tot mai speriata si a zis ca pentru linistea mea poate ar trebui sa fac si colposcopie sau tipaj hpv -o sa imi zica daca e cazul dupa ce se uita in vagin (toti ceilalti medici la care am fost pana acum mi-au zis ca, colul meu e ok). Oare sa fac si testele astea?Sunt dipsperata ca nu gasesc nicaieri simptomele astea pe care le am eu...Inflamatia poate de la candida..dar arsurile?
Ce ziceti?Despre simptome s daca are rost sau nu sa fac testele alea (destul de scumpe)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1296 2009-09-11 23:03:01

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

nu mi se pare imposibil ca arsurile sa fie de la candida.
cred  ca dr ala zice bine. daca cu ochiul liber vede ceva in neregula pe col, sa faca si colposcopie. abia apoi test HPV daca considera ca e nevoie

Offline

 

#1297 2009-09-11 23:12:09

ioana_p
New member
Inregistrat: 2009-09-10
Mesaje: 8

Re: HPV

ruxanda_00 a scris:

buna pentru ioana_p, aspectul colposcopic pledeaza clar pentru infectie cu hpv. trebuie sa vindeci intai gardnerella si apoi faci tipajul sa vezi exact cu ce te lupti. ideea e ca nu e atat de grav, in sensul ca bine ca nu este cancer. iar apoi erad-ul nu cred ca are rost sa il amani. va exciza exact zona afectata si va merge proba la biopsie sa vezi exact daca sunt modificari celulare.

bine ca ai descoperit la timp si daca te vei trata vei fi in regula si sunt sigura ca vei scapa si de virus. oricum trebuie sa ai grija de imunitate.

dar trebuie rabdare si controale repetate la ginecolog. si nu ar strica si un dermatolog.

si eu sunt aproape in situatia ta in sensul ca azi am fost la cauterizare externa.

multumesc ruxanda,
nici nu se pune problema sa aman, din contra parca nu mai am rabdare. abia astept sa scap de prostia asta din mine.
trebuie sa astept menstra urmatoare. cand imi vine, doctora mi-a spus sa sun si sa facem programarea. pana atunci voi tine tratamentul recomandat - spalaturi cu tantum rosa si ovule flagyl in nr. de 20 (mi se pare cam mult deodata in masura in care pe prospect spune ca o cura e de 10 ovule). am luat si tinizol in priza unica si trebuia sa repet azi, dar am uitat, le voi lua maine.
cat despre condiloame mi-a spus doctora ca cele din interior mi le va lua cu ansa cand va curata si rana.
in exterior mai am doar unul, care mie mi se pare ciudat, e chiar pe labie langa clitoris, e maricel, dar parca nu seamana cu un condilom (nu e conopidiform) desi doctora mi-a zis ca e. l-am dat de cateva ori cu condyline, asta in fiecare zi, ceea ce nu trebuia, ca mi l-a ars pana a dat sangele, de retras nu s-a retras decat foarte putin. l-am lasat in pace, cand ma duc la control o sa ii spun si despre el.

cum a decurs cauterizarea ? cat te-s costat ?

noapte buna si sa ne auzim cu bine.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1298 2009-09-11 23:16:50

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

gargarita a scris:

nu mi se pare imposibil ca arsurile sa fie de la candida.
cred  ca dr ala zice bine. daca cu ochiul liber vede ceva in neregula pe col, sa faca si colposcopie. abia apoi test HPV daca considera ca e nevoie

mi-e atat de frica.. macar de-ar fi foar candida ..ciudat mi s-a parut cand a zis ca ma pot spala si cu sampon local pt toaleta vaginala..(ceea ce nu o sa o fac)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1299 2009-09-11 23:21:30

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

n-are de ce sa-ti fie frica. pap-ul e ok, asta e important. iti tin pumnii pentru consultatia de luni

Offline

 

#1300 2009-09-11 23:23:53

dreamer
Sr. member
Inregistrat: 2008-05-05
Mesaje: 1567

Re: HPV

gargarita a scris:

n-are de ce sa-ti fie frica. pap-ul e ok, asta e important. iti tin pumnii pentru consultatia de luni

mersi controlul in sine deja nu mai am emotii , frica rusine ca la inceput..la cati dr am fost (5-6 cred) .sa vedem ce zice.va tin la curent(ma doare acum si imi simt zona asa nasol inauntru de ma macina psihic..am facut spal.cu ceai si am  dar cu crema  de galbenele..degeaba..)


Dance like nobody is watchin....

Offline

 

#1301 2009-09-12 14:51:42

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

pe mine m-a costat 50 ron/leziune. am avut una singura. dar partea nasoala e ca tre sa mergi periodic la control la gine si la dermato. adica dupa capul meu, periodic inseamna 1 data la 2 saptamani. ceea ce recomnda ei sa vii la 3 luni sau la 6 luni e poveste. daca e sa apara ceva mai bine iei din pripa si tratezi leziunea cand e mai mica decat sa astepti sa creasca; eu una asa as face. si neaparat fa si vulvoscopie se vad leziuni care in mod normal nu se vad. trebuie sa fie cineva ok, un medic ok.

eu mi-am luat seringi de insulina si un spray cu lidocaina( anestezic local si nu am simtit nimic, nici macar injectia cu anestezic- xilina). m-a avertizat ca ma va ustura rau la pisu, dar eu nu simt nimic doar o vaga jena. oricum indicat e sa-ti iei la tine o lenjerie intima din bumbac, ceva care sa nu jeneze, nu tanga.

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-09-12 15:03:12)

Offline

 

#1302 2009-09-13 00:21:07

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: HPV

Va rog frumos imi spuneti si mie daca LSIL inseamna ca voi face cancer? Se trateaza? Am facut un test hpv si a iesit HPV NEDTECTABIL, doctora mi-a zis sa-l repet pentru ca nu e concludent.Adica nedetectabil nu inseamna negativ?Ce parere aveti?

Offline

 

#1303 2009-09-13 10:09:17

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

eu asa amvazut pe toate buletinele pt HPV, nedectabil. n-am vazut nicaeri sa scrie  negativ. chiar si la valori de referinta scrie ca rezultatul trebuie sa fie nedectabil.  probabil nu scrie negativ pt ca testarea se face pentru un anumit numar de tulpini HPV si nu se poate garanta ca ca e negativ pentru toate tipurile care exista. nedectabil inseamna ca nu s-au detectat tipurile testate. nu e nevoie sa repeti analiza

Offline

 

#1304 2009-09-13 11:41:38

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: HPV

ciudat si cu testele hpv.
mie mi-au iesit ultimele 2 teste hpv pozitiv, genotip X (unde X este altul decat 31,33....).
unde am pus puncte sunt enumerate toate radacinile atat cu risc crescut cat si cu risc scazut.
adica am hpv dar nu a putut fi indentificat.
este un mare mister pt mine ce inseamna acest test.
pana in prezent nu a stiut nimeni ce inseamna lucru care ma intriga f tare.
nu e posibil asa ceva.
dar voi merge mai departe cautand si la alti medici raspunsuri.

Offline

 

#1305 2009-09-13 11:55:26

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

ideea e ca ai HPV. tu ce incerci sa afli de fapt, exact ce tulpina?

Offline

 

#1306 2009-09-13 12:12:04

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: HPV

da, tulpinile ma interesau.
testul este pozitiv dar nu am nici o tulpina.
asta inteleg eu din acest test.

Offline

 

#1307 2009-09-13 12:41:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

ba da, ai alta tulpina decat cele testate. exista f multe tulpini dar doar vreo 36-37 se testeaza

Offline

 

#1308 2009-09-13 12:52:34

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: HPV

inainte de ERAD mi-au iesit tulpinile 33 si 54.
dupa ERAD mi-au iesit testele asa cum am spus mai sus.
genotip X unde X este altul decat 16,18,31,33,54........si asa mai departe.
deci, acum trebuia sa-mi iasa tulpinile pe care le-am avut si inainte adica 33 si 54.
nu are cum sa am o tulpina necunoscuta din moment ce eu am avut inainte de ERAD tulpini cunocute 33 si 54.
nu stiu dc am fost prea explicita, ideea e ca trebuiau sa-mi iasa aceleasi radacini ca inainte de ERAD dc testul este pozitiv.

Offline

 

#1309 2009-09-13 22:07:21

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: HPV

mda... ciudat   hmm

Offline

 

#1310 2009-09-14 16:04:53

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: HPV

multumesc pt raspunsu. dar atunci de ce la papanicolau mi-a iesit LSIL cu atipii HPV? doctora mi-a zis k trebuie sa scrie negativ nu nedetectabil. off grater((

Offline

 

#1311 2009-09-14 16:21:52

ioana_p
New member
Inregistrat: 2009-09-10
Mesaje: 8

Re: HPV

mai fetelor, eu pe bune daca nu sunt frustrata de tampenia asta. adica, sunt atatea ?fufe? pe care le vezi la televizor si care umbla cu unu' cu altu, eventual se lauda cu cati mai multi parteneri si nu au nimic, iar fetele care au parteneri stabili se pricopsesc cu asa ceva. nu e drept...  neutral

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.