homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-71


#1331 2009-09-27 22:19:45

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: HPV

eu am facut genotiparea initial la victor babes si m-a costat 400 lei. Pt. ca a iesit HPV NEDETECTABIL, doctora m-a pus sa o repet la Sanador unde m-a costat 460 lei. Maine aflu rezultatul.

Offline

 



#1332 2009-09-27 22:41:36

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

ciudat. Eu am facut la Micomi, mi-a iesti tulpina 55 cu risc scazut, iar la risc mediu si crescut scria nedetectabil. Doctorita mi-a tinut o intreaga teorie cum ca e modul lor de a se asigura ca daca apar alte tulpini in viitor, pacientele sa nu-i traga la raspundere cum ca nu au aparut in analiza. Nu mi-am pus problema ca ar trebui repetat, acum nici nu mi-as mai permite financiar. O sa vreau sa-l refac, desigur, dar momentan am condiloame, deci e clar ca e inca activ, probabil rezultatul va fi acelasi.

Offline

 

#1333 2009-09-27 22:56:26

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: HPV

infectia hpv iasa si la analiza de secretie sau doar la papanicolau?


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

#1334 2009-09-27 23:03:00

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

se face o analiza speciala, genotipare HPV. La Papanicolau ies modificari ale celulelor, dar nu-ti spune daca e vorba de HPV sau ce tulpini sunt.

Daca ai motive sa banuiesti ca ai fi infectata cu HPV, mai bine faci genotiparea. Daca nu, ai grija sa faci Papanicolaul periodic (la 6 luni sau 1 an).

Offline

 

#1335 2009-09-27 23:05:27

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: HPV

nu nu am probleme , am citit la acest topic si vroiam doar asa sa stiu, multumesc


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2009-09-29 17:32:15

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

sorina_pink a scris:

eu am facut genotiparea initial la victor babes si m-a costat 400 lei. Pt. ca a iesit HPV NEDETECTABIL, doctora m-a pus sa o repet la Sanador unde m-a costat 460 lei. Maine aflu rezultatul.

si ce rezultat a iesit? smile te intreb pentru ca sunt curioasa daca e ok si sanadorul.

Offline

 

#1337 2009-09-29 21:48:56

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

buna eu am facut o cauterizare( cred ca am mai scris despre asta), de fapt era un condilom unic si l-am cauterizat acum 2 saptamani. si eram pe isoprinosine, dinainte de cauterizare ca stiam ca am intrat in contact.
ideea e ca trebuie sa va urmariti evolutia. eu una am vazut miercuri seara, joi eram la dermatolog si vineri l-am cauterizat. nu m-a durut absolut deloc, s-a vindecat foarte frumos.
mie mi-a recomandat isoprenosinul in pulse-terapie. adica o saptamana pe luna timp de 3 luni consecutiv. ca are ca si reactii adverse cresterea acidului uric. si se pare ca functioneaza mai bine in pulse-terapie.
aa si bineinteles control momentan din 2 in doua saptamani si la dermatolog si la ginecolog. ideea e ca trebuie monitorizata intotdeauna situatia indeaproape cu niste controale permanente. poate sunt eu exagerata dar daca vreti sa scapati de el cat mai repede trebuie sa actionati cat mai repede posibil la prima leziune vizibila la dermatolog sau ginecolog si daca le tratati la timp exista sanse mai mari de vindecare. si depinde daca in decursul unui an nu mai apare nicio leziune, rata de recurenta scade la 5%, daca in urmatorii 2 ani nu apare nicio leziune noua, rata de recurenta scade la 2% si asa mai departe. si atentie la alimentatie si la imunitate( fructe, legume, antioxidanti, acid folic, licopen).
la mine, momentan e oki.
multa bafta

Offline

 

#1338 2009-09-29 22:09:04

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

ruxanda_00, prin ce procedeu s-a facut cauterizarea si cat a costat? cat de mare era condilomul, ce forma si unde era plasat?

te intreb pentru ca eu am leziuni chiar la intrarea in vagin, sunt deja de cateva luni, doctorita mi-a spus ca sunt mici si sa le las cel putin 6 luni ca sa lupte organismul cu virusul si poate dispar. Eu oricum as fi vrut sa evit cauterizarea sau arderea cu acid / crema dar nici nu sunt foarte sigura ca e ok sa le las asa. Doctorita nu mi-a dat nimic pentru imunitate, am luat eu Isoprinosine dupa capul meu + alte chestii naturiste.

in octombrie am programare la alta doctorita, tocmai pentru a mai cere o parere, vreau sa stiu daca gresesc ca le las asa si nu le cauterizez. Dar poti sa-mi spui la ce doctori ai mers tu (ginecolog + dermatolog), asta daca esti din Bucuresti? pentru doctorita la care merg in octombrie a trebuit sa fac programare cu cateva luni inainte, asa de aglomerata este. In conditiile astea, nu-mi permit sa ma misc asa de repede ca tine. Ma gandesc ca daca doctorii tai sunt buni si se poate ajunge repede la ei, sunt o varianta in cazul in care merg pe cauterizare.

Offline

 

#1339 2009-09-29 22:53:10

sorina_pink
New member
Inregistrat: 2009-08-14
Mesaje: 20

Re: HPV

la sanador mi-a iesit HPV POZITIV cu tulpina 82, care se pare ca este cu risc crescut.De curand a fost integrata in aceasta categorie. ma voi duce la medic sa vad ce pot sa fac. sper sa nu fie la fel de grav ca tulpinile 16 si 18.

Offline

 

#1340 2009-09-30 20:03:47

mihaela68
Membru
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 2

Re: HPV

buna fetelor .sunt noua pe forum. poate ca daca nu as fi avut probleme nu as fi cautat pe net despre boli. am facut un test papanicolau. rezultatul este:clasa II / III coci. frotiu inflamator +usoare atipii ale celulelor scuamoase metaplazice. in sistemul Bethesda (TBS) : ASC-US (metaplazie scuamoasa cu atipie) + inflamatie. atipii ale celulelor scuamoase metaplazice asociate modificarilor celulare inflamatorii.
ce-mi puteti spune despre acest rezultat? vineri sunt programata pentru o recoltare pentru depistare HPV. am probleme cu o infectie urinara. vineri imi fac o urocultura. poate influenta infectia urinara ? sunt speriata ca de bombe. uitasem :mi s-a facut un chiuretaj uterin biopsic cu trimitere. vineri mi se da rezultatul. spuneti-mi ceva. orice numai sa stiu ca cineva a citit ce am scris. va rog.

Offline

 

#1341 2009-10-01 02:00:26

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

michidoo:
ruxanda_00, prin ce procedeu s-a facut cauterizarea si cat a costat? cat de mare era condilomul, ce forma si unde era plasat?

te intreb pentru ca eu am leziuni chiar la intrarea in vagin, sunt deja de cateva luni, doctorita mi-a spus ca sunt mici si sa le las cel putin 6 luni ca sa lupte organismul cu virusul si poate dispar. Eu oricum as fi vrut sa evit cauterizarea sau arderea cu acid / crema dar nici nu sunt foarte sigura ca e ok sa le las asa. Doctorita nu mi-a dat nimic pentru imunitate, am luat eu Isoprinosine dupa capul meu + alte chestii naturiste.

leziunea pe care am avut-o a fost de aprox 0,4 cm( 4mm) si nu am avut alte leziuni macroscopice, si era pe mucoasa. eu una nu cred ca e cel mai bine de asteptat atat. orice leziune se distruge pentru ca exista riscul de a se forma mai multe leziuni deoarece este o zona expusa la microtraumatisme. si apoi se face profilaxia recidivelor.
cauterizarea a costat 50 ron/leziune, in privat.

Offline

 

#1342 2009-10-01 11:03:27

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

fetelor, topicul acesta este lung si poate s-a mai pus aceasta intrebare dar n-am rabdare sa citesc atatea pagini. Vreau sa stiu, o rana pe col poti sa o simti si tu cu degetul cand te speli?  Eu mai nou simt acolo ca o mica zgarietura aproape de deschiderea colului...   Pana ma duc sa fac colposcopie si restul analizelor as vrea sa va intreb daca vreuna din voi a simtit ceva de acest gen... Multumesc.

Ahh, si inca ceva... La cat timp dupa un eventual contact cu risc de HPV poti sa-ti faci analiza???

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-10-01 11:17:04)

Offline

 

#1343 2009-10-02 11:53:13

issa_me
New member
Inregistrat: 2009-06-13
Mesaje: 7

Re: HPV

Buna,

In urma testului HPV,determ.genotip, au rezultat urmatoarele:
Infectie HPV,
Genotip hpv LOW risk: 6,11.40,43,44,54,70
gen hpv high risk: 16,18,26,31,33,35,39,45,51,52,53,56,58,59,66,68,73,82,

HPV inca neclasificat(HR sau LR): 69,71,74
nota: este posibil sa existe un genotip HPV nedeterminabil/alt genotip decat cele detctabile cu aceasta metoda;

Genotip prezent.

ce puteti sa imi spuneti despre ac rezultat? sunt f nelamurita., iar doct e in concediu si nu mai am rabdare 2 sapt.
va multumesc si poate raspunde si d-na doctoressa.


have a nice day!!!

Offline

 

#1344 2009-10-02 12:09:19

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

Adalberta, eu pot sa-ti raspund partial la cea de-a doua intrebare. Cred ca HPV-ul poate sa apara destul de repede la analiza, la mine in 2-3 luni de la inceputul contactelor au aparut leziuni si imediat am facut analiza, a iesit si acolo, evident.

issa_me, nu-mi dau seama daca in rezultatul analizei au enumerat tulpinile cu care esti infectata (!!) sau cele pe care le-au testat. Sigur ai facut genotiparea (care iti spune exact cu ce tulpina esti infectata), sau doar detectia HPV-ului?

In cazul in care ai toate aceste tulpini, nu trebuie sa te panichezi. Tulpinile cu risc scazut dau condiloame si negi genitali, daca nu ti-a aparut inca nimic, e foarte bine, inseamna ca sistemul tau imunitar nu le-a lasat sa-si faca de cap. Cat despre tulpinile cu risc crescut, acestea sunt intr-adevar periculoase, in sensul ca pot da cancer de col uterin. Dar ce trebuie sa faci tu acum e sa tii sub observatie dezvoltarea virusului, prin repetarea periodica a Papanicolaului. De asemenea, discuta cu doctorul despre fortificarea sistemului imunitar.

Offline

 

#1345 2009-10-02 14:47:43

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

Adalberta a scris:

fetelor, topicul acesta este lung si poate s-a mai pus aceasta intrebare dar n-am rabdare sa citesc atatea pagini. Vreau sa stiu, o rana pe col poti sa o simti si tu cu degetul cand te speli?  Eu mai nou simt acolo ca o mica zgarietura aproape de deschiderea colului...   Pana ma duc sa fac colposcopie si restul analizelor as vrea sa va intreb daca vreuna din voi a simtit ceva de acest gen... Multumesc.

Ahh, si inca ceva... La cat timp dupa un eventual contact cu risc de HPV poti sa-ti faci analiza???

eu am simtit exact ce spui tu, ca o mica zgarietura.
am avut modificari la nivelul colului, dar HPV nu.
ceea ce imi aparea pe colposcopie nu avea nici o legatura cu ceea ce simteam eu.

Offline

 

#1346 2009-10-02 15:10:55

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

mersi mult pt raspunsuri. m-am hotarat sa merg maine sa fac toate analizele la Medlife (sunt singurii care fac si sambata)... deci hpv, pap, secr, si din nou chlam, myco si Ureapl  sa vedem cum mai stam...
o sa las ceva bani acolo dar sper macar sa faca bine analizele...

Am gasit si la Medsana deschis sambata si liber la recoltari. Mai scump dar ... macar n-am auzit reclamatzii...

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-10-02 16:28:54)

Offline

 

#1347 2009-10-02 18:28:22

mihaela68
Membru
Inregistrat: 2009-09-30
Mesaje: 2

Re: HPV

buna fetelor. sumt mai optimista. biopsia la mucoasa de pe uter mi-a iesit bine. e ceva hormonal.astept rezultatul de la urologie si cel de la cultura de mi-a recoltat-o ieri de pe col pentru a determina la ce antibiotic este sensibil. dar tot ma sperie cocii aceia. mi-e teama de HPV. e asa de grav HPV-ul? prietena mea e asistenta ginegolog.mi-a zis sa nu ma sperii, dar tot mi-e teama. am trecut pe regim alimentar : numai legume. spuneti-mi ceva, orice. am mai sus descrierea rezultatului la papanicolau.

Offline

 

#1348 2009-10-02 18:40:55

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

Adalberta a scris:

mersi mult pt raspunsuri. m-am hotarat sa merg maine sa fac toate analizele la Medlife (sunt singurii care fac si sambata)... deci hpv, pap, secr, si din nou chlam, myco si Ureapl  sa vedem cum mai stam...
o sa las ceva bani acolo dar sper macar sa faca bine analizele...

Am gasit si la Medsana deschis sambata si liber la recoltari. Mai scump dar ... macar n-am auzit reclamatzii...

Eu mai degraba am auzit cateva comentarii negative despre Medsana (erau in legatura cu o analiza de secretie).
Bafta multa!

Offline

 

#1349 2009-10-03 13:14:15

Adalberta
Full member
Inregistrat: 2009-08-19
Mesaje: 458

Re: HPV

eu ma refeream la asta:  http://forum.anticonceptionale.ro/t2243 … ta---.html

si eu am tot facut analize la medlife si nu mi-a iesit nimic niciodata. Acum, vorba ariciutzei... nici o candida, acolo, ceva???

Ultima oara a fost editat de Adalberta (2009-10-05 12:13:17)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.