homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-72


#1350 2009-10-03 14:55:41

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

fetelor, dar daca tot e sa platiti de ce nu mergeti de exemplu la maternitatea polizu? si acolo au colposcop si fac si papanicolau si macar va puteti programa la cine doriti dumneavoastra chiar la dna dr dinca. mi se pare ca si dansa are consultatii in spital. si puteti totusi sa faceti o consultatie de calitate. nu stiu cum sa zic dar eu am fost pana acum in privat si tot am asteptat, chiar si o ora si s-a trecut peste programari si practic e acelasi lucru, iar despre medic, foarte putini au rabdare sa stea de vorba cu pacientul si sa-l linisteasca. asa ca ......practic e cam acelasi lucru. sincer. si in spital sunt aceiasi medici ca in privat. si preturile la consultatii sunt mult mai mici ca si in privat.

am impresia ca in afara de faptul ca in privat pare sa arate mai bine cladirea, nu e mare diferenta. eu ma asteptam sa fie altfel sa fie mai umani, sa te sfatuiasca la fel ca cel mai bun prieten si am ramas foarte dezamagita. mai ales cand oamanii sunt disperati.....ajutorul unui medic nu consta numai in examnul obiectiv, prescrierea unor investigatii si scrierea unei retete........ci consta si in incurajarea pacientului .........ceea ce am scris e cam putin spus ma refeream la incurajare. eu am ramas foarte dezamagita ...................ma asteptam sa fie cu totul altfel, nu de alta dar si eu lucrez in sistem si la noi este altfel cu totul altfel.........

Ultima oara a fost editat de ruxanda_00 (2009-10-03 15:02:31)

Offline

 



#1351 2009-10-03 15:11:29

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: HPV

Adalberta a scris:

eu ma refeream la asta:  http://forum.anticonceptionale.ro/t2243 … ta---.html

si eu am tot facut analize la medlife si nu mi-a iesit nimic niciodata. Acum, vorba ariciutzei... nici o candida, acolo, ceva???


cat despre Medsana... fac si eu comparatzie intre oamenii de la receptzie... diferenta este foarte mare... la Medlife sunt obosite si nervoase,  la Medsana zici ca sunt stuardeze, te trateaza civilizat. Asistentele sunt in stare sa-ti dea o gramada de informatii despre boli, despre ce te intereseaza... In plus, mi-au spus sa nu-mi fac HPV-ul genotipare daca nu am modificari pe col  caci nu-i o analiza uzuala.... deci am facut numai Pap. Apoi, am vrut sa fac analizele pt hepatita C si B si mi-au zis sa nu le fac daca nu am transaminazele marite... Mi s-a parut de bun simt sa nu te incarce ci sa-ti explice frumos s-o iei usor, conform protocolului...

Poti incerca si Sanador.

Offline

 

#1352 2009-10-03 23:24:47

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: HPV

exista vreo modalitate de depistare a HPV la barbati? cum stiu daca este infectat inainte de a avea contact cu un nou partener?

Offline

 

#1353 2009-10-04 11:36:44

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

da exista. se face analiza secretiei uretrale. aceeasi chestie ca la femei din secretia recoltata de pe col. cu genotipare pentru hpv

Offline

 

#1354 2009-10-04 20:13:17

kikyo
Membru
Inregistrat: 2009-10-04
Mesaje: 4

Re: HPV

Uff.. in sfarsit am reusit sa ma autentific big_smile
Buna. Sunt cristina.
Vrau si eu niste raspunsuri in legatura cu acest HPV nenorocit...grater
Anul asta am aflat ca am tulpinile 16 si 18.
Papanicolaul a iesti astfel:
Toate ok, doar una : modificari celulare reactive asociate cu inflamatia DA
Descriere citologica:
MODERAT fond inflamator acut si hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie.
Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimetroasa in curs de maturare si matura.
Flora microbiana saprofita.

Concluzia: Fotoniu de tip inflamator reparator.
Se recomanda tratament antiinflamator si apoi o noua prelevare.

Am facut tratament cu cervogid si indometacin, la sfatul medicului.

Acum... sotul meu nu a facut nici un fel de tratament... El ce sa ia?
Si vreau sa raman insarcinata, se poate/
La ca timp dupa tratament sa mai incerc?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1355 2009-10-04 21:40:25

ruxanda_00
Full member
De la: :d
Inregistrat: 2009-08-08
Mesaje: 134

Re: HPV

e complicat mai intai fa tratamentul mergi la control si vezi ce spune medicul. ar trebui sa ia si sotul ceva pentru imunitate. oricum trebuie sa mergeti impreuna. intai mai asteapta un pic in legatura cu sarcina oki?

Offline

 

#1356 2009-10-05 08:12:00

kikyo
Membru
Inregistrat: 2009-10-04
Mesaje: 4

Re: HPV

Ok. Multumesc mult.... Deci e grav? sad
Am terminat tratamentul si iau si ceva pentru sistemul imunitar...
Acum... repet papanicolau sa vad ce iese :-<

Offline

 

#1357 2009-10-05 10:14:02

issa_me
New member
Inregistrat: 2009-06-13
Mesaje: 7

Re: HPV

michidoo a scris:

Adalberta, eu pot sa-ti raspund partial la cea de-a doua intrebare. Cred ca HPV-ul poate sa apara destul de repede la analiza, la mine in 2-3 luni de la inceputul contactelor au aparut leziuni si imediat am facut analiza, a iesit si acolo, evident.

issa_me, nu-mi dau seama daca in rezultatul analizei au enumerat tulpinile cu care esti infectata (!!) sau cele pe care le-au testat. Sigur ai facut genotiparea (care iti spune exact cu ce tulpina esti infectata), sau doar detectia HPV-ului?

In cazul in care ai toate aceste tulpini, nu trebuie sa te panichezi. Tulpinile cu risc scazut dau condiloame si negi genitali, daca nu ti-a aparut inca nimic, e foarte bine, inseamna ca sistemul tau imunitar nu le-a lasat sa-si faca de cap. Cat despre tulpinile cu risc crescut, acestea sunt intr-adevar periculoase, in sensul ca pot da cancer de col uterin. Dar ce trebuie sa faci tu acum e sa tii sub observatie dezvoltarea virusului, prin repetarea periodica a Papanicolaului. De asemenea, discuta cu doctorul despre fortificarea sistemului imunitar.

buna si multam.

da, am facut si genotiparea. din cate am inteles eu din rezultat se pare ca sunt infectata cu alte tulpini in afara de cele enumerate, dar nu sunt sigura.
... nu mi-a aparut absolut nimic.
exista vreo sansa sa scapam de acest virus? barbatii ce fel de tratament ar lua?

Offline

 

#1358 2009-10-05 10:17:20

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

buna,
joi am programarea la colposcopie , am asteptat o luna
am niste emotii!
a mai facut cineva in tm la clinics?
mersi !
sanatate tuturor

Offline

 

#1359 2009-10-05 10:41:30

kikyo
Membru
Inregistrat: 2009-10-04
Mesaje: 4

Re: HPV

Mah... eu am inteles ca este exact ca herpesul (bine, mult mai grav), insa acesta sta in corp intr-o stare latenta (daca ai un sistem imunitar bun) si apar modificari celulare cand ceva il declanseaza.
Daca nu este asa, rog sa mi se spuna daca am dreptate.
Incerc si eu sa duc o viata normala cu acest hpv, insa nu pot sa nu ma gandesc la ce este mai rau...

Si mai am o intrebare: daca am facut papanicolaul acum trei saptamani, am urmat tratamentul , acum il pot repeta iar???
Ca la idicatii asca scrie, sa il repet, dar nu spune cand.....

Offline

 

#1360 2009-10-05 10:46:22

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

ruxanda_00, imi poti spune la ce doctor / cabinet ai facut cauterizarea?

thx

Offline

 

#1361 2009-10-08 19:19:48

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

buna, fetelor
am fost la colposcopie, dl. dr. scrie pe scrisoarea medicala: "joctiune vizibila pe toata suprafata, zona peri............cu epiteliu cu zone de epitelii stratificat, fara aspecte atipice la adm de acid acetic" si mai departe mi-e greu sa inteleg
cu alte cuvinte spune ca arata "spre bine "
si surpriza cea mare vine cu rezultatul papanicolaului unde nu apare nici o Koilocita de hpv{avind in vedere ca in pap-urile dinainte apareau cu semnul (+)},
CII,
clasif Bethesda reactiv benign,
calitate fortiu-satisfacator
celule superficiale ++
Celule intermediare +++
Granulocite +++
Histocite+
Bacili doderlein ++
Coci+
Gardnerella +

mi-a recoltat si pt tiparea Hpv inainte de colposcopie, sunt foarte curioasa ce va iesi,
ma intreb si eu chiar pot gresi laboratoarele in asa fel ???!!!!!
mi-a recomandat sa continui cu cerviron 10 zile pe luna
si a zis ca ma pot ocupa de proiectul "BEBE"

sanatate va doresc tuturor!

Offline

 

#1362 2009-10-08 19:34:15

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

kikyo a scris:

Mah... eu am inteles ca este exact ca herpesul (bine, mult mai grav), insa acesta sta in corp intr-o stare latenta (daca ai un sistem imunitar bun) si apar modificari celulare cand ceva il declanseaza.
Daca nu este asa, rog sa mi se spuna daca am dreptate.
Incerc si eu sa duc o viata normala cu acest hpv, insa nu pot sa nu ma gandesc la ce este mai rau...

Si mai am o intrebare: daca am facut papanicolaul acum trei saptamani, am urmat tratamentul , acum il pot repeta iar???
Ca la idicatii asca scrie, sa il repet, dar nu spune cand.....

papanicolaul se face in a 9 pana intr-a 14 zi(maxim!!!) a ciclului menstrual. nu depinde nicicum daca ai terminat tu sau nu tratamentul.


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1363 2009-10-08 20:45:28

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: HPV

Ajutor!!
am fost azi la medic si mi-a descoperit 2 condiloame; prima reactie a fost sa izbucnesc in plans la gandul ca ar putea fi hpv; asa numitele condiloame se afla la intrarea in vagin. intrebarea mea este: cum sunt negii astia provocati de hpv? m-a pus sa-i ating si sunt cat varful unui ac, ca un fir de par ce da sa iasa din piele, m-am examinat acasa si nu se vad, cel putin eu nu ii vad; am facut tipaj HPV si astept rezultatul; mi-e foarte frica de hpv si sper sa nu fie vorba de asta, dr a zis ca pot fi si de alta natura; ce pot face? sunt sanse sa nu fie totusi vorba de hpv?

Offline

 

#1364 2009-10-08 21:08:31

Diana888
Full member
Inregistrat: 2008-07-24
Mesaje: 605

Re: HPV

ioana nu trebuie sa te gandesti numai la rau ...poate fi altceva nu numai hpv...mai bine astepti rezultatul sa vezi despre ce-i vorba...cum ti le-a descoperit...la controlul ginecologic??


"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon Bonaparte)

Offline

 

#1365 2009-10-08 21:17:40

buburuza79
New member
Inregistrat: 2009-09-01
Mesaje: 33

Re: HPV

ioana, in cit timp primesti raspunsul
mi-e mi-a zis sa sun abia vinerea viitoare
si eu sunt foarte curioasa ce va iesi avind in vedere pap-ul de azi

Offline

 

#1366 2009-10-08 21:47:50

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: HPV

merci diana, la un control mi le-a descoperit, sincer nu stiu cum le-a vazut ca eu nu le vad se simt doar, si le simt de cand mi-a zis dr ca sunt acolo, nu ma gandeam ca condiloamele pot fi cat un varf de ac; sper sa nu fie hpv, pap nu am facut inca, a zis sa facem dupa tipajul asta hpv

bubu eu am dus miercuri analiza si mi-au dat termen max 7 zile; succesc la bebe, sa fii sanatoasa si sa-ti dea Dumnezeu un bebe sanatos si frumos, si eu imi doresc f mult si m-a cam pus pe jar stirea asta

Offline

 

#1367 2009-10-08 22:21:28

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: HPV

Ioana, imi spui te rog unde faci tiparea HPV si cat te-a costat? puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1368 2009-10-08 22:24:37

ioana2709
New member
Inregistrat: 2008-11-12
Mesaje: 85

Re: HPV

blueeyes a scris:

Ioana, imi spui te rog unde faci tiparea HPV si cat te-a costat? puss

la bioclinica, costa 340 lei
sper din tot sufletul sa iasa ok si sa nu am; condiloamele astea asa cum le zice Rafila se simt doar daca sunt f atenta, pana acum nu le-am simtit, nu se simt cand ma spal, le simt acum ca stiu de le si doar daca umblu atent.
colposcopie unde se face in bv daca e cazul? cand se recomanda colposcopie? dupa pap daca nu iese bine? cine face colposcopia, medicul care ma trateaza sau altul?

Ultima oara a fost editat de ioana2709 (2009-10-08 22:26:39)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.