homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

HPV-61


#1141 2009-06-30 21:34:50

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: HPV

michidoo, ma bag si eu ca musca-n-lapte, dar am o intrebare: nu te-ai gandit sa ti faci mai intai niste analize de sange in special cele referitoare la imunitate (igg, igm, iga) sa vezi exact cat de 'slabita' esti si in functie de asta sa sti cate pastile iei?

p.s.eu am incercat anu trecut tratament cu isporinosine pt un hpv high risk, 6 pastile pe zi, dar mie mi-au innebunit stomacul si nu le am mai luat..asa ca eu te as sfatui sa iei cu moderatie tratamente de orice fel pt imunitate

Offline

 



#1142 2009-06-30 21:45:03

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

sincera sa zic, n-as zice ca stau prost cu imunitatea. Slabita sau stresata nu sunt, ba chiar trec printr-o perioada mai libera (nu mai lucrez), iar cu moralul pot sa zic ca stau destul de bine.

Dar sunt un pic nerabdatoare sa scap de HPV-ul asta. Nu sunt chiar panicata, m-am obisnuit cu ideea si in definitiv nu e mare tragedie, sunt doar niste condiloame, putea fi mai rau, sa fie tulpini care dau cancer. Ideea e ca de vreme ce doctorita a zis sa nu tratez condilomul (sau condiloamele, or mai fi unele si mai mici pe-acolo), si sa asteptam sa astesa vedem cum se descurca sistemul imunitar, ma gandesc sa-l ajut si eu putin, ca altceva tot nu pot sa fac.

as face analizele de care mi-ai spus, dar sunt sanse mari sa iasa totul ok si atunci cred ca tot ce-mi ramane de facut e sa astept sa rezolve organismul problema. Iar daca rezulta ca as avea sistemul imunitar slabit, tot la pastilele astea as ajunge, nu? Acum, intrebarea e daca face rau ca le iau, in conditiile in care as avea sistemul imunitar foarte ok...

Offline

 

#1143 2009-06-30 21:55:16

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: HPV

Asta cu organismul care rezolva singur am auzit-o si eu anul trecut cand am depistat hpv-ul, si acum mi-au iesit modificari. Deci exclus sa-l lasi sa-si faca de cap. Ideea e sa nu fortezi prea multe pastile, ca nu cred ca asta e solutia... Nu lua mai mult decat e nevoie intr un timp asa scurt. Poate fetele care au mai facut tratament de imunizare stiu mai multe...
Eu am de gand sa mi fac sapt viitoare analizele de care ti vorbeam si apoi sa apelez la un imunolog. Daca aflu ceva, o sa postez aici.

Offline

 

#1144 2009-06-30 22:04:41

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

tu ce probleme cu HPV-ul ai? condiloame sau tulpini cu risc inalt?

Offline

 

#1145 2009-06-30 22:22:20

kzkazuia93
Full member
Inregistrat: 2008-07-06
Mesaje: 154

Re: HPV

doar tulpini cu risc inalt

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1146 2009-07-01 00:00:55

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

in primul rand: madam00 multumesc din nou pentru amabilitate si rabdare. cat despre imunitatea mea... sunt convinsa ca e "varza"(sesiune, nopti nedormite, stres, mai si lucrez, in perioada asta simt k toate merg prost si hodoronc-tronc mai e si virusul asta care ma face sa ma simt ultimul om de pe pamant:-s).
     in al doilea rand: e adevarat ca numai 1-2% din populatie au si condiloame din cauza virusului sau e o aberatie?!(sa fim noi cele mai ghinioniste???)...
    referitor la echinacee, planta asta se rasneste si se iau cateva lingurite dimineata pe stomacul gol sau se gaseste si sub alte forme?!


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1147 2009-07-01 00:02:14

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

michidoo...organismul trebuie ajutat,chiar daca el e puternic...virusul e f puternic si na....dar nu e ok ca iei atatea deodata cu speranta ca scapi mai repede...cuvantul cheie la hpv este "RABDARE"


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1148 2009-07-01 00:32:27

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

echinaceea...exista si tinctura si pulbere...si pastile pe baza de echinaceea....iar in privinta statisticii...nu stiu ce sa zic daca suntem sau nu ghinioniste. ideea e ca macar stim ca il avem ca daca nu am stii l-am da mai departe...eu una sunt f stresata de faptul k nu o sa mai pot avea niciun partener....si am doar 18 ani. sunt cu cineva care a acceptat(pt k eu am adus virusul in relatie), si ma iubeste f mult si il iubesc, dar parca sa stai sa te gandesti k de la 17 ani ai asa ceva e aiurea. plus ca....ar mai fi ceva....eu ma gandesc ca nu mai pot sa ma epilez inghinal la un salon ca mie k il dau mai departe.....(pt k eu cred k asa l-am luat...era ceva suspect la salonul ala, dealtfel destul de scump, care ma face sa cred asta...)
o parere se poate?adica sunt 99% sigura ca as putea da si altor fete si nu vreau asta...vad eu cat sufar si nu vreau sa sufere si altii....dar parca mi-ar prinde bine o parere....
voi ce ziceti,fetelor?!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1149 2009-07-01 00:49:30

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

e ciudat oricum... eu nici acum nush de unde-l am... am 21 de ani si din cate-mi amintesc aveam chestiile alea pe sub piele inca dinainte de a-mi incepe viata sexuala, numai ca nu ieseau la suprafata... si mai e si intrebarea aia stupida ce-mi rasuna mereu in cap: "de ce mie?" (stiu ca suna extrem de egoist)

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-01 00:52:01)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1150 2009-07-01 01:32:03

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

cu intrebarea aia cred ca ne chinuim toate....


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1151 2009-07-01 09:18:36

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

mie doctorita mi-a spus ca transmit virusul atata timp cat am condiloame. In momentul in care trec, adica peste un an (sa speram), nu mai sunt "contagioasa", ca sa zic asa. Eu zic ca e o teorie oarecum neaplicabila, deoarece nu intotdeauna sunt vizibile condiloamele si chiar daca am face colposcopie din 6 in 6 luni (iar doctorul s-ar uita foooarte atent), tot cred ca vor scapa niste condiloame prin care se poate transmite virusul. Pe de alta parte, se spune ca din momentul cand se negativizeaza virusul, nu se mai transmite. Atunci nu-mi explic cum de barbatii il pot transmite, in conditiile in care nu le-a aparut nimic si se presupune ca s-a negativizat.

In fine..ce e de facut? dupa mintea mea, tot stabilitatea e cheia. In sensul ca intr-un cuplu s-au pus deja in comun toate tulpinile, fiecare partener a adus ce avea. Cand schimbi partenerul, evident, vei fi expusa la alte tulpini. La randul lui, daca partenerul te schimba, va transmite ce a luat de la tine. Bine, asta nu inseamna ca suntem obligate sa avem un singur partener toata viata, tocmai pentru a nu transmite virusul. Eu cel putin m-am decis ca la urmatorul partener sa am deja virusul negativizat. In acelasi timp voi discuta cu el si-i voi explica la ce riscuri se expune. Si voi folosi prezervativ cu exceptia cazului in care vrem sa facem un copil, moment in care va trebui sa se "sacrifice", saracul. Nu-mi fac eu probleme in legatura cu barbatii, pentru ca la ei nu e atat de periculos. Cancer nu au cum sa faca, iar condiloamele nici macar nu apar la toti. Mai departe, femeile la care transmit ce au luat de la mine sunt oarecum responsabilitatea lor, in sensul ca asa cum eu am fost sincera si le-am explicat despre ce e vorba, asa ar trebui sa procedeze si ei in viitor si sa le protejeze cat de mult posibil (adica prezervativ neaparat). Stiu ca sunt o gramada carora putin le pasa, mai ales daca lor nu le apare nimic. Astia sunt de ocolit, nu e cazul sa ma incurc cu ei.

cam asta ar fi solutia gasita de mine. Nu e fantastica, dar cand ma gandesc ca 70-80% din femeie au la un moment dat in viata o infectie cu HPV, imi dau seama ca totusi e un lucru comun si nimeni nu a renuntat la viata sexuala pentru asta. Mai ales ca multa lume nici macar nu stie de prezenta virusului, deci transmit fara procese de constiinta.

Offline

 

#1152 2009-07-01 12:29:43

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: HPV

e aplicabila daca faci sex cu prezervativ si nu ai condiloame...cand ai condiloame nici sexul protejat nu fereste 100% de transmiterea virusului mai departe...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#1153 2009-07-01 12:59:28

madam00
New member
Inregistrat: 2009-03-07
Mesaje: 74

Re: HPV

michidoo ai dreptate,mersi mult...dar daca stai sa te gandesti ca in Romania prea putin stiu chestiile astea, pt ca educatia sexuala e egala cu zero...nu cred k multi ar intelege si te-ar trata ca pe o.....wink    si oricum mie mi-ar fi nu stiu cum sa o fac cu altul in conditiile in care ma stiu ca am ce am...mai bine ma calugaresc.oricum gandesti pozitiv,ceea ce e bine...ne da si noua curaj...mersi inca o data!


Maybe some women aren't meant to be tamed. Maybe they're supposed to run wild until they find someone, just as wild, to run with!

Offline

 

#1154 2009-07-01 22:09:40

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

crys_ty_na, adica daca ai condiloame degeaba te protejezi?....

mi-ar putea spune cineva daca ppp-ul barbatilor(un fel de puncte de grasime la baza penisului) ar putea fi confundate cu, condiloamele specifice hpv-ului? pot avea si femeile?[una dintre poze seamana perfect cu ce am avut eu, dar totusi ma gandesc ca daca erau puncte de grasime,,, nu treceau cu, condyline, nu? sad    voi ce parere aveti?]


ppp==>    http://images.google.ro/images?hl=ro&am … amp;tab=wi

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-01 22:27:56)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1155 2009-07-01 22:59:01

michidoo
Full member
Inregistrat: 2008-12-24
Mesaje: 399

Re: HPV

"o ea", un doctor dermatolog nu poate confunda punctele de grasime cu condiloamele. Eu am fost la o dermatoloaga foarte buna care pur si simplu a scos o carte din biblioteca, mi-a aratat cum arata condiloamele. Iti dai seama ca invata la facultate si se informeaza continuu despre lucrurile astea, deci pot pune un diagnostic corect. Noi ne tot uitam la poze pe net dar cred ca mai mult reusim sa ne speriem, sa concluzionam ca avem si d-aia, si d-aia...Deci daca te ingrijoreaza aspectul asta, ia-l de mana pe respectivul si mergeti la un dermatolog, sa se uite la amandoi si sa va spuna ce aveti.

cat despre condiloamele tale, la fel, pot fi diferentiate foarte usor de punctele de grasime prin testul cu acid acetic. Condiloamele se albesc atunci cand dau cu nasul de acidul asta si atunci e foarte simplu sa-ti dai seama ce e. Asa m-a diagnosticat pe mine la ginecologie, a facut colposcopie, a vazut ceva acolo, dar fiind o chestie mica si care putea la fel de bine sa fie normala (ma refer la interiorul vaginului), a pus acid acetic si ce s-a albit, condiloame s-au numit big_smile

si ca sa-ti raspund si la prima intrebare, depinde cu ce partener o faci. Daca o faci cu cel care are deja (ca ai luat tu de la el sau ca a luat el de la tine), protectia nu e in sensul ca sa nu ia virusul, ci pentru tine, ca sa nu se intinda condiloamele, eventual si pentru el. Ai vazut, s-a discutat aici.

Daca ai un partener nou care nu are tulpinile pe care le ai tu, atunci cand ai condiloame ii poti transmite virusul chiar si cu prezervativ (prin penetrare si frecare ajunge in zona de piele neacoperita de prezervativ). Acum, la cat de raspandit e HPV-ul asta, sunt sanse mari ca la randul lui sa te cadoriseasca cu ceva tulpini, pe care le are fiind purtator sanatos. Aceste tulpini te pot afecta sau nu, in sensul ca poate sa apara ceva sau nici sa nu stii de ele, eventual sa le negativizeze sistemul imunitar intr-un an si atunci nici macar nu stii ca le-ai avut.

Cum spuneam si mai sus, eu, ca purtatoare de HPV, chiar si cand se negativizeaza, am datoria sa-mi anunt orice partener nou si de asemenea, sa folosesc prezervativ in speranta ca scad sansele sa se infecteze si el. Cel care decide totusi ca vrea sa aiba copii cu mine va trebui sa se sacrifice, dar cum spuneam, cel mai mare rau care i se poate intampla e sa-i apara ceva condiloame si alea sunt tratabile.

Offline

 

#1156 2009-07-01 23:14:19

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

problema mea e ca eu nu am fost la dermatolog, ci la ginecolog.... a aruncat un ochi si mi-a spus fara sa clipeasca "vegetatii veneriene"... iar eu am intrebat " e ceva grav?"... la care ea "ei, ai luat de la partener. daca nu va protejati! uite asa o sa imbolnavesti alti baieti, iar el alte fete".... cred ca n-am sa uit toata viata cuvintele astea. mi s-a parut atat de cruda,,, plus ca eu stiu ca am fost prima pt el... si el primul pt mine... de aceea sunt atat de confuza. acum, ca am vazut pozele astea, m-am zapacit si mai rau va


si mai am o intrebare: la dermatolog, te consulta ca la ginecolog sau doar se vorbeste despre eventuale analize, rezultate primite la ginecolog? n-am fost niciodata si nu prea stiu la ce sa ma astept. cum iau banii direct acolo ma duc... doamne! cred ca mi-as da ani din viata numai sa fi fost vreo eroare sad

Ultima oara a fost editat de o ea (2009-07-01 23:19:02)


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1157 2009-07-02 00:01:28

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: HPV

interesant ...

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 21:07:27)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

#1158 2009-07-02 00:12:02

o ea
Full member
De la: Vaslui
Inregistrat: 2006-11-25
Mesaje: 211

Re: HPV

andora la ce te referi cand spui "au ramas galmele carnoase pe care se formasera condiloamele"? la mine nu ramane nimic, se duce un strat de piele, eventual sangerez daca exagerez cu aplicarea solutiei si apoi ramane pielea catifelata.


There is no surprise more magical than the surprise of being loved.  It is God's finger on man's shoulder.  (Charles Morgan)

Offline

 

#1159 2009-07-02 00:31:14

andora
Full member
Inregistrat: 2009-07-01
Mesaje: 524

Re: HPV

in timp pe acel loc iti va aparea din nou, chiar daca ai dat cu solutie...

Ultima oara a fost editat de andora (2009-08-04 20:50:12)


Am facut un pariu cu viata: ca atunci cand ea ma va invinge , eu sa nu am nici un regret!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.