homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NEGII GENITALI-43


#799 2011-03-31 10:16:52

Lavinia_tia
Sr. member
Inregistrat: 2006-12-30
Mesaje: 1576

Re: NEGII GENITALI

ti-a spus despre hpv fara a face o analiza in prealabil pentru ca a a vazut acele veruci.
prietenului tau este posibil sa nu ii fi aparut nimic pana acum pentru ca are sistemul imunitar bun si chiar daca ar avea hpv la el nu s-ar manifesta.
in cazul acesta cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi pe mana unui doctor in care sa ai incredere si care sa iti raspunda la toate intrebarile. eu ti-o pot recomanda pe dna dr Virginia Tarlea (clinica Sanador sau Medsana), daca esti din Bucuresti. sau daca preferi o fire mai linistita, dar cu foarte multa experienta in domeniu, ar mai fi dna dr Mihaela Badea (clinica Micomi).

Offline

 



#800 2011-04-01 01:58:24

ralu2011
Membru
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 4

Re: NEGII GENITALI

mersi frumos da sunt din bucuresti.gandul ca m-am procopsit cu asa ceva ma mananca psihic..momentan sunt sub tratament si abia de sapt viitoare o sa vad incotro o iau.ma supun unor tratamente si interventii ca sa colcaiasca iar virusul intre mine si partener.pt barbati exista solutii de tratament?am tot citit pe forumuri ca pt ei exista cauterizarea,in cazul in care negii exista..eu sunt foarte atenta cu ce bag in mine,medicatie ma refer,am un singur rinichi si anumite medicamente imi pot face rau.medicul la care am fost mi-a zis ca daca e vba de hpv cu risc cancerigen ma va vaccina...sunt foarte speriata.stiu ce inseamna sistem medical,si ce urmari pot avea neatentia,nestiinta sau dezinteresul unor medici.pe mine m-a costat un organ.imi dau seama ca ma mint singura cand zic ca poate nu am hpv,dar se pare ca este cert daca am aceste veruci...desi nu am avut nicodata nimic la exterior...:-<

Offline

 

#801 2011-04-01 13:37:55

ralu2011
Membru
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 4

Re: NEGII GENITALI

da m-am uitat pe siteul de la micomi si pare incurajator asa,in sensul ca nu este sfarsitu lumii.oricum am sa merg si la alt doctor.momentan sunt pe antibiotice si ovule.imi e groaza de ceea ce ma asteapta...ma gandesc ca inca nu am facut nici o analiza, si am in cap multe intrebari fara raspuns...ms mult pt raspunsuri..

Offline

 

#802 2011-04-01 15:06:21

D_A_N
Membru
Inregistrat: 2011-04-01
Mesaje: 1

Re: NEGII GENITALI

Buna, sunt noua pe forum si ma confrunt si eu cu o problema: virusul hpv. Sa va explic. In urma cu vreo 3 luni i-au aparut prietenului meu niste negi in jurul anusului. Care intre timp s-au inmultit, luand forma unei conopide, inca mici momentan. Am ramas socata! M-am interesat pe internet care este cauza aparitiei acestor negi si toate ma trimiteau la virusul hpv. Bineinteles, ca mi-am studiat zona genitala sa va daca am si eu asa ceva, insa nu am observat nimic. Acum vin cu urmatoarea intrebare: Care este perioada de timp in care poate sa apara negii genitali, de la infectare, dat fiind faptul ca avem o relatie stabila de 5 ani (deci nu punem problema infidelitatii sau cel putin sa excludem faptul ca a fost cu altcineva) ? de ce au aparut acum ?

Multumesc pentru raspuns, dar as vrea sa isi dea cu parerea si doctoressa despre situatia mea. Este posibil ca din momentul infectarii cu virusul hpv, sa treaca o perioada foarte mare de timp, ma refer la ani de zile?

Doamne, dar chiar nimeni nu ma poate ajuta cu un raspuns ?!

Ultima oara a fost editat de D_A_N (2011-04-07 08:14:29)

Offline

 

#803 2011-04-01 15:19:45

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: NEGII GENITALI

apar pe fondul unui sistem imunitar scazut

Offline

 

 Publicitate


loading...

#804 2011-04-02 12:52:09

ralu2011
Membru
Inregistrat: 2011-03-30
Mesaje: 4

Re: NEGII GENITALI

orangina123 a scris:

antibiotic pt ce? ce alte analize ai vrea sa mai faci?

antibiotice pt ciuperca,tricomonas.pai nu am facut nici o analiza.decat test de secretie mi-a luat si o sa primesc rezultatul sapt asta cred mai spre final.intre timp vreau sa merg la alt medic sa vad ce imi zice pt ca o a doua opinie nu cred ca strica,si sa incep seria de analize pt hpv...ce scrie la micomi pe site e mai linistitor decat ce am citit pe forumuri...orangina tu ai hpv?scuze ca te intreb asa direct...dar ce ai facut in legatura cu partenerul,cum s-a tratat.?uite spre exemplu eu nici nu stiu unde sa il trimit...nu are negi si nici un simptom vizibil,la ce sa se uite dermatologul???

Offline

 

#805 2011-05-17 23:52:09

andreeamanuela
New member
Inregistrat: 2009-03-10
Mesaje: 29

Re: NEGII GENITALI

Buna!
Scriu si aici pentru ca subiectul e mai specific. E vorba de condiloame date de HPV (am mai multe tulpini si high risk si low-risk). Am facut deja 3 cure cu wartec, umeaza a patra, dar tot nu imi dispar.In acelasi timp iau si isoprinosine. Ma gandesc ca poate nu aplic crema cum trebuie - o las sa actioneze aprox 10 min (condiloamele sunt la intrarea in vagin). Va rog sa imi spuneti daca ar trebui sa stau mai mult cu crema.
Va multumesc!

Offline

 

#806 2011-09-06 21:10:17

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: NEGII GENITALI

jeannie a scris:

Daca o persoana are negi in interiorul vaginului (deci o tulpina de HPV), inseamna ca va avea, automat, si niste anomalii celulare in Papanicolau?

Eu stiu ca da.. cesafac

Offline

 

#807 2011-09-07 00:51:20

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: NEGII GENITALI

deealexx a scris:

jeannie a scris:

Daca o persoana are negi in interiorul vaginului (deci o tulpina de HPV), inseamna ca va avea, automat, si niste anomalii celulare in Papanicolau?

Eu stiu ca da.. cesafac

raspunsul este nu. nu neaparat. anomaliile celulare pot fi prezente sau nu in functie de numerosi factori, de tulpina de hpv prezenta, de evolutie etc.

Offline

 

#808 2011-09-08 10:23:55

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: NEGII GENITALI

Eu am scapat de condiloame cu ajutorul podofilinei (am avut reteta si mi-au preparat-o la farmacie). Mai imi ramasese doua mai maricele care nu treceau, dar mi le-a ars dermatologul. De vreo 2 luni nu am mai avut probleme si sper nici sa nu mai am vreodata. In orice caz, o gandire pozitiva ajuta mai mult ca toate pastilele; daca nu e stresul prea mare, e si imunitatea mai buna big_smile Bafta va doresc


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#809 2011-10-07 01:06:33

AnnaMaria000
Membru
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 2

Re: NEGII GENITALI

buna fetelor, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
sunt infectata cu hpv si mi-au aparut condiloame pe peretii vaginului. fac tratament cu isoprinosin de 2 luni. momentan nu as vrea sa le cauterizez pt ca sunt f mici si ma gandesc ca poate se retrag.
solutii ca si condyline nu pot folosi in interior pt ca nu pot sa vad exact locul unde sunt si arde foarte rau.
fac irigatii de cateva zile cu marul lupului, pelin, galbenele, musetel .. am inteles ca si rostopasca este f buna pt tratament dar nu am auzit decat de compresii in exterior.
ajutati-ma cu un tratament pt cele din interior. stiti ceva ? multumesc mult

Offline

 

#810 2011-10-07 15:47:17

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: NEGII GENITALI

se trateaza la ginecologie

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-11-16 16:06:09)

Offline

 

#811 2011-10-07 20:52:12

AnnaMaria000
Membru
Inregistrat: 2011-10-07
Mesaje: 2

Re: NEGII GENITALI

Multumesc mult de raspuns. Banuiesc ca doare ca dracul ca trebuie sa le arda. Momentan m-am apucat sa fac iritatii si spalaturi cu rostopasca caci am auzit ca e special pt negi, asta pana sapt viit cand ma duc la colposcopie. Tineti-mi pumnii !

Offline

 

#812 2011-10-17 00:44:56

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: NEGII GENITALI

doamne ce m-au speriat fetele astea cu HPV-ul grater(( sa zicem ca as avea virusul, dar fara sa-mi fii iesit condiloamne inca... il pot transmite? la fel si cu herpesul. si neaparat daca esti infecatat la un moment dat iti ies bubitele alea? of, sunt paranoica, la fiecare bubita din zona genitala ma gandesc cu groaza... si pe prietenul meu il iau cu ce-i asta? cand mi se pare ceva ciudat. testul pentru hpv este foarte scump... daca nu am nici o bubita nu se uita asistentele stramb la mine daca-l cer:P? am citit ca proba se ia de pe col, dar daca este extern? eu de la epilat cu epilatorul electric am facut mai demult foliculita, mi-au ramas si niste semne adica unde a fost bubita e pielea mai deschisa un pic la culoare, ma epilez cu lama de cateva luni si abia acum nu imi mai cresc fire in piele, dar atunci ma speriam la fiecare bubita... daca vreuna nu a fost de la un fir crescut in piele?

Offline

 

#813 2011-10-17 01:23:48

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: NEGII GENITALI

Chiar si daca vreunul din fostii parteneri ti-a dat vreun hpv, daca testul Papanicolau iese ok nu ai de ce sa faci testul de genotipare hpv. Nu prezentza sau absentza virusului este importanta, ci felul tulpinii - daca e sau nu invaziva pentru col.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-17 01:24:42)

Offline

 

#814 2011-10-17 14:55:34

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: NEGII GENITALI

pai testul babes-nicolau a iesit tip II ceea ce am inteles ca e perfect ok. dar imi facem griji pentru ca stiu ca e foarte contagios si se ia chiar si cu prezervativ si nu ai cum sa scapi de el, chiar daca nu-s tulpini care afecteaza colul. oricum merci m ai linistit putin kram

Ultima oara a fost editat de frankie (2011-10-17 14:59:04)

Offline

 

#815 2011-10-17 20:09:08

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: NEGII GENITALI

jeannie a scris:

Chiar si daca vreunul din fostii parteneri ti-a dat vreun hpv, daca testul Papanicolau iese ok nu ai de ce sa faci testul de genotipare hpv. Nu prezentza sau absentza virusului este importanta, ci felul tulpinii - daca e sau nu invaziva pentru col.

de ce crezi asta? papul poate sa iasa ok si sa existe o infectie cu hpv. e bine sa fie facuta genotiparea pentru urmatoarele:
1. stii daca esti sau nu infectata la momentul x (Da, exista fals-negative, dar totusi) si atunci poti sa mergi mai des la medic
2. te poti gandi la vaccinare

din a doua propozitie nu am inteles ce ai vrut sa zici. prezenta sau absenta virusului este importanta si desigur si tulpina este importanta. tocmai asta e ideea, ca la pap normal poate sa apara o modificare care nu e specifica pentru o tulpina sau alta, iar prin genotipare poti vedea exact despre ce tulpina e vorba, pentru motivele de mai sus.

Offline

 

#816 2011-10-18 00:55:40

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: NEGII GENITALI

moksha a scris:

la pap normal poate sa apara o modificare care nu e specifica pentru o tulpina sau alta, iar prin genotipare poti vedea exact despre ce tulpina e vorba, pentru motivele de mai sus.

Eu stiu ca la Pap "normal" nu apar modificari (daca ar fi vreo modificare, ar iesi Pap clasa III sau macar ASC-US).
Genotiparea are un rost doar in clipa in care Papanicolau iese anormal (in acest caz, da, informatia e utila pentru a stabili metoda de tratament), altfel afli degeaba ce tulpini ai; de ce ai vrea sa stii ce tulpina ai daca Papanicolaul tau e perfect normal, ca sa stai dupa aceea ca pe ace ca "vai, am nu stiu care tulpina?"
In ce priveste indesirea controalelor ginecologice in functie de aflarea factorului de risc al tulpinii: control o data pe an e de la sine inteles ca trebuie sa faca orice femeie sanatoasa (daca a facut o data genotiparea si i-a iesit negativa, nu inseamna ca se poate culca pe-o ureche si sa nu mai faca niciodata Papanicolaul). Iar femeile care au hpv confirmat nu pot face mai mult decat sa faca o data la 6 luni-1 an testul Papanicolau si control ginecologic, daca acest test Papanicolau iese normal in continuare (chiar si cu hpv confirmat).

Acuma eu nu sunt doctor si poate imi scapa unele aspecte. E vreun motiv pentru care trebuie facuta genotiparea daca Pap iese mereu clasa I-II (+colul arata bine cu ochiul liber, la control)? nustiu

Ultima oara a fost editat de jeannie (2011-10-18 01:01:34)

Offline

 

#817 2011-10-18 01:18:05

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: NEGII GENITALI

eu nu am de gand sa intru in discutii contradictorii cu nimeni, mi-am spus parerea si atat. fiecare crede absolut ce vrea.

probabil nu ma exprim suficient de clar sau ceea ce mie mi se pare implicit nu e.

insa, exact cum spuneam, nu am de gand sa mai contrazic pe nimeni. de fiecare data cand citez pe cineva, cu scopul EXCLUSIV de a oferi o informatie mai exacta, ma trezesc cu reactii din cele mai diverse si chiar am destule pe cap ca sa imi mai bat capul si cu probleme suplimentare.

eu, utilizatoare a acestui forum, recomand pentru mine si persoanele femei care imi sunt dragi, genotiparea hpv chiar daca au un pap normal, daca exista banii necesari. si pe urma recomand vaccinarea, in tara care este lider in europa la mortalitatea prin cancer de col uterin. atat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.