homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

NEGII GENITALI-9


#153 2008-11-22 11:48:11

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NEGII GENITALI

nu e asa o tragedie...si evident ca, cei 2 medici, care au vazut nenumarate cazuri de condiloame nu se agita prea tare...
problema mare nu e pusa de condiloame, ci de tulpinile cu risc oncogen ale HIV...condilomatoza e o boala cu transmitere sexuala de care ne putem proteja cu prezervativ(intr-o oarecare masura)...si cam atit...nicidecum o tragedie


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 



#154 2008-11-22 11:59:52

dorinutza82tm
New member
Inregistrat: 2008-11-20
Mesaje: 13

Re: NEGII GENITALI

Multumesc frumos pt raspuns.
Nu vreau sa fiu insistenta, dar nu cunosc subiectul, nu m-am mai confruntat niciodata cu o asemenea situatie si nu stiu exact cum sa procedez.
Dar daca se ia si prin atingere, daca pune mana prietenul pe zona afectata, nu se contamineaza? Chiar daca poarta prezervativ?

Offline

 

#155 2008-11-22 12:03:55

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NEGII GENITALI

se ia prin contact cu leziunile active, nu cu pielea indemna....asadar, eu as recomanda abtinere de la atingeri pe zona afectata pina se rezolva problema


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#156 2008-11-22 12:24:03

dorinutza82tm
New member
Inregistrat: 2008-11-20
Mesaje: 13

Re: NEGII GENITALI

Multumesc frumos pt raspuns

Offline

 

#157 2008-11-22 13:03:07

dorinutza82tm
New member
Inregistrat: 2008-11-20
Mesaje: 13

Re: NEGII GENITALI

leziuni active inseamna condilomul in sine sau situatia cand este sangerand? Imi cer mii de scuze ca insist. La ginecolog au fost extrem de lapidari. Eu am intrebat daca ar fi de recomandat abstinenta in perioada asta si mi s-a spus ca e destul sa folosim prezervativ si totul ar trebui sa fie ok.
Inca odata mii de scuze.
Si multumesc pentru toate informatiile furnizate. De regula ce intelegi te sperie mai putin. :-)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2008-11-23 10:16:51

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: NEGII GENITALI

leziuni active inseamna toate condiloamele, iar daca si sangereaza se transmite si mai repede ca in sangele ala care iese din el este cel mai mult virus sa zic asa.


hjarta

Offline

 

#159 2008-11-23 21:36:47

dorinutza82tm
New member
Inregistrat: 2008-11-20
Mesaje: 13

Re: NEGII GENITALI

Multumesc frumos pentru raspuns.

Offline

 

#160 2008-11-26 17:00:45

dorinutza82tm
New member
Inregistrat: 2008-11-20
Mesaje: 13

Re: NEGII GENITALI

Hello,
am urmat sfatul lui danae si am mai mers la un ginecolog. De asemenea am o vecina asistenta la ginecologie la spital si s-a uitat si ea la "condiloame".
Amandoi au zis ca nu vad niciun fel de condiloame. M-am uitat si eu cu o oglinda si pe labiile mici pe interior apar niste "chestii" dar nu au aspect de bubite ci e o zona compacta, ca atunci cand freci pielea doar ca nu e rosu si nu ustura. Nu mai stiu ce sa fac!
Sa merg si la al treilea ginecolog?
Fac doua din trei?
Nu se poate determina printr-un test daca exista hpv in organism

Offline

 

#161 2008-11-27 17:38:58

complez
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 420

Re: NEGII GENITALI

dupa ce mi s-a spus ca am condiloame la examenul ginecologic, acum ma trezesc ca si putinele condiloame pe care le aveam se retrag de la sine, dupa doar aproximativ o luna de cand le am. ajung la testul hpv si la gine in curand dar e posibil sa fie altceva dupa parerea voastra? am auzit ca molluscum contagiosa mai da astfel de negi... nu stiu ce sa mai cred....

Offline

 

#162 2008-11-27 17:57:19

dorinutza82tm
New member
Inregistrat: 2008-11-20
Mesaje: 13

Re: NEGII GENITALI

Mersi.

Offline

 

#163 2008-11-27 18:17:56

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: NEGII GENITALI

complez a scris:

dupa ce mi s-a spus ca am condiloame la examenul ginecologic, acum ma trezesc ca si putinele condiloame pe care le aveam se retrag de la sine, dupa doar aproximativ o luna de cand le am. ajung la testul hpv si la gine in curand dar e posibil sa fie altceva dupa parerea voastra? am auzit ca molluscum contagiosa mai da astfel de negi... nu stiu ce sa mai cred....

dar la un medic dermatolog ai fost? el cunoaste f bine daca condiloamele apartin de hpv sau de alta infectie...


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#164 2008-11-28 14:19:09

whiterose
New member
Inregistrat: 2008-10-12
Mesaje: 67

Re: NEGII GENITALI

complez a scris:

dupa ce mi s-a spus ca am condiloame la examenul ginecologic, acum ma trezesc ca si putinele condiloame pe care le aveam se retrag de la sine, dupa doar aproximativ o luna de cand le am. ajung la testul hpv si la gine in curand dar e posibil sa fie altceva dupa parerea voastra? am auzit ca molluscum contagiosa mai da astfel de negi... nu stiu ce sa mai cred....

condiloamele pot regresa singure, daca ai imunitatea crescuta. asa mi s-a spus mie de catre ginecologul meu.
molluscum contagiosum produce niste bubite asemanatoare unor basicute ( mie mi se pare ca seamana cu cele provocate de arsura) pe cand HPV da acei negisori tari , conopidiformi, sau ca o creasta de cocos etc, etc
si eu am sperat sa nu am HPV si sa fie vorba despre altceva. daca vrei sa fii sigura fa o testare HPV. Este adevarat ca infectia cu HPV se poate negativa in timp dar poate ca daca te vei testa cat mai curand poate te vei lamuri.

Offline

 

#165 2008-11-28 22:13:02

moonlight
Membru
Inregistrat: 2008-11-28
Mesaje: 1

Re: NEGII GENITALI

buna ....din pacate nu-i o bucurie sa va intalnesc aici ,as fi preferat in alte conditiii mai vesele dar.....asta-i viata.acum sa va  spun ce caut eu aici:la inceputul lunii am observat pe una din labiile mari o crescatura mica(1mm)de piele.fac programare la gineco si acolo.....mare surpriza :ai un condilom deci ai papiloma virus.....si toata lumea mea s-a prabusit....saptamana viitoare aflu si rezultatul pap....marea mea intrebare (si speranta?):condiloamele astea pot avea si alta cauza in afara de hpv?daca am  asa ceva trebuie mai intai sa-l tratez inainte sa fac dragoste cu sotul meu?va multumesc mult si multa sanatate tuturor

Offline

 

#166 2008-11-28 22:23:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: NEGII GENITALI

iti dai seama ca ai laut de undeva virusul asta, pe cale sexuala cel mai probabil...sincer eu as merge si la dermatolog ca sa ma asigur ca e vorba despre hpv...adica despre condilom, ca prea e doar unul.
si da, daca e totusi papilom, ar fi bine sa te tratezi ianinte(presupunind eu ca sotul e plecat de buna vreme si urmeaza sa revina de sarbatori, pentru ca daca a fost in tot acest timp aici si ati mai facut sex, aceasta precautie e inutila caci fie a luat deja, fie chiar el a adus acasa infectia)


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#167 2008-12-02 17:48:09

ale_eu
Full member
Inregistrat: 2007-09-18
Mesaje: 275

Re: NEGII GENITALI

negii genitali nu dor?ms

Offline

 

#168 2008-12-02 18:33:45

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: NEGII GENITALI

nu nu dor sunt doar niste chesti ca un fel de carne crescuta pe piele


hjarta

Offline

 

#169 2008-12-05 18:12:30

baby21
New member
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 8

Re: NEGII GENITALI

Vad ca nu sunt singura care trece prin problema asta...condiloame...grater...Eu am o problema destul de delicata...Am aflat acum 7-8 luni de zile ca m-am infectat cu Hpv si au aparut condiloamele...Nu stiu cum sa intamplat pt ca partenerul meu nu avea si nu are nici in momentul de fata...si am facut sex neprotejat...problema e ca imi recidiveaza in fiecare luna...merg la derma...si de la podofilina dispar dar imediat apar inapoi...nu inteleg de ce...cd vor trece...daca apar cumva si in interiorul vaginului cum poate fii vazut?...Ce as putea face...testul papanicolau ink nu l-am facut...nu stiu nici eu nici doctorita de ce recidiveaza tot timpul....Singurul ei raspuns e din cauza imunitatii scazute...pt ca am un servici epuizant...mie frica de ideea de cancer de col...sunt pur si simplu daramata psihic din cauza acestei probleme...Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Offline

 

#170 2008-12-05 19:19:26

yoyomi
Sr. member
Inregistrat: 2007-03-03
Mesaje: 1042

Re: NEGII GENITALI

trebuie sa iti intaresti sistemul imunitar poti face asta cu echinaceea, propolis, polen, astea le gasesti la un magazin naturist echinaceea e f buna
si ar fi bine sa mergi si la un ginecolog sa vada daca nu cumva ai si in vagin sau pe col condiloame.


hjarta

Offline

 

#171 2008-12-05 19:22:48

baby21
New member
Inregistrat: 2008-12-05
Mesaje: 8

Re: NEGII GENITALI

am mai inteles ca la plannig family ti se face testul papa nicolau gratuit...si nu stiu cat e de adevarat...Stiti ceva in legatura cu asta? Multumesc yoyomi smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.