homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Mycroginon


#1 2008-05-07 22:26:58

aquarius
New member
Inregistrat: 2008-05-07
Mesaje: 6

Mycroginon

Buna!As vrea sa intreb daca cineva ia Microgynon?!!M-ar interesa f mult.Am luat vreun an si jumatate microgynon dupa care am facut vrea 3 luni pauza.La menstruatie am avut si am dureri incredibile,insuportabile daca nu iau anticonceptionale si nici nu ma simt in siguranta sa ma protejez cu [prezervativ nu stiu de ce.Ce parere aveti despre microgynon?Cineva daca eventual cunoaste acest anticonceptional?Merci

Offline

 



#2 2008-05-08 11:03:03

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mycroginon

sigur ca este cunoscut si inca foarte bine!
e una dintre cele mai echilibrate pastile contraceptive, daca nu cumva cea mai echilibrata...
din nefericire aquarius, chiar si mersul pe strada, sau activitatile casnice pot avea efecte neplacute...deci, orice pelumea asta...important e raportul beneficiu riscuri...asa cred ca trebuie pusa problema...
nu inteleg exact rostul postului astuia...


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2008-05-08 11:13:31

aquarius
New member
Inregistrat: 2008-05-07
Mesaje: 6

Re: Mycroginon

Multumesc pt raspuns.Problemea este ca am devenit f nesigura in legatura cu aceste pilule.Si nici nu stiu e bine nu e bine sa le iei.Eram fff pro pt anticonceptionale. dar de o vreme numai din astea aud k provoaca cancer,k ingroseste sangele se fac cheaguri d sange...Si nici nu cunosteam p nimeni luand Microgynon.Multumesc pt raspuns. (pilula mi-a fost prescrisa de un ginecolog dar eu nu am fost acolo.deci mama i-a zis cati ani am,cate kg.,20 ani).Eventual  nu am procedat corect?Nu am fost consultata sau nu am facut nici un fel de analize.

Offline

 

#4 2008-05-08 11:16:17

aquarius
New member
Inregistrat: 2008-05-07
Mesaje: 6

Re: Mycroginon

ah da si ceeace am vrut sa intreb in final k sa ma reapuc sa le iau?dupa un an si jumatate am facut 3 luni pauza si acum ma tot gandesc ce s afac oare.le-am cumparat le am in sertar mi-a si venit ciclul deci ar trebui s ale iai numai k nu ma pot hotara.... tongue

Offline

 

#5 2008-05-08 11:34:16

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mycroginon

citeste te rog si respecta regulile forumului
asa se intimpla de obicei, cind functionezi in baza unor informatii trunchiate, stilcite si eventual nu la prima mina...
evident nu ai procedat corect si nu procedezi corect nici in continuare
mergi si vorbeste cu un medic de planning, informeaza-te complet si corect si decide-te astfel...
de altminteri era cazul de mult sa faci asta, astfel nu ai mai fi fost atit de ingrozitor de nehotarita


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-06-27 20:32:33

anca_milena
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 14

Re: Mycroginon

buna!! sunt pacienta a dvostra doctoressa.mi-ati prescris microgynon prin mai ,dar am inceput sa le iau acum 1 saptamana.vreau sa va intreb dak este vreo problema dak nu le iau excat la ora 23 asa cum am decis,ci intre 22.30 si23.30(desi vreau sa fc efort sa le iau excat la 23).deasemenea skimbarile care le resimt sunt destul de minore,dar merita sa le raportez:sani mai mariti,durere de sani la palpare,am mai vazut pe protejslip si cateva pete maronii,care inainte nu existau(menstruatia mi-a trecut).in rest nu simt nimic iesit din comun.mentionez k sunt primele mele pastile ever.vroiam sa ma asigur e ok.
multumesc mult de tot!!! anca

Offline

 

#7 2008-06-27 21:44:17

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mycroginon

anca poti sa le iei linistita in intervalul respectiv... petele respective ssunt spotting un efect secundar nimic periculos smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#8 2008-06-27 23:32:02

anca_milena
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 14

Re: Mycroginon

multumesc "goodpink"

Offline

 

#9 2008-06-28 07:13:30

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mycroginon

cu placere smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#10 2008-07-04 13:27:38

purple.sm0g
New member
Inregistrat: 2008-04-10
Mesaje: 79

Re: Mycroginon

bune. luna asta schimb lo-femenalul cu microgynon . am citit undeva ca microgynonul trebuie luat din prima zi de menstruatie,chiar si daca inainte de administrarea lor am folosit alte anticonceptionale. e adevarat? nu din prima zi de ciclu trebuie luat?
multumesc

Offline

 

#11 2008-07-04 13:29:16

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mycroginon

faci pauza de 7 zile si in a8a zi incepi noile contraceptive smile


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#12 2008-07-04 13:34:01

purple.sm0g
New member
Inregistrat: 2008-04-10
Mesaje: 79

Re: Mycroginon

adica tot asa iau cum luam si pana acum cu lofemenal,nu ?smile
ce parere aveti despre microgynon in comparatie cu lofemenal?

Offline

 

#13 2008-07-04 13:36:50

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Mycroginon

1.exact
2.conteaza cum o sa te intelegi tu cu ele...


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#14 2008-07-04 21:10:59

purple.sm0g
New member
Inregistrat: 2008-04-10
Mesaje: 79

Re: Mycroginon

Administrarea de Microgynon 21 trebuie inceputa in prima zi a unei menstre, chiar si atunci cand inainte de aceasta s-a utilizat un alt preparat contraceptiv

am gasit asta pe mai multe site-uri. Pana la urma atunci cum e ok ? sad

Offline

 

#15 2008-07-04 21:58:50

persifona
Vizitator

Re: Mycroginon

E ok sa incepi dupa 7 zile de pauza. Dar e cam acelasi drac si daca incepi in prima zi de menstra, e ca si cum ai scurta pauza.

Eu cand am mai schimbat contraceptive, in cea de-a 8 a zi le-am inceput. Tu faci cum vrei, noi ti-am zis cum e mai bine smile

 

#16 2008-07-06 19:24:40

anca_milena
New member
Inregistrat: 2008-06-27
Mesaje: 14

Re: Mycroginon

revin cu o intrebare.iau microgynon de aproape o luna si e ok doar spotting rar si tensiune in sani.ideea e ca de abia acum dupa aprox 1 luna am avut relatii cu pritenul meu si am observat ca dupa.....ma ustura vaginul.imi trece in 20 min cam asa.aveti idee de la ce poate fi?de la anticoncept?inainte de a le lua nu am simtit asta.sunt primele pele antibebe.doctoressa v-as ruga mult sa-mi raspundeti.........va multumesc

Offline

 

#17 2008-07-06 19:34:41

Reina
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2007-02-01
Mesaje: 3881

Re: Mycroginon

acele usturimi nu sunt de la anticonc,ar tb sa mergi la o analiza de secretie


Mamica de 2 pui scumpi

Offline

 

#18 2008-07-07 08:40:30

andreea_andy2
Moderator
Participant la intalnirea nationala
De la: Gurile Deltei
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 10430

Re: Mycroginon

Anca_milena mergi si fa o lama. E posibil sa fie doar o inflamatie a zonei sau e posibil sa fi facut vreaun puisor de candida, desi nu cred. Anticonceptionalele favorizeaza aparitia candidei. Oricum ar f trebuie sa mergi la medic. Nimeni de pe acest forum nu iti poste spune cu siguranta ce ai.


Fericita mamica de Aida Maria!

Offline

 

#19 2008-07-07 12:09:19

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Mycroginon

anca_milena a scris:

revin cu o intrebare.iau microgynon de aproape o luna si e ok doar spotting rar si tensiune in sani.ideea e ca de abia acum dupa aprox 1 luna am avut relatii cu pritenul meu si am observat ca dupa.....ma ustura vaginul.imi trece in 20 min cam asa.aveti idee de la ce poate fi?de la anticoncept?inainte de a le lua nu am simtit asta.sunt primele pele antibebe.doctoressa v-as ruga mult sa-mi raspundeti.........va multumesc

se intimpla asa din cauza frecarii pe uscat...probabil te exciti si deci te lubrefiezi nitel mai greu(anticonceptionalele pot avea un amestec in asta)...asadar cred ca solutia e sa eficientizati preludiul...se va rezolva in felul asta


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.