homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prima data : esti pregatita?-10


#172 2010-04-26 12:14:19

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Prima data : esti pregatita?

buna sunt cu prietenul meu de 3 ani si am decis sa mergem la mare de 1 mai, iar eu vreau sa ii fac o surpriza si sa Ne incepem viata sexuala(ambii virgini, da). Singura mea problema e ca momentan am racit la ovare si ca atare ciclu meu, care trebuia sa vina pe 22, a intarziat si probabil o sa mai intarzie.
intrebarile mele sunt:
1. exista vreo posibilitate ca odata cu inceputul vietii sexuale ciclu sa imi intarzie si mai mult?
2. e vreo problema ca sunt deja in intarziere, adica ar trebui sa astept sa vina-sa treaca, iar apoi sa ma gandesc la viata sexuala?
3. din ce cauze se poate rupe un prezervativ?

Multumesc mult si astept raspunsurile voastre.


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#173 2010-04-26 12:57:37

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Prima data : esti pregatita?

1. teoretic nu, nu e legatura intre inceperea vietii sexuale si durata ciclurilor menstruale, nu cred ca intervina schimbari din cauza asta
2.nu e problema ca iti intarzie si iti incepi viata sexuala, ideea e sa te protejezi corect sa nu ai surprize neplacute.
3.se poate rupe de la unghii lungi, de la ceva ce il poate agata..dupa fiecare contact, il poti verifica sa vezi daca e ok

Offline

 

#174 2010-04-26 13:41:36

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Prima data : esti pregatita?

dar in timpul actului sexual se poate rupe?


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#175 2010-04-26 13:44:56

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Prima data : esti pregatita?

da, se poate intampla asta si nu stiu sa iti zic din ce cauza.. ori au fost ele fisurate din fabrica, ori din cauza frecarii...oricum se pot rupe, asta e adevarat
mie nu mi s-a intamplat niciodata, dar am auzit destule cazuri. daca ti se intampla asta si erai si in perioada fertila, se recomanda pastila de a doua zi. Dar eu zic sa nu te stresezi cu asta acum, eu as zice sa cumparati durex, mie una mi se par mai sigure si sa te bucuri de prima experienta smile

Offline

 

#176 2010-04-26 14:51:18

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Prima data : esti pregatita?

da si eu auzisem de durex, desi auzisem ca nu toate sunt tocmai bune. E una anume pe care mi-o poti recomanda?


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2010-04-26 16:41:30

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Prima data : esti pregatita?

e adevarat ca si eu am auzit persoane carora li s-a rupt durexul.. 100% nu poti fi sigura ca nu se rup, dar ti-am zis, ai grija sa nu il zgariati cand il puneti
cred ca poti sa le iei pe cele extra safe, sunt mai groase putin si mai lubrifiate. eu le prefer pe cele ultra thin, sunt mai subtirele si parca se simt mai ok

Offline

 

#178 2010-04-26 16:46:13

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Prima data : esti pregatita?

ok multumesc mult pentru sfaturi. puss


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#179 2010-04-26 16:46:49

ioana_4
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2006-11-13
Mesaje: 62895

Re: Prima data : esti pregatita?

cu placere puss
daca mai vrei sa stii ceva, intreaba, e f bine ca te informezi inainte, sa nu ai surprize neplacute

Offline

 

#180 2010-04-26 17:13:18

dadalici
Full member
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 625

Re: Prima data : esti pregatita?

da, pai sunt destul de paranoica si fara inceputul vietii sexuala, daramite dupa. asa ca mai bine ma informez.


"defineste'mi fericirea.."

Offline

 

#181 2010-04-27 22:21:55

Cristina A. Boca
New member
Inregistrat: 2008-06-15
Mesaje: 42
Site

Re: Prima data : esti pregatita?

oana16 a scris:

pai da , dar atata timp cat doctorita isi asuma acest risc, nu vad de ce trebuie sa se bage asistenta ?

...deci si asa s-ar putea pune problema... "Doctorita isi asuma acest risc" si in contul adolescentei care ii solicita anticonceptionale? Ma intrebam si eu...


Traieste - frumos - clipa! Cu inteligenta si imaginatie!
(Mesajele furnizate in acest spatiu sunt numai orientative.)

Offline

 

#182 2010-07-31 15:41:00

c_r_y_s_a
New member
Inregistrat: 2010-07-31
Mesaje: 8

Re: Prima data : esti pregatita?

Buna ... am 17 ani si mi'am inceput viata sexuala d putzin timp . defapt d ieri .. lol si am o intrebare ... am fkt fara prezervativ .. am fkt d 3 ori ... sia dat drumu in prosop ... am stat vreun sfert d ora si am inceput iar .. exista vreun risk ? dak nu am fkt cu prezervativ ??? ast raspunsuri ... sad


Si m`ai vazut cu el de mana..te`ai blocat pentru o clipa..pentru prima data in viatza paream chiar fericita ;x

Offline

 

#183 2010-07-31 15:45:41

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prima data : esti pregatita?

c_r_y_s_a, exista risc... lichidul preejaculator poate contine si el spermatozoizi. daca intre contacte nu s-a spalat si nu a facut pishu, riscul este si mai mare.

Offline

 

#184 2010-07-31 15:58:14

c_r_y_s_a
New member
Inregistrat: 2010-07-31
Mesaje: 8

Re: Prima data : esti pregatita?

a fost la baie ... mereu dupa .. dar nush c a fakut ... kred k sa spalat k a venit ud p abdoment grater ... sper sa imi fac griji degeaba grater


Si m`ai vazut cu el de mana..te`ai blocat pentru o clipa..pentru prima data in viatza paream chiar fericita ;x

Offline

 

#185 2010-07-31 16:51:15

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Prima data : esti pregatita?

calculeaza-ti perioada fertila:
Metoda calendarului (Ogino-Knauss) se bazeaza pe constatarea ca ovulatia se produce aproximativ cu 2 saptamini inainte de menstruatia urmatoare (aproximativ la mijlocul ciclului menstrual). Se va tine cont de faptul ca durata de viata a spermatozoizilor este de 7-8 zile (si uneori si capacitatea de fecundare se mentine tot atit). Ovulul isi mentine capacitatea de a fi fertilizat 12-24 ore dupa ovulatie. Pentru un ciclu menstrual regulat de 28 zile perioada fertila va fi intre a 7a si a 16a zi. Pentru situatia unui ciclu menstrual neregulat, formula de calcul propusa de Ogino este: x=10+n-28 si y=17+N-28. Unde: x este prima zi a perioadei fertile , y este ultima zi a perioadei fertile , n este numarul de zile ale ciclului cel mai scurt si N este numarul de zile ale ciclului cel mai lung.

Se cere ca femeia sa aiba un calendar precis al duratei ciclurilor menstruale pe o durata de minim 6 luni.

Indicele de esec este de 15-40%.


menstruatia= perioada de sangerare
ciclul menstrual= perioada dintre prima zi a unei menstruatii si prima zi a urmatoarei menstruatii

daca erai in perioada fertila, ia postinor sau escapelle, cat mai repede.

sper sa invatati ceva din situatia asta...

Offline

 

#186 2010-07-31 17:06:58

c_r_y_s_a
New member
Inregistrat: 2010-07-31
Mesaje: 8

Re: Prima data : esti pregatita?

menstruatzia am avuto p 15 ... si p 30 sa intamplat ...


Si m`ai vazut cu el de mana..te`ai blocat pentru o clipa..pentru prima data in viatza paream chiar fericita ;x

Offline

 

#187 2010-08-03 13:12:12

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Prima data : esti pregatita?

c_r_y_s_a a scris:

menstruatzia am avuto p 15 ... si p 30 sa intamplat ...

nu va mai riscati daca nu vreti probleme. folositi o metoda contraceptiva. ori prezervativ, ori anticonceptionale.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#188 2010-08-06 03:16:42

diana.didi
New member
Inregistrat: 2010-08-06
Mesaje: 9

Re: Prima data : esti pregatita?

hey...am aproape 16 ani si am un prieten de un an. Tin sa mentionez ca el este ceva mai mare decat mine, respectiv 18 ani. Niciodata nu m-a presat..nu m-a tachinat...iar de un an pur si simplu abstinenta scrie pe el. Tin foarte mult la el si el la mine...bineinteles ca intre timp am incercat mai multe...incepand cu pettingul. De curand m-am hotarat ca e momentul sa depasim si noi limita. Poate ca..in termeni morali inca sunt mica pentru asa ceva... Dar pana la urma fiecare isi stabileste momentul..cand considera ca este gata psihic. Sunt convinsa ca niciodata nu ma va lasa balta si mereu ma sustine in diverse probleme..acum..desi si el vrea..ma intreaba cam zilnic daca sigur sunt pregatita sa fac pasul asta si ca daca am chiar si cea mai mica ezitare se opreste el..nu e nevoie sa ii spun eu.
Ce-i drept...inca ma cam trec toate apele la gandul ca mama ar putea afla...[da..inc anu am 16 ani]...oricum am de gand sa ii spun singura peste ceva timp[cateva luni]..mi-e putin frica de reactia ei..dar pana la urma..sunt fiica ei..ce ar putea fi atat de rau:))?
Am consultat calendarul si in curand..cand m-am hotarat eu..se pare ca e perioada nefertila...nu am de gand insa sa ma culc pe o ureche asa ca aleg sa folosim si prezervative. Mi-ar placea totusi ca uneori sa fie si fara prezervativ... asta insa ar cam insemna sa folosesc anticonceptionale lucru care nu imi prea place:)). Ma pot increde totusi in metoda calendarului?..avand in vedere ca exista si anticonceptionale de urgenta...voi cum va descurcati?..daca nu vreti nici prezervativ nici anticonceptionale:))?

Offline

 

#189 2010-08-06 03:29:25

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: Prima data : esti pregatita?

nu ! nu te poti increde in metoda calendarului.. cel mai bine e cu prezervativ sau anticonceptionale...


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#190 2010-08-06 03:32:54

diana.didi
New member
Inregistrat: 2010-08-06
Mesaje: 9

Re: Prima data : esti pregatita?

multumesc mult:))...in cazul asta..probabil raman la prezervative...probabil am un oarecare fix in ceea ce priveste anticonceptionalele:-?lol...dar in primul rand probabil ce ma inspaimanta e ca trebuie sa merg la ginecolog. greu mai e sa fii fata... De ce n-am fost eu fata cuminte si sa fi stat fara partener o perioada...smile)Macar nu ma indragosteam.. Mersi mult pentru sfat >big_smile<

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.