homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Prima data : esti pregatita?-9


#153 2010-01-04 16:47:50

ggeorgy
New member
Inregistrat: 2010-01-03
Mesaje: 10

Re: Prima data : esti pregatita?

pai da:d


He makes me happy. hjarta

Offline

 

#154 2010-01-04 18:49:48

Pako
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2010-01-04
Mesaje: 419

Re: Prima data : esti pregatita?

ggeorgy a scris:

pai si mie mi un pic frica de durerea de prima oara da mno depinde de fiecare in parte si de corpul fiecaruia big_smile.

sa stii ca daca e atent cu tine,si daca respecta faptul ca pentru tine e prima data,si intelege ca trebuie sa devieze de la placerea lui pentru a te ajuta pe tine sa fie mai usor.poate sa nu doara deloc. nu face ceva daca nu esti complet sigura ca asta vrei.fa-o pentru tine,in niciun caz pentru el.


Anyone can die.Stare into death's eyes but have the courage to live.

Offline

 

#155 2010-01-04 20:04:11

ggeorgy
New member
Inregistrat: 2010-01-03
Mesaje: 10

Re: Prima data : esti pregatita?

Pako a scris:

ggeorgy a scris:

pai si mie mi un pic frica de durerea de prima oara da mno depinde de fiecare in parte si de corpul fiecaruia big_smile.

sa stii ca daca e atent cu tine,si daca respecta faptul ca pentru tine e prima data,si intelege ca trebuie sa devieze de la placerea lui pentru a te ajuta pe tine sa fie mai usor.poate sa nu doara deloc. nu face ceva daca nu esti complet sigura ca asta vrei.fa-o pentru tine,in niciun caz pentru el.

suntem de 9 luni impreuna si pana acum nu mi-a zis niciodata ca trebe sa o facem..acum in ultima perioada am inceput sa vorbim despre chestiile astea si miam dat seama ca si eu vreau la fel de mult.sper sa fie cat mai bine . big_smile


He makes me happy. hjarta

Offline

 

#156 2010-01-05 01:33:20

Pako
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2010-01-04
Mesaje: 419

Re: Prima data : esti pregatita?

ggeorgy a scris:

Pako a scris:

ggeorgy a scris:

pai si mie mi un pic frica de durerea de prima oara da mno depinde de fiecare in parte si de corpul fiecaruia big_smile.

sa stii ca daca e atent cu tine,si daca respecta faptul ca pentru tine e prima data,si intelege ca trebuie sa devieze de la placerea lui pentru a te ajuta pe tine sa fie mai usor.poate sa nu doara deloc. nu face ceva daca nu esti complet sigura ca asta vrei.fa-o pentru tine,in niciun caz pentru el.

suntem de 9 luni impreuna si pana acum nu mi-a zis niciodata ca trebe sa o facem..acum in ultima perioada am inceput sa vorbim despre chestiile astea si miam dat seama ca si eu vreau la fel de mult.sper sa fie cat mai bine . big_smile

mult succes atunci! nu-ti mai face atatea griji,o sa fie bine.


Anyone can die.Stare into death's eyes but have the courage to live.

Offline

 

#157 2010-01-10 21:38:18

strumfis
Membru
Inregistrat: 2010-01-10
Mesaje: 1

Re: Prima data : esti pregatita?

Nu pot spune daca e mai bine s-o faci la 15 ani sau daca trebuie sa astepti pana la ziua cea mare, dar as putea sa va spun cum a fost pentru mine prima data(desi a trecut ceva vreme de atunci).
Aveam 20 de ani, eram de o luna cu primul meu prieten, si am facut niste calcule in gandul meu, cum ca nu sunt dispusa sa astept pana la 25-27 de ani cand ma voi casatori, si in ideea ca parea baiat de treaba si credeam ca nu o sa ne vedem prea mult timp, i-am propus sa o facem.
Revenind la prima noapte... Fiind intimidat de faptul ca eu eram virgina iar el nu prea experimentat nu as putea spune ca a mers totul struna din partea lui, iar intre timp si eu incepusem sa ma cam razgandesc, mai ales ca de fiecare data cand incerca sa ma penetreze durea destul de tare. Intr-un final cand eu eram gata sa zic ca nu mai vreau, el a zis ca putem sa o ducem pana la capat si ca o s-o ducem.
A durut foarte tare, nu tare, si bine'nteles ca am stat sa mai spal si cearsaful. Iar a doua oara cand am facut-o a durut iar, nu la fel de tare, dar destul, si desigur ca iar am stat sa spal cearsaful.

Nu vreau sa le sperii pe fetele care vor sa-si inceapa viata sexuala, dar sa stie ca prima data poate sa doara sau poate sa nu, in functie de elasticitatea himenului fiecareia din noi si desigur, si de grosimea instrumentului lui.
Pana sa va simtiti in largul vostru in dormitor, iar el sa va ofere cu adevarat placere(adica sa va invatati unul pe altul) poate sa dureze si jumatate de an, sa nu intelegeti jumatate de an de durere.
Pana la urma am stat 4 ani cu el pana sa ne despartim, si nu mi-a parut rau de alegerea facuta.
Am folosit prezervativul la insistentele mele, iar el nu a ripostat prea mult (cine zice ca prezervativul aluneca ar trebui sa fie mai atent la diametrul acestuia)

Un sfat: Fiti sigure ca voi vreti sa va incepeti viata sexuala, oricare ar fi motivatia. Important e sa nu regretati mai tarziu.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#158 2010-01-10 22:33:57

Pako
Full member
De la: Brasov
Inregistrat: 2010-01-04
Mesaje: 419

Re: Prima data : esti pregatita?

strumfis a scris:

Nu pot spune daca e mai bine s-o faci la 15 ani sau daca trebuie sa astepti pana la ziua cea mare, dar as putea sa va spun cum a fost pentru mine prima data(desi a trecut ceva vreme de atunci).
Aveam 20 de ani, eram de o luna cu primul meu prieten, si am facut niste calcule in gandul meu, cum ca nu sunt dispusa sa astept pana la 25-27 de ani cand ma voi casatori, si in ideea ca parea baiat de treaba si credeam ca nu o sa ne vedem prea mult timp, i-am propus sa o facem.
Revenind la prima noapte... Fiind intimidat de faptul ca eu eram virgina iar el nu prea experimentat nu as putea spune ca a mers totul struna din partea lui, iar intre timp si eu incepusem sa ma cam razgandesc, mai ales ca de fiecare data cand incerca sa ma penetreze durea destul de tare. Intr-un final cand eu eram gata sa zic ca nu mai vreau, el a zis ca putem sa o ducem pana la capat si ca o s-o ducem.
A durut foarte tare, nu tare, si bine'nteles ca am stat sa mai spal si cearsaful. Iar a doua oara cand am facut-o a durut iar, nu la fel de tare, dar destul, si desigur ca iar am stat sa spal cearsaful.

Nu vreau sa le sperii pe fetele care vor sa-si inceapa viata sexuala, dar sa stie ca prima data poate sa doara sau poate sa nu, in functie de elasticitatea himenului fiecareia din noi si desigur, si de grosimea instrumentului lui.
Pana sa va simtiti in largul vostru in dormitor, iar el sa va ofere cu adevarat placere(adica sa va invatati unul pe altul) poate sa dureze si jumatate de an, sa nu intelegeti jumatate de an de durere.
Pana la urma am stat 4 ani cu el pana sa ne despartim, si nu mi-a parut rau de alegerea facuta.
Am folosit prezervativul la insistentele mele, iar el nu a ripostat prea mult (cine zice ca prezervativul aluneca ar trebui sa fie mai atent la diametrul acestuia)

Un sfat: Fiti sigure ca voi vreti sa va incepeti viata sexuala, oricare ar fi motivatia. Important e sa nu regretati mai tarziu.

faza e ca uneori conteaza mai putin daca esti pregatita si mi mult conteaza persoana cu care faci pasul asta. pentru ca eu cunosc fete care nu erau foarte hotarate sa faca asta,dar nu le-a parut deloc rau,din contra. pe de alta parte,pot exista persoane care sunt impreuna de mult timp si sunt absolut sigure ca vor sa faca pasul asta,si sa iasa totul ca naiba,iar apoi sa le para rau. parerea mea e ca este importanta si persoana in cauza cu care iti incepi viata sexuala.


Anyone can die.Stare into death's eyes but have the courage to live.

Offline

 

#159 2010-02-04 04:38:14

llavys
Membru
Inregistrat: 2010-02-04
Mesaje: 1

Re: Prima data : esti pregatita?

Am Si Eu O Problema ....sper Ca Am Ajuns Unde Trebuie Si Mi Se Vor Da Niste Raspunsuri.am 21 De Ani Si Sunt Virgina ,adik Nu Am Facut Nimik ,nimik ,de Niciun Fel .acum Am Cunoscut Un Baiat Si Suntem Impreuna De Putin Timp Dar Nu Stiu D C Ma Face Sa Simt Mai Multe Lucruri Decat M Au Facut Ceilalti Baieti Cu Care Am Mai Vorbit.si Am Vrea, Sa Incerc Cu El ,dar.....nu Stiu ,imi E Teama ,de Cum Arat ,am Slabit Destul De Mult Intr O Perioada Scurta De Timp ,de Faptul Ca El Este Experimentat ....si Dupa Toate Astea Mi Am Mai Adus Aminte Si De Ceva Ce Mi A Povestit El Cind Eram Doar Amici ,ca Fosta Era Foarte Buna In Pat (el Nu Stie Ca Sunt Virgina),acum Sa Fiu Si Mai Complexata.dc Ma Puteti Ajuta ??eu Ma Simt Pregatita ,dar Am Atat De Multe Indoieli Legate De Corpul Meu ,de Cum Ma Va Percepe El ...

Offline

 

#160 2010-02-04 06:04:33

Alex2
Sr. member
Inregistrat: 2008-08-11
Mesaje: 1593

Re: Prima data : esti pregatita?

in primul rand te rog sa scrii ca toata lumea, cu litere mici. e foarte greu de citit mesajul tau.
in al doilea rand, probl ta: eu cred ca ar trebui sa ii spui ca esti virgina. asa mi se pare normal, mai ales daca vrei sa se poarte cu grija, ceea ce presupun ca vrei. acum, orice tip ar trebui sa se poarte cu grija, dar prima data e f important aspectul asta, poate cel mai important.
legat de fizic, nu ar trebui sa te complexezi. el nu te va percepe atat de critic cum iti imaginezi tu. probabil nici nu va observa micile imperfectiuni. trebuie sa fii sigura pe tine.
daca tine la tine, te va intelege si va incerca sa faca experienta asta placuta pentru tine.

Offline

 

#161 2010-02-05 01:48:08

selma2003
New member
De la: iasi
Inregistrat: 2009-12-10
Mesaje: 61

Re: Prima data : esti pregatita?

stai linistita nu trebuie sa te simti complexata de faptul k ejti slaba pt k o data ce sunteti impreuna inseamna ca te place si trebuie sa te simti mandra ca ejti virgina te va aprecia mult mai mult decat pe cea buna la pat...daca tu te simti pregatita fa o dar fara sa te simti presata de el.....ce sa zic succes


Viseaza ca si cand ai trai pentru totdeauna, traieste ca si cand ai muri azi.

Offline

 

#162 2010-02-05 20:00:02

Khristall
Insomniac member
De la: Casuta noastra
Inregistrat: 2007-10-08
Mesaje: 9783

Re: Prima data : esti pregatita?

nu e o rusine frate sa fii virgina. ce e asa de greu? ii spui ca esti virgina si gata. nu te nasti cu experienta, asta ti`o formezi pe parcurs. era mai bine daca nu erai virgina si erai dezastru`n pat? atunci puteau sa existe comentarii "Ca nu le ai desi ai mai practicat" dar o data ce esti virgina e logic ca nu stii prea bine cu ce se mananca. se invata asta, stai calma.


Mamica de strumfulet... bebe 19 iulie 2013 hjarta

Offline

 

#163 2010-02-06 18:15:03

elena21
Full member
Inregistrat: 2007-06-14
Mesaje: 100

Re: Prima data : esti pregatita?

DUPA PAREREA MEA CELE CARE SUNT VURGINE LA O VARSTA DUPA MAJORAT AR TREBUII SA FIE MANDRE.... SI SA NU SE IA DUPA TOTI PROSTII..

Ultima oara a fost editat de camysh (2010-02-06 22:39:27)


Barbatii au descoperit focul, dar femeile au descoperit cum sa se joace cu el.
''Daca gasesti un drum fara obstacole probabil ca drumul acela nu duce nicaieri…”

Offline

 

#164 2010-02-06 19:18:29

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Prima data : esti pregatita?

eu intotdeauna am considerat ca poti fi mandra ca esti virgina la o varsta "anormala" (considerata de unii dupa 20 de ani, de altii mai devreme) daca ai avut ocazia sa o faci si ai zis nu.
pt ca stiu niste tipe care n-au  avut niciodaa un prieten, o relatie si se lauda ca sunt virgine...
dar in realitatea si-ar dori sa o faca
wink


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#165 2010-04-06 13:46:37

xTeodorA
New member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 7

Re: Prima data : esti pregatita?

Am si eu nevoie de o parere!.. Eu am 15 ani si prietenul 17 ;wink.. Oare ar fi bn sa imi incep viata sexuala? (eu sunt virgina, el nu.. are cv experienta).. Dar totusi mi`e putin teama de dureri.. Ce ma puteti sfatui sa fac?

Offline

 

#166 2010-04-06 13:55:18

sushi
Hero member
Inregistrat: 2009-05-11
Mesaje: 2611

Re: Prima data : esti pregatita?

Din moment ce intrebi niste cunoscuti ce parere au despre asta e clar ca nu esti pregatita sa faci pasul asta.
La varsta asta corpul tau e pregatit pentru sex, dar nu stiu daca si mintea si sufletul. Trebuie sa simti tu ca vrei sa faci asta si mai ales sa stii ce faci.
Inainte de toate ar trebui sa te informezi despre metodele de protectie sa te interesezi despre miturile gen "prima data o putem face neprotejat ca n-am cum sa raman gravida" si altfel de prostii de genul asta.
Nu orice fata are dureri prima data, depinde de elasticitatea himenului.
Sfatul meu este sa te mai uiti pe forum la diferite topicuri si sa te informezi cat mai mult cu privire la subiectul asta. Nimeni nu-ti poate spune cand e bine sa-ti incepi viata sexuala. E bine atunci cand esti tu pregatita!

Offline

 

#167 2010-04-06 14:02:09

xTeodorA
New member
Inregistrat: 2010-04-06
Mesaje: 7

Re: Prima data : esti pregatita?

Mersi tare mult pentru sfat!.. M`am mai uitat si pot spune ca sunt informata mai ales despre metodele de protectie.. POate ca trebuie sa ma gandesc mai bn la acest pas

Offline

 

#168 2010-04-06 15:30:49

Karren
Full member
Inregistrat: 2010-01-13
Mesaje: 321

Re: Prima data : esti pregatita?

Am sa povestesc si eu 'prima oara'

Daca virginitate inseamna 'ceva de spart' atunci eu nu am fost niciodata virgina.M'am nascut fara.Singurul complex in viata mea in legatura cu asta era sa ma simt sexualk atrasa de ales si el sa fie indraznet si sa cunoasca cate ceva din corpul unei femei.Mi'a picat in mana un tip virgin dar experimentat in ceea ce priveste placerea unei femei inafara de organul genital.

Paradoxal,pentru iubitul meu,cand si'a pierdut virginitatea (adica cand si'a rupt ata,si asta dupa vreo 50 de partide de sex) lol  a fost un moment de taranime maxima din partea lui cand a bagat'o repede,in timp ce isi dadea drumu.cand a iesit de acolo...ne gandeam...de unde sange???

Ghici cine a spalat cearsaful?  rotfl  rotfl  rotfl


Our love
Vreau varaaaa hjarta

Offline

 

#169 2010-04-09 21:03:47

emilia18
New member
Inregistrat: 2010-04-09
Mesaje: 6

Re: Prima data : esti pregatita?

eu am 18 ani si jumatate si inca nu mi-am inceput viata sexuala...sunt aproape "ultima virgina din gasca",dar nu-mi pasa de asta...pot sa ma simt bine alaturi de prietenul meu si fara sex...si mi-e frica de durere...oricum vreau sa mai astept ceva timp big_smile

Offline

 

#170 2010-04-10 01:32:27

Ochi albastrii
Membru
Inregistrat: 2010-04-10
Mesaje: 2

Re: Prima data : esti pregatita?

buna .. am si eu o intrebare ..
sunt cu prietenul meu de 1 an .. si am vrea sa o facem .. dar mie mi-e cam frica sa nu raman insarcitata . daca folosim prezervativu exista vreo sansa sa raman insarcinata?

Offline

 

#171 2010-04-10 09:12:34

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Prima data : esti pregatita?

Ochi albastrii daca folositi prezervativul corect atunci nu ai cum sa ramai insarcinata.
dar informeaza-te suficient inainte sa faci acest pas

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.