homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chiuretaj-30


#552 2011-09-23 22:12:21

dea_di
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-01-16
Mesaje: 18682

Re: chiuretaj

daca incepi in prima zi de menstruatie, da


"Nu stii, ca numa-n lacuri cu noroi in fund cresc nuferi?"

Offline

 



#553 2011-09-30 10:35:35

claudiamm
New member
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 15

Re: chiuretaj

buna ziua,am facut un test de sarcina ieri si a iesit pozitiv desii mentruatia imi intarziase doar 2 zile.De la ultimul contact sexual  au trecut 19 zile iar mentruatia am avut-o pe 31 august..exista posibilitatea ca embrionul sa se fii implantat in uter aasa de repede?zi ma duc la doctor sa aflu exact si as vrea sa stiu deasemenea ce metoda as putea alege si daca am 4 saptamani avand in vedere ca se calculeaza de la ultima menstruatie saptamanile..trebuie sa astept ca sa pot face avort sau se poate si la o evolutie asa de mica..imi este tama nu am mai facut asa ceva plus ca nu am crezut ca poti ramene sau ca sansele sunt mici daca nu se finalizeaza actul inauntru..multumesc anticipat

Offline

 

#554 2011-09-30 11:33:57

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

da, hormonul beta hcg e secretat atunci cand sacul gestational s-a prins de uter. si da, ai 4 saptamani. se poate face avort prin aspiratie si e bine sa fie facut cat mai curand.

inteleg ca ati practicat coitul intrerupt. spune-mi te rog: s-a intamplat sa aveti 2 sau mai multe partide una dupa alta? s-a intamplat sa se retraga chiar in ultimul moment?

Offline

 

#555 2011-10-05 01:18:13

cichin
Membru
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 2

Re: chiuretaj

buna seara, luna trecuta mi-a intarziat asa ca dupa 2 sapt mi-am facuth un test de sarcina care a iesit negativ, intre timp tot nu mi-a venit iar acum cateva zile iar mi-am facut un test care si el mi-a iesit negativ. deja a trecut o luna si 6 zile de cand ar fi trebuit sa-mi vina si ma cam ingrijorez, am cautat pe net simptome de sarcina dar daca ma gandesc la ele as zice ca am... intrebarea ar fi daca as putea fi insarcinata chiar daca cele doua teste mi-au iesit negative,si cum as putea sa aflu mai sigur? iar daca nu, ce mi-ar putea intarzia atat timp menstruatia, mentionez ca am ciclu relativ regulat(diferenta de cateva zile, dar nu mai mult de o luna)... va multumesc si astept un raspuns

Offline

 

#556 2011-10-05 02:33:34

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: chiuretaj

cichin a scris:

buna seara, luna trecuta mi-a intarziat asa ca dupa 2 sapt mi-am facuth un test de sarcina care a iesit negativ, intre timp tot nu mi-a venit iar acum cateva zile iar mi-am facut un test care si el mi-a iesit negativ. deja a trecut o luna si 6 zile de cand ar fi trebuit sa-mi vina si ma cam ingrijorez, am cautat pe net simptome de sarcina dar daca ma gandesc la ele as zice ca am... intrebarea ar fi daca as putea fi insarcinata chiar daca cele doua teste mi-au iesit negative,si cum as putea sa aflu mai sigur? iar daca nu, ce mi-ar putea intarzia atat timp menstruatia, mentionez ca am ciclu relativ regulat(diferenta de cateva zile, dar nu mai mult de o luna)... va multumesc si astept un raspuns

off topic, nu reusesc sa imi dau seama de ce va panicheaza atat de tare ideea sarcinii cand exista atatea alte motive, chiar grave poate, pentru amenoree..probabil e lipsa de informare pe alte tipuri de cauze...

on topic. trebuie sa mergi la medic! neaparat si cat mai curand. sanatate!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#557 2011-10-05 10:37:34

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

cichin, nu esti insarcinata, dar cum a spus si moksha, la asa intarziere, trebuie sa mergi la ginecolog, sa descoperi cauza.

Offline

 

#558 2011-10-08 10:27:59

odette
New member
Inregistrat: 2011-10-08
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

Buna tuturor!

Am si eu o problema. Am aproape 39 de ani si am ramas insarcinata utilizand contraceptie locala (contracept), respectand instructiunile de utilizare (folosesc de aproape 10 ani) si, suplimentar, si coitul intrerupt in perioada fertila. Oricum, din motive nedemne, am recurs la avort, in cea de a 6-a saptamani de sarcina, pe care l-am facut acum 12 zile, prin chiuretaj, intr-un cabinet particular.
Totul a decurs bine, n-am avut dureri, n-am avut sangerare abundenta imediat dupa, doar cca 1 zi. Dar, la 5 zile, mi-a aparut o scurgere sangvinolenta, neabundenta, care in 3 zile a trecut.
Dar, si aici e marea mea dilema! Pentru ca tensiunea mamara specifica unei sarcini inca persista, azi de dimineata mi-am facut un test de sarcina, care s-a pozitivat instantaneu si foarte clar. Luni dupa-amiaza (peste 2 zile) sunt programata pentru controlul post-avort. Dar parca e prea mult sa astept pana atunci.
E posibil ca sa se fi facut incomplet chiuretajul, sa fiu gravida? Am citit ca e posibil ca testul sa fie pozitiv 2-3 saptamani dupa chiuretaj, dar asta in teorie. Ati mai trecut careva prin asa ceva?

Va multumesc! Scuzati pentru lunga postare, e prima pentru mine, desi va citesc de multi ani.

Offline

 

#559 2011-10-08 11:26:53

daenarys
Vizitator

Re: chiuretaj

odette si eu stiu ca testul s epoate pozitiva dupa intrerupere.eu zic ca cel mai probabil asta este.asteapta luni sa mergi la medic si cere sa iti faca o ecografie transvaginala smile

sanatate !

 

#560 2011-10-08 12:41:04

odette
New member
Inregistrat: 2011-10-08
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

Sakura25, multumesc!

Offline

 

#561 2011-10-10 11:54:31

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

si 8 saptamani dupa intrerupere testul poate sa iasa pozitiv. teoriile alea nu sunt chiar degeaba.

Offline

 

#562 2011-10-11 17:20:43

cichin
Membru
Inregistrat: 2011-10-05
Mesaje: 2

Re: chiuretaj

anca90 a scris:

cichin, nu esti insarcinata, dar cum a spus si moksha, la asa intarziere, trebuie sa mergi la ginecolog, sa descoperi cauza.

mc de sfaturi fetelor, acum trebuie doar sa imi i-au salariu si liber de la munca sa ma pot duce la un control.... imi e atat de teama... e prima oara cand am probleme de genul, am mai fost acum 2 ani la un control la care nu am avut probleme... dar acum.... offf, imi recomanda si mie un doc bun? multumesc

Offline

 

#563 2011-10-11 17:28:20

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

ar fi bine sa faci anual un control ginecologic, sa nu mai lasi sa treaca 2. nu ai spus de unde esti. oricum, cauta pe internet, cu siguranta gasesti pareri despre doctorii din zona ta.

Offline

 

#564 2011-10-11 19:29:42

odette
New member
Inregistrat: 2011-10-08
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

Fetelor, revin cu vesti.

Controlul de ieri a confirmat, ecografic, ca in uterul meu mai era "ceva" sau "cineva", asa ca m-am ales cu inca un raclaj si cu confirmarea ca a fost bine sa ma incred in instinctele mele, acelea care imi spuneau ca ceva nu e in regula, eu avand inca simptome de sarcina in ciuda chiuretajului de acum doua saptamani.
Nu pozitivitatea testului de sarcina i-a starnit banuieli doctoritei, ci faptul ca s-a pozitivat instantaneu si intens, ca inca aveam sanii foarte-foarte tensionati si durerosi si restul simptomelor specifice unei sarcini. Daca eu nu-i spuneam, nu cred ca mi-ar fi facut ecograf, ci doar mi-ar fi facut controlul vaginal specific, in urma caruia nu cred ca si-ar fi dat seama.
Asa ca fetelor, incredeti-va in instinctele voastre si vorbiti cu doctorii despre tot ceea ce credeti. Cu mine doctorita a fost draguta, n-a parut deranjata sau ranita in orgoliu atunci cand i-am impartasit suspiciunile mele legate de nereusita intreruperii de sarcina, desi este medic primar, cu peste 20 de ani de experienta.
Va urez tutror sanatate multa si mai multa intelepciune, ca sa nu mai repetam experientele despre care scriem aici.

Offline

 

#565 2012-01-12 20:43:01

Alexya_dana
Membru
Inregistrat: 2012-01-12
Mesaje: 1

Re: chiuretaj

Sunt Curioasa de un lucru si as vrea sa va intreb si pe voi ,o parere ... :In urma cu 4 saptamani am avut un contact sexual care a avut unele "erori".2 zile dupa aceea trebuia sami vina menstruatia si mia venit dar foarte putin cantitativ si ma tinut 2 zile.Acum o saptamana am avut si al 2 ciclu menstrual.Sar mai putea sa raman insarcinata ?

Offline

 

#566 2012-01-12 21:24:58

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: chiuretaj

Pai daca acum 2 saptamani ti-a venit ciclul (vezi ca menstra si ciclul menstrual sunt lucruri diferite), inseamna ca esti in regula. Dar chiar si asa, ca sa te linistesti poti sa faci un test de sarcina.
Oricum,d aca menstra a fost normala nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#567 2012-01-12 21:27:33

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: chiuretaj

ciclu menstrual = durata/ numarul de zile intre prima zi a unei menstruatii si prima zi a urmatoarei menstruatii
menstruatie = sangerarea lunara prin care se elimina endometrul ingrosat pentru a sustine o eventuala sarcina si ovulul nefecundat din luna aceea.

Offline

 

#568 2012-01-13 13:10:40

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

Alexya, un test de sarcina nu face niciun rau.

odette, atatea cazuri de intreruperi nereusite am citit in ultima vreme! sper sa se protejeze femeile, sa nu ajunga la asa ceva!

Offline

 

#569 2012-03-02 12:06:45

Misssy M.
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 54

Re: chiuretaj

Buna! Am  intrebare. E posibil sa nu te mai trezesti din anestezia totala? Am mai auzit cazuri.

Offline

 

#570 2012-03-02 12:13:46

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

exista riscul asta, dar eu cred ca e extrem de mic.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.