homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Chiuretaj-31


#571 2012-03-02 12:25:09

Misssy M.
New member
Inregistrat: 2010-09-02
Mesaje: 54

Re: chiuretaj

Si cum se procedeaza? Iti prima data o injectie in vena sau acolo jos, pentru anestezie? La anestezie locala

Offline

 



#572 2012-04-02 12:21:27

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: chiuretaj

Buna. Am avut nenorocul sa am sarcina cervicala (embrionul s-a oprit in colul uterin) si desi a fost o sarcina foarte dorita, ne dorim enorm copii, a trebuit sa fie eliminata. Prima data mi s-a administrat un medicament de oprire a sarcinii din evolutie, apoi s-a intevenit chirurgical. Anestezia a fost totala, nu am simtit absolut nimic.
Dupa ce m-am trezit am avut dureri slabe si sangerare moderata.
Astazi sunt 4 zile de la interventie (29.03 a fost data) si zilele trecute am avut permanent sangerare si mai slaba si mai abundenta. Ieri de exemplu a fost ceva mai puternica si am schimbat chiar cateva tampoane. Astazi e mult mai slaba. Dr mi-a confirmat ca operatia a decurs bine si ca abia dupa prima menstruatie pot sa fac primele controale pentru a vedea cum e evolutia organismului. Menstruatia a zis dr ca imi va veni ceva mai tarziu decat pana acum, cu o oarecare intarziere.
Tratament am avut doar pt 3 zile, deci deja l-am terminat si pt o luna am de luat un complex de vitamine ce contine inclusiv acid folic etc.
Incerc sa nu ma ingrijorez, insa as vrea sa fac totul ca la carte ca sa nu am nici o complicatie, dat fiind fapul ca nu am avut de ales sa pierd sarcina si ne dorim enorm o viitoare sarcina (peste minim 6 luni de zile putem incerca). Contact nu vom avea minim o luna sau chiar mai mult, caci nu dorim sa riscam, vrem sa se vindece cat mai bine (dr a zis o luna).
Cand ar trebui sa ma ingrijorez in legatura cu sangerarea???  Este ok daca dureaza toata saptamana aceasta??

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-04-02 12:25:38)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#573 2012-04-02 12:30:06

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

Madlena, multa sanatate iti doresc, sa te refaci cu bine si cat mai curand!
despre sangerare, numai doctorul tau iti poate spune cat e normal si cand devine ingrijorator. asta pt ca de cand sunt eu pe forum, nu am mai intalnit cazuri ca al tau, deci sansele sa mai fi trecut cineva prin experienta asta urata sunt minime. intreaba-ti doctorul daca ai indoieli, temeri. sanatate multa, sa nu mai apara nicio complicatie! kram

Offline

 

#574 2012-04-02 12:41:37

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: chiuretaj

Anca multumesc mult pt promptitudine !!!!  Da... imi imaginez ca nu au mai fost cazuri similare pe forum. Insa daca din nefericire cineva va avea nevoie de informatii, acum le va putea gasi.
O sa sun dr doar daca si miercuri voi sangera in continuare. Caci atunci as depasi perioada maxima.
Sanatate Anca  par si sa nu mai fie nici o complicatie  rugaciune Doamne ajuta !!!!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#575 2012-05-22 20:23:31

Violete.Purpurii
Diamond member
De la: Honolulu
Inregistrat: 2010-07-29
Mesaje: 32583

Re: chiuretaj

e normal. si ia tratamentul dat de doctor, probabil ti-a dat ceva ca sa nu faci infectie

Offline

 

 Publicitate


loading...

#576 2012-05-24 14:27:45

mishu90
Membru
Inregistrat: 2012-05-24
Mesaje: 1

Re: chiuretaj

buna ziua,am si eu o dilema.....acum 4 sapatamani am facut o intrerupere de sarcina (avea 6 sapatamani si un pic)am primit tratament pentru 3 zile,l-am urmat,am avut scurgeri foarte putine,in prima zi s-a utilizat un absorbant,iar zilele urmatoare mai deloc,.iar la cateva zile,cam 1 sapatamana am avut o scurgere timp de 3 zile,dar nu abundenta...e normal? am citit pe forum ca s-a intamplat sa fie inca insarcinata dupa intrerupere si ma gandesc sa nu fie si la mine la fel...nu mai am simptomele pe care le aveam inainte de avort: dureri de sani mai tot timpul,sensibilitatea la miros exagerata,somnolenta ,mers la baie cam din ora in ora.dar totusi mi-e frica...(chiar si sa iau un test de sarcina ).tin sa precizez ca ultimele scurgeri aveau in componenta niste  structuri filamentoase....am citit articole cu sacina de dupa intrerupere si acum sunt nelinistita sad.Va multumesc.Sa aveti o zi minunata.

Offline

 

#577 2012-08-28 12:23:01

roxanyca
New member
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 19

Re: chiuretaj

buna fetele nu am mai scris demult....insa acum trebuie sa povestesc cuiva ca simt ca explodez:((...am luat 3 ani la rand ac si am fc pauza cam 3 luni timp in care am folosit prezervativ mereu...insa s-a intamplat o singura data cand s-a spart:(((parca am fost batuta in cap de nu am luat pastila de a 2 zi ....dupa calculele mele nu ar fi tb sa fie pb dar acum la mai putin de o luna de la incident sunt in situatia in care sunt pe punctul de a face un avort:(((nici nu imi vine sa cred ca mi se intampla mie la cat de precauta am fost a fost de ajuns o singura data si asta egrater(....de 2 zile nu mai sunt om...imi este foarte greu fiindca eu nu vroiam sa fac asa ceva never ever dar nu imi permit deocamdata un copil...este o responsabilitatea pentru toata viata si oricum nu am situatie materiala f buna sa pot sa intretin un copil...imi este foarte frica si in acelasi timp imi pare foarte rau pentru ceea ce voi face dar alta solutie nu am ...grater(sper ca totul sa fie bine si sa pot trece peste acest hop


"Fiecare femeie ar trebui sa foloseasca ce a primit de la “Mama Natura” inainte ca “Tatal Timp” sa i le ceara inapoi". (Laurence J. Peter)

Offline

 

#578 2012-08-28 12:55:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

roxanyca, ai test de sarcina pozitiv? a mai fost un caz asemanator pe forum, doa ca ea luase si pilula de a doua zi degeaba.
sfatuieste-te cu cei apropiati (de preferinta cu parintii si prietenul) si ia cea mai buna decizie.
daca vei face avort, exista si varianta avortului medicamentos. intereseaza-te inainte care sunt urmarile fiecarei metode.

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-28 12:57:43)

Offline

 

#579 2012-08-28 13:51:11

roxanyca
New member
Inregistrat: 2009-09-22
Mesaje: 19

Re: chiuretaj

da 2 teste pozitive...alta solutie nu am ...se pare ca in ziua de azi banii te fac sa iei decizii care nu le vrei dar care sunt necesare...decizia am luat-o amandoi suntem tineri - 25 ani...iar daca ar fi ar tb sa ne descurcam singuri financiar fiindca familiile noastre nu au cum iar un copil presupune multe cheltuieli din pacate...oricum decizia e luata ...tb sa ma duc la consult si voi intreba acolo ce si cum:(...multumesc pentru sustinere


"Fiecare femeie ar trebui sa foloseasca ce a primit de la “Mama Natura” inainte ca “Tatal Timp” sa i le ceara inapoi". (Laurence J. Peter)

Offline

 

#580 2012-08-28 15:49:56

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

roxanyca, sunteti la varsta la care va puteti castiga existenta si puteti creste un copil. nu mai sunteti elevi, studenti, va puteti angaja si descurca si cu un copil. grija mare, sa nu regreti mai tarziu. multe femei se lupta cu infertilitatea; sa nu fii si tu una dintre ele mai incolo, cand vei considera ca ai banii necesari sa cresti un copil dar nu-l mai poti face. felul in care s-a intamplat denota ca cineva a vrut ca voi sa aveti acest copil acum, eu cred ca e un dar de la d-zeu si ar fi pacat sa-i dati cu piciorul. decizia e a voastra, eu nu judec. iti spun doar sa te gandesti bine caci mai tarziu ai putea regreta enorm. ar fi bine sa mergi la o consiliere, exista cabinete speciale pt asa ceva. bafta, sa iei o decizie corecta!

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-08-28 15:51:16)

Offline

 

#581 2012-10-15 13:55:40

zuzuka
New member
Inregistrat: 2006-10-18
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

Buna ziua! as avea si eu o intrebare,daca cineva ar putea sa ma ajute. Mama mea a fost diagnosticata in urma cu cateva luni cu fibrom uterin, acelas diagnostic dat de trei medici diferiti.la ultimul control i-a recomandat doctorul sa faca un chiuretaj si biopsie pentru a stabili exact problema. intrebarea mea este,care ar fi riscul ca in urma biopsiei sa rezulte altceva mai grav si nu ceea ce au stabilit cei trei medici?sunt foarte ingrijorata si mi-e tare firca sa nu fie ceva grav.va rog daca puteti sa ma lamuriti in vre-un fel,multumesc!

Offline

 

#582 2012-10-15 14:07:26

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

nu prea avem cum sa te lamurim. daca din 3 medici, doar unul a pomenit de biopsie, poate nu e cazul sa o faca. voi stiti cat de buni sunt medicii la care fost mama ta si pe mana cui sa mergeti.

Offline

 

#583 2012-10-15 14:11:28

zuzuka
New member
Inregistrat: 2006-10-18
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

pai sunt doi medici buni din orasul nostru si un medic din Cluj. toti i-au spus ca trebuie operatie obligatoriu deoarece e destul de mare fibromul,sangerari f abundente si dureri mari.doar ultimul doctor i-a recomandat ca inainte de operatie sa faca chiuretaj si biopsie.

Offline

 

#584 2012-10-15 15:31:42

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: chiuretaj

hmm... pai daca trebuie operat, nu vad rostul chiuretajului si al biopsiei. se poate face analiza anatomopatologica dupa operatie. multa sanatate, sa fie totul bine!

Offline

 

#585 2012-10-15 15:37:17

zuzuka
New member
Inregistrat: 2006-10-18
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

nu stiu ce sa zic,sper doar sa nu fie nimic grav si sa treaca cu bine peste operatie. oricum, multumesc mult pentru raspunsuri ! o zi frumoasa!

Offline

 

#586 2012-10-15 15:56:13

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: chiuretaj

poate nu trebuie neaparat operat
si mama a facut un chiuretaj biopsic pentru o hemoragie care nu se mai oprea (tot uter fibromatos), cred ca asta e procedura in astfel de situatii

Offline

 

#587 2012-10-15 16:23:15

zuzuka
New member
Inregistrat: 2006-10-18
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

ar fi foarte bine daca nu ar trebui operatie desi nu cred ca se poate fara deoarece ea se simte asa la fiecare menstruatie,a facut tot felu de tratamente,a luat o gramada de medicamente luni intregi si nu s-au ameliorat simtomele deloc..

Offline

 

#588 2012-10-15 16:25:56

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: chiuretaj

e o procedura care se cheama embolizare, spune-i sa intrebe medicul daca fibromul ei se preteaza la asa ceva, ca sa scape de operatie

Offline

 

#589 2012-10-15 16:48:19

zuzuka
New member
Inregistrat: 2006-10-18
Mesaje: 5

Re: chiuretaj

stiu despre acea procedura si am intrebat medicul dar mi-a spus ca e deja prea mare fibromul si nu se mai poate face embolizare,din pacate.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.