homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Casuta mea-104


#1958 2013-04-08 12:05:40

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Casuta mea

Vreau sa imi cumpar  perdele la metru insa nu stiu cat se cumpara in plus ca sa le incretesti. Am intrebat doua vanzatoare, ele ziceau  ca dublu. Am intrebat niste prietene care si-au facut, ele ziceau ca au cumparat doar 3m in plus.
Vreau sa cumpar si nu stiu cat. Nici nu as vrea sa fie ca pe vremuri cu valuri valuri dar nici sa ma trezesc ca nu imi ajunge.

Sfaturi va rog smile


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 



#1959 2013-04-08 12:34:31

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Casuta mea

prietenele tale au cumparat 3 m in plus fata de ce latime? nu pui problema corect asa...
latimea finala a materialului se alege in functie de doi factori: sistemul de prindere si grosimea materialului.
in general calculezi materal= latimea ferestrei *2 pentru materiale foarte subtiri, fine, putin batoase (voal fin, nu de-ala turcesc teapan) si mergi pana la formula material = latimea ferestrei *1,2 pentru materiale foarte grele in cazul draperiilor.
dar depinde si de sistemul de prindere si de tipul rejansei folosite. exista acum rejanse care au raport exact de incretire.
cel mai bine te lasi sfatuita la un magazin de profil.

ca profan e foarte dificil sa faci masuratorile astea fara sa gresesti. in primul rand trebuie sa fie deja montat sistemul de prindere. acesta poate fi o sina aplicata direct pe tavan sau o galerie. deja difera foarte mult lungimea perdelei, si cu 15-25 cm.
apoi, daca alegi o galerie metalica, din aceea cu inele, trebuie sa ai in vedere si carligele cu care vei prinde perdeaua de inel. inelul metalic nu se prinde direct pe perdea, exista o piesa din plastic care face legatura intre inelul metalic si rejansa. trebuie sa ai in vedere si lungimea acelui inel atunci cand stabilesti lungimea finala a perdelei.
o masuratoare gresita duce la rezultate... cel putin neplacute dpdv estetic. risti sa maturi cu perdeaua pe jos sau sa arate ca niste pantaloni prea scurti la un copil care a crescut...

Ultima oara a fost editat de alinda (2013-04-08 12:41:52)


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#1960 2013-04-08 13:22:29

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Casuta mea

alinda a scris:

prietenele tale au cumparat 3 m in plus fata de ce latime? nu pui problema corect asa...
latimea finala a materialului se alege in functie de doi factori: sistemul de prindere si grosimea materialului.
in general calculezi materal= latimea ferestrei *2 pentru materiale foarte subtiri, fine, putin batoase (voal fin, nu de-ala turcesc teapan) si mergi pana la formula material = latimea ferestrei *1,2 pentru materiale foarte grele in cazul draperiilor.
dar depinde si de sistemul de prindere si de tipul rejansei folosite. exista acum rejanse care au raport exact de incretire.
cel mai bine te lasi sfatuita la un magazin de profil.

ca profan e foarte dificil sa faci masuratorile astea fara sa gresesti. in primul rand trebuie sa fie deja montat sistemul de prindere. acesta poate fi o sina aplicata direct pe tavan sau o galerie. deja difera foarte mult lungimea perdelei, si cu 15-25 cm.
apoi, daca alegi o galerie metalica, din aceea cu inele, trebuie sa ai in vedere si carligele cu care vei prinde perdeaua de inel. inelul metalic nu se prinde direct pe perdea, exista o piesa din plastic care face legatura intre inelul metalic si rejansa. trebuie sa ai in vedere si lungimea acelui inel atunci cand stabilesti lungimea finala a perdelei.
o masuratoare gresita duce la rezultate... cel putin neplacute dpdv estetic. risti sa maturi cu perdeaua pe jos sau sa arate ca niste pantaloni prea scurti la un copil care a crescut...

Mersi de raspuns, o sa  aleg ca sistem de prindere sina dubla ca am si draperie si perdea. Deci cam x2 pentru perdele si x1.5 pentru draperii.
Aparent credeam ca o sa fie simplu dar vad ca imi da batai de cap, sper sa iasa bine.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#1961 2013-04-08 13:34:26

alinda
Diamond member
Inregistrat: 2008-01-07
Mesaje: 55441

Re: Casuta mea

nu e simplu deloc.
daca materialul draperiilor e foarte gros sau black out atunci nu lua *1.5, alege *1.2 sau *1.3.
daca preferi galeriile exista si console duble pentru doua bare.


"I am the Lizard King, I can do anything."- Jim Morrison

Offline

 

#1962 2013-04-08 13:44:47

_Summer_
Platinum member
Castigatoare a concursului de MissParticipant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2010-01-27
Mesaje: 20919

Re: Casuta mea

Eu la perdea am luat dublu + 1 m pentru ca imi place sa se increteasca si sa fie asa mai "deasa". In dormitor am avut nevoie de 3, 15 parca si am luat 7 si e foarte ok. La draperii am luat 4,5 pentru ca ziua oricum le trag si stau suficient de crete (nici nu trebuie sa fie acolo adunatura de draperie lol ) iar seara se intind numai bine.

La ce trebuie sa ai maaaaare grija e la lungime, sa ai mare grija cum masori si apoi cum ii explici croitoresei lungimea pe care ti-o doresti cu sau fara rejansa pentru ca si eu am buctat-o prima data ( mi se scuza ca eram incepatoare lol ) si mi-a facut-o mai scurta cu vreo 5 cm neutral si nu am avut ce face, am luat alta pentru ca nu suportam sa o vad asa. Cica s-ar purta perdelele care atarna insa eu nu suport sa-mi atarne perdeaua pe jos asa ca am lasat cam 1 cm intre parchet si perdea si mi se pare ca arata cel mai ok.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1963 2013-04-26 04:31:51

Jacqui
Platinum member
Inregistrat: 2008-09-18
Mesaje: 18826

Re: Casuta mea

Nic nu am vazut sad repede stergeti sad

Offline

 

#1964 2013-05-27 13:05:14

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Casuta mea

nails

Ultima oara a fost editat de pink_martini (2013-10-21 16:17:34)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#1965 2013-05-27 13:40:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Casuta mea

pink, ft frumos, sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea! ati avut designer sau voi ati ales totul?

Offline

 

#1966 2013-05-27 15:47:12

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: Casuta mea

Foarte dragut arata! Imi plac culorile pe care le-ati ales. Pare o casa comoda.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#1967 2013-05-27 17:53:40

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: Casuta mea

ff frumos hjarta

Offline

 

#1968 2013-05-27 17:54:56

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Casuta mea

Multumesc pt aprecieri. Nu am avut nici un designer, ne-am ales mobila de prin magazine, bucataria la comanda.
De fapt nici macar muncitori nu am avut, iubitul meu le-a facut pe toate, apartamentul era vechi cand l-am cumparat, fara nici o imbunatatire


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#1969 2013-05-27 22:33:36

alyush
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2009-10-05
Mesaje: 22067

Re: Casuta mea

pink, ff frumos !! sa il stapaniti sanatosi !


Ia-ma de mana si nu-mi da drumul, orice ar fi! - Trupa Firma

Things to do once in a lifetime https://www.youtube.com/watch?v=PUEC2mlQPbE

Offline

 

#1970 2013-07-03 23:47:50

Nicole_
Hero member
Inregistrat: 2011-04-02
Mesaje: 2802

Re: Casuta mea

sunt si eu curioasa daca in Bucuresti exista locuri cu mobila second hand .. stiu ca la mine acasa sunt astfel de magazine ca sa le zic, unde te poti duce sa dai mobila, iei si ceva banuti pe ea si scapi si de ea , fara sa o arunci..


sau, de fapt, daca stie cineva sa mi dea niste idei, ce as putea face cu o canapea ... ea este din ceva imitatie de piele, si eu as cam vrea sa scap de ea din mai multe motive: mie una nici nu mi se pare foarte comoda, vreau altceva , si pielea aia de pe ea este si dusa ... as fi putut sa o retapitez, dar, nu mi prea place canapeaua de fapt si as vrea alta.. si nici sa o arunc pur si simplu nu mi vine..

ceva idei ?

Offline

 

#1971 2013-10-21 16:04:14

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Casuta mea

am o dilema big_smile

care ar fi alegerea mai buna (dpdv financiar) dintre:
1. un apartament normal care a mai fost locuit, deci implica zugravit, reparatii, schimbat una alta prin el sa zicem pe la un 55-58000 euro
2. apartament nou, semifinisat, care trebuie doar zugravit, pus faianta si parchet, pe la un 62-64000?

nu prea sunt la curent cu preturile la materiale, de aia intreb; facem abstractie de timp, efort si bineinteles de mobila, decoratiuni si tot tacamul.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1972 2013-10-21 16:23:12

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Casuta mea

yoyolina a scris:

am o dilema big_smile

care ar fi alegerea mai buna (dpdv financiar) dintre:
1. un apartament normal care a mai fost locuit, deci implica zugravit, reparatii, schimbat una alta prin el sa zicem pe la un 55-58000 euro
2. apartament nou, semifinisat, care trebuie doar zugravit, pus faianta si parchet, pe la un 62-64000?

nu prea sunt la curent cu preturile la materiale, de aia intreb; facem abstractie de timp, efort si bineinteles de mobila, decoratiuni si tot tacamul.

dpdv financiar iesi mai bine cu aparamentul vechi (prima variata) - zugravitul, reparatul, schimbatul nu te costa 7000euro.
Acum depinde de ce vrei, aparament nou sau apartament vechi. Noi avem apart vechi pt ca m-a interesat foarte mult zona in care locuiesc. Din ce am analizat majoritatea blocurilor noi, sunt la marginea orasului sau in zone mai putin populate, foste zone industriale etc.


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#1973 2013-10-21 18:16:13

pink_pop
Platinum member
De la: buc
Inregistrat: 2010-05-31
Mesaje: 17154

Re: Casuta mea

yoyo, dar cel vechi cat de vechi e? adica se merita investitia sau cade pe tine la primul cutremur?
cred ca la asta trebuie sa te uiti prima data, si a doua pe lista vecinii


viata e roz si roz e lumea toata! hjartahjartahjarta

can a woman make you a millionaire ..yes, but only if you are a billionaire

Offline

 

#1974 2013-10-21 21:11:24

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Casuta mea

si aici cam la fel sunt pozitionate, pink 1, dar ala de care vorbeam eu e in zona super ok, aproape centrala; vorbeam cu prietena-mea care zicea ca a bagat 1700 de euro intr-o garsoniera de 25 mp (bine, din care putem sa scadem termopanele pt. camera si bucatarie), nu si-a pus parchet de stejar si nici faianta de italia, plus ca n-a lucrat cu mester; am ramas socata, de aia intrebam cat vine, nu vreau sa-mi imaginez cat ar veni la 3 camere doar reparatul peretilor cu indreptat, gletuit si ce mai trebuie.

pink 2, nu te gandi la blocuri de dinainte de 77 lol sunt blocuri din astea comuniste, facute in masa, prin 80-90.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#1975 2013-10-21 23:40:41

sub
Platinum member
De la: BV
Inregistrat: 2010-05-29
Mesaje: 20629

Re: Casuta mea

din cele 2 variante eu as zice a 2-a (sa-ti si permiti, desigur). ce e nou e nou


Success is simple. Do what's right, the right way, at the right time.

Offline

 

#1976 2013-10-22 11:33:59

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: Casuta mea

yoyolina a scris:

si aici cam la fel sunt pozitionate, pink 1, dar ala de care vorbeam eu e in zona super ok, aproape centrala; vorbeam cu prietena-mea care zicea ca a bagat 1700 de euro intr-o garsoniera de 25 mp (bine, din care putem sa scadem termopanele pt. camera si bucatarie), nu si-a pus parchet de stejar si nici faianta de italia, plus ca n-a lucrat cu mester; am ramas socata, de aia intrebam cat vine, nu vreau sa-mi imaginez cat ar veni la 3 camere doar reparatul peretilor cu indreptat, gletuit si ce mai trebuie.

pink 2, nu te gandi la blocuri de dinainte de 77 lol sunt blocuri din astea comuniste, facute in masa, prin 80-90.

eu cred ca am dat 1500-1700 euro pe renovare doar - fara mobila (apart cu 2 camere)


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.