homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu


#1 2006-09-09 17:35:41

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Doctoressa, te rog mult sa ma ajuti cu un sfat! Am 32 de ani si din ’98 ma chinuie gardnerella, am facut o multime de tratamente, trece pentru cel mult trei luni, dupa care reapare si o iau de la capat…Pur si simplu nu stiu ce sa mai fac; din toate analizele facute a reiesit ca trebuie sa iau metronidazol, mi s-a prescris metronidazol  de 3 ori/zi, timp de o saptamana, apoi metronidazol 2 mg (doza de soc, 8 pastile odata), s-a incercat si tratamentul cu doza unica de fasygin si 10 zile ovule klion, am luat si fasygin pastile, apoi fasygin ovule timp de 10 zile. Nimic…Ultimul tratament a fost cu polyginax (6 ovule), iar in continuare am luat colposeptine timp de 18 zile, 1 ovul/zi. Nici tratamentul asta nu a avut efect, nu trecusera nici 2 zile si deja am inceput sa simt senzatia de arsura si de iritatie. Ce ma deranjeaza este ca scurgerile sunt acum mai abundente simt in permanenta un disconfort.
Am facut toate analizele posibile: chalmydia (din sange si secretie), micoplasma, ureaplasma, candida, culturi din secretie vaginala…nu imi iese nimic decat gardnerella, despre care toti dr. imi spun ca e ceva banal de care se scapa imediat, atunci eu de ce nu scap?? Absolut toate tratamentele le-a facut si partenerul meu, folosesc prezervativul ca mijloc contraceptiv, nu inteleg de ce nu trece definitiv, poate undeva procedez eu gresit. Am intrebat daca trebuie sa-mi fierb lenjeria, mi s-a spus ca nu, era necesar doar daca aveam candida. Port doar lenjerie de bumbac, folosesc gelul de igiena intima Saforelle, nu mananc dulciuri aproape deloc, mezeluri, grasimi, carne de porc chiar deloc…ce mai pot face?

Sunt disperata, in afara faptului ca ma deranjeaza fizic, ca ma ustura si cand urinez, partea cea mai proasta e ca mi-a facut praf viata sexuala, am dureri si usturimi crunte. Dupa penultimul tratament chiar am facut o pauza de o luna, ma gandeam ca poate se declanseaza de la prezervative, dar nu, minunea a durat doar o luna, am facut din nou analiza secretiei si iar mi-a iesit gardnerella! Analizele le-am facut cand la Cantacuzino, cand la Medsna, imi iese mereu si mereu gardnerella.

Ultima analiza se secretie arata asa:
epitelii superficiale: frecvente
epitelii intermediare: frecvente
epitelii parabazale: absente
epitelii bazale: absente
alte celule: absente
leucocite: relativ frecvente
hematii: absente
trichomonas: absent
germeni: lactobacili si cocobacili gram variabili
levuri absente
cultura: gardenerella vaginalis
cultura pt, ciperci absenta
se recomada tratament cu metronidazol

Daca ma poti ajuta cu un sfat ti-as ramane vesnic recunoscatoare.

Ultima oara a fost editat de ariana_M (2006-09-09 17:44:43)

Offline

 



#2 2006-09-11 11:47:04

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

ariana_M, lasa deoparte gelul pentru igiena intima, spala organele genitale externe cu apa si gel de dus obisnuit, si nu te mai spala in vagin dacit maxim de 2 ori pe sapt, si atunci doar cu apa. Infectia cu Gardnerella apare si este intretinuta datorita excesului de igiena intima si din acest motiv se scapa extraordinar de greu de ea. Cauta sa mai inmultesti lactobacilii din vagin(sunt "bacilii curateniei") eventual cu instilatii cu iaurt. Tratamentul este cu metronidazol, asa cum ti-a fost si tie recomandat. Eu zic sa nu-l repeti chiar acum....ci dupa o vreme, dupa ce incerci sa pui nitica ordine in flora vaginala


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-09-11 18:01:29

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Multumesc mult pentru sfat Doctoressa!
Folosesc gelul Saforelle doar de 4 luni, inainte ma spalam cu sapun pentru copii; nu ma spal in vagin, am facut irigatii cu ani de zile in urma, asta la indicatia doctorilor.
Am sa fac instalatiile cu iaurt, dar crezi ca daca iau in paralel capsule cu Acidophillus obtin rezultate mai repede?

Mi-a scapat un lucru important, am si HPV, tulpinile 6 si 16; nu am leziuni, am facut colposcopie (pe care o repet la 6 luni), Papanicolau, control obisnuit. Se poate ca din cauza HPv-ului sa-mi scada imunitatea locala si gardnerella sa-mi apara si din aceasta cauza?

Inca o data, multe, multe multumiri.

Offline

 

#4 2006-09-11 18:51:52

diana26vl
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 18

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Si eu am aceasta problema de cateva luni. Tot ma chinui sa scap de  infectiile astea cu anerobi. tot tratamente cu  Metronidazol si Klion am facut si eu. Dar degeaba .Imi trece si peste o saptamana iar imi apare. Unii doctori mi-au zis ca sunt de vina pastilele anticonceptionale,altii ca am sistemul imunitar scazut. De o saptamana am terminat ultimul tratament. Si iau si ceva  suplimente pentru intarirea sistemului imunitar.Incearca si tu cu ceva suplimente pentru intarirea sistemului imunitar. Nu pot sa-ti garantez ca  o sa fie ok ca si eu abia am inceput sa le iau. In urmatoarele zile o sa-mi fac un alt control sa vad daca mi-a trecut sau nu. Multa bafta ca te inteleg ce greu e

Offline

 

#5 2006-09-11 20:16:14

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Iau suplimente pentru intarirea sistemului imunitar si le iau de mai mult de un an. Am tot luat echinaceea, Imunostim, Imunocomplex, vitamina C si E, propolis, ulei de catina, Supradine (vitamine) etc...nici eu nu mai stiu cate am luat. Nu iti imagina ca le-am luat pe toate odata, le-am alternat, am mai si facut mici pauze...Culmea e ca au avut efect, eu aveam o rinita veche care in urma acestor tratamente a disparut, dar uite ca de gardnerella nu am scapat. Dar nu ma las, pana la urma gasesc eu ac de cojocul ei!
Tu ce anume iei?

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2006-09-11 20:57:57

diana26vl
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 18

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

doctora mea mi-a zis ca fata ei ia de vreo 3 ani Acerola C de la Amway si mi-a dat si mie.
e 8000 de lei o pastila,deci cam 240 de mii de lei pe luna. eu abia am inceput sa le  iau. sper sa aiba efect ca vorba ta nu mai pot si imi da si cviata sexuala peste cap. Nici prietenul meu deja nu mai suporta.Daca gasesti vreun leac spune-mi-l si mie plsssssss

Offline

 

#7 2006-09-11 21:01:01

diana26vl
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 18

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

apropo ptietenul tau si-a facut tratamentul? folosesti anticonceptionale?

Offline

 

#8 2006-09-11 21:15:03

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Da , prietenul meu a facut toate tratamentele odata cu mine, si nu, nu folosesc anticonceptionale, am incercat acum cativa ani dar am tahicardie si imi cresteau pulsul foarte mult, imi dadeau o stare de rau permanent, asa ca am abandonat ideea de a le mai lua.
Daca gasesc vreun remediu am sa scriu aici, crede-ma ca te inteleg, stiu cum e sa nu poti avea nici macar un act sexual normal...e foarte, foarte frustrant.

Dar uite ce am gasit tot pe acest site, este raspunsul Doctoressei pt. o fata care avea probleme tot cu gardnerella:
"Infectia cu gardnerella este destul de greu de tratat....de regula tratamentul trebuie refacut. Asadar acesta este sfatul meu, fa din nou tratamentul, tinind cont de faptul ca spalaturile vaginale sunt contraindicate in timpul lui....eventual, inlocuind Klion ovule cu fasigin ovule. Fasigyn pastile trebuie luat din nou....nu mai devreme de o sapt insa de la precedenta administrare"

Eu am lasat intotdeauna sa treaca minim o luna intre tratamente, poate ar trebui sa fac si eu 2 tratamente la rand, cu o pauza de 10 zile. Poate asa merge....

Offline

 

#9 2006-09-11 21:18:31

diana26vl
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 18

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

sa speram ca bine ar fi
succes

Offline

 

#10 2006-09-11 21:29:08

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Mersi, am sa te tin la curent, dar am sa mai astept o luna inainte de a face cele 2 tratamente consecutive.

Offline

 

#11 2006-09-11 21:37:36

diana26vl
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 18

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Apropo eu mai am ceva simptome care nu sunt sigura ca au legatura cu infectia asta. Am mereu senzatia ca trebuie sa urinez chiar si imediat dupa ce urinez.Si nici nu pot tine mult si trebuie sa merg la toaleta.  Toata ziua stau cu gandul ca tre sa merg la baie. Mi-am facut analizele la urina si la rinichi si tot ce tine de aparatul urinar si e ok. Nu gasesc explicatia.Tu ai avut asa simtome?

Offline

 

#12 2006-09-11 21:54:50

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Am avut exact simptomele de care spui tu, mi-am facut urocultura, sumarul de urina si echografie si tot ce mi s-a gasit a fost nisip la rinichiul drept. De atunci m-am obisnuit si beau multa apa (2-3 litri/zi), am baut multe ceaiuri de matase de porumb, de cozi de cirese, dar ce m-a scapat definitiv de suparatoarele simptome a fost cura de argila. Recunosc ca nu credeam ca va face mare lucru, s-a tot tinut de capul meu o prietena care o incercase si ea, dar dupa ce am tinut-o nu am mai avut niciodata probleme si au trecut 6 ani de atunci. O repet preventiv odata pe an, nu vreau sa mai ajung iar sa staui numai cu gandul ca IAR trebuie sa merg la toaleta. Eu ma sculam de 2-3 ori si noaptea  cu senzatia de urinara , ma duceam la baie si faceam 3-4 picaturi, pt mine a fost un calvar.
Acum daca tu zici ca ti-ai facut toate analizele...nu stiu ce poate fi. Alte analiza care tin de sfera ginecologica ai mai facut, adica candida, chlamydia...dr. ti-a mai recomandat si alte investigatii? Intreab-o pe Doctoressa daca gardnerella poate da si astfel de manifestari, vad ca e foarte draguta si isi face timp pt. toata lumea.

Offline

 

#13 2006-09-11 21:56:50

diana26vl
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 18

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

pai mi-am facut si eu analizele de care spui tu si e ok tot. i-am scris doctoresei dar nu-mi raspunde

Offline

 

#14 2006-09-11 22:01:45

diana26vl
New member
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 18

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

dar cum adica cura de argila? cum e aia?

Offline

 

#15 2006-09-11 22:12:09

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Cura cu argila de la Mircea Bocan, e foarte ieftina si se gaseste la plafar (sper sa nu se considere publicitate, nu am nici o intentie de genul asta). Se pune seara o lingurita de argila in apa, se lasa pana dimineata, se amesteca foarte bine si se bea lichidul tulbure, cat mai tulbure (nu are gust rau, poate aduce putin cu gustul de creta). Se asteapta o jumatate de ora si se mananca, apoi pui alta lingurita de argila pe care o bei la pranz, la pranz o pregatesti pe cea de seara si tot asa... Cura se tine 3 saptamani, apoi inca 4-6 luni de intretinere, bei doar odata pe zi, dimineata.  Sunt doar cateva chestii pe care trebuie sa le respecti: in timpul tratamentului nu ai voie alcool, antibiotice si carne grasa; la manipularea si prepararea argilei nu se folosesc decat sticla, portelan sau lemn, nu plastic sau metal.
Pare o metoda babeasca dar sa stii ca la mine chiar a dat roade, am recomadat-o si altora si a mers si la ei. Acum nu stiu daca are rost sa o tii si tu, spui ca nu ai nimic la rinichi...

Offline

 

#16 2006-09-12 13:22:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

doctoressa iti raspunde, diana26vl, indata ce ajunge la intrebarea ta....le iau in ordine de sus in jos. Stiu ca pentru fiecare problema lui e cea mai importanta, dar eu nu pot si nu vreau sa fac nici o selectie...raspund in ordine. Daca e bine asa, e ok, daca nu, pentru mine tot ok e....nu fac altfel
infectia cu gardnerella, dar si contactele sexuale dureroase si fara lubrifiere, duc la aparitia acestei cistite de vecinatate(nu microbiana, ci mecanica)
Ariana_M, faptul ca ai herpes virus nu iti intretine gardnerella. E ea pacatoasa, si se scapa greu de ea...
despre capsulele cu Acidophilus nu stiu nimik


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#17 2006-09-12 14:43:59

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Doctoressa, iti multumesc pentru informatii.

Offline

 

#18 2006-09-12 16:45:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

cu drag


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#19 2006-09-21 16:30:15

ariana_M
New member
Inregistrat: 2006-09-09
Mesaje: 20

Re: pt. doctoressa: gardnerella mereu si mereu

Buna doctoressa, te deranjez din nou cu o intrebare:
Disconfortul pe care mi-l da gardeneralla a devenit destul de acut saptamana aceasta, chiar si la urinare aveam usturimi, secretia devenise foarte abundenta...nu am mai putut sa stau asa si m-am dus la doctor. I-am explicat medicului ca toate tratamentele facute dau rezultat pentru cel mult 3 luni, dupa consult mi-a precris urmatorul tratament:
1 - Fasygin (doza unica)
2 - Flagyl ovule (o cutie)
3 - Rovamycine (de 1,5, cate 2 pastile la 12 ore timp de 5 zile)
4 - spalaturi cu Tantum Rosa inainte de a introduce ovulul (dr. chiar a insistat sa le fac si sa nu treaca mai mult de 15 minute intre ora la care am facut irigatia si cea la care imi introduc ovulul)

Intrebarea este, ce crezi tu despre spalaturile cu tantum Rosa, sa le fac sau nu? Imi e frica sa nu dau lucrurile peste cap si mai rau...

Multumesc anticipat.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.