homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii-2


#20 2008-09-09 14:11:11

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

eu_vreau a scris:

eu as face cum scrie in prospect. ca nici dr nu stiu chiar toate prospectele...cate zile de doxiciclina ai?

10 zile- 1 pastila la 12 ore.Iau in paralel biotics, o pastila odata cu antibioticul si liv 52 2 pastile de 3 ori pe zi



aaaaaa.. si mi-a dat si betadine ovule , cate unul seara 7 zile.Ce nu inteleg e ca mi-a zis dupa 7 zile sa vin la testare din nou, Dar doctorita vine abia sapt viitoare marti, iar eu termin tratamentul vinerea asta.Are ceva daca mai pun ovulele pana marti?



nu e cam mult tratament cu doxiciclina 10 zile?Vad ca la clamidii e 7 zile.tu ce zici?


are ceva daca betadine termin toata cutia, ca doctorita mea abia marti ajunge

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-09-09 14:27:27)

Offline

 



#21 2008-09-09 14:14:29

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

crys_ty_na a scris:

nu lua 2 deodata...si eu tot deodata cu antibioticul le luam...asa mi a spus medicul...nu are nimic...

bine ca mi-ai spus.Inseamna ca nu are nimica si te protejeaza oricum.Si am inteles ca e bine sa le mai iei si vreo 5 zile dupa terminarea tratamentului.Si astea hepatice la fel.Ca deja simt ficatul cam........

Offline

 

#22 2008-09-09 14:22:41

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

nu e mult. daca asa trebuie asa faci. daca nu ai incredere in deciziile medicului tau mai bine il schimbi smile


mami de minuni hjarta

Offline

 

#23 2008-09-09 14:26:16

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

eu_vreau a scris:

nu e mult. daca asa trebuie asa faci. daca nu ai incredere in deciziile medicului tau mai bine il schimbi smile

am incredere.Cel putin trebuie sa am.Sper sa scapam de bacteria asta ciudata



tu ce crezi e un tratament reusit?ca vad ca doxi se da in aceasta afectiune destul de des.Este posibil ca bacteria sa dispara din sange cu ajutorul antibioticului si sa ramana la nivel genital?

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-09-09 14:29:12)

Offline

 

#24 2008-09-10 10:39:30

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

maria9791 a scris:

Buna ziua,
de curand am fost la controlul anual ginecologic si mi-am facut o serie de analize mai amanuntite. In anii trecuti faceam doar papanicolau si soor, trichomonas si inca ceva nu mai stiu, mereu imi ieseau negative, mai aparea o candidoza de la medicamente dar atat. Acum mi-a iesit ureaplasma pozitiv exact 10000 unitati/proba. Nu se stie de cand port aceasta bacterie, caci simptome nu am avut. Din cauza ei, doctora spune ca am facut si gardenella vaginalis care a iesit si aceasta pozitiv. Mi s-a prescris urmatorul tratament: tinand cont de antibiograma mi-a ales doxiciclina 2 tbl/zi (1 la 12 h) timp de 7 zile si eu si partenerul + (alegerea ei) FLUCOVIM 2 tbl prima zi si eu si partenerul, pauza 3 zile si apoi inca 2 tbl. Mie mi-a prescris in plus ovule Cervucid timp de 12 zile. Avand in vedere ca medicamentele sunt tari si eu am avut hepatita virala B acuta in urma cu 1 an jumatate, credeti ca exista pozibilitatea ca de la aceste medicamente sa fac iarasi hepatita B? Doctorita mea stie de aceasta boala, dar din cate am intzeles nu exista alt tratament pentru Urealplasma decat cel cu antibiotice. Mie sincer mi-e frica sa nu-mi distrug ficatul, pot lua hepatoprotectoare, care ar fi mai indicate? Antibioticele se iau in timpul meselor, inainte sau dupa, ce alimente sa consumam pt ca aceste antibiotice s anu ne distruga si stomacul? Cum vi se pare tratamentul prescris, se mai confrunta cineva cu aceasta infectie?
Va multumesc mult pentru timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

tie tia- trecut de la tratamentul asta?te rog sa-mi scrii, ca si eu sunt destul de bulversata de la bacteria asta.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2008-09-10 11:13:27

el@
New member
Inregistrat: 2008-09-02
Mesaje: 83

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Buna ziua,
Stie cineva ce analize ar mai trebui sa fac ca sa stiu daca mai am si altceva in afara de analiza secretiei, testul papanicolau si culturi de col ? daca am facut culturi de col este suficient ? tot aud de atatea boli cum ar fi virusul hepatitei sau ureoplasma, streptococ, clamydia. Stiu ca pentru clamydia trebuie un test separat dar pentru celelalte nu ar fi iesit la culturi din col ? ca acuma ma tot gandesc, eu am facut culturi din col din proprie initiativa, cu toate ca doctora mea trebuia sa-si dea seama ca pot avea si altceva.

Offline

 

#26 2008-09-10 11:17:52

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

el@ a scris:

Buna ziua,
Stie cineva ce analize ar mai trebui sa fac ca sa stiu daca mai am si altceva in afara de analiza secretiei, testul papanicolau si culturi de col ? daca am facut culturi de col este suficient ? tot aud de atatea boli cum ar fi virusul hepatitei sau ureoplasma, streptococ, clamydia. Stiu ca pentru clamydia trebuie un test separat dar pentru celelalte nu ar fi iesit la culturi din col ? ca acuma ma tot gandesc, eu am facut culturi din col din proprie initiativa, cu toate ca doctora mea trebuia sa-si dea seama ca pot avea si altceva.

ce analize ti-ai facut? ca eu deja stiu pe de rost ce se face,m-am saturat de medici:)smile

Offline

 

#27 2008-09-10 11:31:02

el@
New member
Inregistrat: 2008-09-02
Mesaje: 83

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

mi-am facut secretia normala (lama), papanicolau, si culturi din col, ultima din proprie initiativa.
pt. ca la pap mi-a descoperit endocervicita cronica si colpita bacteriana mi-a dat 3 serii de cervugid, citind pe forumuri mi-am dat seama ce inseamna acest diagnostic si m-am dus sa fac si culturile din col unde am descoperit ca am klebsiella. am citit peste tot de aceasta bacterie si am aflat ca se fac infectii urinare de la ea, am facut si o urocultura care a iesit negativa. acum ma gandesc ca poate mai am si altceva, eu mi-am inchipuit ca daca te duci si spui ca vrei sa faci o secretie iti testeaza pt toate bolile cu transmitere, dar vad ca nu este asa, si acuma ma trezesc ca am rana pe col, de la ce ? ca nu am avut nici dupa nastere, nici dupa chiuretaj, niciodata nu am avut pana acum. doctorii ar trebui sa stie ce sa ne spuna sa facem dar din pacate indiferent ca le dai bani sau nu ei sunt la fel de superficiali.

Offline

 

#28 2008-09-10 13:15:04

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

eu mi-am facut urmatoarele analize:cultura secretie vaginala, FCB secretie vaginala(cred ca asta e lama), micoplasma-ureoplasma si clamidia, si pap.Dar pe culturi nu ar fi trebuit sa-ti iasa klebsiela?

sincera sa fiu mie prima doctorita , dupa ce mi-a citit papul mi-a zis ca am o inflamatie si mi-a dat cervugid.Am mers mai departe cuu investigatiile la alt medic, cu teste speciale si mi-a iesit ureoplasma pozitiva.asa ca nu astepta sa te trimita ei, ca nu o vor face.iar tipa la care am fost eu e prof dr. cu nume mare.

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-09-10 13:16:58)

Offline

 

#29 2008-09-10 13:16:34

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

daca citesti atent ai sa vezi ca in culturi i-a si iesit


mami de minuni hjarta

Offline

 

#30 2008-09-10 13:18:55

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

la culturi ia iesit.Nu stiu de ce zice de rana!

Offline

 

#31 2008-09-10 13:20:13

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

pt ca endocervicita cronica = rana


mami de minuni hjarta

Offline

 

#32 2008-09-10 13:20:57

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

el@ a scris:

Buna ziua,
Stie cineva ce analize ar mai trebui sa fac ca sa stiu daca mai am si altceva in afara de analiza secretiei, testul papanicolau si culturi de col ? daca am facut culturi de col este suficient ? tot aud de atatea boli cum ar fi virusul hepatitei sau ureoplasma, streptococ, clamydia. Stiu ca pentru clamydia trebuie un test separat dar pentru celelalte nu ar fi iesit la culturi din col ? ca acuma ma tot gandesc, eu am facut culturi din col din proprie initiativa, cu toate ca doctora mea trebuia sa-si dea seama ca pot avea si altceva.

clamidi, micoplasma si ureeaplasma sunt teste separate, nu iti dai seama de ele decat daca le faci.Mie urina mi-a iesit sterila , si am crezut ca e ok, dar nu a fost sa fie asa.

se trateaza ele toate!

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-09-10 13:30:51)

Offline

 

#33 2008-09-10 13:22:03

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

hepatita o faci din sange nu din col. streptococul iese la culturi.


mami de minuni hjarta

Offline

 

#34 2008-09-10 13:25:24

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

e posibil ca inflamatia din testul pap sa fie de la infectia cu ureeplasma?


spunetimi si mie ce inseamna flora bacteriana bacilara? sa fie de la ureeplasma si asta?

si negativi si pozitivi?
ca pe ex de secretie nu am nici o antibiograma

acuma am editat bine?

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-09-10 13:32:10)

Offline

 

#35 2008-09-10 13:27:05

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

el@ a scris:

si acuma ma trezesc ca am rana pe col, de la ce ?.

rana e posibil sa fi aparut de la infectii repetate sau netratate

da ralu - de la ea e inflamatia.
bacilii fac parte din flora normala a vaginului

urmeaza sa editezi sau ?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#36 2008-09-10 14:06:10

el@
New member
Inregistrat: 2008-09-02
Mesaje: 83

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

la culturi a iesit klebsiella, si la pap endocervicita cronica (adica rana), credeam ca numai mie mi se intampla, am dat vina pe ghinion, dar vad ca au mai patit-o si altii si inca la doctori mai renumiti, vi se pare normal ?

Offline

 

#37 2008-09-10 14:12:34

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

nu mi se pare normal.Oricum nui intereseaza criticile noastre.Amica mea dupa ce a nascut natural, i-a aparut rana pe col, ca o taietura.inainte sa nasca si-a facut pap si control si nu avea nimic.De asta ce mai zici?Si mie imi daduse cevugid sa iau 10 zile, fiindca mi-a gasit inflamatie la pap, si eu aveam altceva.Nici macar nu a vrut sami faca alte teste, a zis ca nu e nevoie.

Offline

 

#38 2008-09-10 14:37:08

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

e de la nastere rana ralu


mami de minuni hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.