homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii-4


#58 2008-09-10 17:37:23

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

te cred tongue


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 



#59 2008-09-10 17:38:19

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

sper sa scap de ea, ca dac nu innebunesc smile

Offline

 

#60 2008-09-10 17:39:18

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

nu inebunesti...sti cum e ralu...ce nu ne omoara ne face mai puternici smile


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#61 2008-10-21 09:38:56

elena-iulia
New member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 12

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

sunt insarcinata in 11 sapt ,am ureaplasma urealyticum pozitiv,dr a spus ca voi urma tratament cu azitromicina dupa luna a 3 a,cat este de grav in sarcina ?da  malformatii fatului?


va pupic

Offline

 

#62 2008-10-21 12:03:02

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

"Studiile efectuate la animale au demonstrat ca azitromicina nu are efecte nocive asupra fatului.
Nu sunt disponibile suficiente date cu privire la administrarea azitromicinei ?n timpul sarcinii, pentru a permite evaluare pertinenta a reactiilor adverse la om. ?n timpul sarcinii azitromicina poate fi administrata numai daca beneficiul terapeutic matern depaseste riscul potential fetal. "

si elena citeste regulile si nu pune in mai multe locuri aceeasi intrebare...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2008-10-23 13:41:42

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

maria9791 a scris:

Buna ziua,
de curand am fost la controlul anual ginecologic si mi-am facut o serie de analize mai amanuntite. In anii trecuti faceam doar papanicolau si soor, trichomonas si inca ceva nu mai stiu, mereu imi ieseau negative, mai aparea o candidoza de la medicamente dar atat. Acum mi-a iesit ureaplasma pozitiv exact 10000 unitati/proba. Nu se stie de cand port aceasta bacterie, caci simptome nu am avut. Din cauza ei, doctora spune ca am facut si gardenella vaginalis care a iesit si aceasta pozitiv. Mi s-a prescris urmatorul tratament: tinand cont de antibiograma mi-a ales doxiciclina 2 tbl/zi (1 la 12 h) timp de 7 zile si eu si partenerul + (alegerea ei) FLUCOVIM 2 tbl prima zi si eu si partenerul, pauza 3 zile si apoi inca 2 tbl. Mie mi-a prescris in plus ovule Cervucid timp de 12 zile. Avand in vedere ca medicamentele sunt tari si eu am avut hepatita virala B acuta in urma cu 1 an jumatate, credeti ca exista pozibilitatea ca de la aceste medicamente sa fac iarasi hepatita B? Doctorita mea stie de aceasta boala, dar din cate am intzeles nu exista alt tratament pentru Urealplasma decat cel cu antibiotice. Mie sincer mi-e frica sa nu-mi distrug ficatul, pot lua hepatoprotectoare, care ar fi mai indicate? Antibioticele se iau in timpul meselor, inainte sau dupa, ce alimente sa consumam pt ca aceste antibiotice s anu ne distruga si stomacul? Cum vi se pare tratamentul prescris, se mai confrunta cineva cu aceasta infectie?
Va multumesc mult pentru timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

eu am scapat de ureoplasma cu doxiciclina si eu si sotul ,uata 10 zile si ovule betadine

suntem ok acuma

Offline

 

#64 2008-10-30 17:48:35

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Buna !
De curand am facut o secretie col uterin si mi-a iesit Ureaplasma urealyticum .
Exista si alte posibilitati de a se transmite inafara de cea prin contact sexual?
De ce spun asta...in urma cu catvea luni am facut un LLETZ pt o rana de pe col si am mers la mai multe controale ginecologice .
E posibil ca aceasta Ureaplasma sa se ia in urma controalelor ginecologice sau in urma LLETZ-ului sau exclusiv numai pe cale sexuala?

Multumesc

Offline

 

#65 2008-10-31 10:26:33

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

sincera sa fiu, eu sunt convinsa ca nu se ia doar pe cale sexula, pentru ca eu pana sa fac n controale la gineco si de astea nu am avut nimica.Senzatia de usturime am avut-o exact dupa ce am fost la un eco cu sonda, la gineco si nu mi-a mai trecuta pana in ziua in care am terminat tratamentul.Bine scadea in intensitate.Cu siguranta o puteai lua de acolo.Tu ai facut special ureoplasma si micoplasma ? sau cum ai descoperit-o?

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-10-31 10:26:52)

Offline

 

#66 2008-10-31 14:57:09

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

ralu_h28 a scris:

sincera sa fiu, eu sunt convinsa ca nu se ia doar pe cale sexula, pentru ca eu pana sa fac n controale la gineco si de astea nu am avut nimica.Senzatia de usturime am avut-o exact dupa ce am fost la un eco cu sonda, la gineco si nu mi-a mai trecuta pana in ziua in care am terminat tratamentul.Bine scadea in intensitate.Cu siguranta o puteai lua de acolo.Tu ai facut special ureoplasma si micoplasma ? sau cum ai descoperit-o?

Da, am facut special un test pt ureaplasma, micoplasma si clamydia.
Mi-a iesit pozitiv la ureaplasma si mai mi-au gasit un streptococcus agalactiae (grup B) .
Am usturimi jos, dureri la penetrare si o durere in partea mediana jos.
Nu stiu daca au vreo legatura cu ele....
Am fost azi la ginecolog pt tratament si surpriza d-nul doctor ginecolog nu mi-a dat tratament ca cica astea nu se trateaza daca esti depistatat si daca ramai gravida eventual dupa nastere. Nu-mi venea sa cred ca exista asemenea doctori.Din moment ce eu am antibiograma la fiecare din ele, d-nul doctor imi spune ca nu se trateaza.
In consecinta ce sa fac?

Mercik

Offline

 

#67 2008-10-31 18:19:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

ureaplasma cel putin, tb tratata! du-te cu rezulatul la analize la alt doctor sa-ti dea tratament

Offline

 

#68 2008-11-01 10:18:44

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

thanandar a scris:

Da, am facut special un test pt ureaplasma, micoplasma si clamydia.
Mi-a iesit pozitiv la ureaplasma si mai mi-au gasit un streptococcus agalactiae (grup B) .
Am usturimi jos, dureri la penetrare si o durere in partea mediana jos.
Nu stiu daca au vreo legatura cu ele....
Am fost azi la ginecolog pt tratament si surpriza d-nul doctor ginecolog nu mi-a dat tratament ca cica astea nu se trateaza daca esti depistatat si daca ramai gravida eventual dupa nastere. Nu-mi venea sa cred ca exista asemenea doctori.Din moment ce eu am antibiograma la fiecare din ele, d-nul doctor imi spune ca nu se trateaza.
In consecinta ce sa fac?

Mercik

cum sa nu se trateze.Se trateaza cel mai bine inainte de sarcina, cica asta da infertilitate si avort spontan.Schimba doctorul nu exista asa ceva.Din ce oras esti?Ureoplasma se manifesta prin usturimi si dureri de astea ca eu am avut.Zimi te rog streptococul ti l-a depistat la secretii din col, la culturi? sau din sange?Sami trimiti si mie te rog antibiograma.Eu am luat doxi 10 zile , la 12 ore si eu si el, din prima zi de ciclu eu( sa faci si un test sa nu ai bebe), si ovule betadine 7 zile, iar dupa vreo 5 zile m-am dus la retestare si eram ok.
multa sanatte si vb, sami spui ce ai mai facut

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-11-01 10:20:23)

Offline

 

#69 2008-11-01 21:24:35

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

ralu_h28 a scris:

thanandar a scris:

Da, am facut special un test pt ureaplasma, micoplasma si clamydia.
Mi-a iesit pozitiv la ureaplasma si mai mi-au gasit un streptococcus agalactiae (grup B) .
Am usturimi jos, dureri la penetrare si o durere in partea mediana jos.
Nu stiu daca au vreo legatura cu ele....
Am fost azi la ginecolog pt tratament si surpriza d-nul doctor ginecolog nu mi-a dat tratament ca cica astea nu se trateaza daca esti depistatat si daca ramai gravida eventual dupa nastere. Nu-mi venea sa cred ca exista asemenea doctori.Din moment ce eu am antibiograma la fiecare din ele, d-nul doctor imi spune ca nu se trateaza.
In consecinta ce sa fac?

Mercik

cum sa nu se trateze.Se trateaza cel mai bine inainte de sarcina, cica asta da infertilitate si avort spontan.Schimba doctorul nu exista asa ceva.Din ce oras esti?Ureoplasma se manifesta prin usturimi si dureri de astea ca eu am avut.Zimi te rog streptococul ti l-a depistat la secretii din col, la culturi? sau din sange?Sami trimiti si mie te rog antibiograma.Eu am luat doxi 10 zile , la 12 ore si eu si el, din prima zi de ciclu eu( sa faci si un test sa nu ai bebe), si ovule betadine 7 zile, iar dupa vreo 5 zile m-am dus la retestare si eram ok.
multa sanatte si vb, sami spui ce ai mai facut

Sunt din Bucuresti si am fost la un medic laudat pe forumuri si la o clinica privata nestiind unde sa ma duc.
Din politete nu ii dau numele cu toate ca ar trebui.
In fine...
M-am decis pt ureaplasma sa iau doxicicilina 10zile si eu si partenerul meu.
Pt streptococ m-am oprit la ofloxacin ca am vazut pe antibiograma ca e sensibil la asa ceva.
Antibiograma pt ofloxacin e cam asa:
Sensibil la Penicilin
                ceftriaxone
                cefepime
                vancomycin
                ofloxacin
Ovule nu stiu daca sa iau ca am avut o rana pe col si mi-am facut prin august un LLetz si nu prea as incerca...nu stiu ce sa fac....
Pt streptococ mi-a luat secretie de pe col.

Mercik

Offline

 

#70 2008-11-01 21:36:03

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

rugaciune sa imi iasa si mie bine retestarea.
eu am luat azitrox, si eu si el 6 zile, si acuma 10 zile pun eu cervucid.
cand le termin ma voi duce dupa vreo 5 zile la retestare.
sper sa fie okay asa incat sa putem incerca si noi la  bebe
Doamne... nici nu imi vine sa cred ca am ajuns sa imi doresc  bebe .
credeam ca  bebe vine de la sine, dar se pare ca fiecare femeie are vremea ei, cand simte nevoia de a darui, de a avea un pui.

offtopic mare meci mare tonight wink

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2008-11-01 21:36:32)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#71 2008-11-03 08:38:15

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

thanandar a scris:

ralu_h28 a scris:

thanandar a scris:

Da, am facut special un test pt ureaplasma, micoplasma si clamydia.
Mi-a iesit pozitiv la ureaplasma si mai mi-au gasit un streptococcus agalactiae (grup B) .
Am usturimi jos, dureri la penetrare si o durere in partea mediana jos.
Nu stiu daca au vreo legatura cu ele....
Am fost azi la ginecolog pt tratament si surpriza d-nul doctor ginecolog nu mi-a dat tratament ca cica astea nu se trateaza daca esti depistatat si daca ramai gravida eventual dupa nastere. Nu-mi venea sa cred ca exista asemenea doctori.Din moment ce eu am antibiograma la fiecare din ele, d-nul doctor imi spune ca nu se trateaza.
In consecinta ce sa fac?

Mercik

cum sa nu se trateze.Se trateaza cel mai bine inainte de sarcina, cica asta da infertilitate si avort spontan.Schimba doctorul nu exista asa ceva.Din ce oras esti?Ureoplasma se manifesta prin usturimi si dureri de astea ca eu am avut.Zimi te rog streptococul ti l-a depistat la secretii din col, la culturi? sau din sange?Sami trimiti si mie te rog antibiograma.Eu am luat doxi 10 zile , la 12 ore si eu si el, din prima zi de ciclu eu( sa faci si un test sa nu ai bebe), si ovule betadine 7 zile, iar dupa vreo 5 zile m-am dus la retestare si eram ok.
multa sanatte si vb, sami spui ce ai mai facut

Sunt din Bucuresti si am fost la un medic laudat pe forumuri si la o clinica privata nestiind unde sa ma duc.
Din politete nu ii dau numele cu toate ca ar trebui.
In fine...
M-am decis pt ureaplasma sa iau doxicicilina 10zile si eu si partenerul meu.
Pt streptococ m-am oprit la ofloxacin ca am vazut pe antibiograma ca e sensibil la asa ceva.
Antibiograma pt ofloxacin e cam asa:
Sensibil la Penicilin
                ceftriaxone
                cefepime
                vancomycin
                ofloxacin
Ovule nu stiu daca sa iau ca am avut o rana pe col si mi-am facut prin august un LLetz si nu prea as incerca...nu stiu ce sa fac....
Pt streptococ mi-a luat secretie de pe col.

Mercik

daca ai avut rana pe col, nuy stiu daca e bine sa pui ovule.S-ar putea cervugid ca alea am vazut ca sunt indicate.iar la antibiotic eu am luat 2 pe zi cate 10 aile , amandoi si a fost ok.dar incearca cu doxiciclina romaneasca, e cea mai buna garantat.
sa te uiti pe lista la care e cel mai sensibil streptococul, si pe ala sal iei, adica pe cel mai puternic.La ureoplasma ce antibiograma ai?Poate doxi nu e buna.

Offline

 

#72 2008-11-04 10:02:17

thanandar
Full member
Inregistrat: 2008-07-23
Mesaje: 324

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

ralu_h28 a scris:

thanandar a scris:

ralu_h28 a scris:


cum sa nu se trateze.Se trateaza cel mai bine inainte de sarcina, cica asta da infertilitate si avort spontan.Schimba doctorul nu exista asa ceva.Din ce oras esti?Ureoplasma se manifesta prin usturimi si dureri de astea ca eu am avut.Zimi te rog streptococul ti l-a depistat la secretii din col, la culturi? sau din sange?Sami trimiti si mie te rog antibiograma.Eu am luat doxi 10 zile , la 12 ore si eu si el, din prima zi de ciclu eu( sa faci si un test sa nu ai bebe), si ovule betadine 7 zile, iar dupa vreo 5 zile m-am dus la retestare si eram ok.
multa sanatte si vb, sami spui ce ai mai facut

Sunt din Bucuresti si am fost la un medic laudat pe forumuri si la o clinica privata nestiind unde sa ma duc.
Din politete nu ii dau numele cu toate ca ar trebui.
In fine...
M-am decis pt ureaplasma sa iau doxicicilina 10zile si eu si partenerul meu.
Pt streptococ m-am oprit la ofloxacin ca am vazut pe antibiograma ca e sensibil la asa ceva.
Antibiograma pt ofloxacin e cam asa:
Sensibil la Penicilin
                ceftriaxone
                cefepime
                vancomycin
                ofloxacin
Ovule nu stiu daca sa iau ca am avut o rana pe col si mi-am facut prin august un LLetz si nu prea as incerca...nu stiu ce sa fac....
Pt streptococ mi-a luat secretie de pe col.

Mercik

daca ai avut rana pe col, nuy stiu daca e bine sa pui ovule.S-ar putea cervugid ca alea am vazut ca sunt indicate.iar la antibiotic eu am luat 2 pe zi cate 10 aile , amandoi si a fost ok.dar incearca cu doxiciclina romaneasca, e cea mai buna garantat.
sa te uiti pe lista la care e cel mai sensibil streptococul, si pe ala sal iei, adica pe cel mai puternic.La ureoplasma ce antibiograma ai?Poate doxi nu e buna.

Am vazut pe antibiograma ca ureaplasma e sensibila si la doxiciclina. E ok. O sa luam asa.
Ralu_h28 spune-mi, te rog, la barbati ce teste se fac pt a descoperi aceasta ureaplasma si streptococcus agalactiae (grup B) ?

Mercik pt ajutor.

Offline

 

#73 2008-11-04 10:25:01

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

la barbati stiu ca se face din urina, dar ii mentionezi ca vrei ureoplasma.la celalat nu stiu sincer.dar in general daca il ai tu il are si el.
ce cantitate de bacterii ti-a iesit la ureoplasma? <100000 sau mai mare?

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2009-01-14 11:10:43)

Offline

 

#74 2009-01-29 01:42:33

Laurra
Membru
Inregistrat: 2009-01-29
Mesaje: 4

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Ureaplasma Urealyticum este un virus care ramane in organism chiar daca il tratezi shi mereu exista pericolul de a-i reaparea simptomele? va rog frumos sa-mi explice cineva mai clar ce-i infectsia asta...ca din ce am citit pe net cu termeni medicali nu prea am intseles.

Mersi anticipat

Offline

 

#75 2009-01-29 12:15:19

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

nu ramane in organism, se vindeca si gata, nu mai recidiveaza decat daca te contaminezi iar.Tu ce simptome ai?de cat timp o ai?

Offline

 

#76 2009-01-29 12:46:21

lauraura
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-10
Mesaje: 823

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

si eu am avut ureaplasma si am tratat-o cu antibiotic care mi l-a arecomandat dr dupa antibiograma facuta de laborator , tb sa se trateze si partenerul .din cate am citit eu
:
Ureaplasma urealyticum este o bacterie ce determina vulvo-vaginite nespecifice, dar care netratata poate determina complicatii de tipul: infertilitate, anexita (inflamatia trompei si ovarului), salpingita, avorturi spontane daca survine la o femeie gravida, abces pelvin etc.,

Este necesara de asemenea si tratarea partenerului, chiar daca acesta nu prezinta simptome; iar pe toata durata tratamentului sunt interzise contactele sexuale.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.