homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii


#1 2008-06-20 09:30:02

maria9791
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 9

Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Buna ziua,
de curand am fost la controlul anual ginecologic si mi-am facut o serie de analize mai amanuntite. In anii trecuti faceam doar papanicolau si soor, trichomonas si inca ceva nu mai stiu, mereu imi ieseau negative, mai aparea o candidoza de la medicamente dar atat. Acum mi-a iesit ureaplasma pozitiv exact 10000 unitati/proba. Nu se stie de cand port aceasta bacterie, caci simptome nu am avut. Din cauza ei, doctora spune ca am facut si gardenella vaginalis care a iesit si aceasta pozitiv. Mi s-a prescris urmatorul tratament: tinand cont de antibiograma mi-a ales doxiciclina 2 tbl/zi (1 la 12 h) timp de 7 zile si eu si partenerul + (alegerea ei) FLUCOVIM 2 tbl prima zi si eu si partenerul, pauza 3 zile si apoi inca 2 tbl. Mie mi-a prescris in plus ovule Cervucid timp de 12 zile. Avand in vedere ca medicamentele sunt tari si eu am avut hepatita virala B acuta in urma cu 1 an jumatate, credeti ca exista pozibilitatea ca de la aceste medicamente sa fac iarasi hepatita B? Doctorita mea stie de aceasta boala, dar din cate am intzeles nu exista alt tratament pentru Urealplasma decat cel cu antibiotice. Mie sincer mi-e frica sa nu-mi distrug ficatul, pot lua hepatoprotectoare, care ar fi mai indicate? Antibioticele se iau in timpul meselor, inainte sau dupa, ce alimente sa consumam pt ca aceste antibiotice s anu ne distruga si stomacul? Cum vi se pare tratamentul prescris, se mai confrunta cineva cu aceasta infectie?
Va multumesc mult pentru timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Ultima oara a fost editat de maria9791 (2008-06-20 09:31:50)

Offline

 



#2 2008-06-20 11:48:34

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

poti lua si hepatoprotectoare...dar mai bine sa-ti zica medicul care sa le iei...si pt stomac incearca biotics...si trebuiesc luate cum scrie pe prospect sau cum ti-a zis medicul...daca medicul nu a specificat te uiti pe prospect daca treb luate inainte in timp sau dupa masa...

si mi se pare umpic cam mult flucovim...de cat e de 50 sau 150?


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#3 2008-06-20 14:11:36

maria9791
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 9

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Flucovim e de 150, cam mult mi se pare si mie.... m-am uitat iarasi pe reteta scrie 2 x 1 tbl la 3 zile, asta inseamna ca in prima si a treia zi luam 2 doxiciclina de 100 si 2 de flucovim...tare groaza mi-e...mersi pt raspuns, am sa incerc biotics-ul

Offline

 

#4 2008-06-20 14:29:03

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

sfatul meu ar fi sa iei doar o pastila de flucovim 150 la 3 zile...e cam mult 2...avand in vedere ca trat obisnuit cu flucovim 150 se face o tableta la 7 zile...si bioticsul obligatoriu sa-l iei...mie tot timpul mi la dat medicul cand trebuia sa iau antibiotic sau alte medicamente mai puternice...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

#5 2008-06-25 15:24:51

elena zz
Membru
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 3

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Cazul meu este asemanator cu cel al Mariei. Pna anul acesta nu-mi faceam decat testul Papa Nicolau si secretia si rezultatul era bun. Nu-mi mai facusem testul de 2 ani si anul acesta prin ianuarie am inceput sa am o scurgere destul de abundenta si mirositoare, un lichid albicios, urina avea o culoare mai inchisa, si numai 3 zile am avut mancarimi. In schimb prietenul meu s-a simtit mai rau. Il ustura cand se urina , avea mancarimi si stari de disconfort. In februarie la analizele anuale mi-a iesit o infectie in urina. Am fost la o doctorita dermatolog la noi  in oras si ne-a recomandat un tratament, mie in urma analizelor de secretie si Papanicolau, insa la el a avut efect iar la mine nu. In timpul tratamentului am facut sex protejat, iar dupa ce am terminat pastilele, el simtindu-se mai bine nu ne-am mai protejat( am avut un sterilet pe care l-am scos luni- 23.06.08), numai ca au inceput din nou problemele. Am refacut analizele si au iesit la fel. Prietenul meu se simtea ca la inceputul tratamentului, aceleasi simptome. La sfarsitul lunii mai am mers la o clinica particulara in Bucuresti la un medic dermatolog care ne-a recomandat o serie de analize( mycoplasma, ureoplasma, chlamydia, candida) si ne-a prescris un tratament( sumamed tb 500mg 1/12h -3 zile, unidox tb 100mg XX 1-12h -10 zile si mie in plus stamicina tb XXX 1/12h -13 zile). In urma tratamentului, dupa o luna, ne simtim mult mai bine. Dupa ce am plecat de la dermato am fost la aceeasi clinica la controlul ginecologic. Doctorita mi-a facut iarasi Papanicolau si analize din secretie, cele pe care mi le-a recomandat doctorul dermatolog, dar fara sa stiu ca despre respectivele este vb). Luni am fost la Buc si am facut analizele prescrise de doctorul dermatolog. Partenerului meu i-a dat in cateva minute rezultatul la candida-f rar celule levurice(candida albicans), secretia uretrala-rare celule epiteliale, absente elemente patogene. Am mers apoi la controlul ginecologic sa vedem cum au iesit analizele si daca trebuie scos steriletul pe care il aveam de aprox 4 ani. Cand , surpsiza! Testul Papanicolau a iesit bine, numai ca mi-a spus ca am o infectie urinara si trebuie scos steriletul. K, l-am scos,numai ca am vazut apoi analizele la secretie si am ramas surprinsa cand am citit: chlamydia trachomatis- negativ, cultura secretie-candida prezenta, mycoplasma-absenta si ureaplasma >10 000. Am zis ca nu-i posibil! In afara prietenului meu nu am mai avut alt contact sexual si nici el in afara de mine. Totusi nu-mi explic de ce mi-a iesit ureaplasma. Din ce cauza? Asteptam sa iasa in cateva zile si celelalte analize, dar nu cred ca ies altfel. De cateva zile traiesc un cosmar. Nu-mi explic de la ce m-am imbolnavit de ureaplasma, mai ales ca doctorii ne-au spus ca este o boala cu transmitere sexuala cel mai adesea. Acum sunt suspecta ca am avut relatii si cu altcineva, desi eu nu am avut relatii sexuale decat cu el. Va rog din suflet spuneti-mi ce alte cauze de imbolnavire cu ureaplasma mai sunt.

Ultima oara a fost editat de elena zz (2008-06-28 17:17:29)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2008-06-25 16:26:58

evilpink
Banat
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 17669

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

eu stiu doar de contact sexual


VOI SPERANZE CHE SPERAI,SORRISI E PIANTI MEI.PROMESSE DI ALLEGRIA E SOGNI IN CUI VOLAI.
VENTO SOFFIERA,LA PIOGGIA PIOVERA, LA NEBBIA VELERA, IL SOLE PICCHIERA.ED IL RICORDO.IL RICORDO DI TE NON PASSA MAI.

puss puss puss

Offline

 

#7 2008-06-26 21:52:26

maria9791
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 9

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Salut, mai...eu am citit in mai multe locuri pe net , inclusiv de la laborator mi s-a spus cum ca aceasta bacterie se gaseste in tractul vaginal la foarte multe femei dar din cauza unor infectii si a distrugerii florei vaginale, bacteria poate deveni patogena....si eu eram ferm convinsa ca e pe cale sexuala dar...nici macar dr ginecolog nu mi-a spus ca numai sexual se poate lua....nu stiu de cand o am, caci anii trecuti nu mi-am facut aceasta analiza. Oricum, pastrati-va calmul si increderea, nu incepeti sa aruncati vina de pe unul pe celalalt, poate o ai tu de multi ani, poate el, ce mai conteaza asta acum, problema trebuie tratata si prietenul tau sa aiba mai multa incredere in tine!!! Sanatate

Ultima oara a fost editat de maria9791 (2008-06-26 21:53:49)

Offline

 

#8 2008-06-27 19:49:17

elena zz
Membru
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 3

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Stii ce-i ciudat? Tocmai am primit analizele de la Bucuresti si el nu are ureaplasma, in schimb eu da. Si doar am facut sex neprotejat, eu avand sterilet. Chiar nu mai inteleg.

Offline

 

#9 2008-06-27 19:53:02

elena zz
Membru
Inregistrat: 2008-06-25
Mesaje: 3

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Este posibil sa-l am din trecut? Este normal sa am numai eu, fara ca el sa fie infestat?

Offline

 

#10 2008-06-28 10:16:04

norishorulalb
Banat
De la: Mika
Inregistrat: 2007-04-03
Mesaje: 24197

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

elena zz pls editeaza. ai warn. citeste regulile forumului

Offline

 

#11 2008-06-28 11:24:06

maria9791
New member
Inregistrat: 2008-06-20
Mesaje: 9

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

Da, e putin ciudat pentru noi nestiutorii, dar sigur exista o explicatie. Tot ce e posibil ca tu sa fi avut aceasta bacterie de ani de zile si poate el nu s-a infectat. Eu stiu doar ca nu e regula ca partenerii sa se infecteze neaparat din cauza partenerei. Tot ce se ia prin contact sexual nu inseamna ca 100% se si ia.... mai asteapta opinii, poate are timp doctoressa si-ti raspunde ....

Offline

 

#12 2008-09-09 11:24:57

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

daca a ta e sensibila de ce nu?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#13 2008-09-09 13:33:17

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

maria9791 a scris:

Buna ziua,
de curand am fost la controlul anual ginecologic si mi-am facut o serie de analize mai amanuntite. In anii trecuti faceam doar papanicolau si soor, trichomonas si inca ceva nu mai stiu, mereu imi ieseau negative, mai aparea o candidoza de la medicamente dar atat. Acum mi-a iesit ureaplasma pozitiv exact 10000 unitati/proba. Nu se stie de cand port aceasta bacterie, caci simptome nu am avut. Din cauza ei, doctora spune ca am facut si gardenella vaginalis care a iesit si aceasta pozitiv. Mi s-a prescris urmatorul tratament: tinand cont de antibiograma mi-a ales doxiciclina 2 tbl/zi (1 la 12 h) timp de 7 zile si eu si partenerul + (alegerea ei) FLUCOVIM 2 tbl prima zi si eu si partenerul, pauza 3 zile si apoi inca 2 tbl. Mie mi-a prescris in plus ovule Cervucid timp de 12 zile. Avand in vedere ca medicamentele sunt tari si eu am avut hepatita virala B acuta in urma cu 1 an jumatate, credeti ca exista pozibilitatea ca de la aceste medicamente sa fac iarasi hepatita B? Doctorita mea stie de aceasta boala, dar din cate am intzeles nu exista alt tratament pentru Urealplasma decat cel cu antibiotice. Mie sincer mi-e frica sa nu-mi distrug ficatul, pot lua hepatoprotectoare, care ar fi mai indicate? Antibioticele se iau in timpul meselor, inainte sau dupa, ce alimente sa consumam pt ca aceste antibiotice s anu ne distruga si stomacul? Cum vi se pare tratamentul prescris, se mai confrunta cineva cu aceasta infectie?
Va multumesc mult pentru timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

ti-a trecut ureoplasma cu doxaciclina?




mai stiu o persoana care are acelasi tratament ca al meu.Tot cu doxiciclina si betadine ovule.Acuma nu stiu ce sa zic.sper sa fie bine,

chiar nu stiu de unde am luat "MINUNEA" asta, sper sa scapam de ea.


se putea da un antibiotic mai tare ca doxiciclia?Banuiesc ca fiecare are alta antibiograma, desi am vazut care coincideau intre ele.



zici ca nu se transmite doar sexual bacteria asta?Ca nici doctorita mea nu a fost prea clara




spunemi te rog :la ce ajuta flucovim? ca mie nu mi-a dat asa ceva? doar antibiotic si ovule

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (Astazi 13:11:16)

Ultima oara a fost editat de ralu_h28 (2008-09-09 13:41:36)

Offline

 

#14 2008-09-09 14:01:34

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

flucovim ajuta la prevenirea candidozei care poate aparea in tratamentul cu antibiotic

ps: de ce nu dai citeaza? nu ar fi mai simplu?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#15 2008-09-09 14:03:18

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

eu_vreau a scris:

flucovim ajuta la prevenirea candidozei care poate aparea in tratamentul cu antibiotic

ps: de ce nu dai citeaza? nu ar fi mai simplu?

iti multumesc, nu stiam.
mie mi-a dat biotics, 2 pe zi, odata cu antibioticul.Crezi ca e putin pt doxiciclina?

Offline

 

#16 2008-09-09 14:04:36

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

poti lua si un flucovim 150 mg in ziua primei pastile de antibiotic


mami de minuni hjarta

Offline

 

#17 2008-09-09 14:07:34

ralu_h28
Full member
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 284

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

eu_vreau a scris:

poti lua si un flucovim 150 mg in ziua primei pastile de antibiotic

nu am stiut , sunt deja la a 6-a zi de doxiciclina.Sper sa nu fac vreo candidoza.Oare sa iau 2 de biotics odata?vad ca pe cutie scrie a se lua dupa 3 ore de la administrarea antibioticului.Eu il iau odata cu el .Crezi ca re ceva?

Offline

 

#18 2008-09-09 14:10:00

o'hara
Platinum member
De la: bebeloi iubiti
Inregistrat: 2007-01-18
Mesaje: 19256

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

eu as face cum scrie in prospect. ca nici dr nu stiu chiar toate prospectele...cate zile de doxiciclina ai?


mami de minuni hjarta

Offline

 

#19 2008-09-09 14:10:34

crys_ty_na
Platinum member
De la: Oradea
Inregistrat: 2006-08-19
Mesaje: 23955

Re: Tratament ureaplasma urealyticum, rog opinii

nu lua 2 deodata...si eu tot deodata cu antibioticul le luam...asa mi a spus medicul...nu are nimic...


happy with him...inlove with him...puss

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.